Ovu vrstu pogače možete uvek da pravite, može da vam bude slavski kolač, pogača za goste ili, kao što sam je ja pravila, za našu Božićnu česnicu.
Mir Božji - Hristos se rodi!!
Za sve vas koji danas slavite slavu Sv. Stefana, neka vam je srećna slava!!
Sveti Stefan se uvek slavi 9. januara, trećeg dana Božića i jedna je od većih slava u našem narodu.
Kod Srba postoji veliki broj narodnih običaja vezanih za Stevanjdan. Najrašireniji običaj je da se na Stevanjdan iznosi božićna slama iz kuće, koja se, zbog verovanja u njenu plodotvornu moć, prvo pažljivo pometena i skupljena, ostavlja u štalu, privredne objekte, voćnjak ili među pčele, radi podsticanja roda ili napretka.
U Vojvodini je tradicija da slamu iznose žene, tiho, da se ne bi čulo kako odlazi Božić. One metlu kojom je božićna slama pometena, ne koriste tokom godine, već radi zdravlja čuvaju.
Sastojci: 600 do 650 g brašna, 2 jajeta, 100 g kiselog mleka / pavlake, 250 ml toplog mleka, 8 g suvog kvasca, 50 ml ulja, kašičica šećera, 1 puna kašičica soli
i još: 75g omekšalog putera, semenke
Priprema: Prosejati brašno i staviti u vanglicu 600 g
Zagrejati mleko da je toplo i uzeti jedan deo u koji ćete staviti kašičicu šećera, suvi kvasac i kašiku brašna, sve izmešati i ostaviti sa strane da se kvasac podigne.
Ja koristim instant kvasac ( quick rise ) koji se stavlja direktno u brašno.
Umutiti 2 jajeta,oduzeti jednu do 2 kašike umućenih jaja za premaz pogače a ostalo staviti u prosejano brašno, dodati kiselo mleko, ulje, preostalo toplo mleko,so i nadošli kvasac.
Ručno ili mikserom zamesiti testo, koje treba da bude mekše i da se vrlo malo lepi za ruke,ako je testo premekano, dodavajte po malo od onih preostalih 50 g.
Testo je dobro umešeno kad po njemu vidite plihčiće ili kad ga pritisnete prstom, u testu ne ostane rupa od prsta već se vrati nazad.
Pokriti i ostaviti na toplom mestu da se testo udupla, ako je prostorija toplija ne treba više od 45 minuta do sat vremena.
Naraslo testo isipati na radnu površinu,premesiti i podeliti na dva dela, jedan malo veći od drugog.
Taj deo što je veći podeliti na 12 loptica, kod mene je to bilo oko 72-3g svaka loptica.
Premesiti ih i oblikovati u kuglice. Kuglice, po želji možete i puniti sa sirom, ja nisam.
Ako pravite pogaču kao česnicu, novčić oprati, obrisati, zaviti u alu foliju i staviti u jednu od kuglica.
Da pečete ovu pogaču možete da koristite šerpu od 26cm prečnika ili dublju tepsiju.
Ja sam htela da mi pogača bude visoka, te sam koristila veliki kalup za kuglof, ako koristite šerpu, onda u sredini staviti neku oruglu zdelu, koju ćete obaviti alu folijom i nju čete premazati sa uljem ili poprskati sprejom za pečenje, da vam se nebi zalepilo testo dok se peče.
Poređati kuglice okolo stranica tepsije, koju ste prethodno premazali sa puterom ili uljm.
Preostalo testo podeliti na 4 dela i svaki deo premesiti i rastanjiti u veličini manjeg plitkog tanjira.
Pošto je testo dosta meko i po malo lepljivo, pomažite se prilikom rastanjivanja gustinom.
kad ste rastanjili sva 4 dela, tri jufkice premažite sa omekšalim puterom i stavljati ih jednu na drugu a četvrtu jufkicu ne premazujemo.
Rastanjiti tako naređane jufkice debljine oko pola cm.
Raseći ih na 8 jednakoh trouglova. Svaki trougao raseći po sredini ( pogledajte sliku ) i provući uži deo trougla kroz taj rasečeni deo dva puta. Podviti malo stranice širog dela i staviti tako pripremljeno između loptica, koje ste stavili u tepsiju.
Kad ste završili sa svim mašnicama, pokriti providnom folijom i ostaviti na toplom mestu oko 30 minuta da pogača malo naraste.
Zagrejati rernu na 200°C
Naraslu pogaču premazati sa onim delom jajeta,koji ste ostavili na stranu u koje ćete 1 kašiku mleka i kap dve ulja, umutiti i premazati.
Posuti semenkama po vašem izboru.
Staviti u rernu da se peče, smanjite temperaturu na 175°C i peći oko 35 do 45 minuta ili dok vam lepo ne porumeni.
Pogača je gotova kad je podignete, za njenu veličinu bude veoma lagana.
Ostaviti u tepsiji nekoliko minuta,pažljivo okrenuti,ostaviti vrlo kratko na žici, pokrite je sa kuhinjskom krpom ( ja nisam ) i poslužite je toplu.
Korica ove pogače je hrskava a unutra je meka kao najmekši pamuk.
Prijatno!!!!
Много красиво, Зори!
ОдговориИзбришиПоздрави!
Hvala Iliana i puno pozdrava.
ИзбришиBaš zanimljivi običaji.
ОдговориИзбришиPogača divno izgleda!
Hvala Petra.
ИзбришиZoko, pogača je prelepa! I ja se mislim da ove godine pravim za slavu "pravu" pogaču, sa dosta putera pa možda čak i sira, umesto one klasične od hlebnog testa...Ova tvoja je jako dekorativna, kao neka velika kruna!
ОдговориИзбришиjoj Jeko, kod nas kad je slava, prvo raskomadaju slavski kolač i jedu ga sa jelom, retko ko da jede posle hleb,možda nije loša ideja praviti sa sirom, ali ne znam koliko je praktično za slavu, osim ako ćeš sir umesiti u testo, e onda je to druga priča.
Избриши