понедељак, 29. март 2021.

Challah peciva

 Pravila sam puno puta challah hleb i to vrlo lako možete da potražite ovde na blogu, ima nekoliko recepata, možda vam se neki i dopadne a najveći izazov mi je bio uplesti pletenicu od 6 manjih rolatića i uspela sam, e sad da to moram ponovo da radim opet bih potražila pomoć na you tube, jer se ne sećam baš svakog pokreta.

Ako može challah hleb, zašto ne mogu i rolnice od tog testa, mnogo ih je lakše uplesti nego hleb a ukus im je fantastičan...probajte pa ih napravite za uskršnji doručak a mogu se koristiti i kao hleb za ručak ili da napravite sendviče od njih.


Sastojci:  550 g brašna, 210 ml  tople vode, 1 kašičica šećera, 1 i po kašičica soli, 6 g suvog kvasca, 40 ml ulja, 2 jajeta

i još: 1 jaje, 1 kašika mleka,nekoliko kapi ulja, susam semenke

Priprema:  U zdelu u kojoj ćete da mesite ovu vrstu peciva , staviti toplu vodu, dodati šećer, so, suvi kvasac, ulje i jaja i izmešajte žicom sve zajedno. Dodati polovinu brašna i spatulom ili varjačom sjedinite, dodavati po malo brašna i rikom mesiti testo. Kad ste dodali svo brašno, dobićete testo koje je jako lepljivo, istresti ga na radnu površinu i mesiti testo sve dotle dok ne dobijete glatko i meko testo i dok svo ono nalepljeno testo na vašoj ruci nestane i ostane vam čista ruka...to će trajati oko desetak minuta, ali nemojte dodavati više brašna, jer cela lepota ovog testa je ne dodavati viš brašna da bi na kraju dobili izuzetno meke rolnice hleba...ovo testo je vrlo slično brioche testu, razlika je u tome što se u brioche testo dodaje dosta  putera i obično se testo ostavlja preko noći da se diže na hladnom.

Dok mnoga testa za challah bread imaju dosta jaja u njima, ali može i bez velike količine jaja da se napravi odlična challah.

Tako meko umešeno testo premazati sa vrlo malo ulja i vratiti nazad u zdelu u kojoj ste zamesili, pokriti i ostaviti na toplom mestu da se testo udupla. Vremenski se nikad ne može tačno odrediti koliko je potrebno da se testo udupla, jer svi imamo različitu temperaturu u kući.

Naraslo testo podeliti na 10 jednakih delova ( ja sam sada zaboravila koliko mi je bio svaki deo ali otprilike je oko 90g ) oblikovati u kuglice, pokriti i ostaviti da se testo odmori desetak minuta, jer tako se mnogo lakše oblikuje. 

Svaki deo prvo prstima ispritiskati u krug pa onda prstima presavijati testo i lepiti prstima da se sastavi i tako dok ne završite celu rolnicu. Ostaviti ih na stranu i sad tako isto uraditi i sa preostalim lopticama. Uzeti prvi mali rolatić i rukma ga nežno oblikovati u jedan duži rolatić oko 15 cm dužine kad ste napravili rolatić prebaciti jedan kraj preko drugog ali da gore ima krug pa desni deo provući kroz gornji krug i povući malo prema dole a levu stranu prebaciti preko na desnu stranu i ispod ih prstima zalepiti zajedno ( pogledajte kolaž, možda će vam biti malo lakše da shvatite ovo motanje, koje je ustvari vrlo jednostavno )

Napravljene rolnice staviti na pleh, koji ste prekrili pek papirom. Sad tako isto uraditi i sa preostalim rolatićima.  Napravljene rolnice blago premazati umućenim jajetom sa mlekom i malo ulja, pokriti i ostaviti da još jednom naraste.Testo je spremno za pečenje kad vidite da su rolnice baš lepo narasle..ovo vam je važno da ih sačekate da lepo narastu, ako ne narastu dovoljno, popucaće vam okolo navoja. meni je trebalo oko 80 minuta da mi lepo narastu.

Narasle rolnice još jednom premazati sa mešavimon umućenog jajeta, posuti susamom i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 180°C oko 25 do 30 minuta ili dok vam lepo ne porumene.

Pečena peciva ostaviti kratko da se ohlade na plehu pa ih preneti na žici da se ohlade. Poslužiti ih tople za ručak, večeru, možete praviti sendviče od njih, namazati džemom ili šta vi već volite.

Po želji možete ih praviti i veće, ja ih više volim kad su ovako manje i nekako su mi i za oko lepše☺👌


Prijatno!!!!


недеља, 28. март 2021.

Rolat od tost hleba

Kod nas ima da se kupi tost hleb kome su korice isečene i ceo hleb je isečen na 5 parčeta po dužini...ta vrsta hleba je idealna za slane torte, sitne zalogaje, ili šta vi već volite da pravite. Kod nas je danas napravljen rolat punjen rukolom, ljubičastim lukom i tunom i nama je ovo bio idealan lagani ručak, jer posle rada u bašti, nije nam bilo do nekig obilnog ručka. Inače tost hleb se može naći od integralnog ili belog brašna.Najbolje je što se ovaj rolat može napraviti mnogo ranije, čak i veče pre pa poslužiti sledećeg dana. Ja sam ga napravila pre nego što smo počeli s našim poslom i nisam baš bila najpažljivija kad sam ga motala, jer sam žurila, ali da sam ga pravila za goste, bila bih mnogo pažljivija.. hleb se zove tramezzino, za vas koju živite u ovom delu sveta gde i ja živim i imaju ga skoro sve bolje snabdevene prodavnice.




Sastojci : 1 pakovanje tost hleba tramezzino, 50 g rukole, 1 mala glavica ljubičastog luka, 200 g tume u ulju, oko50 do 75 g majoneza ( ako postite, može i postan majonez )

Priprema:  Uzeti 3 komada od ovog hleba, ako vi nemate ovu vrstu hleba, može se napraviti i od običnog tost hleba, samo ćete imati malo više posla jer su parčići mali.
Staviti ih po dužini, ali da svaki jedan preklapa drugo parče oko 1cm, malo premazati sa vodom pa oklagijom preći taj deo pritiskajući da se parčići zalepe jedan za drugi i sve to raditi na providnoj foliji, jer pomoću nje ćete mnogo lakše zaviti rolat.

Premazati majonezom celu površinu, posuti rukolom svuda, preko luka posuti sitnije sečen  ljubičasti luk a može i mladi luk i na kraju, ocediti tunu od ulja i rukama posuti svuda preko luka i salate.


 Pomoću providne folije, vrlo pažljivo zaviti u rolat, krajeve uvrteti dobro tako da je rolat dobro stegnut, zaviti, ako je potrebno sa još jednom providnom folijom, i ostaviti u frižider bar 4 sata a možete ga napraviti i veče pre.

Sledećeg dana, otvoriti rolat i dobro naoštrenim nožem iseći na manje parčiće i poslužiti uz rashlađeno pivo kao predjelo ili lagani ručak.
Rolat, po želji, možete premazati sa majonezom pa posuti sitno izrendanim parmezanom ili posuti svuda sitno iseckanim peršunom ili mirođijom...
Ko želi, može i ispeći jedan rolat pa puniti ovim nadevom...izbor je vaš.



Prijatno!!!!

субота, 27. март 2021.

Cvet peciva sa viršlama

Na netu smo vidjali razne oblike ovog peciva, meni se sviđaju u ovom obliku. Ovo vam može biti ideja kaki poslužiti uskršnji doručak , ili kako iskoristiti ostatak šunke posle Uskrsa, staviti štapiće šunke umesto viršlica.


Sastojci:  340 hlebnog brašna, ( bread flour ) 90 g vode, 85 g mleka, 1 kašika šećera, 1 kašičica soli, 5 g suvog kvasca,  10 g mleka u prahu, 1 jaje, 50 g omekšalog putera
i još: 10 viršli oko 14 cm duge, 50 g izrendanog parmezana,  malo izrendane mozzarelle, malo seckanog peršuna, 30 ml vode

Priprema:  Brašno prosejati, dodati šećer, mleko u prahu i suvi kvasac i izmešati i na kraju dodati so.
U manji lončić sipati vodu i mleko i samo malo zagrejati da bude mlako, dodati jaje i sve zajedno sjediniti.

Sipati tečnost u brašno i zamesite testo koje će da bude toliko lepljivo da ne možete da ga odvojite od ruke, nastavite da ga mesite još nekoliko minuta pa ga isipati na radnu površinu i rukom malo rastanjiti koliko možete, dodajte polovinu omekšalog putera, koji ste isekli na kockice i umesite površno u testo, koje će još uvek da bude jako lepljivo, opet raširite rukom testo te dodajte i onaj drugi deo testa i sad počinjemo sa ozbiljnim mešenjem testa.
Testo se mora dugo mesiti i lupati o radnu površinu, oko desetak minuta dok se ne stvori kompaktna masa, koja se uopšte više ne lepi za ruke a testo bude toliko glatko i elastično da je milina mesiti ga. 
Znam mnoge koji ne vole da mese ovu vrstu testa, ja obožavam, ovo mi je duševna terapija jer na kraju kad je to testo umešeno bude toliko dobro, da je milina raditi sa njim. Možda će biti potrebno i duže da se mesi dok vam ruke i radna površina ne budu potpuno čiste.
Ako imate kuhinjski robot, ovo sve možete uraditi s nnim, ja ga imam, ali kao što sam rekla, meni je zadovoljstvo mesiti ovo testo.

Umešeno testo premazati sa vrlo malo ulja, vratiti nazad u čistu vanglicu, pokriti i ostaviti na sobnoj temperaturi da se testo udvostruči. Po želji, testo možete zamesiti uveče i ostaviti ga preko noći da se diže na hladnom.

Naraslo testo  isipati na radnu površinu i podeliti na 10 jednakih delova, moj svaki deo je bio oko 63 g, ponovo premesiti i oblikovati u kuglice. Pokriti i ostaviti na stranu da odstoje 15 do 20 minuta. Svaki deo rastanjiti oklagijom širine kolika je viršlai dužine oko desetak do 12 cm. Testo je vrlo lepljivo, ali nemojte dodavati više brašna. Staviti viršlu na početak testa i zaviti u rolat, koji ćete blago rukama još malo provaljati. Sad tako isto uradite i sa preostalim testom.


U veći i plići pekač sipati izrendan parmezan. 
Svaku rolnicu pomoću četkice premazati sa malo vode i uvaljati u pripremljen parmezan i svaku rolnicu, oštrim nožem iseći 2/3, povući oba kraja i napraviti kao cvet i preneti na pleh, koji ste prekrili pek papirom, latice pomerite da svaka bude za sebe ( pogledajte kolaž )

Ja sam sve rolnice prvo napravila pa ih tek onda valjala u parmezan, ali samo da znate, testo je vrlo lepljivo i možda će vam biti lakše da svaku rolnicu, kad napravite, odmah uvaljate u parmezan a prethodno je premažite sa malo vode da se parmezan bolje zalepi za testo.

Možda će vam trebati dva pleha, jer ja više volim da imaju razmak između peciva, nećete moći da stavite svih deset peciva na jednom plehu.

Pripremljene cvetiće pokriti providnom folijom i ostaviti na sobnoj temperaturi oko pola sata.
Posle tog vremena, svaki "cvetić" na sredini raseći oštrim makazama ( samo testo ne i viršlu ) na taj rez staviti vrlo malo izrendane mozzarelle i po malo sitno iseckanog peršuna i peći u prethodno zagrejanoh rerni bez ventilatora na 190°C oko 15 minuta ili dok vam ne porumene onako kako vi volite.


Ostaviti ih da se ohlade, poslužiti ih uz kečap i senf sa jogurtom ili kefirom za doručak ili večeru...


Testo je toliko meko da se jednostavno topi u ustima i sama peciva izgledaju fantastično...žao mi je što sam žurila pa ih nisam slikala odozgore da vidite koliko su lepa.


Prijatno!!!!


четвртак, 25. март 2021.

Musaka sa palentom

 Mi musake jako volimo i najobičnije ih često ne pravim jer kad ja naparavim teško da mogu da se zaustavim i za divno čudo, volim je toplu ali mi ne smeta da je jedem ni hladnu.


Sastojci za palentu:  1l hladne vode, 1 kašika soli, 150 g kukuruznog griza, 30 g putera, pola kašičice krupnije mlevenog bibera, 15 g izrendanog parmezana

Sastojci za fil:  450 g svežih kobasica, po ukusu so i biber, suvi začin, 1 dobro puna kašika pirea od paprika ( ko nema može i ajvar ili pire od paradajza ) 1 velika glavica crnog luka, 1 veća paprika, 3 čena belog luka, svež peršun, ulje 

i još:  100 g belog cheddar sira, 15 g izrendanog parmezana, peršun, 2 veća struka mladog luka

Priprema:  Ja volim da koristim sveže kobasice jer su mi one začinjene onako kako ih volim i obično kupujem italijanske ljute kobasice, koje u sebi su već imale samlevene semenke mirođije i tucane ljute paprike, vi, ako nemate sveže kobasice možete da koristite meso po vašem izboru.

U dublji tiganj sipati 1 punu kašiku ulja i zagrejati, dodati sitno isečen crni luk i pržiti ga na srednjoj temperaturi dok ne omekša, dodati jednu papriku ( ja sam koristila ljutu mađarsku papriku, koju sam očistila od semenki i žilica, a vi koristite onu koju imate ) koju ste iseckali vrlo sitno i kad i one omekša, dodati sitno isečen beli luk i pržiti samo dok ne zamiriše, dodati pire od paprika ili šta imate, može ajvar a može i pire od paradajza i propržiti zajedno sa povrćem i na kraju dodati meso koje koristite. Ako koristite meso od svežih kobasica, skinuti opnu i rukama iskidati na sitne komadiće...moje meso nije bilo napravljeno kao kobasice već je sve bilo samo samleveno, i pržiti dok se meso ne isprži. Posoliti, pobiberiti, dodati suvi začin i sve sjediniti. Skloniti sa ringle i dodati sitno iseckan peršun i ostaviti na stranu.

U veću šerpu sipati 750 ml vode sa 1 kašikom soli i polako sipajte kukuruzno brašno, stalno mešajući žicom da nemate grudvica ( kad se sipa u hladnu vodu obično nema grudvica, dok, bar ja, kad sipam u vrelu vodu imam grudvice )  staviti da se kuva na srednjoj temperaturi i kad počne da vri, kuvati desetak minuta dok se ne zgusne ali stalno mešajte žicom. Ja namerno kuvam na nižoj temperaturi jer mi onda ne ključa i ne ispeku me oni mehurići koji se stvaraju prilikom kuvanja na jačoj temperaturi, dodati ostatak vode i kad ponovo provri, kuvati dok se kukuruzni griz ne skuva i bude kremast, ne treba više od 5 minuta. Puno zavisi koliko je krupan kukuruzni griz. Kad je skuvano dodati puter isečen na kockice i mešajte dok se ne otopi i na kraju dodajte sveže izrendan parmezan sir.

Manji pekač 22cm X 22c, ili sličnih veličina premazati sa vrlo malo otopljenog putera ili isprskati sprejom za pečenje, sipati polovinu pripremljene palente, ovo morate malo brže da radite jer se palenta jako brzo stegne, poravnjajte i preko sipajte pripremljen fil od mesa, preko fila sipajte ostatak palente, ja sam se pomagala kašikom i spatulom, poravnjajte, prekrite alu folijom ili ako imate poklopac zaklopite i pecite u prehodno zagrejanoj rerni na 180°C 25 do 30 minuta, izvadite iz rerne, posuti izrendanim belim cheddar sirom, preko posuti sa sveže izrendanim parmezanom i vratiti u rernu i peći još 10 minuta. 

Ako želite da vam sir ima rumenu boju uključiti samo gornji grejač i pecite još nekih 3 do 4 minuta ili samo dok sir ne porumeni, ovde budite pažljivi jer vrlo lako sir može da izgori.

Pečenu musaku ostaviti na žici da se ohladi, posuti sitno iseckanim mladim lukom i peršunom i poslužiti je isečenu na kocke sa salatom po vašem izboru. Ovo je dovoljno za dvoje odraslih i dvoje manje dece za ručak.


Prijatno!!!






уторак, 23. март 2021.

Najmekši hleb koji se ne mesi

 Mnoge hlebove, koji se ne mese, sam do danas napravila i svaki jedan volim, ali od kada sam primenila ovu tehniku pripreme ovog hleba, više ne pravim te druge, jer ovaj hleb je kao sunđer mek. Na početku ove pandemije sam napravila prirodan kvasac i mesila sam hleb i sa njim, ali meni je taj proces mešenja dosta dug, nekad mi treba hleb, a ja nemam spreman kvasac za mešenje i jednostavno sam odustala od tog procesa...volim sourdough hleb, ali mi je jednostavno ova verzija brža i ostala sa njom, mada se divim svima vama koji pravite ovu vrstu hlebova, jer smatram da ste prave umetnice, pojedinci su jednostavno fantastični u izradi tih hlebova i moj naklon svima vama.

Kada se pravi ovo testo sa prirodnim kvascem posle mešenja treba da se premesi, tj rasteže testo mokrom rukom, jer je testo isuviše meko da bi se išlo suvom rukom i to se radi, koliko se sećam dva puta, pre nego što se testo oblikuje i stavi u korpicu da odstoji preko noći u frižideru i meni padne ideja, što ja ne bih moje testo, koje pravim s kvascem, isto tako razvukla dva puta pre nego što ga oblikujem i pripremim za pečenje i jednom tako i uradim i jednostavno smo se oduševili krajnjim rezultatom...takođe, više ne grejem zaklopljenu šerpu na 235°C dok se ne ugreje, već stavljam šerpu sa naraslim testom u hladnu rernu i tek onda uključim rernu na 235°C  ( 450F ) i pečem hleb 40 minuta zaklopljeno i još 6 do 7 minuta otklopljeno dok mi ne porumeni...ovako pečen hleb nema po malo žilavu koricu, već meku i dok je topao ima hrskavu koricu, kad se ohladi i korica omekša a mi baš takav hleb volimo... ako volite ovu vrstu hlebova, probajte da napravite na ovaj način i javite mi rezultate ovde ili na instagramu, gde me možete naći pod pomoravka 


Sastojci:  500 g sve namenskog brašna, 370 do 390 ml mlake vode, 7 g suvog kvasca, 30 ml maslinovog ulja,  1 puna kašičica, ili po ukusu, soli

Priprema:  Prosejati brašno, dodati so i sve promešati. U sredini brašna napraviti udubljenje, sipati polovinu tople vode, suvi kvasac i maslinovo ulje i kašikom početi da sjedinjujete brašno sa vodom i dodavati ostatak vode dok ne sjedinite svo brašno i vodu zajedno. ( počnite sa 370 ml vode, to bi trebalo da bude dovoljno  ) Nemate potrebe predugo mešati testo, dovoljno je samo da se tečnost i brašno sjedine. Pokrite zdelu i ostaviti da odstoji pola sata.

Posle pola sata nakvasite ruku vodom i uzeti testo počeći odozdole i vući ga prema gore i vratiti nazad na polovinu testa i tu ostaviti taj deo, sad okrenuti zdelu prema desno ( ja sve radim desnom rukom ) i uzeti opet deo testa, povući ga na gore i vratiti na sredinu testa, gde je prvi deo i sad opet, okrenuti zdelu i uzeti sledeći deo razvući i vratiti na polovinu testa i zadnji, četvrti put, razvući deo ne razvučnog tesra i vratiti na sredinu, prstima sastaviti sve delove testa zajedno. Ponovo poklopiti testo i ostaviti pola sata da testo naraste.

Otklopiti zdelu, videćete razliku između prvog puta koliko je testo naraslo i drugog puta. Drugi put je testo mnogo više naraslo nego prvi put i puno je elastičnije nego prvi put. Sad isto uraditi kao prvi put, nakvasiti rukom i tako mokrom rukom rastegnuti testo i vraćati do sredine, možete i više puta da ga rastegnete, jer testo je dosta elastično, prvi put kad se razvlači testo nije tako elastično i po malo puca kad ga vučete. Kad ste izvukli testo sa svih strana ( ako je potrebno nakvasite ruku i nekoliko puta ) mokrom rukom malo podignuti testo i tresti ga da se samo po sebi rastegne i sad ono što je bilo gore, okrenuti da je dole a da imate glatku stranu testa odozgore. Pokrite testo i ostavite još jednom da odstoji pola sata.

Dok testo zadnji put raste, pripremite pek papir malo veći nego što je posuda u kojoj ćete peći hleb i pospite papir sa brašnom. Deo radne površine posuti sa dosta brašna.

Posuda u kojoj ćete peći hleb mora da bude veća i dublja sa poklopcem, jer ovaj hleb jako puno naraste i ako posuda nije dovoljno velika hleb može da se zalepi za poklopac i onda nećete imati lep hleb. Ja koristim zemljanu posudu sa poklopcem, veličine; 32cm X 18cm X 9cm dubine sa poklopcem koji ima polukrug prema gore...količina sastojaka nije velika ali se dobije veliki sunđerasti hleb, koji porodica od 4 može pojesti za jedan dan, ako vam hleb ostane za sledeći dan biće mek kao i prvog dana a bude mek čak i trećeg dana

Pobrašniti ruke i isipati naraslo testo na pobrašnjenu radnu površinu. Pobrašnjenim rukama uzeti gornji deo testa, povući ga nasuprod od vas i vratiti nazad do polovine, sad to isto uradite i sa donjim delom, povući testo prema vama i sastaviti ga na sredinu sa prvim delom, levu stranu testa prebacite prema sredini a desnu isto prema sredini iprukama,na kojima morate da imate stalno brašno, jer testo je jako meko i lepljivo, okrenuti testo da su sastavljene strane prema dole i sa vašim rukama oblikujte hleb kog oblika želite. Moja posuda u kojoj pečem hleb je jajastog oblika i ja tako oblikujem hleb, preneti vrlo pažljivo na pobrašnjen pek papir i zajedno sa papirom staviti hleb u posudu. Ruke oprati od brašna i od malo testa i čistim, suvim rukama, namestiti papir sa testom da bude na sredini posude da svuda ima dovoljno mesta da raste podjednako. Poklopiti i ostaviti da testo napuni posudu...kod mene to obično uzme oko 45 minuta do sat vremena u zavisnosti od toplote kuhinje. Povremeno proverite koliko je naraslo.

Naraslo testo posuti brašnom, po želji, oštrim nožem raseći na nekoliko mesta,poklopiti i staviti u hladnu rernu. Uključiti rernu na 235°C i peći hleb poklopljen 40 minuta, otklopiti i peći još 6 do 7 minuta. Izvaditi hleb iz rerne, pažljivo izvaditi sa pek papirom ( imajte žicu u blizini šerpe jer deo pek papira koji je spolja šerpe,tokom pečenja malo izgori i može vrlo lako da se iskida kad vadite hleb iz šerpe i da "trčite" rukama da uhvatite vreo hleb i možete se dobro opeći ) i ostaviti na žici da se ohladi pre nego što ga sečete.

Još nisam probala da pripremljeno tesro ostavim u posudi preko noći u frižider da naraste pa da ga sledećeg dana samo ispečem...to će biti sledeći poduhvat pa ću dopisati rezultate ovde.

Po izboru, umesto da pečete jedan veći hleb, ispecite dva manja, ako nemate dovoljno veliku posudu za pečenje većeg hleba. Ja još nisam pekla dva manja hleba, jer ovaj hleb mom mužu traje oko 3 do 4 dana, jer ja vrlo retko jedem hleb...

Recept je napisan podugačko, inače ceo proces je vrlo jednostavan, ali ja sam se potrudila da vam napišem svaki detalj koga sam se setila jer dok pravim hleb, ja to radim rutinski, bez mnogo razmišljanja a znam da onaj ko pravi prvi put ovakav hleb misli da je teško...verujte mi na reč da uopšte nije teško i bez mnogo muke i truda dobićete divan sunđerasti hleb, koji će svi u kući voleti...


Prijatno i do sledećeg recepta, puno vas pozdravljam...


Vaša Pomoravka

четвртак, 18. март 2021.

Mlečni sendvič hleb bez mešenja

 Ovaj hleb se ne peče u šerpi, kao oni prethodni, ovo je bleb, koji je podjednako dobar kao i svi hlebovi koji se ne mese, jer bukvalno ti je potrebno 5 minuta posla ali je potrebno da se naoružate strpljenjem jer se umesi uveče a ujutru se peče...dobićete jedan fenomenalno mekan hleb, koji možete poslužiti svojima za ručak ili napraviti sendviče od njega.

Ja nemam onaj kalup za hleb koji ima poklopac odozgore, ali mi ništa ne smeta što nije potpuno četvrtast i što nema ravnu gornju stranicu, vi, koji imate taj kalup, slobodno ga koristite.


Sastojci:  400 g brašna za hleb, 170 ml toplog mleka, 110 ml tople vode, 3 g suvog kvasca, 1 kašičica soli, ili po ukusu, 1 kašičica šećera, 20 g putera, sobne temperature

Priprema:  Hlebno brašno ( kod nas je to bread flour, brašno koje ima malo veći procenat glutena u sebi, a sledeći put ću staviti sve namensko brašno, da vidim ima li kakve razlike u teksturi )  prosejati, dodati suvi kvasac ( moj kvasac ne treba da se aktivira pre dodavanja brašnu, vaš, ako treba, aktivirajte ga u malo tople vode sa dodatkom šećera )  i šećer i promešajte sve zajedno i tek onda dodati so ( ja nekad dodajem sve zajedno i do sada nisam imala problema sa testom )  i dodati toplu vodu i mleko, ali nemojte sipati sve od jednom, jer nisu sva brašna ista i ne upijaju vodu na isti način, Drvenom varjačom izmešati i ako vidite da je testo suvo, onda dodavati po malo ostatak tečnosti. Meni je tačno trebalo 280 ml. testo malo rastanjiti u zdelu i premazati sa omekšalim puterom i možete rukom ili varjačom, sjediniti puter sa testom.( meni je lakše rukom ) Trebate da dobijete testo koje je dosta lepljivo, tako treba da bude. Pokrite kuhinjskom krpom ili providnom folijom i ostaviti na sobnoj temperaturi pola sata.

Posle pola sata nakvasite ruku vodom i mokrom rukom podvući ispod testa i povući na gore pa vratiti i poklopiti na sredinu testa, tako uradite sa svih strana i onda okrenite testo da je gornja strana na gore a ono što ste vukli na donjoj. Ovaj trik sam primenila na obično testo, inače sam ga koristila kad sam pravila hleb od prirodnog kvasca i ako probate ovaj način, napišite mi komentar da li vam je hleb bolji sa ovom tehnikom.

Poklopite testo ponovo i ponovo ostavite da odstoji na sobnoj temperaturi pola sata pa uradite još jednom ovo razvlačenje testa, ( stretch and fold ) poklopiti i ostaviti preko noći u frižider.

Sledećeg jutra izvaditi testo iz frižidera i ostaviti na sobnoj temperaturi  oko pola sata do 45 minuta. Blago pobrašniti radnu površinu, izvaditi testo iz posude i oklagijom razvući testo u dužini kalupa za hleb ( moj je 30cm X 10cm ) koji ćete blago premazati sa malo otopljenog putera i zaviti testo u rolat. Testo tanjimo da bi isterali vazduh iz testa koji se stvorio tokom noći. Prebaciti testo u kalup i rukom pritisnuti testo svuda po površini da isterate vazduh, ako je šta ostalo. Pokriti i ostaviti na sobnoj temperaturi da napuni kalup. ( u zavisnosti od toplete prostorije može da bude kraće ili duže vreme, budite strpljivi )


Zagrejati rernu na 190°C i peći hleb oko 35 minuta. Topli hleb pažljivo izvrnuti iz kalupa i ostaviti na žici da se ohladi. Iseći nožem za hleb i poslužiti.


Za porodicu koja jede puno hleba odmah napraviti 2 jer jako brzo nestane.

Prijatno!!!!

уторак, 16. март 2021.

Punjen pamučni hleb

 Ja sam oduševljena ovom vrstom testa ( a pitajte me sa kojim testom ja nisam oduševljena ) i sad ću da isprobam sve što mogu, pa onda ide mala pauza, dok ne otkrijem nešto novo...


Sastojci:  235 g hlebnog brašna,  ( brašno sa većim procentom glutena ) 3 g suvog kvasca, 1 mala kašičica šećera, 1 mala kašičica soli, 8 g mleka u prahu, 1 jaje, 140 ml kefira, 25 g omekšalog putera

Moja promena od originalnog recepta je umesto 35 ml hladnog mleka i 85 ml vode sam upotrebila kefir, koji sam imala previše pa sam morala da ga iskoristim i moj kefir je bio sobne temperature, tek proceđen.

Sastojci za punjenje: 150 g stisnute šunke, 2 veća  ili 3 manja struka mladog luka, oko 100 g mešavine italijanskih  izrendanih sireva, ( mozzarella, provolone, parmesan, asiago ) 4 šampinjona

Priprema:  U vanglicu prosejati brašno, dodati suvi kvasac, šećer, so, mleko u prahu, jaje i polovinu kefira i početi sa mešenjem testa  i dodavati kefir onoliko koliko je potrebno da se zamesi meko testo, koje se po malo lepi za ruke.Ako testo mesite mikserom onda dodati kockicu po kockicu putera, sobne temperature a ako mesite rukom, onda isipati testo na radnu površinu i staviti svih 25 g omekšalog putera i rukom dobro izraditi testo dok ne dobijete glatko testo koje se ne lepi za ruke, oblikovati u kuglu, premazati sa vrlo malo ulja i staviti u vanglicu, pokriti providnom folijom i ostaviti na toplom mestu da testo naraste.

Dok testo raste pripremiti čime ćemo napuniti testo. Stisnutu šunku iseći na manje parčiće, šampinjone očistiti, preseći na pola i onda na tanje listiće, mladi luk očistiti,oprati, osušiti i sitno iseckati zajedno sa zelenim delom a sir je već izrendan, ako nemate mešavinu ovih sireva, koristite rendani sir koji vi volite.

Naraslo testo isipati na radnu površinu i rastanjiti testo na pola cm debljine u pravougaonik, ili dužine vašeg kalupa, polovinu testa na dužoj strani iseći na male trakice a gornju stranu napuniti sa nadevom....prvo posuti sa seckanom šunkom, posuti sirom, staviti preko isečene listiće šampinjone i mladim lukom i još malo posuti sirom i zaviti u rolat.


Kalup za hleb, 20cm X 10cm prekriti pek papirom ili premazati sa malo putera i preneti zavijen hleb.Pokriti providnom folijom i ostaviti na toplom mestu da se pleh napuni.
Meni je ova količina testa bila mala, pa sam napravila meru i po i koristila sam mnogo veći kalup za hleb

Kad je testo naraslo premazati sa malo mleka i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 180°C oko 25 do 30 minuta. Ako počne previše da rumeni, prekriti sa pek papirom dok se peče.



Pečen hleb izvaditi iz kalupa i ostaviti na žici da se potpuno ohladi. Iseći hleb na parčiće i poslužiti...kod nas je pored domaće supe ovaj hleb, uz salatu, bio ručak...


Nama je ostalo malo i za večeru...


Prijatno!!!!


понедељак, 15. март 2021.

Krofne od ludog testa

 Svi znamo koliko je ludo testo dobro, prvo, što kad se zamesi može stajati čitavu nedelju u frižideru, drugo, što se svašta može napraviti od njega.

Ludo testo se obično pravi kao neutralno testo pa se može koristiti i za slatka ili slana peciva, hlebove...ja sam moje testo napravila da može samo da se koristi za slatka peciva jer kod nas se ta peciva vrlo brzo pojedu. Jedu se obično za doručak, uz kafu za užinu a vrlo često ja to podelim i našim komšijama te i oni imaju za njihov coffee brake.


Sastojci:  1.4 kg brašna, 30 g svežeg kvasca, 1 kesica praška za pecivo, 500 ml mleka, 400 ml jogurta, 2 jaja, 2 kesice vanilinog šećera sa ukusom ruma, limunova korica, 100 ml ulja, 40 g šećera

Priprema:  U veću zdelu prosejati brašno, dodati prašak za pecivo i promešati sve zajedno.

Ako koristite kvasac koji treba da se aktivira pre upotrebe, zagrejati mleko, oduzeti vrlo malo od tog mleka, dodati šećer i kašiku brašna, promešati sve zajedno i ostaviti da se kvasac podigne.

Ja koristim suvi kvasac, koji ide direktno u brašno i nije mu potrebna prethodno aktiviranje.

Mleko uzmešati sa jogurtom, dodati jaja, ulje, limunovu koricu ( ja dodajem i nekoliko kapi limunovog ekstrakta ) i sipati u polovinu brašna, dodati nadošli kvasac, vanilin šećer i zamesiti testo i postepeno dodavati ostatak brašna dok ne zamesite glatko i meko testo. Ko želi može dodati i malo ruma ili lozovače.

Ako zdela nije dovoljno velika, uzeti veću kesu, premazati je unutra sa malo ulja i staviti zamešeno testo u kesu, koju ćete vezati, ali ostavite mesta da ima gde testo da raste. Ako je zdela dovoljno velika onda staviti celu zdelu u veću kesu, zavezati je ali ne ostaviti previše vazduha u kesu i staviti sve u frižider da odstoji preko noći.

Po potrebi vaditi onoliko testa koliko vam je potrebno za šta hoćete da pravite a ostatak vratite nazad u frižider. Ovo nije velika količina testa i neće vam trajati dugo. Ja sam od jednog dela pravila krofne, od jednog štrudlu i od jednog kiflice i mi smo to pojeli vrlo brzo. Mi to ne pojedemo sami, jedan deo uvek odnesem komšijama.

Testo koje ste izvadili iz frižidera ostaviti kratko na sobnoj temperaturi, rastanjiti oklagijom da je oko 1 do 2cm debljine i okruglim kalupom izvaditi krofne, koje ćete staviti na blago pobrašnjenu krpu, pokriti ih, da se ne suše i ostaviti dvadesetak minuta da još jednom narastu.

U veću šerpu sipati ulje da imate dovoljno da krofne plivaju po njemu, zagrejati g, ali ne sme da bude vrelo, jer će krofne spolja brzo porumeneti a unutra će ostati ne pržene. Ulje je dovoljno zagrejano kad dršku od varjače stavite u posudu sa uljem i ako nje ima dosta mehurića. Staviti krofne, strana koja je bila gore, okrenite je prema ulju i pažljivo ih spustiti u vruće ulje, poklopiti i pržiti minuta dva, ili dok vam testo ne porumeni odozdole, otklopiti, ali pažljivo da vam voda, koja se skupila na poklopcu ne upadne u posudu, inače će prštati na sve strane, poklopac skloniti horizontalno od posude ii ostaviti ga na stranu a krofne okrenuti da se isprži i gornja strana.

Vrlo je važno ne stavljati previše krofni u posudu za prženje nego da imaju mesta oko sebe i da vi možete komforno da ih okrenete na drugu stranu.

Rešetkastom kašikom vaditi ispržene krofne i ređati ih na zicu, koju ste prekrili sa kuhinjskim papirnim ubrusima da se ocede od viška masnoće.

Sad tako isto uraditi i sa preostalim krofnama. Delovi koji nam ostanu posle vađenja krofni ja ne premesujem već ih samo tako ispržim i mi ih pojedemo u slast.

Krofne možete puniti sa džemom, nutelom, poslastičarskom kremom a mi ih najviše volimo prazne i šuplje. Posuti ih prah šećerom u koji ste izmešali vanilu i poslužiti uz kafu, čaj, mleko....

Ja retko kada pravim da mi nešto ostane za sledeći dan, ali ako ostane, onda ih kratko zagrejem u mikrotalasnoj a muž ih jede bez zagrevanja.



Ne znam da li ste znali, kad nešto od testa zagrevate u mikrotalasnoj, pored toga stavite čašu sa vodom i onda vam to što ste zagrejali neće biti žilavo...probajte nekad pa se i sami uverite.


Prijatno!!!

субота, 13. март 2021.

Varivo sa prokulicama

 Kod nas sve što je na kašiku, prolazi...možda se ovo jelo dopadne i vama.


Sastojci:  300 g teletine ili mlade junetine, 1 glavica crnog luka, 350 g krompira, 500 g prokulica, 1 velika šargarepa, 3 do 4 čena belog luka, 200 ml goveđe supe ili vode, 100 ml kuvanog paradajza / passata,  1 kašika pirea od paprika, 1 ravna kašika dimljene paprike, kašika svinjske masti, peršun

Priprema:  Meso iseći na kockice veličine koje vi volite, pa propržiti na zagrejanoj masti da malo porumeni sa svih strana. Luk iseći na sitne kockice te dodati mesu i propržiti sve zajedno da luk malo omekša. Dodati kašiku pirea od paprike i beli luk, koji ste isekli na sitne komadiće i sve zajedno propržiti vrlo kratko dok luk ne zamiriše, naliti sa kuvanim paradajzom i pustiti da provri, kuvati desetak minuta sve zajedno, naliti sa goveđom supom ili vodom ( dodati kasnije onoliko tečnosti koliko želite da vam je varivo čorbasto / gusto ) samo onoliko koliko da prekrije meso i kuvati oko pola sata.

Dodati krompir, koji ste očistili i isekli na veće kocke, zajedno sa šargarepom, isečenu na kocke, naliti sa još supe ili vode i kuvati dok meso ne omekša a povrće se skuva.

Prokulice očistiti i ako su veće, iseći ih na pola, ako su manle, ostaviti i cele i dodati ih tek na kraju kuvanja, kad je varivo skoro gotovo, jer njima ne treba da bude previše kuvano,posoliti i pobiberiti po ukusu i ako vi mislite da je potrebno dodati još tečnosti, dodajte i pustite samo da baci nekoliko ključa. Prokulice posuti dimljenom paprikom pre nego što ih dodate u varivo.

Varivo skloniti sa ringle, posuti seckanim peršunom i poslužiti toplo.


Prijatno!!!!

субота, 6. март 2021.

Slatki pamuk hleb

 Ne  znam da li bih mogla da ga nazovem hlebom, mada od ovog testa se može praviti slatko, slano ili prazno testo...vi, koji pravite testa, po slikama možete da vidite koliko je ovo testo dobro. 

Ja sam originalni recept izmenila i prilagodila našem ukusu ali ću od ovog da napravim običan mlečni hleb, koji će biti idealan za doručak, uz kafu, sa puterom i džemom.



Sastojci:  300 g brašna za hleb, ( brašno koje ima veći procenat glutena ) 3 g suvog ili oko 10 g svežeg kvasca, prstohvat soli, 50 g šećera, korica pomorandže, 1 kesica vanilinog šećera, 1 jaje, 80 g sveže isceđenog soka pomorandže, 100 g tečne pavlake 35% mm, džem od brusnica i 50 g suvih brusnica ili suvog voća po izboru; suve kajsije, suve šljive, suvo grožđe

Priprema:  U topli sok dodati kvasac, kašičicu šećera i kašiku brašna, razmutiti i ostaviti na toplom mestu da se kvasac podigne. Ja koristim suvi kvasac koji ide direktno u brašno, tako da u brašno stavim suvi kvasac, prstohvat soli, šećer, vanilin šećer, koricu pomorandže, vanilin šećer a posebno zagrejem sok sa pavlakom da bude mlako i to dodam nekoliko kapi ekstrakta pomorandže jaje i umutim viljuškom sve zajedno i dodam u brašno. Rukom ili mikserom zamesim testo.

Zamešeno testo je mnogo meko, nemojte dodavati više brašna ( ovo je vrlo važan postupak da se NE dodaje više brašna )  već ga isipajte na radnu površinu i mesite ga i lupajte o radnu površinu jedno 10 do 15 minuta dok se ne razvije gluten i tako umešeno testo se vrlo lako oblikuje u kuglu, koja se ne lepi ni za ruke ni za radnu površinu. Cela caka u ovako dobrom testu je to dugo mešenje bez dodavanja brašna. Umešeno testo prekriti providnom folijom i ostaviti na toplom mestu da se testo podigne. U ovom testu nema puno kvasca i morate biti strpljivi da bi testo naraslo )

Dok testo raste, suvo voće po vašem izboru, sitno iseckati i ako nije dovoljno meko, potopiti u vrelu vodu da omekša. Pokušajte da koristite džem od istog voća koje koristite. Meni je prvo bila ideja da koristim suve kajsije sa džemom od kajsija, ali sam imala malo suvih brusnica koje je trebalo iskoristiti i onda sam koristila džem od brusnica, koji sam dobila od prijateljice, jer i njega je trebalo iskoristiti a u originalnom receptu je korišćena slatka vanil krema a u drugom su korišćene samo suve brusnice, znači izbor vam je veliki; nutela, poslastičarska krema, džem, suvo voće, linolada, eurokrem....meni se džem od brusnica i suve brusnice super složilo  sa ukusom pomorandže

Naraslo testo isipati na radnu površinu i podeliti na 5 jednakih delova, oblikujte u kuglice i ostavite ih da se malo testo odmori, pokrijte ih providnom folijom.

Uzeti jednu lopticu i rastanjiti testo u što tanje možete u elipstastom obliku, gore stavite nadev po vašem izboru a donji deo sa ovom vrstom spatule iseći što tanje trakice možete.


Spoljne strane testa prebacite malo preko nadeva, isto kao kad biste zavijali pitu ili kiflice i zaviti u jednu veću kiflicu.

Okrugli kalup za tortu, prečnika oko 20 cm premazati blago sa malo ulja / putera ili blago isprskati sprejom za pečenje, ili bez ikakvog podmazivanja samo prekriti stranice i dno papirom za pečenje ( ja nisam ni podmazala ni prekrila stranice kalupa pa mi se testo dosta zalepilo za stranice, dno sam prekrila i bilo je u redu i ako je moj kalup za tortu teflonski, znači, obavezno prekriti stranice i dno pek papirom ) i staviti zavijenu kiflicu priljubljenu uz stranicu kalupa. Sad tako isto uraditi i sa preostalim testom. ( pogledajte kolaž, može vam pomoći ) 


Kad ste završili sa pravljenjem rolnica, pokrite testo i ostavite na toplom mestu da testo popuni kalup. U zavisnosti od toplote vaše kuhinje, može da bude i duži period podizanja testa.

Naraslo testo premazati sa malo mleka i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 180°C oko 20 minuta, pazite, ako počne previše da rumeni, prekrijte ga pek papirom. Ja sam bila malo nepažljiva pa mi je porumenelo više nego što bi trebalo, ali to nam ništa nije smetalo..


Ispečeno pecivo izvaditi i ostaviti da se kratko ohladi u kalupu, izvaditi i ostaviti na žici da se ohladi. Poslužiti uz kafu, čaj, mleko ili šta već volite...


Prijatno!!!!



среда, 3. март 2021.

Salata od heljde, nauta i brokolija

 Danas je za mnoge postan dan, neki poste na vodi neki na ulju a za sve nas, koji želimo da se odmorimo od mesa, ovo je idealan ručak a uz to i vrlo zasitan...


Sastojci:  100 g heljde, 150 do 200 g svežeg  brokolija, 1 konzerva od 540 g nauta / slanutka, 1 manja glavica ljubičastog luka, 1 manja ljuta paprika, 2 do 3 čena belog luka, 1 konzerva tune,  peršuna po ukusu, sok od 1 limuna ili po ukusu, 30 ml maslinovog ulja ili ulja od avokada, 1 kašika jabukovog sirćeta, so i biber po ukusu

Priprema:   Očistiti heljdu i po želji je možete prvo malo ististirati na suvom tiganju, moja je već kupljena istostirana. Naliti sa vodom, dodati malo soli i kuvati je oko 15 do 20 minuta dok ne omekša. Isprati je pod mlazom hladne vode i ostaviti da se ocedi od viška tečnosti.

Konzervu leblebija / slanutka / nauta otvoriti ( ako hoćete možete je skuvati i sami, samo je natopite u vodi preko noći i kuvati je oko sat vremena dok ne omekša ) ocediti od vode u kojoj je bila i isprati i nju pod mlazom hladne vode. Ja obično skidam onu kožicu koja je oko nje ali i ne mora.

Brokoli očistiti, oprati pod mlazom hladne vode i iskidati na sitne cvetiće. Ja dršku obično oljuštim spoljni deo i pojedem dok pripremam salatu, to mi je slično korenu od kupusa, koji ja obožavam. Vi možete i dršku sitno iseći i staviti u salatu. ( znam dosta ljudi koji ne vole da jedu sveže povrće, ako je to slučaj i sa vašom porodicom, brokoli možete kratko skuvati na pari )

Ljubičasti luk očistiti i iseći na kockice. Beli luk očistiti i iseći na najsitnije što možete. Peršun oprati, odstraniti deblje grančice i njega iseckati na sitnije komadiće.Ljutu papriku očistiti od žilica i semenki i iseći na manje komadiće, ako ne volite ljutu papriku može i obična paprika.

Sve ove sastojke staviti u veću zdelu. Tunu ocedite od tečnosti i ako možete koristite tunu koja je u komadu ( solid white tuna ) i viljuškom je malo rastresite i dodajte u zdelu.

Ulje, limunov sok, jabukovo sirće ( može i belo balsamic sirće ako ga imate  )  so i biber umutiti sve zajedno i preliti preko salate i vrlo pažljivo promešati.

Možete poslužiti odmah ili ostaviti u frižider da se ukusi sjedine i poslužiti rashlađeno. Po želji možete namrviti i malo feta sira preko.

Ovakve salate, koje su ustvari kompletan obrok su mi vrlo omiljene, posebno leti i ovde se uvek može dodati ili oduzeti ono što se voli ili ne voli.


Prijatno!!!



уторак, 2. март 2021.

Lisnati pužići sa prazilukom i sirom

 Već odavno razmišljam da napravim pitu sa katmer korama ( vi, koji dolazite sa juga Srbije znate šta su katmer kore a koliko sam videla, i u Turskoj se puno prave ) i nikako da se odlučim kada će to doći na red. Ovo testo je pravljeno na način na koji se prave te kore, ali je sa kvascem...


Sastojci:  300 g sve namenskog brašna, 100 g hlebnog brašna, 245 ml kefira, 15 ml maslinovog ulja, 7 g suvog ili 20 g svežeg kvasca,  5 g praška za pecivo,  1 jaje, 1 i po kašičica soli, pola kašičica šećera, 80 g masti

za fil: 2 veća struka praziluka,( beli i svetlo zeleni deo ) oko 150 g feta sira, 1 puna kašika sitno isečenog peršuna

Priprema:  Ja obično koristim uz namensko brašno i hlebno brašno koje ima veći procenat glutena u sebi i meni su ta testa mnogo bolja, ali ako nemate oba brašna, koristite samo namensko brašno, ali ćete morati da smanjite količinu tečnosti jer ovo hlebno brašno upija mnogo više tečnosti od namenskog ) dodati so, šećer, prašak za pecivo i prosejati sve zajedno. Pošto ja koristim kvasac koji ne mora da se rastopi u tečnost da bi se aktivirio, već ga stavljam direktno u brašno a vi, ako je potrebno aktivirajte kvasac u malo mleka ( za toliko smanjite količinu kefira )

U sredini brašna napravite udubljenje, dodajte kefir sobne temperature, maslinovo ulje i celo jaje i zamesite testo koje treba da bude meko i glatko, ali da se ne lepi za ruke i ako se lepi, da testo ne ostaje na prstima. Dobro umešeno testo premazati sa malo ulja, pokriti i ostaviti na toplom mestu da se testo podigne.

Dok testo raste, pripremiti fil. Praziluk očistiti, oprati i iseći na što sitnije možete. Na malo ulja izdinstati praziluk da omekša, posoliti vrlo malo ili u zavisnosti koliko vam je sir slan. U izdinstan praziluk dodati iseckan peršun, promešati i ostaviti na stranu da se ohladi.

Naraslo testo rastanjiti na oko 1cm debljne u sredini ostaviti krug a svuda okolo zaseći ( pogledajte kolaž )  u trake. Ako želite, mast možete rastopiti ili prstima kidati po male parčiće i staviti na krug, uzeti jedan isečen deo razvući da prekrija krug i staviti preko premazanog dela testa i sad tako raditi sve dok ne završite sa rasečenim delovima testa. Ako nemate mast možete da koristite i omekšali puter, izbor je vaš. ( sa mašću će testo biti prhkije )

Posuti izdinstanim prazilukom svuda po kori, ali na kraju duže strane ostavite za prst bez . Preko luka izmrviti feta sir i zaviti u rolat sa duže strane, tako da ivica bez posipa bude na kraju. Prstima zalepite taj deo za ostatak rolata da se prilikom pečenja ne otvori.

Iseći na parčiće da imate 12 komada, ja sam se preračunala pa sam dobila 11, ali to mi nije ništa smetalo.

Manji pekač, veličine 30cm X 22cm, ili sličnih veličina prekriti pek papirom i naređati pužiće, ostavljajući između mesta, jer će testo još da naraste. Pokriti i ostaviti da testo popuni pekač. Pre pečenja premazati sa umućenim jajetom

Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 175°C oko 35 do 40 minuta ili dok vam pužići ne porumene. Pečene pužiće izvaditi iz rerne i ostaviti na žici da se ohlade i poslužiti ih tople.


Ko želi, pužiće može da pripremi uveče, ostaviti ih preko noći u frižider i sledećeg dana izvaditi i ostaviti na sobnoj temperaturi pola sata, premazati jajetom i peći.


Po fotkama možete da vidite koliko je testo meko, ma ko pamuk je i što je još dobro da je i sledećeg dana meko. 


Prijatno!!!!