субота, 28. јун 2025.

Palačinke sve po 4

 Sećam se jednom davno neko je na Coolinarici objavio neki recept sa ovakvim merama, sve po 4 ali se ne sećam ni ko niti koliko ćega po 4 ide u recept...ovo je neka moja verzija, ništa posebno jedino što sam obično brašno zamenila sa zdravijim, speltinim brašnom.


Sastojci: 4 jaja, 4 kašike ulja, 400 ml mleka 400 ml kisele vode, 400 g speltinog brašna i pola kašičice sode bikarbone, prstohvat soli

Priprema: Umutiti jaja ( ja to radim kuvarskom žicom, vi kako hoćete ) dodati mleko, kiselu vodu,ulje ( umesto kisele vode može i obična ali ja ih više volim sa kiselom vodom ) pa kad ste sve to sjedinili postepeno dodavati brašno i na kraju dodati sodu bikarbonu i umutiti da nemate grudvica.

Ostaviti pola sata u frižider da se testo malo "odmori" pa ih pržiti u zagrejanom tiganju i najbolje je ako ih pržite na otopljenom puteru, ukus je fantastičan.

Ja sam jedan deo poslužila sa džemom od bresaka a jedan deo sam ostavila da ih punim i pohujem mužu za ručak.

Prijatno!!!

четвртак, 26. јун 2025.

Sirup od nane

 Nekim slučajem nana se nastanila u mojoj bašti i toliko je ima da moram svake godine da je čupam jer se nemoguće širi i kad pomislim da sam je svu odstranila, evo je opet.

Pokušala sam da je gajim u saksiji ali mi nekako nije lapa i bujna kao u  bašti i zato svaki put kad je počupam pravim ovaj  sirup od nje.

Nama o obično ne trje dugo jer ga mi popijemo u toku letnjih dana, ili pravim limunadu od nje ili samo sipam vrlo malo u običnu vodu za piće i tako mi je lakše da popijem vodu, koju baš ne unosim onoliko koliko bih trebala.


Sastojci: 300 g svežih listova nane, 3 l vode, 3 kg šećera, sok od 3 limuna, ili 3-4 kesice limuntusa, ( 30 g svaka ) i još 4 do 5 kašika šećera

Znam da će mnogi reći da je ovo previše šećera ali mi ipak pravimo sirup koji se razblažuje vodom. Ja  puno puta ne stavljam šećer, već med i mi to vrlo brzo popijemo  ali ako bih trebal da ga koristim na duže, ja bih sirup skuvala sa šećerom.

Priprema: Mlade listove nane dobro isprati pod mlazom hladne vode. Nožem iseckati listiće, posuti sa 4 do 5 kašika šećera i limuntusom i rukama dobro izgnječite listove. Preko preliti sa 3 litre vode, poklopite i ostavite preko noći u frižider da odstoji.

Sledećeg dana procediti kroz gustu cediljku preko koje ste stavili gazu. Sipati sav šećer ( u mom slučaju ja sam koristila med ) mešati povremeno dok se sav šećer ne otoi i ostaviti još 24 sata da se  šećer otopi.

Sipati pripremljen sirup u čiste i sterilisane flaše pa čuvati u hladnoj ostavi ili u frižideru.

Drugi način jpripreme sirupa je  da se skuva voda i šećer da prelije smo jedan ključ. Oprane listove nane samo grubo iseći i kad se sirup malo prohladi preliti preko listova, poklopiti i ostaviti dok se ne ohladi.

Za to vreme iscediti sok od nekoliko limunova i 2 kesice limuntusa.

Ohlađenu tečnost procediti kroz gustu cediljku, ispritiskati listove nane da što više tečnosti ispusti, dodati sok od limuna i limuntusa i ako želite možete još jednom proceediti. Sipati u čiste i sterilisane flaše i čuvati s ostalom zimnicom u hladnoj ostavi ili frižideru.


Koristiti po potrebi................Prijatno!!!


Sirup od nane je bogat pre svega vitaminima A i C, gvožđem, kalcijumom, omega 3 masnim kiselinama, bakrom, magnezijumom, manganom, ugljenim hidratima, proteinima, a tu su i: talin, holin, triptofan, mentol, menton, isomenton, limonen.
Preporučuje se i da čašu soka od nane popijete pred spavanje, ali i ujutru, da biste hidrirali organizam na zdrav način. Dobitnu kombinaciju predstavlja dodatak limuna ili narandže, i ovakav napitak mogli bismo nazvati čašom čistog zdravlja.

петак, 20. јун 2025.

Posne raštan sarmice

 Pre nekoliko dana dade mi moja drugarica / sestra iz mog kola srpskih sestara, raštan, koji prvi put koristim u mojoj kuhinji.

Nisam baš imala ideju šta napraviti, mada znam da su sarmice najbolje ali pošto je ovo vreme petrovdanskog posta, mora da bude posno i reših, napraviću posne sarmice na malo drugačiji način.

Sastojci: 2 struka praziluka, samo svetlo zeleni i beli deo, 3 do 4 mlade šargarepe, 200 g karfiola, 3 čena belog luka, oko 30 manjih listova raštike, 250 g šampinjona, 200 g ječma, ulje za prženje, 250 ml kuvanog paradajza, 4 - 5 struka mladog luka, 2 do 3 kašike svežeg peršuna

začini po ukusu: so, biber, suvi začin, začinska paprika, 2 pune kašike ajvara, 1 puna kašika brašna

Priprema: Sipati vodu u veću šerpu i pustiti da provri. Listove raštike oprati i iseći one deblje drškice. Kad je voda provrela dodati kašiku soli i blanširati listove raštike. Mlade listove ne treba kuvati dugo i čim omekšaju vaditi i stavljati ih u zdelu u koju sta stavili hladnu vodu sa puno leda. Izvaditi listove i ostaviti u đevđir da se listovi ocede.

U manju šerpicu stviti vodu i kad provri dodajte ječam ili koju god žitaricu volite a može i običan pirinač, ja sam izabrala malo zdraviju opciju i skuvati ali pazite da se ne prekuva jer će se još peći u rerni. Ocediti od viška tenosti i israti pod mlazom hladne vode.

U veći i dublji tiganj sipati nekoliko kašika ulja, dodati opran i sitnije sečen praziluk, posoliti vrlo malo i pržiti dok luk ne omekša. Dok se praziluk prži, očistiti šargarepu ( po mogućustvu koristiti mladu šargarepu ) i iseći na sitne kockice te dodati u praziluk.

Dok se to prži, karfiol iseći na veoma sitno,šampinjone očistiti i iseći na sitnije komadiće, beli luk očistiti i sitno iseckati. U praziluk dodati šampinjone i beli luk i pržiti dok tečnost ne ispati dodati sitno iseckan karfiol i sve zajedno propržiti. Na kraju dodati sitno isečen mladi luk. ( zeleni i beli deo ) Dodati ajvar, ja dodajem i jednu punu kašiku pirea od paprika ( turski proizvod ) začiniti po ukusu i sve sjedinite. Na kraju dodati oceđen ječam,( ili šta već koristite ) još jednom sve promešati i probati da li je šta potrebno od začina. Ostaviti da se kratko prohladi.

Zaviti sarmice, ja sam imala malo i ekstra fila pa sam iskoristila da napunim i malo ljutih paprka, jer se i one mogu koristiti umesto raštike.

U isti tiganj sipti 250 ml kuvanog paradajza, dodati oko 200 ml vode, 1 kašiku brašna ( i ne mora ) suvi začin, sjediniti i preliti preko sarmica.

 Pokriti alu folijom i peći oko sat vremena, otkriti na kratko da se malo zapeče.


Poslužiti toplo i po želji možete poslužiti sa veganskom kiselom pavlakom ili grčkim jogurtom. Ja nisam imala i meni je bilo odlično i bez toga.


четвртак, 5. јун 2025.

Eh te kifle.......

 U zadnjih godinu dana uopšte ne mesim onoliko koliko sam ranije mesila ali tu i tamo umesim kiflice, koje oboje volimo i obično ne mesim veliku količinu testa jer radije volim da to pojedemo što umesim nego da mi stoje, jer i sami znamo da pecivo koje se danas ispeče ipak nije isto sledećeg dana, mada mom mužu to uopšte ne smeta.

Sastojci: 650 do 700 g mekog brašna tip 400, 150 ml kefira, 225 ml toplog mleka, 100 ml ulja, 2 jaja, 10 g suvog ili 30 g svežeg kvasca, 1 kašičica šećera, 1 i po kašičica soli, 1 kašika jabukovog sirćeta

Priprema: Prosejati brašno i odvojiti 100 g od ukupne količine. U manju zdelicu sipati toplo mleko, kefir, ( ja koristim moj domaći ) ulje, kvasac, jabukovo sirće, šećer i jaja, sve sjediniti, dodati 100 g brašna, promešati i ostaviti da se kvasac podigne.

Iz preostalog brašna odvojiti nekih stotink grama i ostaviti sa strane a u to brašno dodati narasli kvasac i zamesiti testo i ako je potrebno dodavati po mao brašna, koje ste ostavili sa strane, dok ne dobijete meko i glatko testo koje se ne lepi za ruke. Pokriti i ostaviti da testo naraste.

Naraslo testo premesiti i podeliti na onoliko delova na koliko želite  da su vam kiflice velike. Ja sam moje podelila na svaku po 60 g jer nisam želela da mi koflice budu velike. Ostavite 5 minuta da testo odmori pa tek onda tanjiti.

Rastanjiti svaki deo, gore puniti sa čime želite, ja ih obično punim sa krem sirom a nekad sa šunkom i sirom, prebaciti gornji deo preko nadeva a donji deo raseći na trkice ( gledajte da je donji deo uži od gornjeg, biće lepše kad se zavije )  ali ne do kraja i zaviti ih. Malo ih uvrnuti prema dole i ređati na pleh koji ste prekrili pek papirom.

 Meni su trebala dva pleha jer ja ne volim kad se kiflice dodiruju jedna sa drugom, volim da su svuda okolo lepo pečene.

Pokriti krpom i ostaviti da još jednom naraste dok se rerna greje na 200°C Premazati umućenim jajetom u koje ste dodali 1 kašiku mleka. Posuti semenkama po izboru i peći oko 20 do 25 minuta ili dok vam ne porumene onako kako vi volite da budu rumene.

Ostaviti  ih kratko da se prohlade pa ih poslužite onako kako vi želite. Kifle se mogu praviti i bez ikakvog nadeva, prazne a ako ih pravite takve mogu poslužiti i za ručak umesto hleba.


Prijatno!!!