среда, 6. мај 2020.

Hleb sa kiselim testom

Ja se razmišljam već nekoliko godina kako ću početi da uzgajam sourdoug starter i svaki put mi se čini mnogo komplikovano, to oduzimanje, dodavanje, proces traje 7-8 dana a iskreno rečeno najviše mi se nije dopalo to bacanje testa koje bude višak. Elem, pre 5 dana se rešim i ja da počnem sa starterom, danas mi je 6-ti dan i ne ide to onako kako je napisano, bar meni,ili sam stvarno glupa ili jednostavno ne čitam dovoljno uputstva kako se to radi, ali ne odustajem, idem dalje pa ću valjda stići da ga nekako napravim. Dok pravim taj sourdough starter, setim se da je moja majka ( baka ) pravila hleb od testa, koje je uvek ostavljala od prethodnog mešenja i hleb je bio dobar...e sad, nije ga ona pravila da on raste celu noć, već je to zamesila, ostavila da naraste i pekla..probaću ja i na taj način, trenutno sam u fazi hleba koji se ne mesi a sigurna sam, samo mi treba vremena da se još igram sa ovim testom, da ima načina i varijacija sa ovim testom...to je sledeće. Za sve vas, koji ste mi poslali privatne poruke da biste želeli da imate recept za ovo testo, pišem recept.


Sastojci za hleb koji se ne mesi:  450 g brašna + za doradu hleba, 375 ml tople vode, 1 g suvog kvasca, 1 do 2 kašičice soli, ili po ukusu
Sastojci za hleb sa preostalim testom:  50 g testa od prethodnog mešenja, 20 g brašna, 80 ml mlake vode, 500 g brašna + za doradu testa, 350 do 375 ml vode, 1 do 2 kašičice soli, ili po ukusu

Priprema:  Da vam ne pišem ceo proces mešenja ovog takozvanog hleba koji se ne mesi, evo vam link do originalnog recepta:
http://pomoravka1.blogspot.com/2020/04/hleb-koji-se-ne-mesi.html

Pripremite taj hleb i kad ste došli do faze da ga isipate na pobrašnjenu radnu površinu, oduzmite kašikom ili rukom 50 g testa i staviti u keramičku ili staklenu zdelu, zatvorite i stavite u frižider a vi nastavite sa pripremom vašeg hleba koji se ne mesi.

Kad ste spremni da mesite svoj prvi hleb sa odvojenim testom, izvaditi parče testa iz frižidera, dodajte mlaku vodu i brašno u testo i izmešajte sve zajedno i ostavite sat vremena na sobnoj temperaturi.
Dodati to testo u pola kg brašna, sipati 350 do 375 ml vode da dobijete testo vrlo slično testu koje ste umesili prvi put ili za dlačicu ređe i kašikom izmešati sve zajedno..
Pokrite i ostavite na sobnoj temperaturi oko sat vremena.
Posle sat vremena kašičicom sipajte so svuda okolo ivice posude i spatulom sjedinite so sa testom, tako što ćete spatulom "vući" testo od ivica posude prema sredini testa. Kad vam je si sjedinjena s testom, ponovo pokriti i ostaviti na kuhinjskoj temperaturi.
Ja ovako pravim ovaj hleb, sigurna sam da ćete vi naći svoj način kako ga najbolje napraviti.


Posle nekoliko sati stajanja, premesite ga još jednom sa spatulom na isti način kako kad ste dodali so.
Pokriti i ostaviti preko noći da testo raste.
Ujutru bi testo trebalo da izgleda ovako. ( pogledajte kolaž )
Pobrašniti radnu površinu, isipati testo i pobrašnjenim rukama vući testo sa svih strane i završavati na sredinu i oblikovati testo u kuglu. to možete rukama ili ovom spravicom, koju vidite sa desne strane. Okrenite testo sa da vam je glatka strana odozgore.
Pek papir pobrašnite sa brašnom, stavite pripremljeno testo i zajedno sa pek papirom staviti hleb u zdelu, pobrašniti još malo odozgore,pokriti i ostaviti još 2 sata na sobnoj temperaturi.
Zagrejati šerpu zajedno s poklopcem na 230°C, pažljivo izvaditi iz rerne i staviti testo zajedno s papirom u vrelu šerpu.
Oštrim nožem ili žiletom zarezati testo odozgore ( nekad hoće da pukne i bez zarezivanja a nekad neće, tako da sam ja počela da testo zarezujem, ali budite pažljivi da ne zarežete previše pa da vam testo padne ) poklopiti i peći poklopljeno oko 35 minuta, otklopiti i peći još 10 minuta da hleb porumeni.
Ja ne volim da mi je korica hleba previše tamno ispečena, zato ga duže pečem poklopljenog a kraće otklopljeno.
Vi pecite onako kako volite, ali ovaj hleb se obično peče oko 45 minuta.


Brašno koje sam koristila za ove hlebove je bilo obično namensko brašno a zadnji hleb, koji vidite gore na slici je pravljen sa 250 g namenskog ( meko ) brašna i 250 g speltinog integralnog brašna iz Srbije, koje kupujem ovde.
Sledeći će biti sa pola namenskog i pola integralnog ( običnog ) brašna, koje je takođe iz Srbije.


Mislim da sam vam napisala sve ono što bi trebalo znati o ovom divnom hlebu.
Ja sam pravila hleb sa 50 g preostalog testa i jednom sa 80 g preostalog testa i taj, koji je bio sa 80 g malo se osećao na kiselkasto, e sad, ne znam da li je to bilo zbog speltinog brašna ili šta već, ali sledeći put će biti 50 g preostalog testa, jer mi je to sasvim dovoljno za 500 g brašna i da se ne oseća ni malo kiselost testa.
Znači da ovde ima još mesta "za igranje" ali za sada mi je ovo najbolja opcija da dobijem fantastičan hleb, bez sourdough stratera.


Prijatno!!!!

Нема коментара:

Постави коментар