петак, 30. септембар 2022.

Gibanica gužvara

 Mislim da jedna od mojih prijateljica pravi najbolju pitu gužvaru i ja je obožavam, zato svaki put kad odluči da pravi tu pitu pozove nas u goste, na kafu i pitu gužvaru. Ja je volim što je unutra sočna a okolo hrskava..Ona je pravi u okrugloj tepsiji, ali ja sam je pravila u kalupu za hleb i to pola njene mere, jer za nas dvoje je to dovoljno.


Sastojci: 250 do 300 g kora za pitu, 2 jajeta, 50 ml ulja, 100 ml kisele vode, pola kašičice praška za pecivo, 100 ml jogurta, 2 kašike kisele pavlake, oko 350 g sira, ( obavezno izmeša feta sir i rikotu ) po potrebi soli

Priprema:  Jaja umutiti mikserom, ( može i samo kuvarskom žicom ) dodati ulje, jogurt, kiselu pavlaku, ali posle svakog dodavanja umutiti , prašak za pecivo, rikotu, izmrvljenu fetu i tek na kraju dodati kiselu vodu, sipajući po malo jer nekan je i cela količina previše. 
Smesa  za umakanje kora ne treba da bude preretka jer će nam gibanica biti gnjecava.

Ja sam koristila manji pleh za hleb, 10cm X 22cm. Premazati dno i svuda okolo uljem pa prekriti dno sa jednom korom ali neka vam stranice vise, ako previše vise van kalupa, odseći i staviti na kraći deo kalupa da pokrijete i taj deo kalupa, ako nema dovoljno kora okolo.

Uzeti jednu koru i ovlaš je staviti u masu od sira i rukom je zamočiti svuda okolo i zahvatiti i malo mase od sira. Staviti je u pleh preko kore. Sad tako istotako uraditi i da preostalim korama. Meni su trebale 5 zamočenih kora da bi mi popunilo kalup. Preko izgužvanih kora presaviti koru koja vam je visila preko stranica i premazati je ostatkom mase koja je ostala, uz mali dodatak ulja u tu masu.

Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 180°C oko 25 minuta ( ako je veća količina potrebno ju je peći oko 40 do 45 minuta ) ili dok vam lepo ne porumeni. Ako počne previše da rumeni prekriti je pek papirom.

Pečenu gibanicu izvaditi iz rerne, ko želi može je poprskati sa vrlo malo vode i pokriti da odmekne ali ja to ne radim jer volim da mi je gibanica spolja hrskava a unutra meka.


Pre neki dan sam je opet pravila ali ovog puta mi je greškom otišlo malo više kisele vode, giba je bila odlična ali sam je morala malo duže peći...ja je volim dok je još vruća ali smo je jeli i sledećeg dana, uz malo zagrevanje..odlična je uz kiselo mleko ili jogurt.
Moj razlog što pravim neke recepte na pola, jer nas je samo 2 u kući i ja ne volim da mi ostaje za sledeći dan, mada moj muž nema problema da jede i sledećeg dana...jedino pravim malo više kad znam da sledećeg dana imam neki posao i nemam vremena da spremam ručak.


Prijatno!!


четвртак, 29. септембар 2022.

Čorba od kuvanog paradajza i pečenih paprika

 Prava jesenja čorbica koja će nam zagrejati i dušu i telo u ove hladne jesenje dane..Kod nas su razno razne čorbice uvek kad nemamo ništa "na kašiku", ako nisu čorbice onda je tu supa..Nama starijima nije mnogo potrebno da jedemo, obično su nam obroci manji, tako da nam je ova čorbica, uz domaću gibanicu, bilo sasvim dovoljno, bar meni. Muž će kasnije još nešto da pojede, ali i to je nešto vrlo malo.


Sastojci: 3 crvene pečene paprike, 2 kašike maslinovog ulja, 1 osrednja glavica crnog sitno isečenog luka, 1 šargarepa, 1 do 2 štapića celera, po ukusu so i biber, 4 čena pasiranog belog luka, 750 ml kuvanog paradajza, 1 kašika ajvara, pola kašičice šećera, 1 l vode ili povrtne supe, 25 g pirinča okruglog zrna, suvi začin po ukusu, pola kašičice mešavine italijanskih začina ili svež bosiljak

Priprema: Paprike ispećiili koristiti iz zamrzivača već ispčene.
U veću šerpu sipati maslinovo ule, dodati sitno iseckan crni luk i pržiti dok ne postane staklast, oko 3 minuta, dodati sitno iseckanu šargarepu i celer i so i pržiti dok ne omekša. Dodati beli luk i samo pržiti dok ne zamiriše, dodati kuvani paradajz, kašiku ajvara, ( ja umesto ajvara koristim ljutkasti pire od paprika koji kupujem u turskoj prodavnici  a može i pire od paradajza ) šećer, ako koristite i posuti suvim začinom. Kuvati oko 5 minuta sve zajedno.

Paprike očistiti od kožice i semenki, iseći na kockice,  dodati u šerpu zajedno sa vodom i pirinčem ( umesto pirinča se može koristiti i jedan veliki ili 2 manja krompira ) i kuvati dok se pirinač ili ako koristite krompir ( koji ste isekli na sitne kockice da bi se brže skuvao ) ne skuvaju. 
Probati da li je šta potrebno od začina,( ako ste koristili grančicu svežeg bosiljka, izvaditi je napolje ) dodati sveže samleven biber i sve to samleti štapnim mikserom u glatku i kremastu masu.
Ako nemate štapni mikser onda samleti u blenderu iz nekoliko puta. 


Ako nemate kuvani paradajz možete koristiti i seckani paradajz pelat i z konzerve, težine oko 700 g zajedno sa sokom.
Pirinač ili krompir se koristi da se čorba zgusne, mada znam mnoge koji koriste uprženo brašno i sa time zgusnu šorbe...mislim da je ovo zdravija varijanta zgušnjavanja čorbi

Vratiti nazad na ringlu samo da se još malo zagreje i poslužite sa prepečenim hlebom, koji ste istostirali, premazali sa čenom belog luka preko a preko čorbe možete posui sveže izrendanim parmezanom ili sitno iseckanim peršunom...ja sam stavila semenke bundeve / golice i sitno iseckan bosiljak.


Prijatno!!!


среда, 28. септембар 2022.

Švapska pita

 Pojma nemam zašto se zove švapska pita, mi smo je probali i nama se jako dopala.Probajte dok još imate šljiva...

Sastojci: 500  kora za pitu, oko 1 kg šljiva, 200 g griza, 100 g kremaste rikote, 400 g kiselog mleka, 200 g šećera ili po ukusu, 1 kesica vanilinog šećera sa ukusom limuna, 100 ml ulja, 1 kesica praška za pecivo, 4 jaja

Priprema: Umutiti jaja sa šećerom i vanilm u gustu i svetlu masu, dodati ulje, rikotu kiselo mleko i svaki put umutiti pre nego što dodate sledći sastojak.  Na kraju dodati griz izmešan sa praškom za pcivo i sjediniti sve zajedno. Masa treba da izgleda kao smesa za palačinke, ako je pregusto dodati još malo kiselog mleka.

Vrlo je važno da se koristi kremasta rikota  ili bilo koji sir glatke teksture ( mascarpone ) da nema grumuljica u umućenoj masi. Ako kojim slućajem imate grumuljice u masi, samo umutit masu sa štapnim mikserom pre nego što dodate griz.

Ja sam u mom pakovanju imala 12 kora i podelila sam na 4 dela po 3 kore, jer su dosta tanke.

Šljive očistiti, iseckati na sitnije komadiće. Podeliti na 4 jednakih delova. ( ja volim da ima dosta voća )

Uzeti prve 3 kore, svaku premazati masom od kiselog mleka i jaja, staviti jednu preko druge, staviti šljive i zaviti u rolat. Ja sam zavijala kraću stranu kora. Staviti na pleh koji ste prekrili pek papirom i nastaviti sa ostatkom kora. Kad ste završili premazati kore tankim slojem umućenom masom preko njih.

Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 180°C oko 45 minuta ili dok pita ne dobije zlatno braonkastu boju. Izvaditi i ostaviti da se ohladi. Iseći na parčiće, posuti pra šećerom i poslužiti.

Prijatno!!!

субота, 24. септембар 2022.

Smoothie od dinje i karfiola

 Verovatno ćete pomisliti koja kombinacija, ali vam mogu rći da je odlična  i ranije sam pravia smoothie uz dodatak karfiola i jako mi se dopada a karfiol se uopšte i ne oseti..

Sastojci: ( sve mereno na šlje od 250 ml ) 1 šolja smrznute dinje isečene na sitne kockice, 1 šolja mleka, pola banane, 1/4 šolje smrznutog karfiola, 1 kašika pahuljice konoplje, ( hemp seeds ) cimet

Priprema:  Obično imam voće već smrznuto u zamrzivaču ali dinju nisam imala. Nju sam isekla na kockice i ostavila nekoliko sati u zamrzivaču ili preko noći. Ako ne želite da zamrznete dinju, onda možete dodati nekoliko kockica leda da vam da gustinu.

Sve sastojke staviti u blender i  samleti u glatku masu. Sipati u čaše, posuti sa cimetom i poslužiti. 

Ja obično ovo služim posle jutarnjeg doručka, za užinu, pre ručka a kad je topl vreme meni zameni doučak a muž popije posle njegovog doručka.

Prijatno!!



четвртак, 22. септембар 2022.

Monkey bread sa viršlicama

 Odavno smo mi ovaj hleb pojeli a ja nikako da sednem i da napišem recept za njega...

Sastojci: 300 g brašna, 150 do 155 ml toplog mleka, 1 jaje, 1 kašičica šećera, 1 kašičica soli ili po ukusu, 30 g putra sobne temperature, 4 g suvog kvasca, pola kesice prška za pecivo, 1 kašika griza

i još: viršle / hrenovke

Priprema: Zagrejati mleko, dodati šećer, jaje i suvi kvasac, razmutiti i ostaviti da se kvasac podigne.

Prosejati brašno, dodati prašak za pecivo, griz, so i izmešati sve zajedno. Sipati tečne sastojke i zamesiti testo. U testo dodati omekšali puter isečen na kockice i dobro izmesiti testo koje treba da bude meko ali koje se ne lepi za ruke. U slučaju da se testo lepi za ruke nastaviti sa mešenjem pa ako testo bude toliko lepčljivo da se ne može oblikovati dodavati po vrlo malo brašna samo dok ne uspete da oblikujete testo. Meni je tačno trebalo 300 g brašna. Oblikovati testo u kuglu staviti u zdelu, pokriti i ostaviti na toplom mestu da se testo podigne.

Uzeti modlu za kuglof i premazati je sa uljem ili otopljenim puterom. Kidati komadiće testa veličine manje mandarine i prstima rastanjiti testo, staviti komad isečene viršle, zatvoriti svuda okolo kao što zatvarate buhtlice i stavljati nepravilno u kalup. Po želji ih možete vrlo malo zamočiti u puter, ja nisam. Imala sam nekoliko viršlica ekstra i nisam htela da ih vraćam u frižider, isekla sam na komadiće i stavila ih svuda pored testa. Pokriti i ostaviti na toplom mestu da testo naraste.

Naaslo testo premazati umućenim jajetom sa malo mleka, posuti semenkama po izboru i peći na 175°C oko 25 minuta ili dok vam lepo ne porumeni.


Ispečeno pecivo izvadti i ostaviti kratko u modli, pažljivo izvaditi i ostaviti na žici da se ohladi. 
Poslužiti uz jogurt a ko želi može dodati kečap i senf pa umakati i jesti...deca ovo jako vole a volimo i mi...


Prijatno!!!


среда, 21. септембар 2022.

Puding od dinje

 Kupili smo dinju i nikako da je pojedemo jer imamo toliko drugog svežeg voća tako smo zaista morali da je iskoristimo na najbolji mogući način...od polovine smo napravili ovaj puding bez mleka i brašna a od polovine smo napravili fantastičan smoothie, koji nam je zamenio doručak.

Sastojci: 500 ml soka od dinje, 2 kašike sirupa od zove, 40 g šećera*, 35 g gustina, voće za dekoraciju, nana

Priprema: U blenderu samleti dinju da dobijete tečnu masu. Potebno vam je 500 ml za ovu poslsticu a ako imate višak, popijete ili napravite limunadu sa dodatkom limete.

Oduzeti jedan deo tečnosti u koju ćete razmutiti gustin i šećer ( količina šećera puno zavisi od slatkoće dinje )  a ostatak sipajte u šerpicu, dodajte zovin sirup i pustite da provri, sipati rastvoren gustin i kuvati dok se ne zgusne.


Rasporediti u zdelice iz kojih ćete poslužiti i ostaviti da se ohladi.
Kad se dobro rashladilo i steglo, ukrasiti umućenim šlagom i voćem po vašem izboru i poslužiti.


Prijatno!!!



недеља, 18. септембар 2022.

Paradajz sos od pečenog paradjza i povrća

 Od kada smo počeli da imamo našu baštu od tada počinjem da pravim paradajz sos, koji koristim tokom cele godine, za jela koja kuvam, pasulj, punjene paprike, lazanje, ćufte i svaki put me ukus tih jela oduševe baš zbog tog dodatog kuvanog sosa.

Pričam sa mojom prijateljicom pre 5-6 nedelja o zimnici i ona mi kaže da ona kuva paradajz sos tako što prvo ispeče paradajz i povrće, ali ne potpuno, onda melje sve to zajedno, procedi od kožica i semenki i tek ga na kraju kuva...

Naravno da sam morala da ga isprobam i na ovaj način a ove godine sam pravila i moju verziju, koju pravim od ranije, tako da ću od sada praviti obe verzije, jer mi se sviđaju obe a paradajza u bašti, hvala Gospodu, ima dosta..

Pošto meni ne stigne sav paradajz odjednom onda ja kuvam 3-4 puta dok ne utrošim sav paradajz a inače koristim nekoliko vrsta paradajza, san marzano, volovsko srce i heirloom a vi koristite onaj koji vi volite i koji imate.

Sastojci: 5 kg paradajza, 4 velike glavice crnog luka, 1 cela glavica belog luka, 2 do 3 struka celerovih stabljika, 4-5 crvenih paprika ( može i neka ljuta ako volite ljuto ) 

i još: so i ako je potrebno šećer

Priprema:  Izaberite zreo i čvrst paradajz. Operite, osušite i iseći na kriške. 

Koristite najveću tepsiju koju imate ili dve manje, ređati isečen paradajz svuda okolo u krug, preko paradajza pobacati isečen crni luk, cele čenove belog luka, celer isečen na veće parčiće i komade paprike, koje su očišćene od žilica i semenki. Ja uvek dodajem i ljutu papriku jer volim sos da je ljutkast.

Pošto u mojoj bašti ja nisam imala crvenu papriku ja sam koristila ovu koju sam imala i meni lično ne pravi veliku razliku u ukusu. Ja sam pravila 2 ture od pečenog povrća, prvi put sa ovom paprikom, drugi put sam kupila crvenu papriku i jedino što je razlika je u boji gotovog sosa. Sa zelenom paprikom je vrlo malo svetliji od ovog sa crvenom paprikom.( pogledajte fotkice i uporedite mada je zaista vrlo mala razlika )


Ispečen paradajz sa povrćem samleti u blenderu i onda procediti kroz pasirku iz nekoliko puta.


Sipati u veću i širu šerpu i kuvati dok ne provri, smanjiti temperaturu i kuvati dok se sos malo ne zgusne, oko sat vremena. Posoliti po vašem ukusu a ako vam paradajz nije baš mnogo sladak, dodati šećer, ali nemojte preterivati sa šećerom.

Dok se paradajz kuva, oprati tegle veličine koje vi želite, zajedno sa poklopcima staviti u rernu da se osuše i sterilišu na 100°C.
Skuvan vruć paradajz sipati u vrele tegle, zatvoriti ih i vratiti u rernu, isključiti je i ostaviti da se tako potpuno ohlade.Ako želite, tegle umesto da vraćate u rernu, zaviti u neko ćebe i ostaviti da se tako ohlade.

Ja nikad ne koristim konzervans u moju zimnicu i još mi se nikad nije desilo da mi se bilo šta pokvari, ali je vrlo važno koristiti čiste, sterilisane tegle i svaki put pre nego što zatvorite tegle sterilisanim poklopcima, ivice očistiti čistom kuhinjskom krpom.



Prijatno !!!!


Nemačka čupava pita

 Bili smo pre nekoliko dana kod prijatelja, koji ima šljivu u dvorištu i dobili smo dozvolu da možemo nabrati šljive koliko nam je potrebno. Pošto sam je već nabrala šljive ranije i napravila džem, ovog puta smo ih samo nabrali da jedemo i da napravimo neki kolač od njih...ništa nema bolje od domaćih šljiva koje su baš slatke i zrele, ali nisu prezrele...


Sastojci: 150 g omekšalog putera, 150 g šećera, 3 jaja, 300 g brašna, 1 kesica prška za pecivo, pola kašičice cimeta, 200 g kisele pavlake, oko 1 kg zrelih očišćenih i na pola presečenih šljiva, 1 kesica vanilinog šećera, prstohvat soli
sastojci za mrvice: 50 g hladnog putera, 50 g šećera, 70 g brašna
i još: 1 do 2 kašike braon šećera, listići badema

Priprema: Omekšali puter umutiti sa šećerom i vanilinim šećerom u penastu i svetlu masu, dodati po jedno jaje i svaki put dobro sjediniti sa masom.

U manju zdelu prosejati brašno, dodati prašak za pecivo, prstohvat soli i cimet i sjediniti sve zajedno. Skoro sam čitala neke recepte za kolač sa šljivama i pojedini kuvari preporučuje mleveni kardamom a jedan čak i mleveni korijander. Iskreno da vam kažem da se ne bih  usudila da stavim mleveni korijander, ali cimet mi sasvim lepo ide sa šljivama.

Uključiti rernu na 175°C da se greje.

Sipati trećinu brašna u masu od putera i jaja i umutiti sve zajedno, dodati trećinu kisele pavlake ( ko želi umesto pavlake možete  koriistiti i gusti grčki jogurt ) i uutiti opet sve zajedno i tako opet, brašno, kisela pavlaka, brašno i završiti sa kiselom pavlakom.

Pripremiti pleh veličine 22cm X 32cm i prekriti ga pek papirom. Kašikom sipati masu u pleh i poravnjati špatulom. Preko staviti šljive jednu do druge, jedna sečena strana gore, druga okrenuta sečena strana dole. Posuti kašikom ili dve šećera a ako su vam šljive izuzetno zrele ne morate ih posuti šećerom. Izbor je vaš.

U manju zdelu staviti iseckan hladan puter, šećer, brašno i prstima sjedinite ovo u mrvičastu masu. Posuti masu svuda preko šljiva a preko mrvica posuti bademe. ( ako ih nemate, ne morate )


Peći u prethodno zagrejanoj rerni oko 45 do 55 minuta ili do vam gornja masa ne postane rumena. Ako niste sigurni, jer sve rerne ne peku isto, probati štapićem za testo da li vam je pečeno.


Ostaviti 10 do 15 minuta u plehu i onda pažljivo izvaditi zajedno sa pek papirom iz pleha i ostaviti da se ohladi.

Tek kad je kolač potpuno ohlađen onda iseći, posuti prah šećerom i poslužiti. Takođe bi bio dobar i sa kuglom sladoleda od vanile.


Moram da vas upozorim da ovaj kolač nije vazdušast ali je toliko mekan da se jednostavno topi u ustima i to je za one osobe koje vole da imaju, što ono naši ljudi rekli, "puna usta kolača "


Prijatno!!!









петак, 16. септембар 2022.

Lepeza od plavog patlidžana

 Mnogo volim plavi patlidžan i vrlo često ga koristim u mojoj kuhinji. Da li ga i vi volite?  Danas je bezmesni dan ali nije posno a ko želi može da koristi neki posni sir da bi imao postan ručak...


Sastojci: po 1 plavi osrednji patlidžan po osobi, 2 do 3 paradajza, 2 do 3 čena belog luka, 150 do 200 g feta sira, svež bosiljak, maslinovo ulje, so, biber, italijanski začin

Priprema:  Patlidžane oprati, osušiti i iseći na trakice oko 1cm deljine ali ih seći odozgore prema dole i gornju stranu ostaviti zajedno sa drškom i ne raseći do kraja, tako da izgleda kao raširena lepeza. Usoliti vrlo malo i ostaviti da odstoji da ispusti gorčinu. Moji plavi patlidžani su mladi, iz moje bašte i nisam imala potrebu da ih prvo usolim jer ovde još nisam naišla na plavi patlidžan koji je gorak.
Ako ste ih usolili, isprati ih hladnom vodom i kuhinjskim ubrusom osušiti svaki isečeni deo.

U manju zdelu staviti maslinovo ulje, dodati so, biber, sitno iseckan beli luk i italijanski začin. Izmešati pa četkicom premazati svaki rasečeni deo.
Paradajz iseći na tanje kolutove pa staviti izmeu isečenih delva. Sir izmrviti te i nuega stavljati između paradajza i plavog patlidžana.

Pleh prekriti pek papirom i staviti svaki napunjeni patlidžan, malo rukom pritisnuti da se patlidžan raširi. Preliti sa još malo maslinovog ulja.


Ja sam isekla jedan čen belog luka na listiće i stavljala sam te listiće između .


Moji plavi patlidžani su bili mnogo mali i za nas  dvoje sam napravila 3 komada, ali ako imate veće patlidžane, dovoljan je po 1.

Peći ih u prethodno zagrejanoj rerni na 200°C oko 50 do 60 minuta, ili do vam patlidžan lepo ne omekša. Dužina pečenja puno zavisi od veličine plavog patlidžana.


Posuti iseckanim bosiljkom ili peršunom i poslužiti toplo.


Prijatno!!!!







среда, 14. септембар 2022.

Adžika...Gruzijski namaz

Švrljajući netom sasvim slučajno naletim na ovaj recept i čitajući sastojke jako mi se dopalo. Nije kao naš ajvar ali je odlično uz suhomesnato z meze a nije ga teško napraviti. Hvala bogu te imamo još uvek paprika po prodavnicama tako da mi nije bilo teško isprobati ovaj recept i zaista nam se dopalo. Jedino što sam ja dodala i ljutu papriku koje u originaalnom receptu nema, pa ako imate prilike, isprobajte i vi i javite da li vam se dopaalo.


Sastojci: 2 kg roga paprika, 750 g zrelog paradajza, 150 g šargarepe, 120g koren rena, 1 veza peršunovog lišća, 50 g koren celera, 70 g belog luka, 100 ml ulja, po 30 g šećera i soli, 150 ml sirćeta

Priprema: Svo povrće očistiti i prati. Paradajz oljuštiti i izrendati na rende. Paprikama očistiti semenke koliko možete i iseći na krugove. ( u originalnom receptu je sečeno zajedno sa semenkama ) Korenasto povrće očistiti i izrendati na rende na sitnu stranu.

U veću šerpu sa debelim dnom sipati ulje, izrendani paradajz, izrendano povrće, sirće, so, šećer i kuvati sve zajedno oko sat i po, stalno mešajuči.  Dodati sitno iseckan peršun, pasirani beli luk i kuvati još desetak minuta. 

Takođe u originalnom receptu koristi se konzervans, ja ga ne koristim jer svu moju zimnicu koju pravim, sipam u prethodno oprane i sterilisane tegle, koje celo vreme držim u rerni, zajedno sa originalnim poklopcima na 100°C dok kuvam ( džem, ajvar, ljutenicu ) i skuvanu vruću zimnicu sipam u vrele tegle, zatvorim ih i vratim nazad u rernu 15 minuta. Isključim rernu i nekad ih ostavim da se ohlade u rerni a nekada izvadim napolje i ostavim ih na kuhinjskoj radnoj povrini da se ohlade. Kako se tegle hlade tako se čuje puckanje poklopca, tj vakumiranje. Takođe u ovaj recept ide i korijander, koji se dodaje kada i peršun, ali ja sam ga izostavila.

Vrući namaz samleti štapnim mikserom sipati u vrele tegle i ostaviti ih da se ohlade. Nekada okrećem tegle naopako, ali u većini slučajeva ne, jer se one same vakumiraju prilikom hlađenja. Vrlo je važno koristiti tegle koje su pravljene za zimnicu sa njenim originalnim poklopcima.

Prijatno!!!


недеља, 11. септембар 2022.

Italijanske kiflice

 Nismo samo mi koji  pravimo kiflice, moja komšinica, Italijanka, ih takođe pravi i obično ih služi uz kafu ili sa mlekom ....meni je donela nekoliko komada da probamo i dopale su nam se..Ona ih pravi slatke, ja sam pravila slane, jer ih više volim.

Ja sam koristila njene sastojke ali sam ih pravila na svoj način, posebno što volim lisnate kiflice.

Sastojci: 450 do 500 g brašna, 100 ml maslinovog ulja, 20 g šećera, 10 g svežeg ili 4 g suvog kvasca, 1 jaje, 1 belance, 200 ml toplog mleka, 1/2 kašičice soli, pola kašičice praška za pecivo

i još: 1 jaje, 60 g masti, 1 žumance oko 40 g brašna

Priprema: Prosejati brašno pa odvojiti na stranu pedesetak grama, ako je potrebno, može se dodati kasnije kad se testo mesi. U prosejano brašno dodati prašak za pecivo i kvasac. 

Zagrejati mleko pa dodati šećer, ( ako pravite slatke kifle dodati još 80 g šećera i 1 kesicu vanile ) so, 1 celo jaje i belanac a žumance ostavite sa strane, ulje i mutiti dok se šećer ne otopi, sipati u prosejano brašno i zamesiti testo. Dobro izmesiti testo da dobijete meko i glatko testo. Premazati sa vrlo malo ulja preko i vratiti nazad u vanglicu. Pokriti i ostaviti na toplom mestu da testo naraste.

Originalne kiflice nisu bile lisnate, ali ja ih volim da su lisnate, pa sam testo podelila na 8 jednakih delova. Komšinica je testo podelila na 2 dela, rastanjila, premazala svaki deo sa malo otopljenog putera, isekla na 16 delova i zavila kiflice.

Naraslo testo podeliti na 8 jednakih delova. Ja sam svaki deo rastanjila i premazala mašću, koju sam sjedinila sa žumancetom koje sam ostavila na stranu i na kraju dodala brašno i napravila masnu kremu, kojom sam premazala 7 jufke i prekrila osmom. 

Pobrašniti radnu površinu i tessto odozgore pa prvo rukama a kasnije oklagijom rastanjiti testo kao kad pravte kroasane i još jednom premazati teso sa ostatkom kreme od masti, ako vam je šta ostalo. Filovati ih po vašem ukusu, kod mene je to šunka i krem sir. Zaviti i staviti na pleh, koji ste prekrili pek papirom. Pokriti i ostaviti da još jednom kifle narastu. Za to vreme zagrejati rernu na 180°C.

Umutiti jedno celo jaje sa malo mleka  i premazati narasle kiflice, posuti semenkama po vašem izboru i peći ih oko 20 do 25 minuta ili dok vam ne porumene onako kako ih vi volite.

Pečene kifle ostaviti na žici da se ohlade i poslužiti ih.


Prijatno!!!



петак, 9. септембар 2022.

Caponata

 Divno jelo, koje možete poslužiti na prepečenom hlebu ili kao prilog ribi ili piletini. Najlepša je kad se jede sledećeg dana, hladna.

Sastojci:  oko 750 g plavog patlidžana, 1 do 2 crvene paprike, 1 glavica crnog luka, 2 štapiće celera, maslinovo ulje za prženje, pola kg zrelog paradajza, 2 do 3 čena belog luka, desetak zelenih maslinki, so i biber po ukusu, pola kašičice italijanskog začina, 25 g suvog grožđa, 1 puna kašika kapara, tucana ljuta paprika po ukusu, 2 kašika meda, 3 kašike crvenog vinskog sirćeta, lovorov list i seckani peršun i menta.

Priprema:  Plavi patlidžan oprati, osušiti, iseći na kockice, posoliti i ostaviti da ispusti gorčinu. Kod nas još ni jednom nisam našla plavi patidžan koji je gorak, a moji su iz moje bašte, mladi i sveži. Isprati pod mlazom hladne vode i dobro osušiti.

Plavi patlidžan za ovo jelo se prži u ulju a svi dobro znamo koliko on upija ulje, tako da sam ja olučila da njega ispečem u rerni, gde će biti mnogo manje upijenog ulja. Kockice plavog paatlidžan preliti sa maslinovim uljem, posoliti, posuti sa italijanskim začinom i sve dobro izmešati. Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 200°C oko 30 do 40 minuta, na pola pečenja,promešati. Pečen patlidžan izvaditi iz rerne.

Dok se patlidžan peče, u veći i širi tiganj sipati maslinovo ulje i dodati crni luk, koji ste isekli na sitnije kockice, blago posoliti i pržiti dok luk samo malo ne omekša, dodati papriku, koju ste očistili i isekli na kockice. Ja sam imala po pola babure žutu i crvenu te sam njih iskoristila,  vi koristite koju imate. Zajedno sa paprikom dodajte i štapiće celera koje ste takođe isekli na manje polumesece,

Paradajz oljuštiti od kožece i iseći na sitne kockice, Prvo dodati u tiganj sitno isečen beli luk i pržiti dok samo ne zamiriše, dodati seckan paradajz,  ( nemojte ga cediti od soka ) sitno iseckane maslinke, suvo grožđe,  ( nemojte ovo preskočiti jer baš to suvo grožđe da fantastičan ukus ovom jelu ) kapare, vinsko sirće, med, lovorov list, tucanu papriku i sve zajedno dinstati oko dvadesetak minuta ili dok vam sok od  paradajza skoro ne uvri. Na kraju posoliti i pobiberiti po ukusu.

Izvditi lovorov list, dodati ispečen plavi patlidžan i sjediniti sve zajedno. Probati da li je šta potrebno, vinsko sirće, med, so, biber, tucana paprika i dodati po vašem ukusu.

Poslužiti je ohlađenu, posutu seckanim peršunovim lišćem i mentom, sobne temperature,  ali je najlepša hladna, idučeg dana na prepečenom hlebu ( crostini ) 

Ovako sam je ja napravila a vi, možete praviti po svom ukusu, neko ne voli suvo grožđe, izostavite ga, umesto paprike možete staviti tikvicu, dodati seckanu šargarepu, ma kako god vi volite...


 Prijatno!!!

недеља, 4. септембар 2022.

Crostata sa breskvama

 Crostata se obično ne pravi sa kvasnim testom, ali mi baš volimo ta dizana testa pa sam odlučila da je napravim na svoj način...e sad, da li je to crostata ili nešto drugo, meni nije važno, važno mi je da smo mi uživali u njoj.


Sastojci: 300 do 325 g brašna, 100 ml toplog mleka, 50 g kiselog mleka, 1 i po jaje, 50 g šećera, 1 kesica burbon vanila šećer, korica od pola limuna, 4 g suvog ili 10 g svežeg kvasca, 1 mala kašičica praška za pecivo, prstohvat soli

i još: pola jajeta sa kašikom mleka za premazivanje testa, listići badema, 60 g putera, 4 breskve isečene na listiće oko 2cm debljine, 1 kašika gustina, 1 kašika šećera ( može i vanilin šećer ) pola kašičice cimeta, ( ko ne voli cimet, ne mora ) 1 dobro puna kašika džema od kajsija ili bresaka

Priprema: Brašno prosejati pa ostaviti malo sa strane, u slučaju da vam je potrebno da domesite testo ako bude premekano.

Zagrejati mleko, dodati kiselo mleko i sjediniti sve zajedno da dobijete ujednačenu masu, dodati 1 celo jaje i polovinu od drugog a jedan deo ostaviti za premazivanje testa. Ja obično umutim oba jajeta pa sipam u jednu manju zdelicu za 1 kašiku umućenog jajeta i to mi je dovoljno za premazivanje.U tu količinu mleka dodati šećer, limunovu koricu , burbon vanilu, prstohvat soli i mešati dok se šećer ne otopi.

U prosejano brašno dodati kvasac,  ( ako koristite kvasac koji mora da se aktivira, upotrebite deo mleka za to ) prašak za pecivo, i sve sjediiti zajedno, dodti tečne sastojke i umesiti testo. Ako je potrebno dodati i ostatak brašna i umesiti meko i glatko testo koje se ne lepiza ruke. ( vi najverovatnije do sada znate da sva testa ne upijaju isto tečnost, takođe puno zavisi i od vlage u vazduhu  kad se  testo mesi ) Umešeno testo oblikovati u kuglu, pokriti i ostaiti na toplom mestu da se testo udvostruči.

Pri kraju kad je testo skoro naraslo koliko treba, oprati i osušiti breskve. Za ovo su vam najbolje breskve koje se lako odvajaju od koštice. Iseći na komade oko 1.5cm do 2 cm debljine, posuti šećerom izmešan sa vanilom, promešati i na kraju posuti sa ravnom kašikom gustina i izmešati da se gustin obavije oko breskve. Ostaviti na stranu.

Naraslo testo podeliti na 5 manjih delova i svaki deo rastanjiti u veličini manjeg tanjira, svaki deo premazati sa onekšalim puterom i stavljati jednu jufkicu preko druge, zadnju, petu ne mažemo puterom. 

Pobrašniti radnu površinu i preko jufkica pa rukama prvo rastanjiti testo koliko možete, pobrašniti oklagiju i rastanjiti testo da vam je oko 1cm debljine. ( može i tanje )


Veći plitki tanjir staviti u sredinu testa pa malo pritisnite da vam ostanu ivice tanjira na testo. Pizza sekačem ili oštrim nožem iseći trakice svuda okolo testa širine oko 2 cm. U sredinu, gde je bio tanjir premazati sa džemom, preko naređati kajsije svuda u krug i preklopiti isečene delove u cik cak preko bresaka. Pokriti i ostaviti na toplom mestu oko 20 minuta. 

Dok testo raste, zagrejati rernu na 180 cm. Premazati ispleteno testo sa umućenim jajetom i mlekom i posuti seckanim bademima.


Peći oko 25 minuta, proverite posle 20 minuta jer sve rerne ne peku isto, izvaditi pečenu crostatu i ostaviti da se ohladi.


Pred služenje posuti prah šećerom i poslužiti. Odlična je i sledećeg dana.


Ovako isto možete napraviti i sa šljivama samo umesto džema od kajsija ili bresaka, koristite džem od šljiva.


Prijatno!!!!


Nešto slično sam odavno pravila u slanoj verziji ali nisam nikad napisala recept, možda kad jednog dana ponovim tu opciju napišem i  taj recept.

Kad pravite testa, obavezno pripremite ekstra brašna sa strane jer sva bršna ne upijaju isto tečnost, neka više neka manje...ja sam ovu crostatu pravila 2 puta, prvi put mi je trealo 250 g brašna, drugi put mi je bilo potrebno 310 g ali nisam koristila brašno od istog proizvođača, jedno je bilo iz pekare ( 250 g a drugo iz prodavnice, 310 g ) 

Pravila sam je i sa šljivama  i jedino bih u šljive dodala više šećera nego u breskve..