субота, 31. март 2018.

Pull-Apart hleb sa cimetom

Svi znamo koliko su testa sa pire krompirom dobra, jer su dugo meka i ostanu sveža. Nama je ostao pire krompir od prethodnog ručka, i moj muž to obično pojede, ovog puta sam mu rekla da mi ne pipa pire krompir koji je ostao..prošlo je nekoliko dana pre nego što sam ga upotrebila, ali me je, svaki put kad je otvorio frižider pitao, da li mi i dalje treba...


Sastojci:  675 g brašna, 30 g svežeg kvasca, 250 ml mleka ,250 ml pire krompira ,80 g putera, iseckanog na kockice, 50 g šećera, ili po ukusu, 1 kšičica soli, 2 jaja
i još: 75 g braon šećera, 1 1/2 kašičica cimta, 1 kašika brašna, 50 g otopljenog putera
po želji: prah šćer, 1 kašika mleka, 3 do 4 kapi pomorandžinog ekstrakta ili vanila

Priprema:  Podelite brašno, u jednu zdelu staviti 450 g a u drugu zdelu staviti 225 g.
Kvasac razmutiti sa malo toplog mleka i kašičicom šećera i ostaviti na stranu da se kvasac podigne.

U šerpicu sipati ostatak mleka, puter, koji ste isekli na kockice,pire krompir, ostatak šećera i so i zagrejati samo da puter počne da se topi.
Pazite da ne bude prevrelo, da narasli kvasac možete da dodate u tu smesu, ako je pretoplo, ostavite da se malo ohladi pa tek onda dodati narasli kvasac i 225 g brašna i zamesiti retko testo.
Ovo se može uraditi ručno ili mikserom, ja to radim mikserom.
Dodati jaja i dalje mutiti mikserom, ako je potrebno, skinuti naslage sa stranica i sad polako dodavati od onih preostalih 450 g brašna dok ne umesite testo koje se odvaja od stranica zdele.
Istresti testo na radnu površinu i vrlo kratko ga domesiti rukom, ili ceo proces možete uraditi rukom.
Oblikovati testo u kuglu, premazati sa vrlo malo ulja svuda okolo testa i vratiti u zdelu,pokriti i ostaviti na toplom mestu da se testo udvostruči.

Naraslo testo isipati na radnu površinu i ostaviti još desetak minuta da se odmori.
Dok se testo odmara, pripremite fil od cimeta, tako što ćete izmešati sve sastojke zajedno.
Ostavite sa strane.
Ja sam testo podelila na pola i pravila 2 "hleba", jedan nama a jedan komšijama ( dosta su nam čistili sneg cele zime, treba im se odužiti na neki način )
Ako vas je više u kući, vi možete napraviti jedan veći, jer ovako pripremljen hleb je dugo svež, dovoljno je zagrejati ga vrlo kratko u rerni ili mikrotalasnoj i biće kao da ste ga sad pripremili.
Ne znam da li se može zamrznuti, jer ga nisam zamrzavala.

Ako je potrebno, radnu površinu vrlo blago pobrašniti i rastanjiti testo oko pola cm debljine.
Premazati testo sa otopljenim puterom ( ako pravite 2 komada, podelite sve na pola ) i posuti sa mešavinom od cimeta i šećera.
Iseći na trake onoliko koliko vam je širok kalup u kom ćete peći.
Ja sam koristila kalup koji je 22cm X 12.5cm
Stavljati trake jednu na drugu i iseći testo oštrim nožem na kocke i svaku kocku stavljati u pleh, koji ste prethodno podmazali, jedno pored drugog, ali nemojte puno da zbijete testo zajedno, jer testo treba još da raste.
Tako isto uraditi i sa drugom polovinom testa.
Pokriti sa providnom folijom i ostaviti na toplom mestu da testo još jednom naraste.

Zagrejati rernu na 185-190°C i peći tako pripremljeno testo, oko 30 minuta ili dok vam ne lepo porumeni.
Ostaviti da se kratko ohladi u plehu i pažljivo okrenuti i izvaditi pecivo iz kalupa.
Po želji možete napraviti ovaj gusti preliv od prah šećera i mleka sa nekoliko kapi ekstrakta od pomorandže ili samo posuti sa prah šećerom.
Ja nisam veliki ljubitelj ovog preliva, ali ovde mi je baš pasao.
2 dobro pune kašike prah šećera razmutiti sa malo manje od 1 kašike mleka, ako je pregusto, dadati još nekoliko kapi i gustinu odredite onako kako vi volite,dodati nekoliko kapi ekstrakta od pomorandže i sve sjediniti.Umesto pomorandžinog ekstrakta možete da koristite i vanilu, šta više volite.
Kad se pecivo malo više ohladilo, da nije vruće, jer će vam istopiti preliv, kašikom sipati svuda po pecivu.


Skuvajte kafu ili čaj i uživajte.


Prijatno!!!!

среда, 28. март 2018.

Marinirana piletina u pivu

Pre nekoliko dana sam kupila veće pakovanje piletine i ne volim kad mi dugo stoji u zamrzivaču i zato je ovih dana toliko recepata sa piletinom...tako da ima za svakog po nešto. Piletina kad je ispečena se i ne oseti na pivo, ali zato je sočna i ukusna.


Sastojci:  12 pilećih bataka ili 6 karabataka, 50 ml maslinovog ulja, 1 kašičica morske soli, 1/2 kašičice sveže samlevenog bibera, 1/2 kašičice mlevene slatke paprike, 1/2 kašičice cumina, 1/4 kašičice mlevene ljute paprike, ili po ukusu, 2 do 3 čena pasiranog belog luka, 1 mala glavica seckanog luka, 1 do 2 kašike seckanog peršuna ,375 ml piva

Priprema:  U veću zdelu sipati ulje, sve začine i na kraju dodati polako sipajući, pivo jer će dok ga sipate baš da peni.
Polako promešajte da se sastojci sjedine.

U veću kesu za zamrzivač staviti pileće meso, koje koristite, ja sam koristila karabatake i za nas dvoje sam napravila 3 jer su bili ogromni, a piletinu prethodno očistite od viška masnoće, ali, ako ima kožicu, nemojte skidati, jer ona vam je zaštita da ne isušite meso, kožicu možete skinuti pre nego što jedete. ( ovo važi za one koji ne jedu kožicu, kao ja ) Operite piletinu i osušite je kuhinjskim papirom i tek onda staviti u kesu za zamrzivač.

Preliti pripremljenom marinadom, isterati što više možete vazduha iz kese i zatvoriti.
Ostaviti u frižider, najbolje preko noći. Okrenuti nekoliko puta da se meso svuda podjednako marinira.


Ovako pripremljenu piletinu najbolje je peći na roštilju, ali kod nas je još uvek hladno za rioštilj te sam je pekla na ovaj način.
U tiganj sipati samo 1 kašiku maslinovog ili ulja koje koristite i dobro ga zagrejte.
Izvaditi meso iz marinade i staviti na kuhinjski papir da se malo marinada upije u papir i stavite u zagrejan tiganj, kožica na dole i pržiti samo da malo porumeni ta strana, onda okrenuti i ispržiti i drugu stranu da porumeni.
Zagrejati rernu na 185°C i staviti meso sa tiganjem u rernu ( ako vaš tiganj ima plastičnu držku, zaviti je sa folijom svuda okolo ili meso izvaditi iz tiganja i staviti u pekač i preliti sa sokovima iz tiganja i šeći oko 30 minuta, ako su pileći bataci, neka to bude kraće.
Meso je gotovo, kad ga ubodete viljuškom i iz mesa izlazi čista tečnost, meso je pečeno, ako izlazi rozikasta tečnost, meso još nije pečeno.
Tokom pečenja meso okrenuti jednom.

Pečeno meso izvaditi na tanjir, ostaviti da odstoji nekoliko minuta pre nego što poslužite.
Prilog neka je po vašem ukusu.
Kod nas je bio pire krompir ( nema ga na slici ) dinstani šampinjoni i šparoge pečene u rerni.

Dok budete jeli ovo meso nećete uopšte osetiti ukus piva a sočnost i ukus je fantastičan.


субота, 24. март 2018.

Dinstana piletina sa paradajz sosom

Još jedan način kako pripremiti ukusnu piletinu sa povrćem...probajte, možda vam se dopadne.


Sastojci:  1 kašika maslinovog ulja, 8 pilećih karabataka ili celo pile, isečeno na komade, 2 glavice crnog luka, 5 šargarepa, 3 štapića celera, 400 g paradajza iz konzerve, 600 ml pileće supe, 1 kašika pirea od paprike ili ajvara, 2 kašičice senfa, po ukusu so,bber, suvi začin, montreal chicken začin, seckan peršun

Priprema:  Piletinu očistiti od viška masnoće i oprati.Ako koristite celo pile, iseći ga na komade.
Piletinu posoliti, pobiberiti i posuti sa začinom po vašem ukusu ( suvi začin ili začin koji koristite za piletinu ).
U širu i malo dublju šerpu sipati kašiku maslinovog ulja, dobro zagrejati i ispržiti piletinu na svakoj strani da samo porumeni.
Izvaditi meso iz šerpe i ostaviti na stranu.

U istu šerpu, gde ste pržili meso, dodati grubo iseckan crni luk i pržiti, povremeno promešajte, dok ne omekša.
Dodati šargarepu isečenu na kolutove i celer isečen na komade oko 2 do 3cm debljine i dinstajte sve zajedno još 2 do 3 minuta.

U izdinstano povrće sipajte paradajz iz konzerve, nalite sa pilećom supom, dodati začine po vašem ukusu, 1 kašiku ajvara, senf,izmešati i vratite piletinu u tu masu. Pustiti da provri, smanjiti temperaturu na manje od polovine i tiho krčkati oko 50 minuta


Tako izdinstano jelo poslužiti sa pire krompirom, pastom ili samo sa nekim hrskavim hlebom i uživajte.
U slučaju da vam je paradajz kiseo, dodajte kašičicu šećera.


Prijatno!!!!

петак, 23. март 2018.

Šunka sa 15 vrste pasulja

Da biste napravili ovaj ručak, potrebno vam je malo mesa od šunke, voda u kojoj se šunka kuvala, koska od šunke i 15 vrste pasulja. Ja ovde kupim već upakovanih 15 vrsta pasulja a vi, ako nemate to da kupite, možete da koristite tako što ćete sami sastvaiti onoliko vrsta pasulja koliko ih možete naći. Ovo jelo se najbolje kuva u krčku) ili u ekspres loncu ili što je ovde sada vrlo popularno instant pot ( koji još nisam kupila,ali nameravam da ga kupim ) Ako pripremate šunku za Uskrs, ostavite malo od nje da pripremite i ovo jelo a vi, koji nemate šunku, može i neko drugo parče sušenog mesa sa kostima.



Sastojci:  600 g izmešanih vrsta pasulja, 1 veća glavica crnog luka, 2 do 3 čena sitno iseckanog belog luka, 2 štapića iseckanog celera, 2 šargarepe,isečene na kolutove, 2 lista lovora, nekoliko grančica svežeg timijana / majčine dušice, oko 2 l supe od skuvane šunke, 1 do 2 ljute papričice, oko 450 g šunke u većim komadima, 1 koska od šunke, po ukusu so, biber, suvi začin

Priprema: Pasulj oprati i naliti sa čisom vodom i ostaviti ga preko noći da nabubri.
Ja nemam ni instant pot ( ekspres lonac ) ni slow cooker pa sam pasulj kuvala u običnoj šerpi i zato je razlog što sam ga potopila u vodi preko noći da bi mi se brže skuvao.
Ako koristite jednu od ovih sprava staviti sve zajedno u lonac i ako je u instant pot-u kuvati oko 40 minuta i vi već znate kako vaš lonac radi.
Posoliti, pobiberiti i dodati suvi začin tek na kraju jer šunka i supa od skuvane šunke je već slana.
Ne morate zapržavati, ako ne volite zapršku, pasulj će tokom stajanja još da se zgusne.
Ako koristite slow cooker, isto staviti sve i kuvati na high oko 6 sati i tek na kraju posoliti i pobiberiti.

Supa od šunke se dobija ovako:
Šunku, najbolja je ona koja ima kost u sredini, oprati je i staviti u veći lonac. Naliti je sa vodom i staviti je da se kuva. Kad je prebacio ključ, kuvati je još 5 minuta i odliti tu vodu iz lonca.
Ponovo naliti sa čistom hladnom vodom,dodati lovorov list, biber u zrnu, oljušten beli luk, isečene glavice crnog luka na polovine i pustiti da provri, kad je provrelo, kuvati oko 1 sat na tihoj temperaturi.
Izvaditi šunku a vodu,u kojoj se ona kuvala, procediti i ostaviti i upotrebiti je kad budete kuvali pasulj ili kiseli kupus.
Od koske, koja je u šunki, najbolje je skuvati pasulj a ko voli, može i kiseli kupus, a uz to dodati još mesa od šunke.

Ja sam kuvala u običnoj šerpi i stavila sam nabubreli pasulj, koji sam ocedila od vode, isprala i nalila sa supom od šunke, dodala sam sitno iseckan crni luk, šargarepu, celer, beli luk, lovorov list, grančice timijana / majčine dušice i ljutu papričicu i kuvati oko 90 minuta, može da uzme i malo duže.


Kad je pasulj kuvan, a sve vrste pasulja se dobro skuvaju, neke vrste više neke manje ali ni jedna vrsta ne ostane ne skuvana, onda po želji zapržiti pasulj tako što ćete zagrejati ulje ili mast, dodati kašiku brašna, kratko propržiti ali ne smete da vam puno porumeni jer će onda biti gorko, prohladiti vrlo krartko i onda dodati punu kašikicu dimljene crvene paprike i sve zajedno promešati i sipati u šerpu u kojoj vam se kuva pasulj, kuvati zajedno sa zaprškom još 5 minuta i isključiti.
Poslužiti toplo sa domaćim hlebom i salatom po vašem izboru.

Retko koje jelo da zapržavam, ali pasulj i sarmu obavezno, vi uradite onako kako vi volite.

четвртак, 22. март 2018.

Pečena piletina u mlaćenici

Svi znamo koliko je piletina ukusna kad se marinira u jogurtu ili mlaćenici, ovog puta se peče zajedno sa marinadom.


Sastojci:  375 ml mlaćenice ili tečnog jogurta, 1 kašika maslinovog ulja, 5 do 6 čena sitno iseckanog belog luka, 2 dobro pune kašike sitno iseckanog peršuna, po ukusu so i biber, 1 kašika montreal začin za piletinu, po ukusu suvi začin, 1 kašika jabukovog sirćeta, 8 pilećih bataka

Priprema:  Piletinu očisatiti od ekstra masnoće, ko želi, može da skine kožicu, ja nisam, oprati i osušiti.U veću zdelu sipati mlaćenicu, maslinovo ulje i sve začine. ( ako nemate jabukovo sirće može i sok od limuna )
Promešati.

Uzeti veću kesu za zamrzivač, staviti piletinu, ( najbolje je koristiti pileće batake ili karabatkove ) preliti sa mlaćenicom i začinima, isterati vazduh što više možete iz kese, zatvoriti i ostaviti da stoji u frižider, najbolje preko noći,i ne duže od 24 sata.
Pre nego što ostavite kesu u zamrzivač, nekoliko puta protresti kesu da se mlaćenica sa začinima rasporedi svuda po mesu.

Kad ste spremni da pečete piletinu, zagrejati rernu na 200°C, sipati u manji pekač, 22cm X 32cm zajedno sa marinadom, rasporediti piletinu po pekaču i peću oko 40 do 45 minuta.
Na pola pečenja okrenuti piletinu i ostaviti da porumeni, u slučaju da vam ne porumeni pred kraj pečenja uključiti samo gornji grejač dok piletina ne porumeni, ali pazite da vam ne pregori.

Poslužiti odmah uz sos koji je ostao u pakaču.
Prilog vam može biti pečeni krompir, pire krompir, dinstani spanać...što god vi volite.


среда, 21. март 2018.

Začin za piletinu ( Montreal chicken spice )

Često pročitate u mojim receptima da koristim montreal chicken začin i to, ne samo za mariniranje piletine već dodajem i u jela koja kuvam sa piletinom i ja sam oduševljena sa ovim začinom...do sada sam ga kupovala a od sada neću više jer je mnogo jeftinije da ga napravim sama a začini ovde nisu skupi i ja ih kupujem na merenje.


Sastojci: 1 1/2 kašičica morske soli, 1 kašičica suvog bosiljka, 1 kašičica suvog ruzmarina, 1/2 kašičice belog luka u granulama ili prahu , 1/2 kašičice slačice u prahu, 1/2 kašičice mlevene dimljene ili obične paprike, 1/2 kašičice samlevenog bibera, 1/2 kašičice suvog timijana / majčine dušice, 1/4 kašičice smrvljenih semenki celera, 1/4 kašičice suvog peršuna, 1/8 kašičice cumina, 1/8 kašičice ljute tucane paprike, 1/8 isitnjine kocke za supu

Priprema: Sva začine staviti u zdelu i dobro izmešajte, sipati u teglicu i koristiti po potrebi.
Ja sam danas napravila veliku količinu, jer ja ovaj začin koristim jako mnogo.

Količinu sastojka prilagodite vama, ako napravite samo ovoliko koliko je u receptu imaćete dovoljno za dve kokoške i malo će vam ostati.
Takođe i začine možete prilagoditi vašem ukusu.


Uživajte...

субота, 17. март 2018.

Kuglof sa bananama i cardamom ( Cardamom-scented banana bundt cake )

Imala sam dosta banana koje su baš bile prezrele i njih obično čuvam za razno razne napitke iz blendera ( čuvam ih po jednu u kesici u zamrzivaču ) ali ovog puta imam već 3 u zamrzivaču i ove tri su se vukle po činiji...njih muž obično pojede, ja ih ne volim kad su prezrele i naravno da su morale da se pojedu. Pre neki dan gledam tv emisiju " Ricardo and friends " i vidim da Ricardo ( inače kandski chef koji živi u francuskom delu Kande - Quebec ) pravi ovaj kuglof, baš mi je recept dobro došao za moje 3 prezrele banane.


Sastojci:  450 g prosejano sve namensko brašno, 1 kesica praška za pecivo, 1 do 2 g mlevenog cardamoma, pola kašičie soli, 3 dobro zrele banane, 2 kašike limunovog soka, 1 kašičica vanile, 227 g putera, 200 do 250 g šećera, 65 ml ulja, 2 jaja

Priprema:  Prosejati brašno, dodati prašak za pecivo, so i samleveni cardamom.Banane izgnječiti sa sokom od limuna i ostaviti na stranu.

Omekšali puter umutiti sa šećerom ( originalni recept kaže 400 g šećera, meni je to bilo baš mnogo i ja sam stavila samo 200 g i nama je bilo dovoljno slatko ) i uljem i na kraju dodati vanilu i dodati jedno jaje pa umutiti sve zajedno i dodati i ono drugo jaje i opet umutiti sve zajedno u kremastu masu.
( ja sam stavila 150 g putera i 100 g sosa od jabuka, nešto mi je bilo previše masnoće )

Smanjiti brzinu na mikseru pa dodati jednu trećinu brašna,umutiti, pa dodati pola količine banane pa i to umutiti i opet brašno, umutiti, ostatak banane i završiti sa brašnom.
Kalup za kuglof dobro podmazati puterom, ja sam isprskala sa sprejom za pečenje kolača, spatulom sipati masu u kalup, poravnjati i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 180°C, oko 50 do 60 minuta ili dok vam čačkalica, kad je zabodete u sredini kolača, izađe čista.
Pečen kolač pažljivo prevrnuti na žicu i ostaviti da se ohladi.
Kolač možete da poslužite samo posut sa prah šećerom a može i sa kuglom sladoleda.


Prijatno!!!!


петак, 16. март 2018.

Lepeza krompir sa belim lukom i dve vrste sira ( Hasselback Garlic Butter Potatoes )

Već sam pravila krompir na ovu temu i ima ih još na puno načina, danas mi je trebao prilog uz piletinu i odlučila sam se za ovaj krompir, jer prvo, volimo krompir, drugo jako lepo i dekorativno izglda.


Sastojci:  750 g manjih krompira, 65 g otopljenog putera, 65 ml maslinovog ulja, 3 veća čena pasiranog ili sitno iseckanog belog luka, po ukusu so i sveže samleven biber, 250 ml sveže izrendana mozzarella sir, 125 ml sveže izrendan parmezan, 1 do 2 kašike sitno iseckan peršun

Priprema:  Izaberite manje krompire i otprilike da su vam iste veličine.Oribati im koru i oprati pod mlazom hladne vode, osušiti ih.

Staviti dve varjače i između njih ( možete i kineske štapiće ) staviti krompir i seći ga na male šnitice oko.25cm ali da ne idete skroz, nož bi trebao da vam stane kod varjača, od njih se ne može dalje.
Iseći sve krompire.


Otopiti puter, dodati maslinovo ulje i sitno iseckan beli luk, izmešati i onda sa tom smesom premazati krompire.
Pažljivo raširite razreze te i njih premazati sa malo putera.
Posoliti i pobiberiti po ukusu.

Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 190°C oko 25 do 30 minuta, izvaditi iz rerne i premazati ih sa još mešavinom putera i ulja, posuti sa parmezanom i mazzarellom i peći još 15 do 20 minuta, pred kraj izvaditi ih iz rerne posuti sa parmezanom i mozzarellom vratiti nazad da se sir otopi i malo porumeni.

Pečeni krompir, ako vam je ostalo još putera, blago premazati preko, ako vam nije ostalo ne morate više ni mazati, posuti sa sitno iseckanim peršunom i poslužiti tople.

Ovako pripremljen krompir može da vam bude kompletan bezmesni ručak uz neku salatu po vašem izboru ili prilog pečenom mesu.
Umesto običnog krompira možete da koristite i žuti krompir.


Nama je danas bio prilog uz dinstani spanać i pečenom piletino.


Prijatno!!!!

среда, 14. март 2018.

Fahita sa piletinom i paprikama ( Chicken Fajitas )

Kako mi ovaj prevod smešno zvuči...ali ne znam bolje...inače jelo je izuzetno dobro.Fahita poslužena na malo drugačiji način.


Sastojci:  oko 700 g pilećih odkoštanih karabataka ili belog mesa, 1 crvena paprika, 1 narandžasta paprika, 1 žuta paprika, 2 ljute jalapeno paprik a, 1 glavica crnog luka, 4 do 5 čena belog luka, 30 ml ulja, , 1/4 kašičice sveže samlevenog bibera, 1 kašičica soli, 2 kašičice čili začina ili 1 kašičica ljute mlevene paprike, 1/2 kašičice belog luka u granulama, 1/2 kašičice cumina, 1/2 kašičice mlevene dimljene ili obične paprike, sok od 1 limete, peršunovo ili lišće od korijandera

Priprema:  Za ovo jelo može da se koriste pileće grudi ili pileći odkoštani karabataci.
Ja sam koristila karabatkove, koje sam prethodno očistila od masnoće, skinula kožu,oprala i osušila.
Veče pre sam ih marinirala tako što sam ih posula sa vegetom za piletinu, sveže samlevenim biberom i posula sam ih začinom za piletinu ( montreal chicken ) i ostavila preko noći u frižider.

Paprike oprati, očistiti od semenki i žilica i iseći ih na štapiće oko 1cm debljine.
Luk očistiti, preseći na pola, ako je glavica manja, ako je veća na 4 dela i svaki deo iseći na 1cm debljine.
Beli luk očistiti i iseći na polovine, ako su čenovi veliki na trećine.
Meso iseći na trakice.
Sve to staviti u veću zdelu i preliti sa uljem.
Začine izmešati zajedno i posuti preko mesa i paprike i vašm rukama sve dobro izmešati.

Pripremiti veći pleh, prekriti pek papirom i sipati pripremljeno meso sa povrćem i rasporediti.
Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 220°C oko 20 do 25 minuta, ne morate mešati i pred kraj pečenja, ako povrće i paprika nije porumenela, staviti samo opciju gornjeg grejača da vam malo zarumeni.
Izvaditi iz rerne iscediti preko sok od 1 limete i posuti iseckanim peršunom ili korijanderom ( cilantro )


Dok se paprika i meso peče pripremite pirinač.
Sipati 1 kašiku ulja u šerpicu, dodati 2 čena sitno iseckanog belog luka i oko 150 g očišćenih i sitnije sečenih šampinjona i pržiti nekoliko minuta da šampinjoni malo ispuste vodu i porumene, pazite, morate češće da mešate da vam beli luk ne izgori, onda će biti gorko.
Basmati ili pirinač koji vi koristite, ( količinu odredite sami, za nas dvoje ja stavim 250 ml ) isprati pod mlazom hladne vode i staviti u šerpicu i pržiti nekoliko minuta, stalno mešajte da vam se pirinač ne zalepi za dno i onda naliti sa 500 ml pileće supe ili obične vode.
******250 ml pirinča = 500 ml tečnosti
Pustite da provri, posoliti po ukusu, smanjiti temperaturu i kuvajte na tihoj temperaturi dok pirinač ne upije svu tečnost.
Svaki pirinač nije isti i ne upijaju svi istu količinu tečnosti, negde je 1 : 1.5 ili 1:2 što znači jedna zapremina pirinča prema zapremini i po do dve zapremine tečnosti.
Skuvani pirinač rastresti viljuškom, dodati sitno iseckan peršun i sve nežno promešati

Pirinač sipati na tanjir, preko staviti meso sa paprikom i poslužiti toplo.

Ja ga nisam poslužila sa tortijama,kao št se obično služi, ali ko hoće može i tako da posluži, odozgore staviti malo kisele pavlake, zaviti u rolatić i navaliti.
Količinu začina koristite onako kako vaši ukućani vole.
Umesto piletine možete da koristite i junetinu / govedinu.


Prijatno!!!!

уторак, 13. март 2018.

Seljački irski hleb sa kimom

Kad vam je potreban hleb bez kvasca na brzinu, evo vam ideje kako ga napraviti.


Sastojci:  450 g + - 50 g sve namenskog brašna, 1 kesica praška za pecivo, 6 g sode bikarbone, 425 ml mlaćenice ili butter milk, 55 g otpljenog putera, 12 g ili po ukusu kima, 1 kašičica ili poukusu, soli, 1 kašičica šećera, 2 blago umućena jaja

Priprema:  Uključiti rernu na 225°C i staviti šerpu sa poklopcem i zagrevati oko pola sata.

U veću zdelu izmešati brašno, koje ste prethodno prosejali, dodati so, šećer, prašak za pecivo, sodu bikarbonu i semenke kima. ( ako volite ukus kima možete dodati i više )

U drugu činiju sipati buttermilk, ( mlaćenicu ) dodati dva jaja i mutiti zajedno i na kraju dodati otopljen i prohlađen puter i sjediniti sve zajedno.

Sipati tečne sastojke u mešavinu od brašna i varjačom sjediniti sve zajedno, ali nemojte previše da mešate, dovoljno je da se svi sastojci sjedine.
Testo je mnogo meko.

Radnu površinu obilato posuti sa brašnom, isipati pripremljeno testo i dobro pobrašnjenim rukama, uz pomoć brašna koje je na radnoj površini, oblikovati hleb u polu loptu.
( možda će vam trebati više od 50 g brašna, sve zavisi od veličine jaja i brašna koje se koristi, neko brašno upija više tečnosti neko manje )

Izvaditi vrelu šerpu iz rerne i vrlo pažljivo spustite hleb, koji je obilsato posut brašnom.
Raseći hleb po površini unakrst, ( to je kod Iraca blagoslov ) premazati sa ono malo šečnosti koja je ostala u posudici u kojoj ste razmutili mlaćenicu sa jajima i puterom, poklopiti šerpu poklopcem i vratiti u rernu da se peče oko 25 minuta poklopljeno.
Otklopiti i peći još 25 do 30 minuta ili dok vam lepo ne porumeni odozgore.

Hleb vrlo pažljivo izvaditi iz šerpe, ostaviti na žici da se ohladi i poslužiti uz ručak ili namazati sa nečim odozgore i uživati u njemu.
Korica ovog hleba je izuzetno hrskava a unutrašnjost mu je mekana.
Ovaj hleb se razlikuje od onog seljačkog hleba koji se ne mesi,on je sa mnogo više rupica po sebi jer ima kvasca u njemu i struktura mu je vazdušastija.

Ova vrsta hleba se može praviti i sa suvim grožđem, onda dodati oko 100 g suvog grožđa, ribizla ili brusnica i 100 g šećera u testo, premazati sa puterom i poslužiti uz čaj ili kafu.
Takođe ovu vrstu hleba ne morate peći u šerpi, kao što se peče seljački hleb koji se ne mesi, ja sam ga pekla i na običnom plehu i super je i na taj način.


Prijatno!!!!

понедељак, 12. март 2018.

Smoothie za snižavanje krvnog pritiska

Probajte, možda vam pomogne, jer banane su vrlo bogate kalijumom, koji je potreban našem organizmu a pomorandže su bogate vitaminom C....


Sastojci: sok 3 pomorandže, 1 osrednja banana, malo cimeta

Priprema:  Isecditi sok iz pomorandži, ja nisam, nego sam stavila cele pomorandže, jer meni pulpa ne smeta i koristila sam jednu veliku narandžastu pomorandžu i dve  blood pomorandže i zato je kod mene po malo na crvenkastoj boji.
U našoj kući uvek ima po nekoliko zamrznutih banana i obično njih koristim za smootije, tako sam i ovog puta a ako nemate zamrznutu, koristite svežu bananu, koja je dobro zrela, dodati cimeta po vašem ukusu i samleti u blenderu sve zajedno.

Posužiti odmah.
Ovo je dovoljno za dva smoothia, po želji, cimet možete samo posuti po površini tečnosti, ja sam ga stavila u smoothie i tako samlela.





недеља, 11. март 2018.

Zeleni smoothie sa ukusom breskve

Ja ne volim da jedem ujutru, a ovakav doručak mi uvek odgovara.
Pre nego što krenemo u šetnju, popijemo po jedan smoothie i meni je to sasvim dovoljno.


Sastojci: 500 ml smrznutih bresaka, 250 ml smrznutog ili svežeg manga,  250 ml svežeg lisnatog kelja ili spanaća, 500 ml mleka od badema, 2 kašike javorovog sirupa ili zaslađivač po vašoj želji, i po potrebi voda

Priprema:  Sve sastojke staviti u blender, osim vode i samleti u glatku, kremasu masu.
Ako je potrebno sa vodom doterati gustinu po vašoj želji.

Ja sam koristila smrznuti spanać i nisam dodavala nikakav zaslađivač, jer mi je voće dovoljno slatko.

Ovo je vegan recept, za vas, koji niste vegan, možete dodati med umesto javorovog sirupa i obično mleko.


субота, 10. март 2018.

Brioche sa parmezanom

Juče nam je trebao hleb, ovo sam sasvim slučajno videla na fb stranici fatto in casa da benedetta.it i šta drugo nego isaprobati...idealno vam je pripremiti ovaj brioche za uskršnje jutro, doručak sa vašom porodicom, oblicima se možete igrati kakve vi volite, u sredini možete staviti jaje, da izgleda lepše.


Sastojci:  550 g brašna, 20 g svežeg ili 7 g suvog kvasca,  300 ml toplog mleka, 10 g soli, 60 ml suncokretovog ulja, 1 jaje, 50 g sitno izrendanog parmezana ili grana padano sira, 20 g šećera,
i još: 1 žumance za premazivanje, po izboru semenke; susam, lan, mak

Priprema:  U malo mleka izmrviti svež kvasac, dodati polovinu šećera, kašiku brašna, sjediniti i ostaviti na stranu da kvasac zapeni.

U vanglicu prosejati brašno, dodati so, izrendan sir, blago umućeno jaje, ostatak šećera, ulje i na kraju dodati narastao kvasac. Zamesiti testo.
Blago pobrašniti radnu površinu i dobro umesiti testo.
Ja sva testa pravim sa mikserom, tek na kraju isipam na radnu površinu i domesim ga, jer volim da osetim testo ispod ruke.
Testo treba da bude meko, ali da vam se ne lepi za ruke.
Oblikovati u loptu, premazati sa vrlo malo ulja, vratiti u vanglicu,pokriti i ostaviti na toplom mestu da se testo udvostruči.

Naraslo testo isipati na radnu površinu, koju ste prethodno blago posuli sa brašnom, razvući malo u rolat sa vašim prstima i podeliti na pola.
Jednu polovinu ostaviti na stranu a drugu polovinu razvući, prvo prstima, posle oklagijom na pravougaonk, debljine oko pola cm.
Iseći na 8 traka.
Svaku traku malo razvaljati po radnoj površini i zaviti u pužić.Stavljati na pleh, koji ste prekrili pek papirom.
Kod mene se pužići ne vide, jer sam zaboravila da ih uslikam.
Isto tako uraditi i sa drugim delom testa, ali ovog puta umesto da zavijete pužiće, napravite "cvetiće".
Traku koju ste rastanjili malo na radnoj površini, sastavite oba kraja i onda uvrćite gornji i donji deo da dobijete cvetić. Oblikovati u krug i sastavite krajeve zajedno.


Ostaviti na toplom mestu oko pola sata da testo još jednom naraste.
Premazati peciva sa umućenim žumancetom, možete dodati i vrlo malo vode ili mleka i posuti semenkama po vašem izboru.
Ja sam moja peciva premazala sa mlekom.
Zagrejati rernu na 170°C sa ventilatorom a vi, koji nemate ventilator, na 190°C i peći ih oko 20 do 25 minuta ili dok vam lepo ne porumene.
Peciva ostaviti da se malo ohlade i koristite ih po vašoj želji.
Tako pripremljena peciva su izuzetno mekana, koje ćete sa uživanjem jesti.Možete ih poslužiti uz ručak ili praviti sendviče od njih.

Od skoro sam otkrila italijansku pekaru u blizini naše kuće i tu sam počela da kupujem svež kvasac. Sve ove godine sam koristila suvi kvasac, nekad onaj koji ide direktno u brašno, nekad onaj koji mora da se napravi sa tečnošću i šećerom i iskreno da vam kažem, da mi je testo sa svežm kvascem mnogo bolje.
Kupim polovinu one velike kocke i podelim na, neki parčići su po 20 g, neki po 40 g, od 20 g mi je dovoljno za pola kg brašna a 40 g mi je dovoljno za kg brašna, zavijem svako parče posebno u providnu foliju i posebno spakujem one od po 20 g a posebno one od 40 g napišem u kesi papir sa koliko je koja g i sve onda zajedno stavim u veću kesu za zamrzivač i zamrznem,kad mi je potrebno, izvadim, odmrznem u frižideru i koristim...
Ovo sam napisala da bih nekom od vas pomogla kako sačuvati svež kvasac.


Prijatno!!!!!

четвртак, 8. март 2018.

Peach pie smoothie

Nemamo uvek vremena da napravimo pitu od bresaka, koju ja mnogo volim, evo nam brže varijante, pa umesto da je jedemo, možemo i popiti.


Sastojci:  500 ml smrznutih bresaka, 250 ml gustog jogurta sa manjim procentom masnoće, 250 ml mleka sa manjim procentom masnoće, 1 kašika meda ili zaslađivač po vašem izboru, 1 puna kašika putera od badema ili kikirikija, pola kašičice vanile, po 1/8 kašičica cimeta, đumbira u prahu i muškatnog oraha

Priprema:  Sve sastojke staviti u blender i samleti u gustu glatku masu.
Sastojke korigujte po vašem ukusu i po ukusu vaše porodice.


Prijatno!!!!

среда, 7. март 2018.

Namaz od šunke - Deviled Ham

Mi smo  imali šunku  pre nekoliko dana za nedeljni ručak, ali ona je toliko velika da ćemo je imati više puta za ručak i večeru, ali u nekom drugom obliku...ovog puta u obliku namaza i idealna je za večeru, ili napraviti sendviče i poneti na posao ili poslati deci u školu, za užinu.


Sastojci : 60 g krem sir, 1 mala glavica sitno iseckanog crnog luka, 2 pune kašike majoneza, 1 kašičica senfa, 1 kašičica ljutog sosa, 1 čen belog luka, pola kašičice bibera,  275 g iseckane šunke

Priprema:  U multi praktik staviti krem sir, majonez i sitno iseckan crni luk i pulsirati 5-6 puta da se sjedini a luk malo usitni.

Sada dodati sve ostale sastojke u multi praktik i pulsirati dok se šunka ne usitni. Vaš je izbor koliko dugo ćete pulsirati, ja volim da mi je sitno samleveno a vi, kako volite.


Sipati u veću zdelu, koja ima poklopac i čuvati u frižideru do upotrebe.

Ovo možete da poslužite kao predjelo, na tostiranom hlebu ili krakerima, ili napraviti sendviče i poneti na posao..kako god da koristite ovu "djavolsku šunku " dopašće vam se...

Ako nemate šunku sada, posle Uskrsa ćete je sigurno imati i evo vam ideje kako iskoristiti ostatke... biće ovih dana još dva recepta sa ostacima šunke, tako da ćete od jedne šunke imati 4 jela, pa probajte ono koje vam se najviše sviđa.


Prijatno!!!!

уторак, 6. март 2018.

Picnic Ham ( ili po našem šunka )

Mi je mnogo volimo i obično je pravim za Uskrs, pored ćuretine, jer neki ne vole ćuretinu ...znam da se u mnogim krajevima kuvana šunka jede za doručak, kod nas ne, jede se za ručak. Dok sam bila kući sa mamom, mi nikad nismo pravili šunku za Uskrs, kod nas se uek spremala mlada jagnjetina, a pošto je nas dve nismo volele, mi smo ispekle parče prasetine i to nam je bio uskršnji ručak. Od jedne šunke nas dvoje ćemo imati oko 3 ručka, danas je bila sa pečernim krompirom, kao prilog, sutra ću videti šta ću ( razmišljam ) a zadnji dan će biti pasulj od ostatka mesa i koske od šunke, tako da nam je ovo idealno jer ćemo od jedne šunke imati nekoliko ručkova.


Sastojci :  2.5 kg do 4 kg šunka, 3 do 4 čena belo luka, 2 manje glavice crng uka, 10 do 15 zrna bibera, 3 do 4 lista lovora
Sastojci za sos za premazivanje: 2 manje pomorandže ili 3 do 4 mandarine, 100 g braon šećera, 100 ml jabukovog sirćeta, 2 kašike meda, 2 kašike senfa, pola kašičice cimeta, pola kašičice soli, 1 / 4 do 1 /2 kašičice ljute mlevene, dimljene ili obične, paprike

Priprema: Šunku, najbolja je ona koja ima kost u sredini, oprati je i staviti u veći lonac. Naliti je sa vodom i staviti je da se kuva. Kad je prebacio ključ, kuvati je još 5 minuta i odliti tu vodu iz lonca.
Ponovo naliti sa čistom hladnom vodom,dodati lovorov list, biber u zrnu, oljušten beli luk, isečene glavice crnog luka na polovine i pustiti da provri, kad je provrelo, kuvati oko 1 sat na tihoj temperaturi.
Izvaditi šunku a vodu,u kojoj se ona kuvala, procediti i ostaviti i upotrebiti je kad budete kuvali pasulj ili kiseli kupus.
Od koske, koja je u šunki, najbolje je skuvati pasulj a ko voli, može i kiseli kupus, a uz to dodati još mesa od šunke.

Dok se šunka kuva, napraviti sos za premazivanje šunke.
Ako nemate ni pomorandže ni mandarine možete da koristite sok od pomorandže, mada su voćke bolje jer one imaju i pulpu u sebi i biće vam sos gušći.
Ako mislite da vam je sto grama braon šećera previš, smanjite na pola i garantujem vam da vam šunka uopšte neće biti slatka, jer senf i ljuta mlevena paprika će da izbalansiraju tu slatkoću.
Sve sastojke za sos stavite u blender i izblendirati dok ne dobijete glatku masu.

U veći pleh, u koji može da stane cela šunka, sipati malo ulja i malo od vode koju ste procedili.
Staviti šunku i oštrim nožem raseći kožu ( ko želi, kožu može da skine, moj muž je voli i on neda da se koža skine ) na kockice ali kad sečete raseći po malo i unutrašnjost šunke.
Premazati sa trećinom sosa i staviti u zagrejanu rernu na 175° i peći oko sat vremena, izvaditi iz rerne i premazati ponovo sa još jednom trećinom sosa i vratiti i peći još pola sata, opet premazati sa zadnjom trećinom i peći još pola sata.
Pred kraj pečenja slanina i kožica će vam lepo biti hrskavi i dobiće lepu rumenu boju.

Pečenu šunku ostaviti 5 do 10 minuta da se odmori, iseći na šnite i pslužiti sa pečenim krompirom i salatom po vašem izboru,ko želi, može da posluži i sa kiselim kupusom ili podvarkom sa strane.


Prijatno!!!!

понедељак, 5. март 2018.

Krofne, ko zna koje po redu

Gde bih ja mogla da odolim a da ih ne napravim..ima li nekog da ne voli krofne, ja ih volim a tek moj muž...


Sastojci: 600 g brašna, 4 žumanca, 35 g svežeg kvasca, 30 g šećera,  1 kašičica ekstrakta vanile ili vanilla paste,350 ml toplog mleka, korica od pomorandže ili nekoliko kapi ekstrakta od pomorandže, pola kašičice soli, 70 g otopljenog i prohlađenog putera,2 pune kašike ruma ili rakije, prah šećer zamirisan vanilom

Priprema:  U toplo mleko dodati kvasac, kašiku šećera, so i kašiku brašna, sve izmešati i ostaviti na stranu da se kvasac podigne.

U vanglicu prosejati brašno, dodati šećer, ( ko voli da su krofne slađe neka doda više šećera, mi ih ne volimo da su puno slatke, prah šećer nam je dovoljan sa ovom količinom šećera ) blago umućena žumanca, alkohol po vašem izboru,otopljen puter, izrendanu koricu pomorandže, ekstrakt vanile, i nadošli kvasac i zamesti testo rukom ili mikserom.
Ako mesite rukom, testo mora dobro da se izmesi i izlupa o radnoj površini a ako to radite mikserom, mutite ga spiralnim nastavcima oko desetak minuta.
Izručiti testo na radnu površinu, i ako je potrebno dodavati po vrlo malo brašna dok ne dobijete srednje meko i glatko testo, koje se ne lepi za ruke. Meni nije bilo potrebno više brašna. ( puno puta zavisi od vlažnosti vazduha u prostoriji, od vrste brašna i od veličine žumanaca da li će biti potrebno da se doda još brašna ili ne.)
Oblikovati testo u loptu,blago premazati sa vrlo malo ulja, vratiti u vanglicu, pokriti i ostaviti da se testo ustrostruči.

Blago pobrašniti radnu površinu, istresti pažljivo testo iz vanglice i prvo rukama, pa onda oklagijom rastanjiti testo oko 1cm debljine.
Modlu za krofne, ili čašom, koju ćete prethodno zamočiti u brašno, vaditi  krofne.
Stavljati ih na pobrašnjen pek papir ili kuhinjsku krpu, koju ste prethodno malo pobrašnili.
Od testa koje vam je ostalo, premesiti,rastanjiti i iz tog testa izvaditi krofne.
Meni te krofne nisu kao one prve, koje sam izvadila, malo su mi tvrđe, ali su mi podjednako dobre,  njih ostaviti da rastu i pržiti ih tek na kraju.

Tako pripremljene krofne pokriti sa kuhinjskom krpom i ostaviti ih da narastu još pola sata.

U veću i dublju šerpu zagrejati ulje na osrednjoj tmperaturi. Najbolje ćete proveriti ulje, ako nemate kuhinjski termometar, ako zabodete dršku od varjače u ulje i pritisnite na dno tiganja ili šerpe ( ja koristim veći wok ) i ako vidite da ima puno sitnih mehurića oko drške varjače, ulje je spremno a prženje, ako imate previše mehurića i mnogo brzo idu oko varjače, ulje je prevruće, smanjite temperaturu i sačekajte malo da se ulje prohladi.

Uzimate od prve krofne, koje ste izvadili kalupom, okrenuti gornju stranu da bude prvo u ulje i dodati još 2 do 3 komada, ali ne stavljati previše krofni u šerpu, da imaju dovoljno mesta da se mogu okrenuti .
E sada...neko poklapa poklopcem dok se peče prva strana, ja nekad poklopim nekad ne, ove krofne nisam poklapala, već sam sa kašikom brzim pokretima prelivala vruće ulje preko i kad sam videla da su se dovoljno podigle a donja strana mi je porumenela, onda ih okrenem i više ih ne prelivam. 
Pržiti i donju stranu dok ne porumeni.

Žicu za hlađenje kolača ili hleba, prekriti kuhinjskim papirom i rešetkastom kašikom vaditi krofne i stavljati ih da se ocede od viška masnoće.


Nastaviti sa prženjem dok ne završite sa krofnama.
Ulje, u kom ste pržili krofne, nemojte bacati u sudoperu, već ohlađeno isipati u najlon kesicu, staviti u zamrzivač i zamrznuti, kad dođe dan da se izbacuju otpatci iz kuhinje,  stavite zamrznuto ulje u kantu,( green bin ) biće odnešeno sa ostalim otpatcima iz kuhinje.

Prohlađene krofne možete da uvaljate u prah šećer, koji ste zamirisali vanilom ili ih samo posuti preko.


Skuvajte kafu, deci može šolja toplog mleka ili čokoladnog mleka, i uživajte u njima.


Prijatno!!!

петак, 2. март 2018.

Slana "štrudla " sa spanaćem i sirom

Štrudle mogu da budu i slane, ne samo slatke..odlično predjelo za vaše goste i razna slavlja.


Sastojci za fil: 1 kg svežeg spanaća ili oko 500 - 600 g smrznutog
dvadesetak listova iseckanog svežeg bosiljka, 1 1/2 kašičica origano, 1/2 kašičice majčine dušice, 3 do 4 čena pasirano belog luka, oko 40 g istostiranih pinjola, 250 g mladog sira, ( ricotta ) 250 g feta sir, 1 do 2 kašike projinog brašna, po ukusu so i biber
Sastojci za testo: 375 do 400 g sve namenskog brašna, 75 g belo speltino brašno ili brašno od celog pšeničnog zrna, 65 ml ulja 175 ml kefira, jogurta ili mlake vode 2 jaja, 2 kašike šećera, puna kašičica soli, 7 g suvog ili 20 g svežeg kvasca
i još: 1 jaje, odvojiti belanac za fil a žumancetom premazati štrudle, po ukusu semenke ; susam, laneno seme, crni susam

Priprema:  Ako koristite svež spanać, očistiti, oprati i blanširati u vreloj vodi. Kod mene je bilo pola svežeg i pola zamrznutog. Zamrznuti spanać odlediti i dobrooooooo ga ocediti od viška tečnosti. Ovo je vrlo važno, jer ako ga ne ocedite dobro od viška vode imaćete dnjecavo testo odozdole. Isto tako uraditi i sa blanširanim spanaćem. Iseckati što sitnije možete.

Iseckati listiće bosiljka i dodati u oceđen spanać ( ja nisam dodavala začinske biljkice, vi kako hoćete ) dodati mladi sir ili rikotu, koju takođe trebate ocediti od viška tečnosti, sitno izmrvljen feta sir, istostirane pinjole, ( ako ih nemate, preskočite , mada pinjoli daju odličan ukus i hrskavost štrudli ) pasirani beli luk, belance ( žumance ostavite za premazivanje štrudle ) i projino brašno. ( služi da nam pokupi višak tečnosti )
Sve izmešati i ostaviti u frižider dok nam ne zatreba

Ja koristim kvasac koji ne mora da se aktivira a vi, ako koristite običan kvasac, razmutite ga u vrlo malo vode, dodati malo šećera i ostaviti da se kvasac podigne.
Prosejati obe vrste brašna. ( u početku stavite samo 375 gsve namenskog brašna i ako je potrebno još brašna, dodavaćete ga dok domesite testo na radnoj površini )
U zdelu umutiti jaja, dodati kefir, ulje, so i šećer i sve to sipati u brašno i na kraju dodati podignut kvasac i zamesiti varjačom.
Kad se testo formiralo, blago pobrašniti radnu površinu dobro umesiti testo.
Trebate da dobijete glatko i elastično testo, koje se ne lepi za ruke.
Premazati sa malo ulja, pokriti i ostaviti na toplom mestu da se testo udvostruči.

Naraslo testo isipati na radnu površinu, podeliti na pola i rastanjiti testo u pravougaonik, debljine oko pola cm.
Obe bočne strane iseći na trake debljine oko 3cm a sredinu ostaviti celu.
Po sredini testa sipati polovinu pripremljenog fila, poravnjati i gornji i donji kraj previti preko fila, da fil ne curi i preklapati unakrst isečene delove testa.
Preneti na pleh, koji ste prekrili pek papirom.
Ako vam je lakše za prenošenje, rastanjeno testo preneti na pek papir i tek onda seći bočne strane testa i filovati štrudlu.
Ja sam je pravila na radnoj površini.
Ako je potrebno radnu površinu posuti sa gustinom da rastanjite testo.

Sad tako isto uraditi i sa drugim delom testa.
Staviti obe štrudle na pleh, pokriti providnom folijom i ostaviti na toplom mestu, dok vam se rerna greje.
Uključiti rernu da se greje na 175°C.
Umutiti žumanac sa malo vode ili mleka, premazati sa umućenim žumancetom, posuti sa semenkama po vašem izboru i peći oko 30 minuta ili dok vam štrudlice lepo ne porumene.
Ohladiti ih na žici i poslužiti.
Nemojte ih seći tople, kao što sam ja, ali kod mene se nije moglo čekati jer su nam došli gosti.

Od ove količine ćete dobite dve štrudle. Ispecite ih obe pa ili podeliti sa rodbinom i prijateljima ili jednu zamrznuti i koristiti kad je potrebno.




четвртак, 1. март 2018.

Smoothie od jagoda i bosiljka

Za mene je ovakav doručak najbolji, sve u jednoj čaši......


Sastojci: 500 ml smrznutih jagoda,1 zrela banana, 4 do 5 listova bosiljka, 1 puna kašika semenke konoplje, 1 do 2 kašike jabukovog sirćeta, 500 ml vode ili tečnosti po vašem izboru, 1 kašika meda

Priprema: Ja sam koristila smrznute jagode a vi možete da koristite sveže ili smrznute, izbor je vaš.

U blender staviti sve sastojke, možete početi sa manje vode pa dodati onoliko koliko želite da vam smoothie bude gust.
( ako nemate semenke konoplje- hemp seeds, koristite zobene pahuljice, chia semenke, samleveno laneno seme )
Umesto vode možete da koristite što god je vama po volji.


Prijatno!!!!