Mi ovu vrsta peciva jako volimo, posebno što je možemo jesti za doručak ili posle podne za užinu, jer obično ne večeramo. Može se poslužiti uz hladno pivo kao predjelo a uostalom može se jesti u bilo koje doba dana.
Sastojci: 500 + 30 g brašna, 160 ml vode, 50 ml ulja, 7 g suvog ili 20 g svežeg kvasca, 1 celo jaje, 3 žumanca, 10 g šećera, 1 puna kašičica soli ili po ukusu
i još: 1 jaje za premazivanje, semenke po vašem izboru, 300 g suhomesnatog po izboru ( kod mene je suva pečenica ) 100 g izrendanog sira/ kačkavalja , 50 g sitno iseckane blitve, kopriva, spanaća
Priprema: Brašno prosejati, pa odvojiti 475 g u zdelu u kojoj ćete mesiti a ostatak ostaviti sa strane pa ako je potrebno dodati. Meni je trebalo tačno 500 g brašna.
U toplu vodu dodati kašičicu šećera, kvasac koji koristite i kašiku brašna, promešati i ostaviti da se kvasac podigne.
U prosejano brašno dodati šo, promešati i napraviti udubljenje u koje ćete sipati nadošli kvasacm blago umućena 3 žumanca zajedno sa 1 celim jajetom i ulje i zamesiti testo. Zamešeno testo dobro izmesiti, oko 7 do 8 minuta da dobijete glatko i elastično testo. Umešeno testo pokrite i ostavite preko noći u frižider da fermentira preko noći. Testa koja fermentiraju na hladnom preko noći, meni lično, su bolja, ali to ne znači da se ova vrsta testa može ostaviti i na sobnoj temperaturi da naraste.
Sledećeg dana izvaditi testo na sobnu temperaturu, podeliti na pola, blago premesiti i ostaviti da testo se zagreje na sobnoj temperaturi, oko pola sata.
Rastanjiti prvi deo testa u kocku oko pola cm debljine ( ako je potrebno upotrebite onih 30 g brašna za posipanje radne površine ) i na gornji deo na trećinu dela premazati testo sa kečapom ili nekim ljutim sosom. ( ja sam premazala sa mojim premazom sosom od belog luka ) preko staviti četvrtinu suhomesnatog, ( suhomesnato možete i sitno naseckati ) posuti sa polovinom sira, preko sa pola sitno iseckanom blitvom ili koji zeleniš imate i ako želite možete još jednom posuti sirom, ja nisam.