субота, 30. септембар 2023.

Slana bajadera

 Recept je preuzet sa Coolinarike od moje drage Edite, koja je ovaj recept objavila pre 12 godina pod nazivom, " Tko još ne voli tikvice" i ja sam ovaj recept napravila jednom davno, ali tog puta sam koristila plavi patlidžan.. ovih dana mi nešto palo na pamet da bih volela da pripremim neko jelo sa tikvicama, mada u mojim receptima ima dosta jela sa njima, ali htela sam baš da pripremim ovo jelo...

Ja sam malo izmenila recept ali ipak je to ono što je Edita pripremila i preporučila bih ovaj recept ako imate prilike da ga isprobate, ne čekajte dugo.

Recept ću napisati onako kako sam ga ja napravila.

Sastojci: 3 tikvice, 400 g pečenih ćurećih grudi, 250 g izrendanog sira po vašem izboru, 200 g kisele pavlake, 50 ml mleka, 4 jaja

za paniranje: 100 do 150 g brašna, 2 pune kašike izrendanog parmezana, nekoliko kašika panko mrvica, suvi začin, biber, 1 kašičica mešavine italijanskih začina

Priprema: Tikvice oprati, osušiti i na seckalici iseći tanje listiće po dužini, ako nemate tu seckalicu onda iseći što tanje nožem. Posoliti sve šnitice i ostaviti pola sata da tikvice ispuste tečnost.

Ako nemate ćuretinu, možete da koristite i piletinu..ja sam koristila pečene ćureće grude. Iseći meso na tanke šnitice, i na vrlo malo ulja ispeći meso ali ne mora da bude poptpuno pečeno. Blago posoliti i pobiberiti meso. 

Nama je ovde sledećeg vikenda praznik, dan zahvalnosti, pa ako vam ostane pečene ćuretine evo vam idealne prilike kako iskoristiti ostatak ćuretine.

Ako nemate ni jedno od ovih mesa, možete koristiti ćureću ili običnu šunku.

Sir izrendati a ja sam koristila provolone sir koji sam kupila već isečen u krugove.

Ocediti tikvice od viška tečnosti. U veći tanjir izmešati sve sastojke za paniranje. Svaki listić tikvice uvaljati u masu i ređati na pleh koji ste prekrili pek papirom. Trebaće vam 2 pleha.

Kad ste završili sa "paniranjem" tikvica ispecite u rerni na 180°C oko 20 minuta ili dok vam blago ne porumeni.

Ja sam koristila manji četvrtasti pekač koji je oko 22cm X 22cm, premazati sa malo ulja, ređati tikvice da se preklapaju, preko tikvica staviti red mesa a preko mesa red sira, pa opet red tikvica, red mesa, red tikvica i ponoviti još jednom i završiti sa tikvicama a preko tikvica završiti sirom..

U posebnu zdelu umutiti jaja, dodati kiselu pavlaku, mleko, suvi začin i biber i preliti preko sira. Malo viljuškom probosti tikvice da uđe tečnost od jaja i pavlake.


Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 180°C oko 30 do 40 minuta ili dok vam lepo ne porumeni odozgore.
Dok vam se bajadera hladi, vi napravite salatu i poslužiti toplo.


Ovo jelo je toliko dobro da bih vam preporučila da ga pripremite i svojim prijateljima da isprobaju i nešto drugačije.


Prijatno!!!!



петак, 29. септембар 2023.

Ljutenica

 Ljutenicu obično pravim sa zelenim paradajzom, ovog puta sam htela da je napravim sa zrelim paradajzom jer sam ga imala previše u bašti a imala sam i odlične pečene crvene paprike, od kojih više nisam htela da pravim ajvar, jer ove sezone sam napravila 4 vrste različitog ajvara i imam ga još i od prošle sezone...


Sastojci: 3 kg zrelog paradajza, 4 kg pečenih paprika, 500 g ljutih pečenih paprika ili po ukusu, 100 g šećera, soli po ukusu, 100 ml jabukovog sirćeta, oko 250 ml ulja, po ukusu biber i beli luk

Priprema: Odabrati dobro zreo paradajz. Ja moj paradajz sameljem u blenderu i onda ga prpustimo kroz pasirku da nema semenke, ko želi, ne mora ga procediti kroz pasirku, izbor je vaš.

U veću šerpu sipati paradajz, dodati prvo pola količine ulja ( ako je potrebno dodaćete kasnije ) šećer, sirće i kašiku soli ( kasnije ćete dodati ako je još potrebno )  i kuvati dok sok od paradajza se malo zgusne.

Pečene paprike oljuštiti i jedne i druge, očistiti od semenki i iseckati što sitnije možete. ( videla sam neke recepte na internetu da se paprika ne peče, već se melje sveža, ja ću na taj način probati iduće godine pa ću videti koji mi je ukusniji a vi, ako želite možete probati i jednu i drugu vrstu po pola količine pa vidite koji vam se više sviđa ) Ako želite možete papriku i samleti na mašini za meso. Ja volim da u ljutenici ima komadići paprike. Ja moje paprike ispečem dan ranije i oljuštim i ostavim ih u cediljku da se ocede od viška tečnosti tako da ne moram dugo da ih kuvam.

Dodati u ukuvani paradajz i kuvati sve zajedno još nekih pola sata na jačoj temperaturi dok ne dobijete lepu kremastu masu, ako je potrebno dodati još ulja. Probajte da li vam je potrebno još soli, dodajte sitno iseckan beli luk, mlevenog bibera i ko želi, peršun.

Tegle i poklopce oprati u vrućoj vodi sa sapunicom, isprati ih i bez sušenja staviti u rernu da se osuše i dobro zagreju. Ja ih obično stavim na 100°C kad počnem da kuvam ljutenicu i dok je ljutenica skuvana, tegle su suve i vruće.


Sipati vruću ljutenicu u vruće tegle, vratiti nazad u rernu i ostaviti na toj temperaturi 15 do 20 minuta. Isključiti i ostaviti da se ohlade u rerni ili ih izvaditi, zaviti u neko ćebe i ostaviti da se potpuno ohlade.

Ohlađene tegle ostaviti u špajz sa ostalom zimnicom. 

Vrlo je važno imati čiste tegle i uraditi pravilno pasterizaciju i onda vam je uspeh zagarantovan. U svoju zimnicu nikada nisam koristila nikakav konzervans ili kao što su nekada naše mame koristile salicin ( ako se dobro sećam tog naziva )

Kad su vam tegle se ohladile, ja svaki poklopac pipnem prstom i ako se poklopac, kad pritisnem ne vrati nazad već je ostao udubljen prema tegli, vakum je napravlje tako ne morate da se brinete da li su se vaše tegle vakumirale. Ako nekim slučajem poklopac varira ispod vašeg prsta gore dole, stavite te tegle u frižider i koristite ih prve.

Imala sam slučaj, gde mi je poklopac varirao i ostavila sam u špajz da bih to prvo potrošila, hoćeš, ja sam na to zaboravila..pre neki dan sam otvorila teglu ( jer njih obično markiram da znam ) i džem od kajsija je bio odličan...ako nekog interesuje, mogu i uslikati.inače džem je napravljen 2021 godine.

Od ove količine sam dobila 10 teglica od po pola kg i jednu od 250 g

Prijatno!!!

четвртак, 28. септембар 2023.

Slana lisnata pletenica

 Meni je testo najlakše napraviti i u zavisnosti šta imam u frižideru time ga punim..kupila sam dimljeni sir i šunku da napravim nešto sa tikvicama ali se plan promenio pa ispade ova pletenica i uz toplu supicu imali smo odličan ručak.

Sastojci za testo: 600 do 650 g brašna, 30 g mleka u prahu, 250 ml tople vode, 8 g suvog ili 20 g svežeg kvasca, 2 jajeta, 70 ml ulja, 1 kašičica soli, 1 kašičica šećera

Za punjenje: 3 kašike ajvara, 100 g izrendanog dimljenog sira, 100 g dimljenog sira u listićima, 200 g šunke, marinirane pečurke ili povrće

i još: 125 g putera, semenke po izboru

Priprema: Prosejati brašno zajedno sa mlekom u prahu, dodati suvi kvasac, kašičicu šećera. U mlaku vodu sipati ulje, jedno celo jaje i polovinu umućenog drugog jajeta a polovinu ostaviti za premazivanje testa.

Ja sam u vanglicu stavila 550 g brašna pa sam kasnije dodala i ostatak brašna a na stranu sam ostavila još 100 g brašna jer je potrebno za valjanje testa kasnije. Trebalo mi je još 1 kašika od tih prestalih 100 g brašna. Testo treba dobro da se umesi i kad je umešeno, treba da bude meko i po malo lepljivo za ruke. Pokriti i ostaviti na toplom mestu da testo naraste.

Ja sam napravila polovinu od ukupne količine testa, jer nisam želela da pravim 2 pltenice, radije ću ponovo umesiti testo jer volim da jedem sveže pecio a nisam probala da ostavim testo u zamrzivač, mada ću i to jednom probati.

Koristila sam celu količinu za punjenje jer volim kad ima dosta fila.

Testo podeliti na 3 ili 4 dela pa svaki deo rastanjiti i premazati sa omekšalim puterom. Stavljati jufku, preko druge premazane jufke i kad stavljate zadnju, nju ne premazujete. Ja sam podelila testo na 3 dela.

Ostaviti kratko u frižider da se puter malo stegne, lakše će se tanjiti. 

Za to vreme pripremiti čime ćete je puniti. Ako nemate dimljeni sir, može i obična mozzarella ili bilo koja mešavina lako topljivih sireva. Šunku možete iseći na manje komade. Deo sira izrendati na sitnije a deo ostavite na listiće. Ja kad kupujem sir deo tražim da mi iseku na komad a deo da mi izrežu na listiće.

Rastanjiti testo u pravougaonik debljine oko pola cm. Na sredinu testa sipati 2 do 3 kašike ajvara pa premazati preko cele dužine u širini od trećine testa. Preko staviti izrendani sir, preko sira šunku a preko šunke listiće sira, ili ako nemate listiće može i izrendan sir a preko sira staviti marinirane pečurke a ja sam koristila mešavinu povrća koja se koristi za bruskete. Iseći trakice sa obe strane oko 2 do 3 cm širine i prebaciti ih jednu preko druge preko nadeva.

Preneti pletenicu na pek papir, pokriti i ostaviti dvadesetak minuta da testo još jednom naraste. Premazati sa umućenim jajetom, posuti semenkama po vašem izboru i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 180°C oko 25 minuta.

Ostaviti da se kratko ohladi pa poslužiti toplo.

Mogu vam reći da je idealno i sledećeg dana, ja sam pojela parče koje mi je ostalo, za doručak, bez da sam ga zagrevala.


Prijatno!!!!


среда, 27. септембар 2023.

Jesenji potaž od bundeve i kuvanog paradajza

 Pre neki dan kupim nekoliko malih muškatnih tikvi koje su mi bile jako simpatične zbog njihove veličine, jer obično muškatne tikve su mi baš velike a ova je bila sasvim dovoljna da se napravi potaž za nas dvoje.

Sastojci: oko 500 g muškatne tikve, 500 ml kuvanog paradajza, 2 do 3 čena belog luka, 1 glavica crnog luka, 1 kašika ljutog ajvara, so, biber i suvi začin po ukusu, 50 ml pavlake za kuvanje, 1 l povrtne supe ili vode, ulje

Priprema: U šerpu sipati ulje i dodati isečen luk na kockice te ga pržiti dok ne omekša. Ja luk uvek malo posolim, brže mi omekša. U omekšali luk dodati muškatnu tikvu, koje ste prethodno očistili od kore i semenki. Ako kojim slučajem imate svoje tikve, pošto im kora u ovo vreme još uvek nije tvrda, možete je iseći zajedno sa korom. Ja sam moju oljuštila jer nije iz moje bašte. Pržiti oko 5 minuta zajedno sa lukom, dodati beli luk, biber i suvi začin, ajvar, kuvani paradajz ( ja sam koristila paradajz koji sam prethodno pekla u rerni zajedno sa lukom,, belim lukom, paprikom i koji sam propasirala pa skuvala  a vi koristite koji imate ) i naliti sa povrtnom supom ili vodom. Pustiti da provri, smanjiti temperaturu i kuvati dok tikva ne omekša. Na kra

Tako skuvani potaž sipati u blender i samleti u glatku kremastu masu, ko nema blender može i štapnim mikserom. Vratiti nazad u šerpu sipati pavlaku i zagrejati ponovo samo da se pavlaka zagreje, ne treba da ponovo provri. Probati i ako je šta potrebno od začina, dodati.

Gustinu potaža odredite po volji vaših ukućana. Ako želite, možetežete je poslužiti sa kockicama prepečenog hleba u maslinovom ulju ili sa domaćim hlebom.

Prijatno!!!!


уторак, 26. септембар 2023.

Pohovane palačinke sa piletinom

 Palačinke pravim vrlo često, jer to mi je najbolja i najbrža poslastica koju volim da pripremim...obično ih napravim više pa ja pojedem 2 dok ih pravim, jer volim dok su vruće a muž ih jede po celi dan, dok ih ne pojede.

Danas sam napravila samo 9 palačinki, za recept mi je trebalo 6 a preostale 3 muž je pojeo za doručak.

Sastojci: 400 g kuvane ili pečene piletine, 250 g šampinjona, 1 manja šargarepa,1 praziluk, 2 čena belog luka, suvi začin, biber, so 100 ml pavlake za kuvanje, oko 100 g izrendanog kačkavalja

i još za paniranje: brašno, 2 jaja, prezle, so, biber, malo mlevene paprike,  parmezan sir, ulje za prženje

Priprema: Palačinke napravite onako kako ih najviše volite. Ja ih pravim od prilike ali ako je potrebno imam i tačne mere. Ja sam pravila veće palačinke i 2 palačinke su sasvim dovoljne za odraslu osobu za ručak.

U tiganj sipati ulje koje koristite pa dodati sitno isečen praziluk, koji ste prethodno očistili i oprali. Ja koristim samo beli i svetlo zeleni deo a lišće obično bacim, mada znam nekog ko čuva to lušće pa uz dodatak ostalog povrća napravi povrtnu supu, koju koristi za dodatak jelima.

Dok se praziluk prži, očistiti šampinjone i isržeći ih na kockice, ko želi, može i na listiće. Pre šampinjona dodati sitno izrendanu šargarepu te i nju kratko propržiti. Dodati ih omekšalom praziluku i pržiti dok sva tečnost ne uvri. 

Dok se šampinjoni prže, očistiti meso od kože i kostiju i seckati na sitnije kockice i dodati zajedno sa belim lukom u šampinjone, dodati 100 ml pavlake za kuvanje i propržiti da se sve sjedini. Dodati sitno isečen peršun i začinske biljke po vašem ukusu, suvi začin, so i biber i sjediniti sve zajedno.

Ostaviti da se malo prohladi. Za to vreme izrendajte kačkavalj koji volite. Ja sam koristila mozzarella sir a dodala sam i malo parmezana

Pripremite sve za paniranje. Umutiti 2 jaja, u veći i plići tanjir sipti mrvice ( ja koristim panko mrvice ) dodati izrendan parmezan po ukusu i promešati. U treći tanjir sipti brašno, oko 100 g, dodati so, biber, može i suvi začin i malo crvene mlevene paprike sve izmešati i pripremiti veći prazan tanjir.

Uzeti jednu palačinku i staviti 2 pune kašike fila od mesa, preko staviti izrendan kačkavalj ( izrendati kačkavalj na sitnu stranu ) i zaviti kao sarmice, bočne strane prebaciti preko fila i zaviti do kraja. Sad tako isto uraditi i sa preostalim materijalom.

Stavljati na pripremljen prazan tanjir. Kad ste završili sa palačinkama, obrišite taj tanjir na kom su vam bile palačinke i ostavite na stranu.

Svaku palačinku provući kroz brašno, jaja i na kraju prezle i stavljati na onaj tanjir koji ste ostavili na stranu.

Zagrejati ulje ali da vam ne bude previše vrelo i pržiti palačinke sa svih strana dok ne porumene. Stavljati ih na kuhinjski ubrus da upiju višak masnoće.

Tako pripremljene palačinke možete preliti gustim jogurtom ili domaćim kiselim mlekom u koji ste dodali malo belog luka ili sa tartar sosom, ako ga volite. Poslužiti uz salatu po vašem izboru.

Ja pripremam ovako pripremljene palačinke jednom godišnje jer iskreno da vam kažem, to paniranje mi uzme puno vremena i puno sudova za pranje a retko jedemo prženu hranu, mnogo češće kuvano na kašiku ili pečeno u rerni, ali mi je ostalo pečene piletine od juče i ovo mi je bilo idealan način kako iskoristiti preostalu hranu na drugačiji način.

Prijatno!!!

четвртак, 21. септембар 2023.

Pishii

 Danas ćemo malo u posetu našim komšijama na jugu, Makedonoji. Prilikom naše posete Grčkoj, prošli smo kroz Makedoniju i u odlasku i u povratku, pri odlasku smo posetili Dojransko jezero i jeli najlepšu ribu a po povratku ostadosmo 3 dana u Ohridu i obišli grad i okolinu i oduševili se i gradom i okolinom. Obećali smo sebi da ćemo sledeći put otići tamo i provesti desetak dana jer nam je toliko bilo lepo.

U jednom restoranu za doručak su nam doneli i ovo prženo testo, koje smo mi sa uživanjem jeli i iskreno ja sam na to i zaboravila, dok mi juče muž ne reče što to ja ne napravim. Naravno da nisam znala i potražila sam recept na internetu..ustvari najsličnije našeim prženicama od hlebnog testa, samo što ovde se ne koristi kvasac ..


Sastojci: 500 g mekog brašna, 300 g jogurta, 1 kesica praška za pecivo, 1 kašičica soli, ulje ili mast za prženje

Priprema: Prosejati brašno zajedno sa praškom za pecivo, dodati so i jogurt i zamesiti testo koje je meko i koje se ne lepi za ruke. 

Pokriti  i ostaviti pola sata da se testo "odmori" Po želji celo trsto možete rastanjiti na 1 do 2 cm debljine, raseći na kockice. Ja sam moje testo podelila na 10 jednakih delova i oklagijom rastanjila u prečnik oko 15 cm.



U tiganj staviti mast ili ulje ( ja sam koristila ulje ali mislim da su pržene na masti još ukusniji ) i pržiti dok vam donja strana ne porumeni, okrenuti i pržiti dok i druga strana ne porumeni.


Vaditi ih iz tiganja i stavljati na kuhinjski ubrus da se ocedi id viška masnoće.


Pishii su izuzetno ukusni i odlični su za doručak jer se ne čeka mnogo da testo naraste...mi smo  jeli sa mladim lukom, sirom i ajvarom za ručak, uz čorbicu od muškatne tikve i kuvanog paradajza...


Ko želi, može ih jesti sa džemom ili prelivene sa malo meda.


Prijatno!!!!



субота, 16. септембар 2023.

Ajvar iz rerne bez pečenja paprike

 Ove godine sam kupila jako puno paprika i to iz razloga da bih napravila više vrsta ajvara, nešto je bilo novo da se isproba, nešto što sam već ranije pravila i ovako prvi put pravim jer mi se činilo vrlo interesantno..Ja sam pravila jednu manju količinu ovo ajvara i nama se dopalo, probajte i vi pa možda se i vama dopadne.

Recept sam dobila od prijateljice.


Sastojci: 2.4 kg paprika, 1 glavica belog luka, nekoliko ljutih paprika, so, ulje, biber

Priprema: Paprike oprati, osušiti i iseći na manje komadiće.. Semenke i drške odstraniti. Preliti uljem, posoliti i ostaviti nekoliko sati da se mariniraju.

Ako planirate da ih oljuštite ondsa vsam savetujem da ih isrčete na veće komade, lakše ćete ih oljuštiti.

Zagrejati rernu na 100°C. Paprike staviti u pleh i sušiti ih u rerni 3 do 4 sata.. Povremeno proverite paprike i ako se stvara velika kondenzacija u rerni, blago odškrinite vrata na rerni.

Tako pečene paprike izvaditi iz rerne, ( ko želi, može ih oljuštiti, ja sam pola oljuštila, pola nisam jer su mi komadići paprike bili mnogo sitni, ali sledeći put ću ih definitivno oljuštiti  )  kratko prohladiti i samleti na mašinu za meso. Prilikom mlevenja dodajte čenove belog luka te i njih samleti zajedno sa paprikom. Ko ne voli ljuto ne mora dodavati ljute paprike.

Posoliti i pobiberiti po ukusu i dodati još ulja, dobro sve sjediniti i sipati u čiste i vruće tegle. Dobro zatvoriti, vratiti u rernu još 15 minuta. U slučaju da vam je ajvar dosta redak, što znači paprike se nisu dovoljno ukuvale dok su se pekle, sipati u šerpu i dokuvati na ringli, ali vrlo kratko.

Vruće tegle zaviti u neko ćebe i ostaviti da se potpuno ohlade. Čuvati sa ostalom zimnicom. 

Ovaj ajvar ima vrlo slatkast ukus baž zbog tih tiho pečenih paprika i ako ne volite ljuto, dodajte bar jednu malu papričicu, samo da ima taj slatkasto ljutkasti ukus..


Prijatno!!!!

четвртак, 14. септембар 2023.

Pekmez od ljutih paprika za sireve i nareske

 Pre nekoliko dana gledam neke postove na FB i naiđem na post od moje cool prije Damire Skansi  u  kome piše i ovaj recept...Inače ja sam jela ovde neku vrstu džema od ljutih paprika ( pepper jelly ) i htela sam da isprobam i ovaj od Damire, jer sam morala da zadovoljim moju radoznalost. Imala sam sreće te nađoh lepe mesnate paprike a ljutih paprika uvek imamo u kući.

Damira, od srca ti hvala na drugačijem ali odličnom receptu a originalni recept je na Damirinom blogu.

Sastojci: 1 kg mesnatih roga paprika, 200 g svežih ljutih paprićica, 600 g šećera, 1/2 kašičice soli, 200 ml jabukovog sirćeta

Priprema: Oprati paprike, očistite od semenki i iseći na manje parčiće. Ljutu papriku očistiti sa rukavicama, jer će ruke da vam "bride" od ljutine i ne daj bože da se pipnete za oči sa tim ljutim rukama, odstraniti sve semenke i staviti sve u šerpu, naliti sa vodom, dodati so i šećer i kuvati na laganoj temperaturi dok paprika ne omekša.

Ja nisam stavila celu količinu šećera jer mi se učinilo da mi je to previše na ovu količinu paprika, pa sam stavila samo 350 g a vaš je izbor koliko ćete vi staviti. Od ljutih paprika sam koristila samo 3 habanero paprike, ( pogledajte fotkicu ispod )  jer one su otrov živi od ljutine, da bih stavila 200 g tačno bi crkli od ljutine a vi koristite paprike koje imate, ali je vrlo važno da ovaj pekmez bude ljut sa slatkim ukusom.


Skuvane paprike propustite kroz pasirku da se odvoji kožica od 2mesa". Staviti ponovo u šerpu, dodati jabukovo sirće i kuvati dok se pekmez ne zgusne. Ako nije dovoljno gust ( što puno puta zavisi od paprika koje se koriste, Damira preporučuje da se stave 2 listića želatina ili rastopljeni agar agar u vruć pekmez. Meni nije bilo potrebno jer se pekmez baš lepo ukuvao.

Sterilisati male teglice i puniti vruće teglice sa vrućim pekmezom. Obavezno koristite male teglice jer šteta je stavljati u velike teglice, ovaj pekmez se ne koristi baš često. Meni je ovo takođe idealno uz neko hladno pečeno meso, ali je takođe idealno za sve one koji prave daske sa suhomesnatim narescima i sirevima da uključe i ovaj pekmez.

Napunjene teglice vratiti u vruću rernu ostaviti 10 do 15 minuta, izvaditi teglice i ostaviti ih da se ohlade na sobnoj temperaturi.

Ja sam od ove količine dobila 7 ovakvih malih teglica i jedan deo ću pokloniti prijateljima a deo zadržati za sebe, jer mi se jako dopada.


Prijatno!!!

среда, 13. септембар 2023.

Spicy baked sweet potato

Batat volimo na svaki mogući način, jedan od tih načina je i ovaj.


Sastojci: 1 veliki batat, 1/4 kašičica čili začina, 1/4 kašičice ljute mlevene paprike, po ukusu so i biber, 50 g nekog oštrijeg lako topljivog sira ( sharp cheddar ), 100 g ispršene pančete ili suve slanine, 100 g kisele pavlake, 1 struk sitno iseckanog mladog luka ili peršuna, ljuti sos ( ne mora )

Priprema: Manji pleh prekriti sa folijom.
Batat izribati sa četkicom pod mlazom hladne vode. Osušiti ih kuhinjskim papirom i izbosti viljuškom.
Peći ih u prethodno zagrejanoj rerni na 200°C oko 45 minuta do sat vremena, sve zavisi od veličine batata.
Ostaviti da se malo ohladi, da ne pečete prste.

Za to vreme iseckati sitno pančetu ili dimljenu slaninu i ispržiti je na suvom tiganju. Ocediti je na kuhinjskom papiru od viška masnoće.
Mladi luk, ili ako ga nemate, može i peršun, sitno iseckati.

Za vas, koji ne jedete meso, možete upotrebiti neko povrće, ili jednostavno ništa,samo staviti kiselu pavlaku i posuti sa sitno iseckanim mladim lekom.
Preseći ih na pola i svu pulpu izvaditi napolje.
Dodati začine, biber i so i izmešati sve zajedno. Po želji, izrendan sir možete da izmešate sa pulpom ( ja sam izmešala sir sa pulpom ) ili pulpu sipatu u prazne polovine i posuti sa sirom.

Vratiti nazad u rernu, ali ovog puta uključiti samo gornji grejač i peći samo da se sir otopi, pazite da vam ne izgori.
Izvaditi iz rerne, posuti sa malo slanine, staviti preko kiselu pavlaku, posuti sa još malo slanine i sitno iseckanim mladim lukom i poslužiti toplo.
Ja sam preko sipala i još malo ljutog sosa, muž nije hteo..ako volite, može i kečap.


Prijatno!!!!

уторак, 12. септембар 2023.

Složenac od pečenih paprika i sira

Ovakva jela su mi najdraža, može da vam bude ručak a ako šta ostane i večera.


Sastojci: oko 8 većih pečenih roga paprika, 100 g feta sir, 1 vezica peršuna, 3 čena pasiranog belog luka, pola kašičice bibera, po ukusu soli, 100 g kačkavalja, 30 ml maslinovog ulja
Sastojci za preliv: 3 veća jaja, 60 g kiselog mleka ili gustog jogurta, 2 ravne kašike brašna

Priprema:  Ako su vam paprike iz zamrzivača, odmrznuti ih, oljuštiti, očistiti od semenki i ostaviti da se ocede.
Ja sam koristila sveže paprike u raznim bojama, koje sam prethodnog dana ispekla i ostavila da se dobro ohlade., Oljuštila sam ih, očistila od semenki i ostavila u cediljki da se ocede.
Oceđene paprike iseći na manje komadiće.

Beli luk očistiti i pasirati.
Peršun oprati, osušiti i iseckati na sitnije komadiće.
Feta sir izmrviti.
Pekač, veličine 20 cm X 20 cm premazati sa polovinom maslinovog ulja i po dnu poređati oceđene i iseckane paprike, da vam prekrije dno.
Preko njih posuti sa izmvrljenim sirom, posuti sa pasiranim belim lukom i preko posuti sa iseckanim peršunom.
Posuti sa biberom po vašem ukusu i preliti sa ostatkom maslinovog ulja.
Nemojte soliti, jer feta sir je dovoljno slan, bojim se da ne presolite jelo.


U zdelu umutiti jaja, dodati kiselo mleko ili gusti jogurt i umutiti sve zajedno i na kraju dodati brašno,  sjediniti sve zajedno. Masa treba da bude vrlo malo ređa nego što je za palačinke.
Preliti svuda preko peršuna.
Blago posoliti i pobiberiti.
Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 200°C oko 20 minuta. Izvaditi iz rerne, posuti sa kačkavaljem i vratiti nazad još 10 minuta da se dopeče i sir otopi.


Pečeno jelo izvaditi iz rerne, kratko ohladiti i poslužiti sa gustim jogurtom izmešanim sa sitno isečenim belim lukom ili po želji sa mladim crnim lukom.


Prijatno!!!

понедељак, 11. септембар 2023.

Smoothie od ananasa i zobenih pahuljica

 Nama ova napitci vrlo često zamene doručak a mogu da budu i užina.


Sastojci: 300 ml kefira ili jogurta, 250 g svežeg ili smrznutog ananasa, 50 g meda ili stevia, 25 g ovsa

Priprema: U blender staviti sve sastojke i samleti. Gustinu odredite samo s tim što ćete dodati više voća a manje kefira.Ja koristim smrznuti ananas i volim kad je malo gušće.Po želji možete dodati i čia semenke ili napraviti smoothie bez zobenih pahuljica, staviti punu kašiku chia semenki i ostaviti preko noći ili na sat vremena u frižider.


Prijatno!!!


недеља, 10. септембар 2023.

Torta sa šljivama

 Ako još uvek imate šljiva, probajte da napravite ovu tortu, koja ustvari i nije torta već kolač pečen u okruglom kalupu za tortu. Po želji, može se peći i u pravougaonom kalupu.

Sastojci: 250 g brašna, 1 kesica praška za pecivo, 160 g šećera, 4 jaja, 100 g gustog jogurta, 1 kesica vanilinog šećera, korica od 1 limuna, 240 ml ulja, prstohvat soli, 10 do 15 šljiva

Priprema: Odvojiti žumanca od belanca i umutiti belanca sa prstohvatom soli u mek šne pa tek onda dodavati šećer i vanilin šećer dok ne umutite u glatku i svetlu masu. Dodavati jedno po jedno žumance i svaki put dobro umutiti da se belanca sjedine sa dodatim žumancetom i na kraju mutiti sve zajedno dok ne dobijete svetlu i gustu masu. Stalno muteći dodati ulje ( originalni recept po Jamie Oliveru treba da se koristi light maslinovo ulje ) i na kraju dodati gusti jogurt. Dodati narendanu limunovu koricu u umućenu masu.

Brašno prosejati zajedno sa praškom za pecivo pa dodavati umućčenoj masi i laganim pokretima sjediniti brašno zajedno sa umućenom masom da nema grudvica.

Ja sam koristila okrugli pleh za tortu obim 22cm a vi možete koristiti i kalup za kolač, veličine 2ocm X 30cm, ili sličnih veličina Dobro premazati uljem i posuti brašnom pa višak istresite. Ja koristim sprej za pečenje kolača. Po želji, pleh se može prekriti i pek papirom.

Sipati umućenu masu u kalup, poravnjati odozgore i naređati šljive, koje ste prethodno oprali i rasekli na pola i izvadili im koštice. Posuti sa 1 kašikom šećera  i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 190°C oko 35 do 40 minuta ili dok vam čalkalica koju zabodete u sredinu kolača, ne bude čista.

Ostaviti kolač da se potpuno ohladi pre nego što ga poslužite...po želji ga možete poslužiti sa jogurtom ili kremom fresh.

Kolač je izuzetno sočan i posle nekoliko dana. Količina ulja je možda za neke prevelika, ali maslinovo ulje je dobro za nas i nećemo pojesti ceo kolač.


Prijatno!!!

среда, 6. септембар 2023.

Caldo Verde / portugalska krompir čorba sa lisnatim keljom

 Mi čorbice i razno razne supe jako volimo...ostalo je još malo blitve u bašti pa da se i to iskoristi a ko ima kovrdžavi kelj, može i to da koristi. 

Ovo je vrlo poznata portugalska čorbica, koja se u njihovim domovima vrlo često pravi svakodnevno pa i za praznike....probajte nešto malo drugačije.

Sastojci: 1.5 kg do 2 kg krompira, 2 glavice crnog luka, 4 do 5 čenova belog luka, 200 g kelja, sušena kobasica, oko 2 + l vode, 30 g maslinovog ulja, so, beli biber, po ukusu suvi začin

Priprema: Krompir oljuštiti i staviti u vodu dok vi priprmite sve ostale sastojke.

Očistiti crni i beli luk. U veću šerpu sipati maslinovo ulje,dodati isečen crni luk i pržiti ga dok ne omekša, posoliti vrlo malo. Dodati isečen beli luk i njega kratko propržiti samo da zamiriše i na kraju dodati loljušten krompir bez vode i pržiti sve zajedno oko 5 minuta. Promešajte povremeno da vam luk i krompir ne izgori. Naliti sa vodom ( ko želi može naliti i sa pilećom supom ili kockom koju ste prethodno rastvorili u toplu vodu ) da bude prst preko krompira, posoliti i po želji dodati suvi začin. ( ne mora ali ima lepši ukus ) Pustiti da provri i kad provri, smanjite temperaturu i kuvajte dok krompir ne omnekša.

Dok se krompir kuva, operite blitvu ( ja nisam imala lisnati kelj pa sam koristila blitvu iz bašte )  i iseckajte na sitne komadiće.

U tiganj staviti kobasicu koju ste isekli na kolutove i samo je kratko propržite. Ja sam koristila njihovu vrstu kobasice koja se zove chouriço ( čorizo ) 

Skuvani krompir zajedno sa tečnošću samleti u blenderu u kremastu masu, vratiti nazad na ringlu i pustiti da provri,( ako je potrebno dodati još tečnost da napravite čorbicu koja nije pregusta a ni preretka ) mešajte da se krompir ne zalepi, dodajte sitno sečen lisnati kelj i špustiti da provri, kuvati 4 do 5 minuta samo da kelj omekša i ne da se potpuno raskuva. Ja sam blitvu kuvala samo nekoliko minuta jer ona je mnogo nežnija od lisnatog kelja, a ako nemate ništa od ovoga, možete da koristite i spanać.

Na kraju pred služenje posoliti po ukusu, pobiberiti sa belim biberom ( ja ga nisam imala ) preliti sa malo maslinovog ulja, preko staviti isprženu kobasicu i poslužiti toplo. Po želji, kobasicu možete da stavite u čorbu, izbor je vaš. 


Prijatno!!!