четвртак, 23. новембар 2023.

Leblebije u kari sosu

 Ja obožavam začine iz celog sveta, indijski su mi posebno dragi ali vrlo retrko kuvam indijsku hranu jer moj muž nije ljubitelj te hrane, njemu sam skuvala pasulj sa suvim rebrima a sebi ovo jer ja sredom i petkom postim tako da ću imati dovoljno za 2 dana i ako petkom  radim u korist naše crkve gde se pravi pržena riba sa raznim prilozima i prodaje se za sve ljude u Nijagari koji žele fish fry za večeru i vrlo često mi tamo i večeramo ili donesemo kući ko ne želi tamo da večera..

Ništa mi nije lepše od ovih sastojaka i ako se dobro ukrčkaju, jednostavno se tope u ustima.


Sastojci: 1 do 2 kašike maslinovog ulja, 1 glavica crnog luka, 3 čena belog luka, 1 dobro puna kašičica izrendanog đumbira, 1 ljuta papričica, po pola kašičice; kurkume, mlevenog cumina, mlevenog korijandera, dimljene mlevene paprike, garam masala, 400 g konzerviranog paradajza, 250 ml vode, 250 ml kokosovog mleka, 400 g skuvanih leblebija / slanutka, soli po ukusu, isečen korijander

Priprema: U indijskoj kuhinji se ne koristi maslinovo ulje već prečišćeni puter, takozvani ghee ili ulje od povrća ( vegetable oil ) ali pošto ja ovo pripremam sebi posno onda sam koristila maslinovo ulje jer ovo ulje od povrća ne koristim.

U veći i dublji tiganj sipati ulje i u zagrejano ulje dodati sitno iseckan crni luk, beli luk, đumbir i ljutu papričicu i pržiti sve zajedno oko 3 do 4 minuta ali mešajte često da vam ne izgori. 

U prodinstano povrće dodajte sve začine, osim soli i pržiti samo dok ne zamiriše, dodati konzervirani sitno isečen paradajz ( ja ga nisam imala pa sam koristila moj kuvani sos od paradajza ) vodu,  kokosovo mleko i sve to zajedno krčkajte oko desetak minuta ili dok sos ne počne da se zgušnjava. Ja sam dodala manje od 250 ml vode jer sam koristila sos od paradajza, da sam koristila seckani paradajz onda bih dodala celu količinu vode.

Na kraju dodati skuvane leblebije i so, promešati sve zajedno i krčkati još desetak minuta sve zajedno ili dotle dok leblebije ne postanu toliko meke da se tope u ustima. Pred služenje posuti sitno isečenim svežim korijanderom a ko ga ne voli može i peršun.

Po želji ovako pripremljene leblebije najbolje je poslužiti sa skuvanim indijskim pirinčem, basmati a ko želi može jesti i sa njihovim hlebom, naan ili pita hlebom. 

Ako kojim slučajem imate previše slobodno podelite pa zamrznite, biće dobro došlo kad ne budete imali vremena da kuvate ručak. Jedino što bih vam preporučila je da koristite staklene posude za zamrzavanje jer plastične će vam se ofarbati od kurkume i jako je teško to posle oprati.

Prijatno!!!!

среда, 15. новембар 2023.

Šarene kiflice

 Jednom davno sam pravila kiflice na ovu temu, ovog puta su malo drugačije.

Sastojci za testo: 500 +60 g brašna, 125 ml toplog mleka, 125 ml tople vode, 65 ml ulja, 100 g šećera, 1  vanila ili 1 kašičica vanila paste, 20 g mleka u prahu, 2 jajeta,1 dobro puna kašika kakaa, 1/4 kašičice soli

Sastojci  za punjenje: džem po vašem ukusu, poslastičarska krema, puding od vanile ili čokolade, lemon curd

Priprema: Prosejati 600 g brašna pa u vanglicu staviti 500 g a preostalih 100 g ostavite sa strane da domesite testo, ako je potrebno.

U zagrejano mleko sipati vodu, dodati kvasac, mleko u prahu, 2 jajeta, ulje, 1/4 kašičice soli i šećer i sve umutiti da se šećer otopi, dodati prosejanom brašnu i zamesiti testo. Moje testo je bilo dosata mekano pa sam dodavala brašna samo toliko koliko mi je trebalo da dobijem meko testo koje se ne lepi za ruke. Tačno sam dodala još 45 g. Podeliti testo na pola, prvi deo premesiti i oblikovati u kuglu, premazati sa malo ulja,staviti u zdelu, pokriti i ostaviti na toplom mestu.

U drugi deo testa dodati 1 dobro punu kašiku prosejanog kakaa i mesiti dok se sav kakao ne sjedini sa testom. Ako je potrebno, dodati 1 kašiku mlake vode da biste lakše umesili testo. Oblikovati u kuglu, premazati sa malo ulja, vratiti nazad u zdelu, pokriti i ostaviti na toplom mestu da i ono naraste.

Dok testo raste, ako odlučite da punite sa poslastičarskom kremom ili pudingom, skuvati i ostaviti da se ohladi. Ko ne želi da kuva ništa može i sa džemom po vašem izboru ili lemon curd..

Oba narasla testa podeliti na 4 jednakih delova, ponovo blago premesiti, pokriti i ostaviti da se kratko odmori.

Svaki deo testa rastanjiti u veličini većeg plitkog tanjira i staviti jednu boju testa pa drugu, pa opet isto boju kao što je prva boja i završiti sa testom koje je bilo drugo po redu, da bi dobili šarene kiflice. Tako napraviti 2 hrpice od po 4 kore.


Kod mene da bi bile malo drugačije jednu hrpicu sam počela sa tamnim testom a završila sa svetlim a drugu hrpicu  sam počel sa svetlim a završila sa tamnim.Dok valjate testo pomažite sa minimalnom količinom brašna.

Sad svaki deo rastanjiti da je testo oko pola cm debljine, raseći na onoliko delova na koliko želite da su vam kiflice velike, puniti ih sa nadevom po vašem ukusu i zaviti u kiflicu.
Stavljati ih na pleh, koji ste prekrili pek papirom. Ja sam sekla da su kiflice veće i od ove celokupne količine testa dobila sam 24 kiflica. Punila sam ih sa lemon curd, koji sam pravila pre nekoliko dana.


Pokriti kiflice providnom folijom i ostaviti na toplom mestu još dvadesetak minuta. Zagrejati rernu na 180°C. Narasle kiflice premazati sa mlekom i ko želi, može naseći i po malo putera preko svake kiflice.
Peći oko 20 do 25 minuta ili dok vam ne porumene onako kako vi volite.
Ja volim da su moje kiflice zlatno pečene ali ja moju rernu ne mogu da uhvatim ni za glavu ni za rep i ako je imam već 6 godina, tako da su moje kiflice malo više pečene nego što bih ja volela.


Ostaviti ih da se kratko prohlade, možete ih pokriti čistom kuhinjskom krpom a i ne morate. Skuvajte čaj, kafu ili uz šolju toplog mleka i poslužiti ih za užinu, doručak, večeru...


Moj kakao nije mnogo taman, tako da moje kiflice nemaju baš neki veliki kontrast, ali se vidi...testo je fenomenalno za rad, tako da ću nekom drugom prilikom praviti nešto drugo umesto kiflica.


Prijatno!!!






понедељак, 6. новембар 2023.

Cimet rolnice u obliku štrudle

 Cimet rolnice volimo a volimo i štrudle, pa zašto onda ne bih napravila štrudlu ali sa testom u koje ima suvo grožđe, koje mi takođe jako volimo...Štrudla je fenomenalna jer se pravi sa kuvanim testom po metodi, tangzhong ...jeste li ikad probali pecivo sa tim kuvanim testom?  Ako niste, ne čekajte dugo, jer je fantastično.

Samo imajte strpljenja da se štrudla ohladi pre nego što je isečete.


Sastojci za kuvano testo: 75 g vode, 75 g mleka, 30 g brašna
Sastojci za testo: Cela količina kuvanog testa, 65 g otopljenog putera, 170 g mleka, 2 jajeta, 500 g + 100 g brašna, 25 g mleka u prahu, 8 g suvog ili 20 g svežeg kvasca, 50 g šećera, 1/4 kašičica soli, 1 kesica vanilinog šećera, 75 g svetlog suvog grožđa
Sastojci za posip: 115 g otopljenog putera, 200 g braon šećera, 15 g cimeta, 1/2 kašičice soli

Priprema: U manju šerpicu sjediniti vodu, mleko i brašno u glatku masu bez grudvica i kuvati na ringli isto kao što biste skuvali puding, dok se ne zgusne. Skloniti sa ringle pa dodati otopljen puter, mleko i sjediniti u glatku masu. Dodatui 2 jajeta i umutiti sve zajedno.

U zdelu, u kojoj ćete mesiti testo prosejati brašno ( prvo staviti 500 g brašna i onda po potrebi dodaviti od onih 100 g )  zajedno sa mlekom u prahu,  vanilu,suvi kvasac i izmešati sve zajedno. Sipati tečne sastojke i zamesiti testo samo da se mokri sastojci sjedine sa brašnom, ali da nije umešeno. Pokriti i ostaviti dvadesetak minuta da se mokri sastojci upiju u brašno jer će biti  mnogo lakše da se testo umesi. Nakon tih dvadesetak minuta, dodati šećer i so i umesiti glatko testo, koje se po malo lepi za ruke ali je još uvek lepljivo. Ako imate veliki kuhinjski mikser, ovo testo je najlakše umesiti s njim ali ako ga nemate, moraćete malo duže ručno da ga mesite da biste dobili takvo testo. Nekim slučajem brašno koje sam sada kupila je dosta vlažno i meni je trebalo da dodam  još nekih 75 g brašna. Pred kraj mešenja testa dodati suvo grožđe i sjediniti sa testom. Ako vam je suvo grožđe previše suvo, potopiti ga u vrelu vodu i  ostaviti desetak minuta da suvo grožđe omekša. Omekšalo grožđe ocediti od viška vode i osušiti kuhinjskim ubrusom pre nego što ga dodate testu. Ko ne voli suvo grožđe može da koristi brusnice ili suvo voće po vašem izboru.
Zdelu u kojoj ste zamesili testo, oprati da bude čista, premazai omekšalim puterom i staviti umešeno testo oblikovano u kuglu, pokriti i ostaviti na toplom mestu.

Dok testo raste pripremite posip. Izmešati braon šećer, cimet i so. Ostaviti sa strane. Puter ćete otopiti kasnije ali ne potpuno, treba da bude u malo čvrstom stanju.


Naraslo testo podeliti na 8 jednakih delova. Ja sam želela da tako upletem testo a vi ne morate, možete podeliti na 3 ili 4 dela i uplesti to testo kasnije u pletenice. Svaki moj podeljeni deo testa je bio oko 155g.

Svaki deo testa rastanjiti u pravougaonik, premazati sa omekšalim puterom, posuti izmešanim cimetom i šećerom i zaviti u rolatić. Ivice testa zalepiti prstima i još malo vašim rukama rastanjiti rolatić. Imate izbor da svaki deo testa premažete puterom i posuti cimetom i šećerom ili 4 dela premazati sa puterom i posuti cimetom a drugih 4 dela premazati samo puterom...mogućnosti su ne ograničene pa se igrajte kako vama odgovara. Meni je bio mali izazov da upletem 4 puta po 2 pletenice i da znate da sam se malo pomučila ali sam uspela. Ja sam 4 pletenice posula cimetom i šećerom a 4 samo puterom.


Upletenu štrudlu staviti na pleh, koji ste prekrili pek papirom, pokriti providnom folijom i ostaviti 20 minuta da raste. Posle 20 minuta uključiti rernu da se greje na 175°C. Ja nisam htela da mi se štrudla raširi svuda po plehu pa sam stavila po 1 pleh sa svake strane štrudle, podigla sam pek papir da su stranice štrudle bile prekrivene pek papirom, u protivnom bih morala da premažem pleh puterom da mi se testo ne zalepi za pleh.

Ko želi može da napravi 2 manje štrudle sa po 4 upletenih roltića. Kod mene je jedna veća štrudla.
Naraslu štrudlu premazati sa mlekom a ako želite da je pospete seckanim bademima, kao ja, onda morate da je premažete sa umućenim jajetom da bi se badem zalepio za testo.
Peći štrudlu, oko 45 do 50 minuta, ako počne previše da rumeni, prekriti alu folijom ili pek papirom.


Pečenu štrudlu izvaditi iz rerne, staviti na žicu da se dobro ohladi,iseći na parčiće i poslužiti uz čaj, mleko, kafu...Posuti šećerom u prahu zamirisan vanilom.
Ako želite možete napraviti šećerni preliv od prah šečera, malo mleka  i vanile i preliti štrudlu, kao što biste prelili cimet rolnice.


Prijatno!!!