уторак, 30. јануар 2018.

Zapečena pasta s mesom i povrćem

Vrlo često nam se desi da nam ostane veće parče mesa od ručka i da ne znamo šta ćemo sa njim. Nama je ostalo 4-5 parčadi prasetine i bilo je šteta baciti ih i ako mi je prasetine već preko glave, zasitila sam ga se da mi nije potrebno za jedno vreme...mi imamo ovde našu prodavnicu u kojoj peku prasetinu i obično kad je dobijemo bude još vruća a korica hrskava, e takvu je volim i tada je obično i jedem, posle toga retko, jer je ne volim hladnu, dok moj muž je voli i toplu i hladnu i on obično i jede ono što nam ostane.Ovog puta je ostalo i jagnjetine i nije stigao sve da pojede,tako da mi je dobrodošlo za ovo jelo..Deca i odrasli će voleti, jer deca vole pastu i crvene sosove a ovo je idealno da im malo "poturimo" i povrća pored toga.


Sastojci: 150 do 200 g paste od celog pšeničnog zrna,1 kašičica ***maslinovog ulja,2 kašike maslinovog ulja,1 crvena paprika isečena na kocke,1 žuta ili narandžasta paprika isečena na kocke,250 do 300 g gljiva isečenih na krupnije komade,3 čena seckanog belog luka,1 manja glavica crnog luka sečenog na sitnije kockice,po pola kašičice suve majčine dušice i oregana,oko 400 g preostlog mesa ( ovde količina može da varira, manje ili više, ja sam toliko imala ),450 g seckanog paradajza iz konzerve,pola kašičice šećera,po ukusu so i biber,100 ml vode ili pilećeg temeljca,100 g izrendan mozzarella sir,seckani peršun, vlašac ili mladi luk

Priprema: U šerpu staviti vodu i pustiti da provri, kad je provrelo sipati kašičicu soli i dodati pastu i kuvati je po uputstvu proizvođača. Obično je to oko 10 do 12 minuta za pastu od celog pšeničnog zrna a ostale,koje nisu, su kuvane za 8 minuta.
Ocediti od vode i dodati onu kašičicu maslinovog ulja, promešati i ostaviti sa strane.
Po želji, možete pripremiti prvo fil, pa tek onda skuvati pastu, onda vam nije potrebno da dodajete ovu kašičicu ulja, već ćete direktno skuvanu i oceđenu pastu dodati u fil..Izbor je vaš.

U veći tiganj sipati maslinovo ulje i zagrejati, dodati seckan luk i pržiti dok luk ne omekša, dodati papriku i nju vrlo kratko propržiti, dodati isečene gljive, beli luk, oregano i majčinu dušicu i pržiti dok gljive ne promene boju i malo tečnost od njih ne uvri.


Na kraju dodati meso, pileću supu ili vodu, i paradajz iz konzerve. Začiniti po vašem ukusu. i ako je paradajz kiseo dodati pola kašičice šećera. ( ako vaš paradajz ima dovoljno tečnosti onda ne morate dodavati pileću supu / vodu, kod mene je bilo više paradajza a vrlo malo tečnosti, zato sam dodavala pileću supu )
Budite pažljivi sa soljenjem jer meso je već slano.
Dodati jedan deo peršuna i izmešati.

Sipati sve to u veći pekač,posuti sa izrendanom mozzarellom i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 180°C oko 20 minuta ili dok vam se sir ne otopi i blago porumeni.
Pečeno posuti sa seckanim peršunom, vlašcem ili mladim lukom. ( šta imate pšri ruci a može i bez ičega )
Poslužiti toplo sa salatom po vašem izboru.


Prijatno!!!!

субота, 27. јануар 2018.

Džem od crvenih cara cara pomorandži

Ovu vrstu pomorandže, koja se zove cara cara, vrlo retko nađem, ali juče sam tražila mandarine, našla ove pomorandže i ja njih mnogo volim ali ih retko vidim u prodavnici i ako ih ima, obično su puno skuplje od običnih i kuph jednu veliku kesu od 2.5kg...2 kg sam koristila za ovaj džem a od preostalog dela sam napravila još jedan džem, o njemu ćemo kasnije...ako imate priliku da nađete ove pomorandže, obavezno ih kupite jer su fantastične. One se puno razlikuju u boji, možete ih naći od svetlo roze, koje su kao grejpfrut pa do skroz zagasiti crvene boje.. Ja sam od 2 kg ne očišćenih pomorandži dobila samo ove dve i po teglice džema, da li se isplati praviti džem od njih, ne znam, ali sam morala da probam i taj džem.


Sastojci: 2 kg cara cara pomorandže,150 g šećera,sok od 1 limuna,2 mahune vanile

Priprema: Pomorandže prvo oljuštiti i skinuti svu belu kožicu onoliko koliko možete ( nije moguće skinuti svu tu belu koricu ali se potrudite onoliko koliko možete da je otklonite )Raseći ih na pola, pa onda na sitnije komade i ako ima koštica izvaditi ih. Moje pomorandže nisu imale koštice.Samleti ih u multipraktiku. ( ja sam imala jednu narandžastu pomorandžu kojoj je bio krajnji rok da se iskoristi te sam iskoristila i nju i ona mi nije mnogo izmenila boju )


Koristiti veću i dublju šerpu sa debljim dnom, jer će tako manje da zagoreva ( onda moraćete češće da mešate )Sipati samlevene pomorandže, za koje će vam biti bolje da meljete iz nekoliko puta jer je velika količina da se samelje odjednom.Sipati u šerpu, dodati sok od 1 limuna, dodati šećer ( originalni recept kaže 200 g ) i dodati 2 mahune vanile, koje ćete raseći na pola i izgrebati sve semenke sa njih i sjediniti sa samlevenim pomorandžama.


Pustiti da pomorandže provru, smanjiti temperaturu i kuvati oko 40 minuta ili dok vam se količina ne smanji na 2/3 i džem zgusne. Pri kraju ćete morati da češće mešate da vam ne bi zagorelo.Izvaditi mahune vanile iz džema i ako želite džem možete sipati u cediljku i protisnuti ga kroz cediljku da dobijete gladak džem, ja nisam.Zapamtite i ovo, dok se džem hladi, on će se još zgusnuti.

Dok se džem kuva vi operite teglice i stavite u vruću rernu da se osuše i u vruće tegle sipati vruć džem, zatvorite tegle i uviti ih u ćebe i ostaviti da se tako ohlade i same naprave vakum.Ako želite, ovu vrstu džema možete i da zamrznete i tako u zamrzivaču može da vam stoji do godinu dana.

Na originalnom receptu je boja mnogo drugačija jer su korišćene, takozvane blood oranges, koje su mnogo tamnije od onih koje sam ja koristila.Umesto mahuna vanile, koje su dosta skupe, možete da koristite ekstrakt vanile, vannila paste a ko hoće malo da se poigra sa ukusom može da doda i aromu badema, ali onda izostavite ove druge arome.Ako koristite ove druge arome, njih dodajte tek na kraju kuvanja.


Ovaj recept sam videla dok sam pravila džem od mandarinica, jer je od istog autora i prvo što me je privuklo je boja ovog džema, ali ja nisam uspela da nađem te iste pomorandže tako da sam dobila tamno narandžastu boju, ali sam oduševljena jer pomorandže i vanilu jako volim.
Od ove količine ja sam dobila oko 900 g skuvanog džema.


петак, 26. јануар 2018.

Hilandarski prebranac

Sećam se kad sam prvi put videla ovaj recept kod moje koleginice blogerice,koja ima fantastičan blog " Odabrani recepti " i samo je trebalo vremena kada ću ga napraviti, jer prebranac obožavam, ali zato čorbast pasulj baš ne ljubim mnogo.Kuvam ga zbog mog muža, koji ga obožava, dok sam ja više za prebranac, koji mi je odličan dok je topao a volim ga i hladnog, sledećeg dana, mada imam retku čast da ga jedem sledećeg dana, jer ga pojedemo još prvog dana, a ako imamo i decu na ručku, oni obavezno traže ostatak pasulja da ponesu, tako da ja ostanem "kratkih rukava" ali mi to ne smeta mnogo,ja ga uvek mogu skuvati za nas.
Kod nas je prebranac takođe obavezan za slavu, uz roštilj ili kad imamo veće društvo na ručku.
Imam ja neku svoju verziju, koja mi je ostala još od mame, ali nikada do sada nisam koristila gusti sok od paradajza i mislim da mi je to baš "ono" što mi je falilo.
Od srca ti hvala, draga Vesna, da si podelila ovaj recept sa nama, koji će se od sada odomaćiti u našoj kući.
Nikada ne pratim slepo recept, uvek dodajem nešto po svom, pa tako sam i ovde...link na originalni recapt imate a ovde ćete videti kako sam ja to napravila u svojoj verziji, mada na kraju ćemo dobiti isti rezultat, fantastično jelo....pa da krenemo.


Sastojci : 500 g pasulja tetovca, 1 kašika nane,500 g crnog luka, 3 do 4 čena belog luka, 250 ml gustog soka od paradajza*, 1/2 kašičice šećera,1 do 2 pune kašike ajvara, 100 ml ulja,po ukusu so i biber, nekoliko listova lovorora, 1 puna kašika dimljene crvene paprike, peršun, suve paprike, ( ne mora ) suvi začin za jela

Priprema: Najbolje je pasulj potopiti u vodi preko noći, mnogo se brže skuva sledećeg dana.
Pasulj očistiti, oprati, naliti hladnom vodom i ostaviti preko noći da nabubri.
Ja vrlo često koristim pasulj iz konzerve, koji uvek imam u kući, tako ako želite, možete koristiti i taj pasulj.
Ako koristite pasulj iz konzerve, obavezno ga ocediti od tečnosti u kojoj je bio i isprati pod mlazom hladne vode.
Izmeriti tako oceđen pasulj koliko vam je težak i onda dodati toliko luka.( kod mene je uvek ova parola, luka nikad previše )

Nabubreli pasulj ocediti od vode u kom je stajao preko noći, naliti ga hladnom vodom i kuvati dok ne provri, kad provri kuvati kratko i ocediti od vode, naliti sa toplom vodom, ( negde davno sam pročitala da se pasulj nikad ne naliva sa hladnom vodom, već toplom, zato ja kad kuvam pasulj,obavezno imam vodu u kuvalu i sa tom vodom nalivam pasulj ) dodati nanu ( zbog nadimanja, ovo sam davno naučila od jedne poznanice, Makedonke, i od tada se uvek držim tog pravila, a vidim da to i Vesna radi ) i kuvati pasulj dok vam se ne skuva, ali ga nemojte prekuvati jer važno je da vam zrna ostanu cela a ne smeljana.

U dublji i veći tiganj ili šerpu, sipati ulje koje koristite ( ja koristim od semenki grožđa ) a dok se ulje greje vi isecite crni luk na tanja rebarca i dodajte u zagrejano ulje, posoliti i pržiti ga dokle god vam luk ne omekša.
Dodati beli luk, lovorov list i sok od paradajza, ajvar i sve to dinstati vrlo kratko  (po nekad koristim i pire od paprike, koji kupujem u turskoj prodavnici i mogu da vam kažem da je fantastičan, nije isto što i ajvar, ali je odličan )
* Ja ne koristim sok od paradajza već koristim pire od paradajza. uzmem dve pune kašike pirea, izmutim sa 250 ml vode, dodam pola kašičice šećera da ubije kiselinu i to dodam u luk.
Posoliti, pobiberiti i dodati malo suvog začina.
Dodati oceđen pasulj,  još vode gde se kuvao pasulj samo toliko da pasulj ogrezne u vodi i kuvati dok ne prebaci nekoliko ključeva, povremeno promešajte da vam ne zagori.

Probajte da li je šta potrebno.
Na kraju dodati sitno iseckan peršun i sve promešati.

U veći pekač, ili dva manja ( ja obično na ovu količinu koristim jedan veći pekač ) sipati kutlačom pripremljen pasulj i na kraju sipati malo vode u tiganj u koji ste sve ovo pripremili i ako je potrebno, varjačom skinuti sve što je na dnu i na stranice tiganja i sipati tu tečnost u pasulj.

Ako koristite suve paprike, ja obično koristim ljute i stavim ih u komade ( takve ovde kupujem, isečene na veće komade, koje prethodno operem pod mlazom tople vode ) i malo i gurnem u pasulj.

Peći tako pripremljen pasulj u prethodno  zagrejanoj rerni na 175°C oko 45 minuta do sat vremena.
Ja volim da je moj prebranac malo više sočan,zato ga pečem samo 45 minuta, dok neko voli da je prebranac suvlji,pripremite ga onako kako ga vi volite.


Posle pečenja ostaviti kratko da se ohladi, po želji možete posuti sa još malo iseckanog peršuna i poslužiti toplo sa zelenom salatom,kupus salatom ili belolučenim paprikama.

Može da vam bude prilog, sa pečenim mesom sa roštilja, kranjskim kobasicama ili kompletan bez mesni obrok.

Vesna, još jednom, od srca ti hvala na odličnom receptu, koji se već udomaćio kod nas.

Prijatno!!!!

среда, 24. јануар 2018.

Breskvice 2

Breskvice su jedan od omiljenih sitnih kolača svih nas. Ja volim da ih vidim na tacni sa ostalim kolačima,ali kolače retko jedem, zašto? ne znam, jednostavno nisam ljubitelj slatkiša.
Imam svoj omiljen recept po kom ih pravim godinama, ali ovog puta sam htela da isprobam i jedan drugi recept, koji mi se dopao " na oko". Odličan je i ovaj recept i sad ćemi biti teško za koji da se odlučim. Možda je najbolje, jednom praviti po starom receptu jednom po novom.
Inače breskvice se redovno prave za slave, venčanja, Novu Godinu, Božić i što je najlepše, breskvice se mogu napraviti ranije, zamrznuti i kad je potrebno samo ih izvaditi i ostaviti da odstoje na sobnoj temperaturi.


Sastojci: 540 g sve namenskog brašna,1 kesica praška za pecivo,3L (large ) jajeta,155 g šećera,120 ml mleka,115 g otopljenog i ohlađenog putera,korica od pola veće pomorandže ili pola kašičice ekstrakta od pomorandže
i još: sitnog ( caster ) šećera, crvena i žuta boja za premazivanje,rum
Sastojci za punjenje: 250 g krem sira,300 g dulche de leche,1 kašika ruma,250 do 375 ml mrvica iz breskvica,1 kašika kakaoa

Priprema: Brašno i prašak za pecivo prosejati.
 U drugu zdelu umutiti jaja zajedno sa šećerom, dodati otopljen i prohlađen puter, mleko i koricu od pomorandže i sjediniti sve zajedno.

Dodavati brašno iz nekoliko puta i spatulom ili žicom za mućenje sjediniti sve zajedno i dovršiti ručno meseći testo, dok ne dobijete testo koje se ne lepi za ruke, ali treba da bude meko. Ako je potrebno dodati još kašiku dve brašna, ali nemojte sipati odjednom brašno, već ga dodajte po malo.
Ostaviti testo da se odmori 5 do 10 minuta.
Uzimati kašikom testo, ako hoćete možete ih meriti i vašim dlanovima oblikovati ih u kuglice..Od ove količine biste trebali dobiti oko 44 do 48 loptica, što znači od 22 do 24 breskvica.

Trebaće vam dva pleha. Prekriti ih pek papirom i ređati pripremljene kuglice sa razmakom od 2 do 3cm jer će prilikom pečenja malo da se rašire i prilikom stavljanja kuglica na pleh,blago ih pritisnuti odozgore, ne mnogo, da stabilnije stoje.

Peći ih u prethodno zagrejanoj rerni na 180°C oko 15 minuta, odozgore treba da vam ostanu svetle a dole treba da vrlo malo porumene. Na pola pečenja okrenuti pleh.
Izvaditi pleh sa polutkama breskvica i staviti drugi pleh da se peče.

Ostaviti ispečene polutke da se vrlo kratko ohlade, da se ne pečete i pažljivo ih izdubiti, ali nemojte puno pritiskati niti ih stiskati, pući će vam, jer su dosta prhke.
Ostaviti ih na stranu.
Sad tako isto uraditi i sa drugim plehom.

Kad  ste završili sa dubljenjem ( to je najduži i najpipaviji posao pa bi mogli da zaposlite i ukućane, meni moj muž pomaže oko ovog dela posla ) onda krenite sa pravljenjem fila.

Mrvice koje ste izdubili iz kolačića rukama rastrljati da dobijete sitne mrvice ili ih stavite u multipraktik. Ja sam moje rukama izmrvila.Ostaviti ih na stranu.

Mikserom umutiti krem sir, dodati dulche de leche ( kuvano kondenzovano mleko ) i sjediniti sve zajedno, dodati rum i kakao i sjediniti sve zajedno.
Na kraju dodati isitnjene mrvice ( ja sam zaboravila da izmerim u g zato sam rekla u sastojcima od 250 ml do 375 ml ) i trebate da dobijete kompaktnu masu.

Uzimati polutke i gledajte da nađete da su vam obe kuglice podjednake, da jedna ne bude velika a druga mala, meni takve na oko nisu lepe, ali su podjednako ukusne i napunite obe prazne polovine. Sastavite ih i oštricom nože očistiti sve ono što je izašlo van  kad ste ih sastavili. Ako vam ne smeta to što je izašli van, ne morate da čistite, meni lično su lepše i urednije kad se očiste od viška fila.
Napunite sve  kuglice i sastavite ih.

Rastvoriti jestivu boju u vodi ili mleku, dodat po malo ruma ( neke boje se ne moraju rastvarati ) i malo većom četkicom premazati boju preko breskvica. ( na ovaj način breskvice ostanu mnogo duže hrskave nego kad se zamoče u tečnost, vi radite onako kako vam je lakše ) i uvaljati ih u sitan ( caster ) šećer i ostaviti ih da se prosuše.

Spakovati ih u kutiju i čuvati na hladnom mestu ili ih zamrznuti ( ja sam prvi put moje zamrzavala i podjednako su dobre ) i pred služenje ostaviti ih na sobnoj temperaturi da se odmrznu.


Možete ih ukrasiti peteljkama koje se kupe u prodavnici gde se prodaje sve za torte i kolače ili staviti listić nane a može i bez toga.


Prijatno!!!!!

уторак, 23. јануар 2018.

Olivier salata ili ruska krompir salata

Ovih dana sam čitala puno recepata po internet stranicama o ruskoj ( ili kako se originalno zove Olivier po francuskom chefu Belgijskog porekla Lucien Olivier ) salati, o kojoj znam još iz mog detinjstva. Kod nas se obavezno pravila za Novu Godinu i nije postojala mogućnost da je u nekoj kući nije bilo za to važno novogodišnje slavlje.
E sad, ima tu i raznih varijacija, ona što je sa kuvanom piletinom ili šunkom kažu da se zove ruska a ona, koja nema mesa, kažu da se zove francuska..meni lično su to dve potpuno iste salate, jedna sa, druga,bez mesa..
Ove recepte, koje sam ja videla na internetu i jednu i drugu zovu ruskom salatom tj,olivier i meni je sasvim sve jedno kako je zovu.
Pričala sam sa puno mojih prijateljica, kad se služi ruska salata, neko tvrdi da se služi kao predjelo a neko kao prilog pečenju...e sad, moje mišljenje je,ako salata sadrži u sebi seckanu kuvanu piletinu ili šunku, to je onda za mene neka vrsta predjela, čak mi može biti i obrok, ali ja sam htela da tu moju salatu poslužim uz pečenje i namerno sam izostavila meso iz nje.
Količinu sastojka možete da smanjite, ja sam pravila veću količinu jer kod nas je svi vole, a ja je volim i kad ostane za sledeći dan.


Sastojci: 450 g krompira, 225 g šargarepe, 6 tvrdo kuvanih jaja, 300 g kiselih krastavčića, 4 do 5 struka mladog luka ili 1 manja glavica crnog luka, 250 g smrznuto graška, 150 g majoneza, 100 g gustog grčkog jogurta, 2 dobro pune kašike sitno iseckane mirođije, 1 kašika maslinovog ulja, a kašičica limunovog soka, po ukusu so i biber

Priprema:  Prvo skuvati jaja, preliti hladnom vodom o stavite da stoji u toj hladnoj vodi desetak minuta. Oljuštiti, i 5 jaja sino iseckati a jedno ostaviti, biće vam potrebno za dekoraciju.
Krompir oljuštiti i iseckati na male sitne kockice, staviti u šerpicu, naliti sa vodom i posoliti. Pustiti da provri i kad provri kuvati samo dotle dok krompir  ne omekša, ali da se ne raskuva, jer ćete dobiti kašu kad mešate salatu. 
Ocediti od vode, preliti sa ledenom vodom, da zaustavite proces kuvanja i ostaviti u cediljki da se ocedi od vode.
** Neko kuva krompir u komadu u ljusci, meni nikad ne uspe da ga skuvam onako kako ja volim, zato ga ja kuvam na ovaj način na koji sam napisala gore.Vi kuvajte kako vam je najbolje.
Oceđen i osušen krompir staviti u veliku zdelu.

Šargarepu, ja obično za ovu salatu kupujem mladu šargarepu, očistiti i nju iseckati na iste komade kao što ste sekli krompir i nju skuvati ali dok samo ne omekša, ocediti od vode, preliti sa ledenom vodom i ostaviti da se ocedi.
Oceđenu šargarepu staviti u veliku zdelu.

U šerpicu staviti vodu  da provri i u provrelu vodu dodati smrznuti grašak ( ja koristim vrlo sitan grašak za ovu salat, običan grašak mi je prekrupan ) i kuvati samo da prebaci nekoliko ključa. Ocediti od vode i preliti sa ledenom vodom i ostaviti da se ocedi i osuši.
Sipati u veliku zdelu.

Mladi luk očistiti i iseckati vrlo sitno i zeleni i beli deo. Ako nemate mladi luk, može i manja glavica crnog luka, koju ćete iseckati na sitnij kockice. Dodati u zdelu sa povrćem.

Kisele krastavčiće iseckati na sitne kockice.Količinu možete da odredite po vašem ukusu, neko ih voli više neko manje, takođe neko stavlja pola količine kiselih krastavčića pola količine svežeg krastavca. Ja sam koristila samo kisele krastavčiće. dodati u zdelu sa povrćem.

Mirođiju sitno iseckati i dodati u zdelu.

Moj muž ne voli puno majonez u salatu zato ja mešam pola gustog grčkog jogurta (gusti grčki jogurt koristim iz razloga što mi on ne ispusta surutku, inače možete da koristite običan gusti jogurt ili kiselu pavlaku ) i pola majonez.
Ko želi, može da koristi samo majonez.
Te dve namirnice staviti u manju  zdelu, dodati sok od limuna, maslinovo ulje, so i biber, sve sjediniti zajedno i preliti preko povrća i sve vrlo nežno izmešati i sjediniti zajedno.
Probati da li vam je šta potrebno da se doda.

Sipati u veću zdelu, iz koje ćete poslužiti, posuti sa listićima mirođije, iseći jaje koje ste ostavili na četvrtine ili osmine, ukrasiti odzgore salatu i poslužiti.

Ja salatu obično prvim veče pre ngo što ću je poslužiti.

Ako želite da dodate meso, možete dodati kuvanu piletnu iz supe ili sitno iseckanu šunku.Ko voli, takođe može dodati i jednu sitno iseckanu crvenu papriku.


Poslužiti kao predjelo ili uz neko pečeno meso ili praseće pečenje.


Prijatno!!!!


петак, 19. јануар 2018.

Čaj od malina i đumbira

Jedan od naših prijatelja već nekoliko godina nam priča kako čaj od malina pomaže kod kašlja, ja iskreno da vam kažem,nisam u to nikad verovala i danas, iz čiste radoznalosti hajde da napravim čaj, jer volim tople napitke, da li će pomoći ili neće, nije ni važno, važno je da je nama baš prijao.


Sastojci: 250 ml smrznutih malina,500 ml vode,2cm koren od đumbira,pola limuna,2 kašike meda, ili po ukusu

Priprema: U manju šerpicu staviti smrznute maline, dodati parče đumbira, preliti sa vodom i staviti na ringlu da prebaci nekoliko ključa preko.Isklučiti i ostaviti nekoliko minuta poklopljeno na ringli.

Procediti.
U čašu staviti kolutove limuna, med po vašem ukusu i preliti sa toplim proceđenim napitkom i poslužiti toplo.

Ja mislim da bi ovaj napitak bio odličan i kao rashlađen za tople letnje dane.

Prijatno i na zdravlje!

среда, 17. јануар 2018.

Brioche hleb za doručak

Izuzetno fini hleb za doručak, korica hrskava a unutrašnjost mekana kao pamuk...



Sastojci: 600 g brašna,75 g +75 g otopljenog putera +za premazivanje,1 kašičica soli,350 do 375 ml toplog mleka,4 žumanceta,75 g šećera,8 g suvog kvasca ili 25 g svežeg,korica od limuna ili pomorandže,1 kesica vanilinog šećera sa ukusom ruma

Priprema: U 100 ml zagrejanog mleka staviti kvasac i kašičicu šećera, promešati i ostaviti sa strane da se kvasac podigne.
Sve namirnice neka vam budu sobne temperature.

U zdelu prosejati brašno, dodati so i šećer i sve zajedno promešati.
Napraviti udubljenje i tu sipati mleko ( sipati prvo 250 ml a preostalih 25 ml ostaviti na stranu pa ako je potrebno dodati tek na kraju ) otopljen puter, samo 75 g, preostali puter će vam trebati da premažete jufke, njega ostaviti sa strane.
Dodati blago razmućena žumanca,vanilin šećer, koricu pomorandže ili limuna, ako nemate može i ekstrakt i nadošli kvasac.
Sve zamesiti ručno ili miksaerom, testo treba da bude meko i po malo lepljivo, ako je potrebno dodati još malo preostalog mleka.
Testo se mora dosta dugo mesiti i dobro je umešeno kad vidite plihčiće po njemu.
Oblikovati u kuglu, premazati vrlo blago sa malo otopljenog putera, pokriti i ostaviti na toplom mestu da se testo udvostruči.

Naraslo testo isipati na radnu površinu i podeliti ga na 6 jednakih delova, blago ih oblikovati u kugle i sve staviti na stranu.Pokriti ih providnom folijom da vam se testo ne suši dok vi radite sa njim.

Uzeti jedan deo, po radnoj površini i po njemu blago posuti gustin i rastanjiti testo u kocku, ali da vam testo bude vrlo tanko.
Premazati sa preostalim otopljenim puterom, i pazite da imate dovoljno za sve jufkice da ih premažete i trebaće vam da premažete i pripremljene hlebove odozgore.
Zaviti jufkice u rolat.
Tako uraditi i sa druga dva dela.
Staviti 3 zavijena rolatića jedan pored drugog i gore pritisnite jedan na drugi da se testo zalepi. Uplesti u pletenicu, al pazite da onaj završetak rolinice kad ste ih uvijali, uvek bude prema dole, ako je okrenut prema gore,može da vam se "rascveta" prilikom pečenja..
Pleh, veličine 30cm X 10cm ili sličnih veličina premazati sa puterom ili sprejom za pečenje.
Kad ste završili sa upletanjem hleba i gornji i donji kraj nežno podviti ispod hleba i preneti u pripremljen pleh.Premazati hleb sa malo otopljenog putera.
Pokriti i ostaviti na toplom mestu da se testo još jednom podigne.
Sad tako isto uraditi i sa preostalim delom testa.

Kad je testo dovoljno naraslo, uključiti rernu na 200°C i peći oko 20 do 30 minuta ili dok vam lepo ne porumeni.
Možete peći oba hleba odjednom, ili svaki posebno, u zavisnosti od vaše rerne, da li je sa ventilatorom ili ne.

Ohladiti pečene hlebove vrlo kratko u kalupu i onda ih ostaviti na žici da se ohlade.
Ovako pripremljeni hlebovi imaju vrlo hrskavu koricu a unutrašnjost je mekana kao pamuk, podseća me na kroasane.

Posle pečenja, kad je hleb ohlađen, možete ga dobro zaviti i staviti u zamrzivač i kad je potrebno izvaditi hleb i imaćete svež brioche hleb za doručak.
Ovo testo se može pripremiti i veče pre, ostaviti u frižideru preko noći i sutra, kad ste spremni da ga pripremite, istresti na radnu površinu i ostaviti da se zagreje do sobne temperature i onda nastaviti sa delenjem testa i pravljenjem hlebova.


Ako želite, jufkice koje ste rastanjili ne morate da premazujete puterom, ja volim kad mi se hleb /pecivo lista i zato ih premazujem.
Kod nas je poslužen sa džemom od mandarinica / Clementine i šoljom toplog mleka, vi poslužite sa čim vi volite.

Lično mislim da ovakav hleb je šteta poslužiti uz jelo, jer je mnogo bolje uživati u njemu na ovaj način, ako mislite da ćete poslužiti sa jelom, onda izostavite 75 g šećera i povećajte količinu soli, izostavite koricu limuna i vanilin šećer.


Prijatno!!!!!

уторак, 16. јануар 2018.

Džem od mandarinica ( Clementine )

Volim sve citrus voćke, ali najviše volim ove male sitne klementine / mandarinice, koje se jako lako očiste, nemaju semenkice, ili tu i tamo tek po neka a slatke su i pune soka. Kod nas obično stižu pre Božića, iz Maroka ili Grčke i mi nikad da ih se najedemo a cena im je smešno jeftina.Pomorandže volim, ali retko da naletim na one koje su pune soka i sa tanjom koricom, jer one sa debelom koricom, pola pomorandže ode na koricu.
Ovih dana ću kupiti još ovih nektarinica i sledeći put će to biti od duple količine,jer džem je izuzetno dobar.


Sastojci: 1 kg očišćenih mandarina, 125 g šećera, sok od 2 limuna

Priprema: Mandarine očistiti od korice i skinuti one bele venice koliko možete.Preseći ih na pola i pogledati da li ima koštica, ako ih vidite, uklonite ih.
Samleti ih multipraktiku ali ostaviti da ima samo po malo komadića mandarine, da ih ne pretvorite u kašu.

Sipati u pliću i veću šerpu, dodati šećer,ja stavljam uvek manje šećera nego što se traži, ali vi, ako volite da je slađe, možete dodati i više šećera, po mom ukusu, ovo je dovoljno.
Iscediti sok iz limuna i dodati u smesu i promešati sve zajedno.

Pustiti da masa provri, smanjiti temperaturu i kuvati oko 30 do 40 minuta dok se ne zgusne, ali ne previše, jer će i tokom stajanja da se još zgusne.Kad počne da se zgušnjava, malo češće mešati i pazite da vam se ne zalepi za dno šerpe.
Dok se  kuva, stvoriće se pena, ja je nisam skidala, kasnije se sve to ukuvalo u jednu finu glatku masu.

Oprati teglice sa vrućom vodom i sapunicom i staviti ih u rernu da se zagreju.Isključiti rernu i ostaviti ih dok se ne osuše a vi ne skuvate džem.

U  vruće tegle sipati vruć džem, zatvoriti tegle i zaviti ih u ćebe i ostaviti da se tako potpuno ohlade i vakumiraju.



Čuvati ih na hladnom mestu ( ostava, špajz )

Ja sam od ove količine dobila dve ove teglice, plus još jednu, koja je malo manja od ove manje, ali nije bila puna, tako da ćemo moći odmah da isprobamo sa palačinkama.


Prijatno!!!!

понедељак, 15. јануар 2018.

Ćuftice u kremastom sosu sa povrćem

Baš su mi se jele ćuftice, ali ne na onaj klasičan način sa crvenim paradajz sosom, htela sam nešto da tu ubacim i malo povrća.


Sastojci: 450 g svežih kobasica,1 kašičica sitno iseckanog peršuna,prstohvat ljute tucane paprike,2 čena pasranog belog luka,2 pune kašike panko mrvica,pola kašičice italijanskog začina,2 kašike maslinovog ulja,po 1 crvena, žuta i narandžasta paprika,250 g seckanih gljiva,1 manja glavica crnog luka,1 čen seknog belog luka,100 ml belog vina,400 ml mleka,1 kašika brašna,
i još: pirinač, pasta, pire krompir,zelena salata

Priprema: Ove ćuftice se najbolje prave od mesa, od kojih su napravljene sveže kobasice, jer one su najbolje začinjene.
Mi ovde ne moramo kupovati kobasice da bi imali to meso, već se može kupiti posebno i to sam sad prvi put videla za ovolike moje godine u Kanadi.
Skinuti opnu sa kobasica i meso staviti u zdelu, dodati panko mrvice, ili koje već koristite,seckanog peršuna, italijanski začin, pasirani beli luk i biber.Količinu začina odredite u zavisnosti da li koristite sveže meso ili meso od svežih kobasica.
Ako koristite sveže meso, dodati i jednu malu glavicu sitno iseckanog crnog luka, soli i prstohvat tučene ljute paprike .
Sjediniti sve zajedno i od tog mesa praviti ćuftice, veličine koju vi volite.

U veliki tiganj sipati 2 kašike maslinovog ulja i zagrejati.
Svaku ćufticu uvaljati u malo brašna, otresti višak i stavljati u tiganj da se prže i pržiti ih samo da porumene sa svih strana, ali ne moraju da budu potpuno pržene, jer će se naknadno krčkati u sosu.
Izvaditi ih iz tiganja i ostaviti ih pokrivene sa strane.
Iz tiganja izvaditi višak masnoće i ostaviti samo za 1 do 2 kašike.

Dok se ćuftice prže ( po želji, ćuftice možete ispeći i u rerni ) u tiganj staviti paprike, koje ste isekli na veće kocke i pržiti ih 3 do 4 minuta, dodati crni luk isečen na tanja rebarca i pržiti da omekša, dodati gljive po vašem izboru ( kod mene su to šampinjoni ) i pržiti sve zajedno da se gljive ispže i porumene i na kraju dodati beli luk i začine ( biber i pažljivo sa soljenjem jer smo već posolili ćuftice, pa da nam ne bude preslano ) Naliti sa belim vinom i izgrebati sve sa dna tiganja i pojačati temperaturu da vino uvri.
U 100 ml mleka razmutiti punu kašiku brašna i preliti preko povrća i vrlo kratko propržiti samo minut dva, da počne da se zgušnjava, naliti sa preostalim mlekom, vratiti ćuftice u sos i dinstati sve zajedno dok se sos ne zgusne vrlo malo, da ne bude pregusto, oko 5 do 8 minuta
Drugi način je da umesto mleka koristite pavlaku za kuvanje, nju nećete morati da kuvate dugo jer će se brzo zgusnuti..


Prijatno!!!

петак, 12. јануар 2018.

Salata od brokolija i karfiola

Može da vam bude lagani ručak ili prilog uz ribu ili meso.


Sastojci: osrednja glavica brokolija,1 manja glavica karfiola,75 g suvih brusnica,50 g tostiranih badema, isečenih na listiće
Za preliv: 1 puna kašičica dijon senfa,sok od 1 limuna,2 čena pasiranog belog luka,1 puna kašika meda ili po ukusu,1 puna kašika maslinovog ulja ili ako imate, ulje od avocada,po ukuso biber i so
Priprema: Prvo istostirati bademe na suvom tiganju i ostaviti da se ohlade.

Brokoli i karfiol dobro oprati i ostaviti da se ocedi od vode.
Dršku od brokolija oljuštiti od kore i sve zajedno iseckati na sitnije komade. Cvetiće iskidati ili iseći na male komadiće.
Karfiol iseći na manje cvetiće.
Staviti sve zajedno u veću zdelu, dodati suve brusnice, istostirani badem i ostaviti na stranu.

U manju zdelicu staviti sve sastojke za preliv, umutiti i preliti preko salate i ostaviti vrlo kratko da se sasojci sjedine, ponovo promešati i poslužiti.
Odlična posna salata a može se poslužiti uz ribu ili kao samostalni obrok.


Prijatno!!!!

среда, 10. јануар 2018.

Puding bez kuvanja

Ovo je jedna zdravija varijacija poslastice, koju ne morate da kuvate, već stavite sve u blender i poslastica je gotova.


Sastojci: 1 zreo avocado, 1 banana, 2 meke urme, 1 puna kašika kakaoa, 1 kašičica vanile, 150 ml sveže isceđenog soka od pomorandže, 1/2 kašičice izrendane korice od pomorandže,15 ml likera od pomorandže,2 kašike javorovog sirupa

Priprema:  Očistiti avocado i iseći na kockice.
Urme treba da vam budu mekše, ako nisu, zagrejte deo soka od pomorandže i stavite urme u taj sok da omekšaju.

Sve sastojke staviti u blender i samleti u gustu kremu. Nemojte dodati sav sok od jednom, jer može da se desi da vam masa bude ređa, te bolje ga je dodavati po potrebi.

Ako ne dajete dece ovaj puding onda dodati liker od pomorandže, ako dajete deci,onda izostavite. i ako nemate javorov sirup, zamenite s medom.


Posle svih ovih praznika nepotrebni su nam slatkiši a ovo je fino i slatko,ali na prirodan način.


Prijatno!!!

уторак, 9. јануар 2018.

Mekana pogača

Ovu vrstu pogače možete uvek da pravite, može da vam bude slavski kolač, pogača za goste ili, kao što sam je ja pravila, za našu Božićnu česnicu.
Mir Božji - Hristos se rodi!!
Za sve vas koji danas slavite slavu Sv. Stefana, neka vam je srećna slava!!

Sveti Stefan se uvek slavi 9. januara, trećeg dana Božića i jedna je od većih slava u našem narodu.

Kod Srba postoji veliki broj narodnih običaja vezanih za Stevanjdan. Najrašireniji običaj je da se na Stevanjdan iznosi božićna slama iz kuće, koja se, zbog verovanja u njenu plodotvornu moć, prvo pažljivo pometena i skupljena, ostavlja u štalu, privredne objekte, voćnjak ili među pčele, radi podsticanja roda ili napretka.

U Vojvodini je tradicija da slamu iznose žene, tiho, da se ne bi čulo kako odlazi Božić. One metlu kojom je božićna slama pometena, ne koriste tokom godine, već radi zdravlja čuvaju.


Sastojci: 600 do 650 g brašna, 2 jajeta, 100 g kiselog mleka / pavlake, 250 ml toplog mleka, 8 g suvog kvasca, 50 ml ulja, kašičica šećera, 1 puna kašičica soli
i još: 75g omekšalog putera, semenke

Priprema: Prosejati brašno i staviti u vanglicu 600 g
Zagrejati mleko da je toplo i uzeti jedan deo u koji ćete staviti kašičicu šećera, suvi kvasac i kašiku brašna, sve izmešati i ostaviti sa strane da se kvasac podigne.
Ja koristim instant kvasac ( quick rise ) koji se stavlja direktno u brašno.
Umutiti 2 jajeta,oduzeti jednu do 2 kašike umućenih jaja za premaz pogače a ostalo staviti u prosejano brašno, dodati kiselo mleko, ulje, preostalo toplo mleko,so i nadošli  kvasac.
Ručno ili mikserom zamesiti testo, koje treba da bude mekše i da se vrlo malo lepi za ruke,ako je testo premekano, dodavajte po malo od onih preostalih 50 g.
Testo je dobro umešeno kad po njemu vidite plihčiće ili kad ga pritisnete prstom, u testu ne ostane rupa od prsta već se vrati nazad.
Pokriti i ostaviti na toplom mestu da se testo udupla, ako je prostorija toplija ne treba više od 45 minuta do sat vremena.

Naraslo testo isipati na radnu površinu,premesiti i podeliti na dva dela, jedan malo veći od drugog.
Taj deo što je veći podeliti na 12 loptica, kod mene je to bilo oko 72-3g svaka loptica.
Premesiti ih i oblikovati u kuglice. Kuglice, po želji možete i puniti sa sirom, ja nisam.
Ako pravite pogaču kao česnicu, novčić oprati, obrisati, zaviti u alu foliju i staviti u jednu od kuglica.
Da pečete ovu pogaču možete da  koristite šerpu od 26cm prečnika ili dublju tepsiju.
Ja sam htela da mi pogača bude visoka, te sam koristila veliki kalup za kuglof, ako koristite šerpu, onda u sredini staviti neku oruglu zdelu, koju ćete obaviti alu folijom i nju čete premazati sa uljem ili poprskati sprejom za pečenje, da vam se nebi zalepilo testo dok se peče.

Poređati kuglice okolo stranica tepsije, koju ste prethodno premazali sa puterom ili uljm.

Preostalo testo podeliti na 4 dela i svaki deo premesiti i rastanjiti u veličini manjeg plitkog tanjira.
Pošto je testo dosta meko i po malo lepljivo, pomažite se prilikom rastanjivanja gustinom.
kad ste rastanjili sva 4 dela, tri jufkice premažite sa omekšalim puterom i stavljati ih jednu na drugu a četvrtu jufkicu ne premazujemo.
Rastanjiti tako naređane jufkice debljine oko pola cm.
Raseći ih na 8 jednakoh trouglova. Svaki trougao raseći po sredini ( pogledajte sliku ) i provući uži deo trougla kroz taj rasečeni deo dva puta. Podviti malo stranice širog dela i staviti tako pripremljeno između loptica, koje ste stavili u tepsiju.



Kad ste završili sa svim mašnicama, pokriti providnom folijom i ostaviti na toplom mestu oko 30 minuta da pogača malo naraste.
Zagrejati rernu na 200°C 
Naraslu pogaču premazati sa onim delom jajeta,koji ste ostavili na stranu u koje ćete 1 kašiku mleka i kap dve ulja, umutiti i premazati.
Posuti semenkama po vašem izboru.

Staviti u rernu da se peče, smanjite temperaturu na 175°C i peći oko 35 do 45 minuta ili  dok vam lepo ne porumeni.
Pogača je gotova kad je podignete, za njenu veličinu bude veoma lagana.

Ostaviti u tepsiji nekoliko minuta,pažljivo okrenuti,ostaviti vrlo kratko na žici, pokrite je sa kuhinjskom krpom ( ja nisam ) i poslužite je toplu.

Korica ove pogače je hrskava a unutra je meka kao najmekši pamuk.


Prijatno!!!!

недеља, 7. јануар 2018.

Mir Božji ---- Hristos se rodi!!!


Najradosniji praznik među svim praznicima, kod Srba je Božić. Praznuje se tri dana. Prvi dan Božića je uvek 7. januara. Na Božić ujutro, pre svitanja, zvone sva zvona na pravoslaviim hramovima, puca se iz pušaka i prangija i objavljuje se dolazak Božića i Božićnog slavlja. Domaćin i svi ukućani oblače najsvečanije odelo, i odlaze u crkvu na jutrenje i Božićnu liturgiju. Posle službe u crkvi se prima nafora i prvo se ona uzima na Božić. Ljudi se pozdravljaju rečima:

"Hristos se rodi!" i otpozdravljaju: "Vaistinu se rodi!"

Valja napomenuti da se ovako pozdravlja i govori sve od Božića do Bogojavljenja .Kada domaćin dođe kući iz crkve, pozdravi sve ukućane sa ovim radosiim božićnim pozdravom, i oni mu otpozdrave ljubeći se međusobno i čestitajući jedni drugima praznik.




Položajnik
Na Božić, rano pre podne, u kuću dolazi specijalni gost, koji se obično dogovrri sa domaćinom, a može biti i neki slučajni namernik, i on se posebno dočekuje u kući, i zove se položajnik.
Položajnik pozdravi dom Božićnim pozdravom, ljubi se sa ukućanima i odlazi kod šporeta. Otvara vrata na šporetu ili peći, ranije na ognjištu, džara vatru i govori zdravicu: "Koliko varnica, toliko srećica, Koliko varnica toliko parica (novca) Koliko varnica toliko u toru ovaca, Koliko varnica toliko prasadi i jaganjaca, Koliko varnica, toliko gusaka i piladi, A najviše zdravlja i veselja, Amin, Bože daj".
Položajnik simbolički predstavlja one Mudrace koji su pratili zvezdu sa Istoka i došli novorođenom Hristu na poklonjenje. Domaćica posle toga posluži položajnika, i daruje ga nekim prikladnim poklonom. On je čovek, koji na Božić, i za celu narednu godinu donosi sreću u kuću.

Česnica
Rano ujutro na Božić, domaćica zamesi testo od kojeg peče pogaču, koja se zove česnica U nju se stavllja metalni novčić zlatni, srebrni ili obični, odozgo se bode grančicom badnjaka, i ta česnica ima ulogu slavskog kolača na Božić. Kada česnica bude pečena, iznosi se na sto gde je već postavljen Božićni ručak. Domaćin od pečenice za Božić seče najpre levu plećku, negde i glavu, deo od rebara i srce. Srce se iseče na onoliko delova koliko u kući ima ukućana, i svaki član porodice prvo pojede po parče srca Kada svi stanu za sto, domaćin zapali sveću, uzima kadionicu, okadi ikone, kandilo i sve prisutne, preda nekom mlađem kadionicu koji kadi celu kuću. Ukoliko neko zna peva božićni tropar, a ako ne, čita se "Oče naš" naglas. Kad se molitva završi pristupa se lomljenju česnice. Česnica se okreće kao slavski kolač, preliva vinom i na kraju lomi. Ona se lomi na onoliko delova koliko ima ukućana Onaj ko dobije deo česnice u kojoj je novčić, po narodnom verovanju, biće srećan cele te godine. Kada se završi lomljenje česnice, ukućani jedni drugima čestitaju praznik i sedaju za trpezu.

Božić u urbanoj sredini
Postavlja se pitanje kako slaviti Božić danas, u izmenjenim uslovima života, naročito u urbanim sredinama, gde nema ni vatre ni ognjišta, šume, drveća i gde je nemoguće na visoke spratove podizati veliko drvo i slamu. Srbi su Božić, isto kao i krsnu slavu, slavili u teškom ratnim uslovima u rovu, na straži, na frontu, tim pre ga je lakše slaviti u svetlim, prostranim, toplim i komfornim stanovima, u gradskim sredinama Umesto velikog drveta uzme se manja hrastova grančica, i manja količina slame. Sve se to, zajedno sa pečenicom, uoči Božića unosi u kuću i stavlja ispod slavske ikone na istočnom zidu stana ili kuće. Zapali se sveća i kandilo što simboliše vatru i ognjište. Kuća se okadi tamjanom, izgovore se molitve koje se znaju, ili se pročitaju iz molitvenika, i to veče se provodi u prijatnoj porodičnoj atmosferi uz slušanje crkvene muzike i pesama sa kaseta, ili uz gledanje filmova verske ili moralne sadržine.
Zato je veoma važno da Božić bude neradan dan državni praznik, da bi se praznična atmosfera upotpunila Samo onaj ko lično nije doživeo tu predivnu božićnu atmosferu u kojoj se duša, zahvaćena nekim unutrašnjim blaženstvom, nadima i širi u visine svemirskih prostora, kada se svi ljudi vole i sve se prašta, ne može shvatiti crnogorskog vladiku Njegoša i njegove stihove:
"Nema dana bez očnoga vida niti prave slave bez Božića!"

Božić - praznik dece

Božić je prvenstveno praznik dece. Na Božić se rodilo najlepše i najsvetije dete u istoriji ljudskog roda Zato, oni roditelji koji svoju decu, iz bilo kojih razloga lišavaju praznovanja Božića i doživljaja vezanih za taj praznik, čine prema svojoj deci neoprostivi greh. Uostalom Božić je praznik i privilegija dece u celom civilizovanom hrišćanskom svetu.


Pomoravka

субота, 6. јануар 2018.

Topla čokolada sa ukusom kafe

Kod nas su strašne hladnoće ,ovih dana će nam temperatura biti i do minus -36°C sa vetrom...ne pamtim da li smo ikad imali ovakvu zimu za mojih 43 godine u Kanadi..a vidim kod vas lepo i temperature u +..blago vama, mi ćemo valjda preživeti ovo i ko preživi, pričaće.


Sastojci: 250 g tamne čokolade (70%),15 g slanog putera,85 ml slatke pavlake,375 ml hladnog mleka,1 šoljica jake crne kafe ili 1 kašika instant espresso kafe u prahu,1 kašičica vanile,1/2 kašičice cimeta

Priprema:  U manju šerpicu staviti čokoladu,puter, slatku pavlaku i 125 ml mleka i otopiti čokoladu, stalno mešajući.

Kad se čokolada otopila i mleko zagrejalo, dodati ostatak mleka,kafu, cimet i vanilu i zagrejati sve zajedno. 
Umutiti žicom za mućenje da se sve sjedini, sipati u manje šoljice i poslužiti toplo.
Po želji možete poslužiti sa umućenom slatkom pavlakom i posuto sa izrendanom čokoladom.


Prijatno!!!!

петак, 5. јануар 2018.

Novogodišnji koktel sa sokom od nara

Mi smo ovaj koktel pili za doček Nove Godine, možda će se nekom od vas dopasti.


Sastojci: 100 ml vodka,60 ml soka od nara,30 ml svež sok od limete,30 ml simple sirup*****
kockice leda,trakice od korice limete ili kolutići za ukrašavanje

Priprema: Prvo napraviti simple syrup, to bi bilo nešto kao naša agda,samo što se ovde koristi za zaslađivanje raznoraznih pića.
U šerpicu sipati 250 ml vode i 200 g šećera, staviti da provri i da se sav šećer istopi.
Po želji simple sirup se može praviti i sa dodatkom voća ili začinskih biljkica..što god vi volite. Ako dodajete nešto od ovih dodataka, kuvati 5 do 8 minuta, u zavisnosti šta koristite i procediti. ( borovnice, maline, đumbir, nana, limeta )
Skloniti sa ringle, ostaviti da se ohladi i čuvati u frižideru do 2 nedelje.

Ako imate šejker za pića, koriste a ako ne, možete staviti sve u veću zdelu, dobro izmešati i procediti u čaše.
Dodati kockice leda i poslužiti rashlađeno.

четвртак, 4. јануар 2018.

Srednjo istočna mirisna čorba

Prođoše nam praznici, mada nama tek prestoje praznici,Božić,Pravoslavna Nova Godina, kod kumova slava,Sv.Vasilije Ostroški,naša slava Sv.Jovan i Sv.Sava i moramo se nekako odbraniti od ove silne hrane i slatkiša. Gde god da se okrenemo, neko zove a znamo da će tamo biti hrane u izobilju i ajde sad ti se odbrani i ne moj da se ugojiš. Ne možemo da se krećemo puno, jer su nam zime nezapamćene i tako da ćemo morati u februaru da idemo na vodeni post.
Danas samo kod kuće, posle dva dana slavljenja Nove godine i mora se pojesti nešto malo laganije.


Sastojci: 1 veća glavica komorača, isečena na kockice, 2 šargarepe isečene na kockice, 3 štapića celera, isečenih na rebarca, 1 puna kašika pirea od paradajza,po 1 kašiku; mlevenog cumina,mlevenog korijandera,dimljene paprike i cimeta ,po 1 kašičicu; kurkume i ljute mlevene paprike, 1 kašičica izrendanog đumbira,oko 350 g seckanog paradajza iz konzerve ili mlevenog paradajza, 1 kašičicu šećera,oko 2 l pileće supe ili vode, piletina po vašem izboru, peršun, so i biber.

Priprema: Svo povrće očistiti, oprati i iseckati na kockice. Povrće dodajte i oduzimajte kako volite..ja sam dodala i malo kukuruza šećerca, graška i zelene boranije ( ostalo mi od prethodne upotrebe pa da mi se ne vuče po zamrzivaču )

U veću šerpu sipati malo maslinovog ulja, dodati komorač, šargarepu i celer i dinstati dok malo ne omekša, dodati pire od paradajza i sve začine i pržiti sve zajedno nekoliko minuta, mešajući, dok ne osetite da vam začini zamirišu.

Dodati paradajz, naliti sa supom,posoliti i pobiberiti po ukusu, dodati manje komade piletine ( ja sam koristila pileća krilca ) smrznuto povrće, ako ga koristite ( kod mene kukuruz šećerac, grašak i boranija, to je sve zajedno bilo oko 150 g ) i kuvati oko 30 minuta dok vam povrće i piletina nije kuvana.

Na kraju probati da li je dovoljno slano i po potrebi dodati još soli i bibera.
Poslužiti sa limunom ili ko voli,gustim jogurtom i posuti sa peršunom ili seckanim korojanderom.
Ako želide da vam je čorba malo više zasitna, možete dodati skuvani ječam, pirinač, leću ili heljdu ( ovo nije u originalnom receptu, ali ne vidim razlog zašto ne bi moglo )


Čorba je izuzetno mirisna i ukusna, ja sam pratila originalni recept i ne bih ništa menjala, jer ja jako volim začine, vi ih podesite po ukusu vaše porodice i vas.

среда, 3. јануар 2018.

Prhke kiflice

Pre godinu i po dana bila sam pozvana kod prijateljice na baby shower koji je ona pravila za svoju snajkicu i naravno na takvim slavljima su sve žene i svaka od nas donese po neki kolač. Ja kolače ne jedem, ali volim da vidim šta sve tu ima i od tih silnih kolača, vidim kiflice, koje su mi se " na oko" dopale, naravno da nisam odolela a da ih ne probam.
Dopale su mi se odmah i naravno da sam pitala prijateljicu ko ih je pravio, rekla mi je e sad...treba prići toj ženi, čije ja sestre odlično poznajem, ali ne i nju..ja se ne stidim da priđem i tako priđem toj gospođi, započnem razgovor, mada i ona mene poznaje iz viđenja i nas dve se lepo raspričamo i naravno i o kiflicama.
Nisam je pitala za recept, sve misleći, pitaću je neki drugi put kad je sretnem..do sada još nisam imala prilike da je sretnem, ali igra sudbine ide svojim putem.
Pre dva meseca smo se doselili u novi grad, na Nijagarinim Vodopadima i ovde mnogo volimo, kupili smo kuću naših snova ( čitajte mojih snova ) i pre nego što smo se doselili setim se da tu živi jedna od sestara ove gospođe, koja je napravila te fantastične kiflice..stupimo mi u kontakt sa njom, postanemo dobri prijatelji za ovo kratko vreme, i ako smo se i od ranije znale, ali se nismo družile i pre neki dan ja je pitam da li bi mogla da pita njenu najmlađu sestru za te kiflice i najzad srtigne recept i do mene.
Recept delim sa svima vama a tebi Nado, od srca hvala na ovom fantastičnom receptu i nadam se da ću imati prilke da ti se i lično jednom zahvalim.


Sastojci: 3 žumanca, 225 g putera,250 g krem sir,250 do 260 g, brašna korica od 1 limuna i 1 vanila,gustin, pola kesice praška za pecivo
i još: vanilin šećer, sitniji šećer, gusti džem

Priprema: Umutiti puter i krem sir zajedno, dodati po 1 žumance i sjediniti sve zajedno i na kraju dodati vanilu ( ja koristim vanilla paste ) i koricu od limuna.Na kraju dodati brašno, staviti prvo 240 g i onda dodavati preostalo brašno i umesiti sve zajedno. Ako se testo po malo lepi, tek onda dodavati po malo od onih 20 g jer testo treba da bude meko i da se lepi vrlo malo za radnu površinu.
Podeliti testo na 4 dela, koliko se sećam, moj svaki deo je bio po 200 g.
Oblikovati u lopte, pa onda malo spljeskai da dobijete diskove i svaki disk zaviti posebno u providnu foliju.
Ostaviti preko noći u frižider. Moje testo je stajalo 36 sati u frižideru.

Kad ste spremni da ih pravite, uzeti jedan disk iz frižidera a radnu površinu posuti sa gustinom i malo disk posuti odozgore sa gustinom i rastanjiti oklagijom koliko god možete više u krug. Ako vam se testo lepi, pomažite sa gustinom.
Iseći krug na 4 dela, pa svaki deo na još 4 dela, ove kiflice su mnogo lepše kad su male, mislim lepše su na oko.

Na svaki širi deo staviti po malo džema koji vi volite, ali gledajte da vam je džem gušći. Ja sam koristila džem od šljiva u koji sam dodala još 4 kašike mlevenih oraha i izmešala sve zajedno.
Ja koji god džem da koristim, uvek mi po malo iscuri iz kiflica dok se kiflice peku, ovog puta mi je iscurelo vrlo malo i ako ih baš dobro zatvorim.
Zaviti svaku kiflicu i stavljati ih na pleh, koji ste prekrili pek papirom. Trebaće vam dva pleha jer od ove količine ćete dobiti 64 kiflice..

Zagrejati rernu na 160°C i peći ih dok vam donja strana sasvim malo ne porumeni.
Meni su porumenele malo više, jer mi se činilo da nisu dovoljno pečene pa sam povećala temperaturu na 175°C i dok sam se ja okrenula, porumenele su.
Ove kiflice bi trebale da ostanu svetle boje.

Evo ovako glasi originalni recept, koji sam ja dobila na email
Subject: Kiflice sa filadelfija sirom
4 zumanca 4 solje brasna 1 puter neslani 2 filadelfija sira malo praska za pecivo Dobro je da tijesto prenoci u frizideru. Fil , najbolji je dem od kajisije. Solja koju ja koristim za mjeru za brasno je 6 once.

Meni je preostalo 3 žumanceta od drugog kolača, koji sam prvo pravila te sam stavila onako kako sam vam napisala u sastojcima.


Nado, od srca ti hvala na ovom receptu. Imam i ja jedan vrlo sličan recept ovom, ali mi se ovaj tvoj mnogo više sviđa i od sada ćemo ih redovno praviti.
Ove kiflice se mogu i zamrznuti i odlične su i posle.Jednom prilikom ću ih probati da stavim pola masti pola putera i verujem da će i na taj način biti odlične.


Prijatno!!!