среда, 30. децембар 2020.

Linzer kolačići sa bademom

Kolačiće koje sam napravila po receptu moje Katarine su se pojeli pre Božića a ovo mi je bio još jedan recept koji sam htela da napravim i zaista su divni...



Sastojci: 275 g brašna, 100 g badema, 50 g šećera, 1/2 kašičice cimeta, 1/2 kašičice soli, 225 g omekšalog putera, 75 g šećera, 1 kašičica vanile, 2 žumanca, izrendana korica jednog limuna, džem od kajsija, šećer u prah

Priprema :  Bademe staviti na pleh pa ih ispeći da malo porumene i zamirišu.Ja obavezno pečem veću količinu badema pa ih koristim po potrebi.
Ostaviti ih na stranu da se ohlade.
Ohlađene bademe staviti u multipraktik, dodati 50 g šećera i samleti ih u finu brašnastu masu.

Brašno prosejati, dodati cimet, so i sjediniti sve zajedno.
Puter umutiti u penastu masu, dodati šećer, izrendanu koricu limuna i vanilu i još jednom umutiti sve zajedno, dodati jedno po jedno žumance i svaki put dobro umutiti da se sjedini sve zajedno.
Dodati brašno po malo dok se ne sjedini sa puterom. Ovo možete uraditi mikserom ili rukom.
Isipati testo na radnu površinu i domesiti da napravite kuglu. Podeliti na dva dela, malo spljeskati da dobijete manji disk, zaviti svaki deo posebno i ostaviti u frižider bar sat vremena dok se testo stegne.

Pripremiti dva pleha, koje ćete prekriti pek papirom.
Na blago pobrašnjenoj radnoj površini rastanjiti testo, ako je potrebno pobrašnite i gornju stranu testa, na 0.5cm debljine.
Modlom po vašem izboru vaditi keksiće i ređati ih na pleh sa malim razmakom između. Keksići se neće raširiti prilikom pečenja.
Od jedne polovine testa treba da bude pun pleh. Staviti da se peče u prethodno zagrejanoj rerni na 175°C oko 12 minuta ili dok vam blago porumene.
Dok se prva tura peče, vi pravite keksiće od drugog dela testa.
Kad je pleh pun a prva tura keksića ispečena, peći drugu turu.

Ohladiti keksiće na žici, kad su ohlađeni spajati ih džemom po vašem izboru koji je malo čvrđći, ili ako ih nećete odmah jesti, ostavite ih ne namazane u kutiju pa ih mazati džemom kad su vam potrebni.
Pre služenja posuti ih šećerom u prahu koji ste zamirisali vanilom.


Prijatno!!!!

недеља, 27. децембар 2020.

Oblande sa čokoladom i lešnikom

 Ja ne volim kolače, ali za divno čudo, napolitanke sa  lešnikom obožavam, posebno što su onako hrskave i koje se tope u ustima. Oblande su bile često spremane za slave, krštenja i svadbe, jer su izdašne i nisu previše skupe, i kao dete sam puno puta bila po svadbama i slavama i to je bio jedan od retkih kolačića koje sam ja uzela da pojedem, torte i ostali kolači me nisu mnogo interesovali, a tako je i dan danas.

Ovo je jedan starinski recept,  malo je modernizovan, koji bih želela da podelim sa vama, može da se desi da se i vama dopadne i što je najvažnije ništa se ne kuva...umesto onog dugotrajnog kuvanja mleka sa šećerom ovde se koristi kondenzovano mleko i oblande su mnogo brže napravljene. Na netu imate puno recepata kako da sami napravite kondenzovano mleko, ako nemate da ga kupite.


Sastojci:  Oblande koje su teške 200 g, 1 konzerva kondenzovanog mleka od 400 g, 250 g omekšalog putera, 200 g otopljene čokolade za kuvanje, oko 100 do 110 g pečenih, oljuštenih i samlevenih lešnika, vanila

Priprema:  Umutiti puter u penastu masu, ( originalni recept kaže margarin,ja ne koristim margarin pa sam koristila puter )  dodati kondenzovano mleko i otopljenu i prohlađenu čokoladu i umutiti da se sjedini sve zajedno i na kraju dodati lešnike i vanilu i sjedinito sve zajedno.

Masu podeliti na 4 jednakih delova da bi vam bilo svuda podjednko fila, premazati krupnu stranu oblande, preko staviti drugu, ravnu strnu preko fila i sad tako isto uraditi i sa preostale 3 oblande, ( jer u pakovanju ima 5 oblandi ) tako što zadnju oblandu ne premazujemo.

Staviti preko neku težu knjigu i ostaviti da se fil stegne.

Kad se fil stegao, zaviti u providnu foliju i čuvati na hladnom mestu.

Kad ste spremni da ih poslužite, iseći na manje štanglice, sastaviti ih sve zajedno, pa otopiti belu i čokoladu po vašem izboru, staviti u kesu, odseći vrh i išarati oblande odozgore i poslužiti uz kafu ili ih staviti na tacni sa ostalim sitnim kolačima..


Prijatno!!!



субота, 26. децембар 2020.

Bombice sa začinima za pitu sa bundevom

 Što je najvažnije kod ovih  bombica što ih možete napraviti nekoliko dana ranije, jer kad dođe vreme pravljenja kolača za božić, svi smo  već prenatrpani obavezama...Ja ove godine nisam mislila da ću uopšte napraviti bilo šta od kolača, ali u zadnjih nekoliko dana kad su na internetu svuda  fotografije divnih poslastica, pokrenuh se i ja. Kolače smo podelili komšijama i našoj deci i ako smo za praznik bili sami, jer propisi kažu  " ostanite kod kuće " i mi smo to ispoštovali i ako nam nije bilo "drago" što je tako..

Inače ja začin za pumpkin pie uvek imam u kući, u mojim postovima ima i recept kako da ga sami napravite pa ga koristit onda kad vam zatreba. 


Sastojci: 200 g čokolade za kuvanje, 125 ml tečne pavlake 35% mm, 1/2 kašičice ili po ukusu začina ( pumpkin pie spice ) 35 g putera sobne temperature, 30 ml čokoladnog likera, mrvice za valjanje bombica

Priprema:  U manju šerpicu zagrejati pavlaku ali da vam ne provri, dodati čokoladu, koju ste iseckali na sitnije komadiće i začin i mešajte žicom dok se čokolada potpuno ne otopi a začini sjedine sa čokoladom. Ostaviti da se ohladi, oko 5 minuta pa onda dodati puter, isečen na kockice i liker i još jednom sve dobro izmešajte dok ne dobijete glatku masu. Ohladiti na sobnoj temperaturi, prekriti providnom folijom i ostaviti da se potpuno ohladi i stegne u frižideru. Najbolje je preko noći a ovako pripremljena masa može stajati u frižideru i do 4 dana. Pazite da je samo ne pojedete pre nego što napravite kuglice.

Izvaditi iz frižidera, vaditi kašičicom masu i rukama pravite kuglice onolike kolike želite da su vam velike.

Ja moje kuglice merim svaku jednu i ne volim da su velike, zalogajčić dva su mi dovoljno velike i svaka kuglica je bila 15 g.

Kad ste završili sa pravljenjem kuglica, svaku kuglicu uvaljajte u rendanu čokoladu ili kao ja što sam imala ove "mrvice" od čokolade i njih sam iskoristila za valjanje kuglica ili ih uvaljajte u ono što volite  i imate...

Čuvajte ih u hermetičko zatvorenoj kutiji  na hladnom mestu ili frižideru.

Prijatno!!!!



петак, 25. децембар 2020.

Merry Christmas!!!!

 Dragi pratioci mog bloga koji danas slavite  Božić, srećan Vam Božić!!!

Da ga dočekate u miru, sreći i najvećem zdravlju!!!

MERRY CHRISTMAS TO ALL OF YOU!!!



Za ovaj Božić sam pripremila mnogo lepih sitnih kolača, za koje ću tokom vremena da napišem i recepte..

Vaša Pomoravka

























четвртак, 24. децембар 2020.

Šnicle u sosu od turšije

 Pre neki dan kupih divne šnicle i meni su one najbolje u nekom sosu...ovog puta u sosu od turšije.


Sastojci: 600 g junetine ili svinjetine, 2 velike glavice crnog luka, 1 velika šargarepa, 1 koren peršuna, 1 manji koren celera, 600 g kiseli paprika, 150 g kiselih krastavčića, maslinovo ulje, 250 ml pavlake za kuvanje, 100 ml vina, so, biber

Priprema:  Na ulju staviti da se dinsta crni luk i kad je omekšao dodati očišćeno povrće; šargarepu, celer i koren peršuna, koje ste isekli na sitne kockice i dinstati uz dodavanje tečnosti iz kiselih paprika. i kad je i to povrće omekšalo dodati sitnije iseckane kisele paprike i krastavčiće i dalje dinstajte dok sve ne omekša. Na kraju dodati pavlaku i vino i začinite po ukusu i dinstajte dok višak tečnosti ne ispari.


Kad je svo povrće izdinstao skloniti sa strane da se prohladi pa ga ispasirajte.

Meso očistiti od opne i žilica, iseći na šnicle, malo ga izlupati tučkom za meso i ispržiti na malo vrućeg ulja.. Kad su vam sve šnicle ispržene na tom ulju od u kom ste pržili meso dodati propasirani sos i ukuvajte ga vrlo krakto.

Poslužiti uz pire krompir ili kuvani pirinač.


Prvi put pravim sa paprikama iz turšije i vrlo nam se dopalo, inače pravim šnicle u sosu od kiselih krastavčića i fenomenalno je..

Prijatno!!!



среда, 23. децембар 2020.

Domaći linzeri

Sitnih kolačića nikad dosta i za mene linzer kolačići su vrlo slični vanilicama. Možete ih praviti sa domaćom mašću a u nedostatku masti, koristite puter.

Sastojci: 600 g brašna, 300 g masti ili 400 g putera, prstohvat soli, 3 jajeta, 2 kesice vanilinog šećera i 200 g prah šećera, limunova korica , džem od kajsija, malina

Priprema:  Puter sobne temperature umutiti sa prah šećerom ( ako imate mast onda umutiti mast sa šećerom ) i vanilom, dodati jedno po jedno jaje i sjediniti sve zajedno ( umutiti dobro svaki put posle dodavanja jajeta ) dodati limunovu koricu i onda dodavati brašnodok ne utrošite svu količinu koja je potrebna za recept.

Isipati  na pobrašnjenu radnu površinu i rukom premesiti testo, koje treba da bude meko. Podeliti testo na pola, zaviti u provinu foliju i ostaviti u frižider na sat vremena.

Pobrašniti radnu površinu, izvaditi jedan deo testa i razviti testo oko .05cm debljine. ako vam se oklagija lepi dok tanjite testo, pobrašnite malo oklagiju ili testo. Modlom po vašoj želji vadite kolačiće i ređajte ih na pleh, koji ste prekrili pek papirom. Za ovu količinu testa će vam biti potrebna 2 pleha.

Kad ste napunili prvi pleh, pecite u prethodno zagrejanoj rerni na 175°C oko 8 minuta ako volite da su vam svetli a ako volite da su vam po malo rumeni onda oko 10 minuta.

Izvaditi prvi pleh i peći drugi a po želji možete peći i oba pleha ako imate rernu sa ventilatorom, ali onda smanjite temperaturu za 25°C Ostaviti kolačiće da se potpuno ohlade.

Ja čuvam kolačiće u metalnoj kutiji i filujem ih po potrebi, jer ako ih odmah nafilujete džemom kolačići omekšaju i nisu onako hrskavi dok se jedu. Ako vam ne smeta što nisu hrskavi onda ih nafilujte sve  posuti prah šećerom, zamirisan vanilom.


Ja obično pravim veću količinu ovih kolačića i uz još nekoliko vrste kolačića podelim komšijama za Božić, jer sam primetila da više vole kad im se poklone pokloni iz kuhinje nego kad kupimo nešto iz prodavnice.


Ostane i za nas da se malo zasladimo uz čaj ili kafu.

недеља, 20. децембар 2020.

Rogač štanglice

Postan kolač za nadolazeći post, koji se ne peče a  je takođe idealno za osobe koji jedu raw food.



Šoljice su od 100 ml
3 šoljice mlevenog rogača, 3 šoljice mlevenih oraha, 2 šoljice šećera, 1 šoljica vode, 1 pakovanje srednje veličine oblande, džem od šipaka ili kajsija

Priprema:  Orahe samleti a po želji možete staviti 3 šoljice sitno mlevenih oraha i pola šoljice malo krupnije mlevenih.
U zdelu staviti orahe, mleveni rogač, šećer ( originalni recept su 3 šoljice, meni je to bilo mnogo, ali za vas, koji volite slađe možete staviti sve tri ) i šoljicu vode i viljuškom sve to sjedinite da dobijete kompaktnu masu, ako je potrebno dodati još kašiku vode.

Podeliti masu na 5 delova.
Uzeti jednu oblandu i krupnu stranu okrenuti prema vama, blago premazati džemom od šipka ili kajsije i naneti prvi deo fila i razmazati svuda preko oblande, preklopiti ravnom stranom oblande i opet da je odozgore krupni deo, premazati džemom i premazati masom od rogača i tako svih 5 oblandi.
Šestu oblandu premazati sa džemom i okrenuti je i prekriti fil koji ste premazali na 5 oblandu.
Staviti neki teži poslužavnik preko oblande i ostaviti na hladnom mestu da odstoje bar jedan dan pre nego što ih poslužite.

Što duže stoje, to su bolje.
Seći na štanglice ili kockice i staviti na tacnu sa ostalim kolačima.


Prijatno!!!

субота, 19. децембар 2020.

Slana štrudla sa čvarcima

 Prošle nedelje kupih čvarke da napravim pogačice, ali hoćeš, malo po malo, skoro ih mi pojedosmo a ja pogačice ne napravih a tako mi se jele te pogačice. Umesto pogačica napravih divnu štrudlu i sad se ni malo ne kajem što smo ih pojeli jer da nismo, ne bi bilo ni štrudle.


Sastojci za testo:250 g namenskog brašna ( all purpose flour ) i 250 g hlebnog brašna, ( bread flour ) 7 g suvog ili 20 g svežeg kvasca, 6 g praška za pecivo, 1 kašičica šećera, 1 kašičica soli, 100 g  kefira ili jogurta, 120 g kisele vode, 40 g ulja, 1 kašika jabukovog sirćeta, 2 jajeta ( ostaviti pola od 1 jajeta za premazivanje testa )
i još:  300 g  čvaraka, 150 g šunke

Priprema:  Oba brašna prosejati u vanglicu, dodati suvi kvasac (  ako imate kvasac koji mora prethodno da se aktivira, sipajte malo tople kisele vode sa kefirom, dodajte kašičicu šećera i kvasac, promašajte i ostavite na stranu da se podigne..moj kvasac ne treba da se aktivira i ja ga stavljam direktno u brašno ) kašičicu šećera, so, prašak za pecivo i sve izmešajte zajedno.

Na vagicu staviti manju zdelu te u nju sipajte 100 g kefira, 120 ml mlake kisele vode, 1 kašiku jabukovog sirćeta i 40 ml ulja ( ja sam sve ovo merila na grame,onda tačno znam količinu tečnosti ) 
Jedno jaje sam umutila po pola sipala u testo a pola ostavila sa strane za premazivanje testa a drugo, celo jaje sam dodala u brašno, sipati sve mokre sastojke i mikserom ili ručno, zamesiti testo.
Ja sva testa mesim mikseromi dobro ih "umesim" pa onda isipam testo na radnu površinu i testo domesim rukom, jer volim da osetim testo pod rukom. Ovo testo je osrednje tvrdoće, i ne lepi se za ruke. Oblikovati testo u kuglu, premazati sa vrlo malo ulja, vratiti u vanglicu, pokriti i ostaviti na toplom mestu da se udvostruči.Ja obično stavljam testo u rernu, koju sam prethodno zagrejala i treba mu oko sat vremena da naraste i popuni zdelu u kojoj sam zamesila.

Dok testo raste samleti čvarke i šunku, koju ste prethodno iseckali na sitnije komadiće i ja to sameljem u multipraktiku. Isipati u zdelicu i ostaviti sa strane.

Naraslo testo isipati na radnu površinu i podeliti na pola a onda svaku polovinu na još 3 dela. Ja sam napravila 2 slane štrudle, jer ova količina brašna mi je previše za 1 štrudlu za kalup koji koristim.
Premesiti sve jufkice i ostaviti ih da se malo odmore, jer kad nam tako odstoje mnogo je lakše oklagijom rastanjiti testo. Pokriti providnom folijom da se testo ne suši.

Rastanjiti prvu jufku u što tanji pravougaonik, oko pola cm debljine. ( ako je potrebno posuti testo i radnu površinu sa po malo brašna ) Uzeti jedan deo samlevenih čvaraka i šunke i premazati 2/3 testa. ( po želji, možete podeliti samlevene čvarke sa šunkom na 6 jednakih delova tako da budete sigurni da ćete imati dovoljno za sve 6 jufkice ) Zaviti u rolat i prstima zalepiti ivicu testa sa zavijenim rolatom i još malo rukama izrolati testo da je svuda podjednake debljine.
Ostaviti na stranu i sad tako isto uraditi i sa preostale dve jufkice.


Sva tri rolata staviti jedan pored drugog, gornje krajeve zalepiti prstima i uplesti u pletenicu. Pažljivo preneti u pleh, koji ste prethodno prekrili pek papirom ili isprskali sprejom za pečenje. Pokriti providnom folijom i ostaviti na stranu. Kalup je 10cm X 30cm ili sličnih veličina.
Sad tako isto uraditi i sa preostalim testom.
Ostaviti da testo još jednom naraste i kad je skoro popunilo kalup, otkriti, premazati sa onim delom jajeta koje ste ostavili sa strane i dodati pola kašike mleka i nekoliko kapi ulja. Posuti semenkama po vašem izboru.
Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 175°C bez ventilatoraoko 35 do 40 minua ili dok vam ne porumeni onako kako vi volite. Ako počne previše da rumeni, prekriti pek papirom.
Pečene štrudle izvaditi i ostaviti kratko da se prohlade u kalupu, pažljivo izvaditi i ostaviti na žici da se ohlade. Budite strpljivi i sačekajte da se dobro ohladi pre nego što je isečete.


Štrudla je meka i sledećeg dana tako da je možete poslužiti i za doručak.


a slojevi joj se vide i ovde...


Ja ću sledeći put od ovog testa i nadeva da napravim kiflice...

среда, 16. децембар 2020.

Posna štrudla sa čokoladom

Klasične kolače baš i ne ljubimo mnogo, ali testa i peciva možemo uvek.Za sve vas koji ste vegan ili postite evo poslastice i za vas.


Sastojci:  460 g brašna, 200 ml kisele vode, 7 g suvog ili 20 g svežeg kvasca, 1 kašičica šećera, pola kašičice soli, 135 g pirea od jabuka, korica od manje pomorandže ili 5-6 kapi prirodnog ekstrakta, 1 kašičica vanilla paste ili 1 kesica vanilinog šećera, 50 ml ulja, 150 g čokolade za kuvanje, 150 g margarina

Priprema:  Brašno prosejati, dodati suvi instant kvasac, kašičicu šećera, zagrejnu kiselu vodu, ( ja zagrejem kiselu vodu tako što stavim flašicu u vrelu vodu i držim je 5 do 10 minuta ) pire od jabuka, ulje, koricu pomorandže ( ja sam koristila ekstrakt ) i vanilu i zamesiti testo.
Isipati testo na radnu površinu i dobro ga umnesiti, testo je meko, ali se ne lepi za ruke.
Oblikovati ga u loptu, premazati sa malo ulja, pokriti i ostaviti na toplom mestu da testo naraste.
Dok testo raste iseckati čokoladu što sitnije možete. Ja sam kupila već iseckanu, koja se koristi za dekoraciju torti.

Naraslo testo isipati na radnu površinu i podeliti na 6 istih delova.
Ja više volim da testo delim i upletem nego da pravim kao klasičnu štrudlu, koju rastanjimo u pravougaonik pa je onda zavijemo.
Ostaviti kratko da se podeljeno testo odmori i pokriti ga da se ne suši.

Uzeti jedan deo testa, posuti radnu površinu i testo gustinom pa rastanjiti u što tanji pravougaonik.
Premazati celo testo sa 25 g margarina ( margarin inače ne koristim ali zbog toga što je testo posno morala sam da ga koristim ) posuti sa 25 g iseckane čokolade ( ko želi, može da stavi i više ,ali ne preterujte sa čokoladom ) i zaviti u rolat.
Ostaviti rolat sa strane.
Sad tako isto uraditi i sa preostala 2 dela.
Sva tri rolata nežno rukama malo razvaljati po radnoj površini i uplesti ih u pletenicu.
Ako volite, obe pletenice možete peći na 1 plehu, ali ja više volim da ih pečem posebno u dužem a užem plehu jer volim da mi je štrudla višlja a uža jer kad se obe peku zajedno, obično se testo raširi po širini dok se peče.
Podmazati pleh sa malo margarina ili ulja i staviti upletenu štrudlu. Pokriti i ostaviti da raste.
Sad tako isto uraditi i sa preostala 3 dela.

Posle pola sata uključiti rernu da se greje na 185°C i peći obe štrudle zajedno ili svaku posebno oko 25 do 30 minuta ili dok vam ne porumene odozgore.
Kratko ih ohladiti u plehu, izvaditi na žicu, prekriti kuhinjskom krpom i ostaviti da se ohladi.
Iseći na šnite, posuti prah šećerom i poslužiti uz kafu ili čaj.


Prijatno!!!!

уторак, 15. децембар 2020.

Posne lisnate kiflice

 Ne deluju uopšte da  su posne jer se tako lep listaju, kao da su pravljene sa puterom


Sastojci:  420 g brašna ili speltinog belog brašna, 165 ml kisele vode, 50 g šećera ili po ukusu, 50 ml maslinovog ili ulja po vašem izboru, 7 g suvog ili 20 g  svežeg kvasca, 1 puna kašika jabukovog sirćeta, 1 kašičica vanile ili 1 kesica vanilinog šećera, pola kašičice soli, džem, 120 g posnog putera ili margarina

Priprema:  Puter iseće na štapiće po 20 g svaki i staviti u zanrzivač da se smrzne, na taj način ćete lakše izrendati puter.

Prosejati brašno i siati u zdelu u kojoj ćete zamesiti testo. Kiselu vodu zagrejte zajedno sa flašom ispod vrele vode ili ostaviti ranije na sobnoj temperaturi.

U brašno dodajte šećer, ( ja sam stavila samo 20 g jer nam je dovoljno slatko sa posutim prah šećerom i džemom ) suvi kvasac, ( ako koristite svež kvasac rastvoriti ga prvo u malo vode sa šećerom i kašičicom brašna  i ostaviti da naraste ) ulje ( može i otopljen posni puter ) jabukovo sirće, vanilin šećer i na kraju dodati kiselu vodu i zamesiti testo. Možda će biti potrebno malo više ili manje brašna, jer sva brašna ne upijaju isto tečnost.

Testo isipati na radnu površinu i dobro ga izmesiti. Ceo proces se može napraviti i u velikom kuhinjskom mikseru. a sva testa zamesim mikserom ali ih ručno doradim na radnoj površini. Ako je potrebno prilikom mešenja dodavati po vrlo malo brašna ili tečnost. Ako mi je testo tvrdo, obično samo blago nakvasim ruke vodom i mesim testo mokrim rukama dok testo ne upije dovoljno tečnosti da bude meko. Umešeno testo oblikovati, pokriti i ostaviti na toplom mestu da naraste.

Naraslo testo isipati na radnu pobršinu i podeliti na 8 jednakih jufkica, oblikovati h i ostaviti da se kratko odmore, lakše će se testo tanjiti.


Blago pobrašniti radnu površinu i svaki deo testa rastanjiti u veličini malog plitkog tanjira. Uzeti jedan deo i izrendati 20 g smrznutog posnog putera, ja sam koristila ovaj puter i dopao mi se.


Staviti drugu rastanjenu jufkicu preko pa i preko nje izrendati puter i sad takoisto uraditi i sa trećom a četvrtu jufkicu samo staviti preko prethodne 3 i ostaviti na stranu.


Sad tako isto uraditi i sa preostalih 4 jufkica. Uzeti prve četri jufkice i rastanjiti u što veći krug možete, ja volim da je testo tanje i kad zavijem kiflicu da ima što više navoja, vi pravite onako kako vi volite.

Rastanjenu jufku iseći na 16 delova ili na 12 ako volite da su kifle veće, i na svaki deo stavite džem po vašem izboru, zaviti u kiflicu i ređati na pleh prekriven pek papirom. Prekrite kuhinnjskom krpom ili provdnom folijom da se kiflice ne suše dok vi pravite kiflice od onog drugog dela testa.

Sad tako isto uraditi i sa drugim delom testa.

Kad ste završili sa svim kiflicama, pokriti testo i ostaviti da još jednom naraste. Zagrejati rernu na 175°C i peći kifle, koje ste prethodno premazali sa malo otopljenog posnog putera ili ako imate bilo koje posno mleko ( bademovo, pirinčano ) i peći oko 20 do 25 minuta ili dok vam kiflice ne porumene po vašem izboru.

Pečene kifle ostaviti da se prohlade, preneti ih na žicu i ostaviti da se ohlade. Posuti prah šećerom izmešan sa vanilom i poslužiti uz čaj, sok ili kafu...odlične su i sledećeg dana, samo ih kratko zagrejati.




субота, 12. децембар 2020.

Katarinine prhke kiflice

 Katarina je jedna od mojih najboljih prijateljica i redovno se nas dve čujemo, ranije dok nije bilo pandemije viđale smo se vrlo često, e sad kad to ne možemo, moramo da se ispričamo preko telefona.

Pre neki dan mi pošalje poruku na messenger-u i kaže mi, pravila sam one moje kiflice ( a ja pojma nemam koje kiflice ) i evo ti recept i obavezno ih napravi, toliko su dobre da se tope u ustima.

Testo se zamesi veče pre a kiflice se prave sledećeg dana, pa evo i vama recept od moje Katarine pa probajte ih i vi...


Sastojci:  380 g neslanog putera, 420 g brašna, 200 g kisele pavlake, 1 kesica vanilinog šećera, 3 žumanceta, 7 g suvog ili 20 g svežeg kvasca, 1 kašika mleka i 1 kašičica šećera

Priprema:  1 kašiku mleka zagrejati da je mlako, dodati kvasac i šećer, izmutiti samo da se kvasac rastopi. Ne treba da naraste.

Brašno prosejati i ostaviti sa strane.

U zdelu stavite omekšali puter, žumanca, vanilu, kiselu pavlaku ( svi sastojci neka su vam sobne temperature ) i mutiti mikserom dok se sve ne sjedini i dalje neka mikser radi a vi dodajte trećinu brašna i sjediniti sa ostalim sastojcima.

Isključiti mikser i po malo dodavati brašna i mesiti rukom i na kraju, kad je svo brašno dodato i umešeno u testo, isipajte na radnu površinu i još malo premesiti da se testo oblikuje u kuglu.

Zaviti testo u providnu foliju i ostaviti u frižider preko noći.

Ujutru izvaditi testo i ostaviti na sobnoj temperaturi sat vremena da testo omekša. Podeliti testo  na 8 istih delova, svaki deo je oko 180g, oblikovati opet u kugle i sve kugle ostaviti sa strane.

Blago pobrašniti radnu površinu  i testo  rastanjiti što tanje možete ( ja a nisam rastanjila baš najtanje, ali ću sledeću put ) i iseći na 4 dela i svaki deo još na pola, tako da iz jednog kruga dobijete 8 kiflica.  Na svaki širi deo staviti po malo gustog džema i zaviti u kiflicu. Ređati na pleh prekriven pek papirom. Svaku kiflicu prstom još pritisnuti odozgore malo više, jer se tokom pečenje mogu vrlo lako otvoriti,biće ukusne ali estetski neće lepo izgledati onako "raskupusane" 

Sad tako isto uraditi i sa preostalih 7 kugli. Za ovu količinu kiflica trebaće vam 2 pleha, jedan dok se peče, vi pripremiti drugi deo.

Uključiti rernu na 185°C bez ventilatora i kad se zagrejala peći kiflice 15 minuta. Ja sam moje pekla malo duže jer su bile malo debeljuškaste.

Ispečene kiflice ostaviti da se ohlade na žici a za to vreme ispecite drugu turu kiflica. Ohlađene kifle spakovati u kutiju i kad želite da ih poslužite pospite ih prah šećerom zamirisan vanilom. Ova vrsta kiflica je idealna za slavlja jer se od ove količine testa dobije dosta kiflica.


Prijatno!!!!!





петак, 11. децембар 2020.

White Chocolate Chai Latte

Dok sedite u toploj sobi i odmarate se od svih priprema za Novu Godinu napravite sebi i svojim ukućanima jedan ovakav napitak... a može i za vaše najmlađe kad se vrate promrzli sa grudvanja i sankanja ( ako uopšte imate snega )


Sastojci: 1 l punomasnog mleka, 240 g bele čokolade, 1 kašičica cimeta, pola kašičice cardamoma, pola kašičice mlevenog đumbira, pola kašičice muškatnog oraha, pola kašičice mlevenog klinčića, nekoliko kapi pomorandžinog ekstrakta

Priprema: U jednu manju zdelu staviti čokoladu, koju ste isekli na sitnije kockice i sve začine.
U drugu šerpicu sipati mleko i zagrevati ga i pre nego što provre sipati pola količine mleka u zdelu u koju ste stavili čokoladu i mešajte sve dok se čokolada ne otopi i na kraju dodati ostatak mleka i sjedinite sve zajedno.

Sipati celu količinu mleka u šerpicu i stalno mešajući zagrejte da vam tečnost bude vruća.
Na kraju dodati ekstrakt pomorandže ( u originalnom receptu nije dodat ekstrakt ali meni se sviđa ukus pomorandže sa belom čokoladom ) sve izmešati i sipajte u čaše.
Odozgore možete staviti ulupanu slatku pavlaku, marshmallows ili šta vi već volite, posuti sa malo cimeta ili čokoladnih mrvica i poslužiti toplo.


Prijatno!!!!



четвртак, 10. децембар 2020.

Domaći čaj od đumbira i nane

Ako imate đumbir i nanu u kući, obavezno probajte ovaj čaj jer je fantastičnog ukusa i mirisa.


Sastojci:  oko 20 g sitno iseckanog đumbira, 8 grančica sveže nane, pola limuna, isečenog na krugove, 2 kašike ili po ukusu, meda, 1 l provrele vode

Priprema:  Staviti vodu da se kuva, može u šerpicu ili u kuvalo.
Pripremite čajnik, malo veće zapremine od 1l.
Oprati grančice nane ( ako nemate svežu, koristite kesice i trebaće vam oko 2 ili 3 kesice ) otresti od vode i staviti u čajnik.
Đumbir očistiti i sitno iseckati ili izrendati na sitnu stranu rendea te i njega dodajte u čajnik.
Limun oprati, iseći na tanje kolutove i dva koluta staviti u čajnik a ostalo ostaviti da poslužite čaj sa.
Sipati provrelu vodu u čajnik, pokopiti i ostaviti 10 do 15 minuta da odstoji a čajnik pokriti sa kuhinjskom krpom.


Pripremiti šolje za čaj, sipati topli čaj, dodati kolutove limuna i med, promešati i poslužiti toplo.

Prijatno!!!

недеља, 6. децембар 2020.

Domaći hleb iz šerpe

 Ja ni sama ne znam koliko sam hlebova umesila koji se peku u šerpi i zaista, svaki jedan hleb bude fantastičan...pre neki dan pričam sa prijateljicom o hlebovima i ona mi kaže kako ona mesi hleb koji se peče u šerpu ali se šerpa ne mora da zagreva pre pečenja...baš mi je zagolicala radoznalost i naravno da sam morala i ja da ga napravim.


Sastojci: 500 g brašna, 300 do 330 ml mlake vode , 1 kašičica soli, 50 ml maslinovog ulja, 4 g suvog ili 10 g svežeg kvasca

Priprema:  Voda neka vam bude malo toplija od sobne temperature. Prosejati brašno, dodati suvi kvasac i so i ipromešati. Dodati maslinovo ulje i vodu i mikserom ili vašom rukom zamesiti testo. U zavisnosti brašna i vlage u vazduhu možda će vam trebati manje ili više vode, meni je trebalo 330 ml.

Isipati na radnu površinu testo i dobro ga izmesiti rukom, ako je potrebno dodati vrlo malo brašna dok ga mesite. Trebate da dobijete testo koje je osrednje i malo na tvrđu stranu. Oblikovati kuglu, premazati sa vrlo malo ulja zdelu i testo, pokrti i ostaviti na sobnoj temperaturi oko 45 minuta.

Posle tog vremena preneti zdelu, koju ćete prethodno dobro pokriti sa providnom folijom u hladnu prostoriju ili frižider ( ja sam moju zdelu sa testom ostavila u garaži ) i ostaviti preko noći da odstoji na hladnom. Ujutru unuti zdelu sa testom i ostaviti na sobnoj temperaturi pola sata.

Premesiti ponovo testo, oblikovati u loptu, staviti na pek papir i pokriti sa zdelom u kojoj ste zamesili testo i ostavite na sobnoj temperaturi još 45 minuta do sat vremena.

Uzeti šerpu sa poklopcem, može da bude od kovanog gvožđa, keramička ili zemljana i preneti pek papir sa hlebom, kom ste prethodno sklonili zdelu sa kojom je bio pokriven, u šerpu. Posuti sa malo brašna i oštrim nožem ili žiletom iseći onako kako vi volite da napravite šare.

Staviti u hladnu rernu i uključiti rernu da se greje zajedno sa šerpom u kojoj je hleb na 225°C i peći hleb oko 40 do 45 minuta, otklopiti i peći još 10 do 15 minuta ili dok vam ne porumeni onako kako vi volite.

Pečen hleb izvadite iz šerpe zajedno sa pek papirom, otkloniti papir a hleb staviti na žicu da se ohladi. ako prstima lupkate po pečenom hlebu trebate dobiti onako šupalj zvuk, što znači da je pečen.

Nemojte hleb seći dok se dobro ne ohladi.


Mi smo hleb ovako jeli, sa čvarcima, domaćim ajvarom, i lukom ( beli i crni ) iz naše bašte.

Prijatno!!!


Dopuna za ovaj recept.

Sinoć sam ponovo pravila ovaj hleb i mislim da  ćemo taj hleb usvojiti do daljnjeg.

Hleb sam zamesila sa samo 2 g suvog kvasca i umesto da ostavim testo u frižider preko noći, ostavila sam ga na sobnoj temperaturi. ( mi noću smanjujemo grejanje na 16°C jer ne volimo da spavamo u toplom ) Ujutru je testo baš lepo naraslo, premesila sam ga, pokrila i ostavila još sat vremena na sobnoj temperaturi i onda pekla. Čak mi se ovaj drugi način mnogo više dopada jer testo  je bolje za rad, nije hladno i lake se oblikuje.



четвртак, 3. децембар 2020.

Slatki hleb sa jabukama

 Jabuka uvek imamo u kući preko cele zime jer imamo hladnu ostavu i kupimo ih na farmi ili kad ih nađemo na sniženju i onda ih imamo. Volimo uveče da pojedemo po jabuku, ali volimo i pite i peciva sa njima.


Sastojci za testo:   300 do 350 g brašna, 50 g šećera, 7 g suvog ili 20 g svežeg kvasca, prstohvat soli, 75 ml jogurta, 2 jajeta, 75 g sosa od jabuka,   ( apple sauce ) 50 g otopljenog putera, 50 g suvog grožđa, 1 kesica vanilinog šećera

Sastojci za posip: 50 g otopljenog putera, 1 puna kašičica cimeta, 50 g braon šećera, 1 mala jabuka ili pola od 1 veće

Priprema:  Ja volim da koristim sos od jabuka, nekad ga napravim sama, nekad kupim a kad kupim gledam da je iz bio špajza i bez dodatnog šećera, jer jabuke su već slatke same po sebi. 

Prosejati 350 g brašna, pa odvojiti 50 g na stranu, trebaće vam za doradu testa a ostatak sipati u zdelu od miksera. Dodati šećer, prstohvat soli, jogurt sobne temperature, dva blago umućena jajeta, sos od jabuka, otopljen i prohlađen puter, vanilu i suvo grožđe i od svega toga zamesiti testo. Ja testo mesim mikserom ali ga uvek doradim rukom na radnoj površini i ako mi se lepi za ruke dodajem po vrlo malo brašna i domesim testo. Ako vam je suvo grožđe puno suvo, potopiti ga u vrelu vodu i ostaviti 5 do 10 minuta da omekša, ocedoto od vode i kuhinjskim papirom osušiti ga pre nego što dodate u testo.

Zamešeno testo oblikovati, premazati sa vrlo malo ulja i vratiti nazad u posudu od miksera, pokriti providnom folijom i ostaviti na toplom mestu da testo naraste.

Dok testo raste napravite posip za testo tako što ćete izmešati braon šećer i cimet, ko voli može dodati i malo mlevenog cardamama. Puter otopiti ali neka vam ne bude previše tečan. Jabuku oljuštiti, očistiti i iseći na male kockice, preliti sa malo limunovog soka da ne pocrni.

Naraslo testo isipati na blago pobrašnjenu radnu površinu i oklagijom rastanjiti u kocku debljine oko pola cm. Premazati svuda sa otopljenim puterom i posuti sa posipom.iseći na 5 do 6 delova popreko i onda svaki deo na jo 6 delova, i posuti svuda sa iseckanim jabukama. Uzimati jedno po jedno parče, staviti  parčića jedno na drugo, ali pažljivo da vam ne poispadaju jabuke sa testa. Ako jabuke poispadaju, samo ih ugurati kasnije između isečenog testa.

Kalup veličine 10 cm X 30 cm ili sličnih veličina prekriti pek papirom i ređati hrpice isečenog testa. Kad ste završili, ako imate još iseckanih jabuka po radnoj površini, samo ih nežno ugurati između testa ili posuti odozgore. Pokriti i ostaviti da testo naraste i popuni kalup.




Ukjlučiti rernu da se greje na 175°C i peći u zagrejanoj rerni oko 35 do 40 minuta ili dok vam lepo ne porumeni, ako počne previše da rumeni, prekriti pek papirom.

Ostaviti da se kratko ohladi u kalupu i onda pažljivo izvrnuti i ostaviti na žici da se ohladi. Poslužiti uz čaj ili šolju mleka, može da bude odličan doručak ili poslepodnevni desert.


Prijatno!!!



среда, 2. децембар 2020.

Domaći hleb

Odavno sam kupila brašno od nauta / slanutka, htela sam da pravim neke palačinke i nikad do dodje na red i juče mi je baš bio lep dan za igranje, od jednog dela tog brašna, uz dodatak namenskog brašna, napravila divan hleb.


1 cup = 250 ml
Sastojci:  7 g suvog ili 20 g svežeg kvasca, 1 kašičica šećera, 1 cup vode, 1/2 cup brašna od nauta / slanutka, 1/2 cup vode, 60 ml maslinovog ulja, 1 i 1/2 kašičica soli ili po ukusu, 3 do 4 cup svenamenskog brašna

Priprema: Mislim da mi je ovo prvi put da pišem recept a da nije sve tačno izmereno u gramima, ali juče na vagici baterija otkazala poslušnost a po kiši mi se nije išlo u prodavnicu, tako da sam merila sa kanadski cup i nadam se da vam neće biti neki veći problem da se snađete.

U zdelu od miksera sipati vodu, dodati šećer, suvi kvasac i mlaku vodu, promešati i ostaviti da kvasac zapeni.
U blender ili multipraktik sipati pola cup vode i dodati pola cup brašna od nauta / leblebija i izmikstati dok ne bude gusto i penasto. Ostaviti na stranu.

Uključiti mikser da radi i u penušavi kvasac dodavati po malo ulja i mase od nauta dok se sve ne sjedini, kad se sjedinilo dodati 2 cup-a brašna i stalno da vam je mikser uključen i da mesi testo i onda dodavati još po malo brašna, sve dotle dok ne dobijete meko testo i koje se odvaja od stranice zdele. Tako pripremljeno testo mesiti još 5 minuta ili isipati pa ručno domesiti testo i testo vam treba biti meko ali da se ne lepi za ruke.
Premazati oblikovano testo sa malo ulja, vratiti nazad u zdelu i ostaviti na toplom mestu da naraste. Narasli testo pritisnite rukom da izađe sav vazduh iz testa, oblikovati još jednom i ostaviti da odstoji još pola sata.

Blago pobrašniti radnu površinu, isipati testo i prvo rukama rastanjiti testo, pa onda oklagijom da je oko 1cm debljine.
Iseći na deblje trake testo sa strane a sredina neka ostane cela pa ovlaž prebacite trake jednu preko druge. Ako želite, testo možete podeliti na 3 dela pa uplesti u pletenicu.
Posuti hleb odozgore sa brašnom.

Preneti na pleh, koji ste prekrili pek papirom, pokriti i ostaviti da naraste još pola sata. Pre nego što stavite u rernu da se peče možete posuti sa još brašna da izgleda kao iz pekare, a ako nećete i ne morate.
Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 185°C oko 35 do 40 minuta ili dok vam ne porumeni onako kako vi volite da je rumeno.

Pečen hleb ostaviti na žici da se ohladi, iseći na parčiće i poslužiti.


Prijatno!!!!


Ja sam morala da pojedem okrajak sa malo mog domaćeg ajvara

уторак, 1. децембар 2020.

Pecivo "sovine okice"

 Danas sam se malo igrala sa testom... pa šta da radim od dosade? Malo igramo karte, malo čitam, skuvam ručak i tako vreme prođe....

Sastojci za testo: 400 g svenamensko brašno, 150 g brašna za hleb, 150 g kisele pavlake, 165 g kisele vode, 50 ml ulja, 2 jajeta, 6 g suvog kvasca, 6 g praška za pecivo, 1 kašičica šećera, 1 kašičica soli ili po ukusu

i još:  8 evropske hrenovke, oko 150 do 200 g izrendanog kačkavalja po vašem izboru, 3 do 4 pune kašike senfa, semenke po vašem izboru, krupna so, 1 jaje

Priprema:  Oba brašna prosejati, dodati suvi kvasac, prašak za pecivo, so i šećer, izmešajte i napravite udubljenje. 

Veću zdelu staviti na vagicu i izmeriti 150 g kisele pavlake, i sad sipajte kiselu vodu, da dobijete 315 g, što znači ja sam i vodu merila na vagicu u g, dodati 50 g ulja ( i to sam merila na vagicu ) i 2 jajeta. Mikserom zamesiti testo.

Zamešeno testo isipati na radnu površinu i dobro ga izmesiti ali nemojte dodavati više brašna. Treba da dobijete meko testo koje se ne lepi za ruke, ako se kojim slučajem lepi, mesite ga još malo duže da se razvije gluten. Oblikovati u loptu, premažite sa malo ulja, vratiti u vanglicu, pokriti providnom folijom i ostaviti teto da se udvostrući.

Naraslo testo isipati na radnu površinu i podeliti na pola i ponovo premesiti. Jedan deo ostaviti na stranu pokriveno da se ne suši.

Blago pobrašniti radnu površinu, pobrašniti i testo preko i rastanjiti u pravougaonik, debljine oko .05cm. Na sredinu testa premazati sa kašikom ipo sa senfom, preko senfa staviti 4 hrenovke sa malim razmakom između a u dužini da su jedna do druge ( pogledajte sliku pripreme ), između hrenovki sipati sira i pored hrenovki sa jedne i druge strane tako da iskoristite polovinu izrendanog sira. Premazati hrenovke sa malo senfa preko njih i jednu stranu testa prebaciti preko sira i hrenovki a onda i onu drugu stranu prebaciti preko tako da dobijete testo u obliku štrudle. Oštrim nožem iseći parčiće oko 5 do 6cm. Ja sam iz jednog dela dobila 10 komada, što znači imala sam 20 malih peciva.

Za vas koji živite na severno američkom kontinentu, hrenovke ovde su dosta kraće od onih evropskih i ako koristite njih, trebaće vam duplo više od ovih evropskih.

Pripremiti pleh koji ćete prekriti pek papirom i poređati isečene parčiće. Pokriti providnom folijom. Sad tako isto uraditi i sa drugim delom testa. Možete da koristite dva manja pleha ili jedan veći. Ja sam koristila 2 manja.

Ostaviti oko pola sata do 45 minuta da testo još jednom naraste. Umutiti 1 jaje sa malo mleka, premazati preko testa, posuti semenkama po vašem izboru i krupnom solju. 


Zagrejati rernu na 185°C i peći pecivo oko 25 minuta ili dok vam ne porumeni. Ostaviti kratko da se ohladi pa poslužiti toplo sa nekim ljutim sosom, koji ste izmešali sa kečapom ili samo sa kečapom ako ne volite ljuto.
Peciva su izuzetno dobra i pojedu se vrlo brzo, možete ih poslužiti za doručak ili večeru.
Ovo bi moglo da se napravi  i sa lisnatim testom, ali naše testo nije baš toliko dobro tako da je za mene bilo bolje da sama umesim testo.


Prijatno!!!!