четвртак, 30. јануар 2025.

Lisnati hleb

 Danas je vreme takvo da ne izadješ iz kuće a nama treba hleb, pa ništa, bar brašna imamo u kući uvek i hajde mesi.


Sastojci: 800 g + za doradu testa mekog brašna, 350 ml toplog mleka i 150 ml tople vode, 1 kocka  svežeg ili 2 kesice suvog kvasca, 2 jaja + pola umućenog jajeta, 1 kašika šećera, 1 dobro puna kaščica soli, 120 ml ulja, pola kašičice praška za pecivo

i još: 75 g putera, pola umućenog jajeta, 1 kašika mleka, semenke po izboru

Priprema: Prsejati brašno, pa odvojiti 100 g a 700 g staviti u vanglicu, dodati prašak za pecivo.

U drugu,  veću zdelu sipati toplo mleko, toplu vodu, šećer, kvasac, 2 jajeta i polovinu od trećeg ( umutiti sva tri pa odvojiti malo za premazivanje hleba a ostatak sipati u zdelu ) dodati suvi kvasac i ulje i sve to žicom za mućenje sjediniti. Sipati svu količinu brašna i varjačom izmešati da se sjedine brašno i tečnost.

Mesiti testo i po potrebi dodavati od preostalog brašna. Umešeno testo treba da bude meko i elastično ali da se ne lepi za ruke. Oblikovati testo, premazati zdelu sa malo ulja i staviti testo da raste na toplom mestu.

Naraslo testo podeliti na pola i premesiti obe polovine. Jedan deo pokriti i ostaviti na stranu a drugi deo rastanjiti oklagijom na pola cm debljinene u pravougaonik i premazati sa polovnom omekšalog putera. Zaviti kraću stranu u rolat i  zalepiti kraj za testo, iseći na 12 jednakih delova. Pleh, veličine 8 cm X 22cm premazati sa omekšalim puterom ili prekriti pek papirom i isečene delove stavljati u kalup.




Kad ste završili sa ređanjem malih rolatića, prekriti i ostaviti na toplom mestu dok vi sad to isto radite sa drugim delom testa.


Ostaviti oba kalupa ( ko želi, može da koristi veći kalup pa da ima samo jedan hleb, meni je bilo potrebno da imam dva hleba ) da testo još jednom naraste.

Naraslo testo premazati sa jajetom koje ste ostaavii sa strane u koje ste dodali 1 kašiku mleka i posuti semenkama po vašem izboru. Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 175°C oko 30 minuta ili dok vam ne porumeni kako vi  volite.

Ispečen hleb kratko ostaviti u kalupu pa pažljivo izvaditi iz kalupa i ostaviti na žici da se ohladi.

Hleb možete kidati rukom jer se svako parče lako kida, kao da je harmonika hleb, jer za mene je i ovo jedna vrsta tog hleba


Prijatno!!!

среда, 29. јануар 2025.

Puter kifle

 Verovatno i sami vidite da više nisam tako redovna sa pisanjem recepta, puno sam svašta nešto pravila, slikala ali me mrzi da pišem recepte jer jednostavno svi mi nekako liče jedni na druge i eto tu i tamo napišem po neki, da kad mi zatreba da mogu ovde lakše da ih nađem, mada se dešava da i ovde ne mogu da ih nađem, jer mislim da je ovaj moj blog, jedan od retkih blogova, koji ima skoro 3 hiljade recepata, najverovatnije da  su testa pod brojem jedan...

Ja sam emotivno vezana za puter kifle, o tome ću nekom drugom prilikom, i ovog puta su mi se baš jele i naravno da sam se malo poigrala sa testom...


Sastojci: 750 g svenamenskog brašna + za doradu testa, 250 ml toplog mleka, 125 ml tople kisele vode, 2 kašike jabukovog sirćeta, 1 jaje, 1 belanac, 30 g svežeg kvasca, 1 kašika šećera, 1 kašičica soli, 75 ml ulja, 30 g mleka u prahu

i još: 100 do 150 g putera, žumance za premazivanje testa, 1 kašika mleka i semenke po vašem izboru

Priprema: Prosejati brašno. Ja uvek prosejem više brašna nego što mi treba pa u zdelu stavim oko 700 g brašna  ( jer sva brašna ne upijaju isto tečnost ) a ostatak ostavim sa strane pa dodajem po potrebi.

Puter isečem na onoliko delova na koliko ću imati kiflica jer neko će praviti kiflice na klasičan način a ja sam moje pravila kao što vidite na fotografiji.

U vanglicu sipati toplo mleko, toplu kiselu vodu, šećer, ulje, jaje, belanac, mleko u prahu i kvasac i svaki put posle dodavanja bilo kog sastojka izmešajte žicom i na kraju dodati jabukovo sirće.

Dodati polovinu prosejanog brašna i varjačom sjediniti, dodati još brašna pa dodati kašičicu soli ( ja sam koristila slani puter i nama je bilo dovoljno slano a vi stavite soli po vašem ukusu ) i onda mesiti rukom i dodati i ostatak brašns i mesite dok ne dobijete meko i glatko testo koje se ne lepi za ruke.

Umešeno testo oblikovati u kuglu a vanglicu premazati sa malo ulja i staviti testo. Pokriti i ostaviti na toplom mestu da se testo podigne.

Naraslo testo isipati na radnu površinu i ako želite da pravite kifle kao što sam ih ja pravila, onda podelite testo na 24 dela. ako hoćete da pravite klasične kifle, podelite testo na pola.

Ja sam podelila testo na 24 dela, svaki deo sam premesila, oblikovala u manje loptice, pokrila i ostavila 5 minuta da testo odmori.

Svaki deo testa sam rastanjila da je gornji deo širi a donji uži. Na širi deo testa sam stavila štapić putera a donji, uži deo, sam isekla na trakice ali ne do kraja, jer se onda lakše zaviju, ne moram da "jurim" one rasečene delove da ih podvijem kad zavijem kiflu.

Pripremiti 2 pleha, koje ćete prekriti pek papirom. Ređati zavijene kifle ali ostavite mesta između jer će kifle još jednom da narastu dok se peku i dobićete pun pleh kifli.

Kifle pokriti dok ih tanjite da vam se ne suše. Kad ste završili sa svim kiflama, prekriti ih kuhinjskom krpom ili providnom folijom i ostavite da rastu 10 do 15 minuta a onda uključite rernu na 175°C i kad se rerna zagrejala, premažite kifle sa umućenim žumancetom u koje ste dodali 1 kašiku mleka, posuti ih semenkama po vašem izboru i peći oko 20 minuta ili dok vam ne porumene onako kako vi volite.

Pečene kifle ostaviti da se kratko prohlade pa ih poslužiti za doručak ili užinu.

Mi smo ih jeli sa ajvarom, suvom slaninom, kobasicama i belim lukom. ( trebao nam je beli luk u to vreme jer smo bili bolesni pa smo smatrali da nam je dobro došao u tom momentu😜😜)

Kifle su odlične i sledećeg dana, samo ih kratko zagrejati, bar sam ih ja zagrejala, dok mm ih nije grejao već ih je jeo jer su bile sobne temperature.

Nisam mogla da napravim bolje fotkice jer u jednoj ruci sam držala telefon a u drugoj pokušala da vam dočaram kako su kifle izgledale.

Prijatno!!!!


петак, 3. јануар 2025.

Čorba sa sočivom / lećom

Danas jedno sasvm obično jelo, čorba od sočiva / leće sa povrćem da malo odmorimo naše stomake od sve teške hrane koja se jela tokom ovih praznika.Ja postim ovaj božićni post, tako da meni nije teško palo ali čorbicu od sočiva obožavam.


Sastojci: 200 g sočiva, manja glavica crnog luka, 1 manji struk praziluka, 2 manje ili 1 veća šargarepa, 2 stapića celera, 2 do 3 čena belog luka, 2 do 3 krompira, 2 kašike ajvara, so, biber, suvi začin, 250 ml kuvanog paradajza,voda po potrebi, peršun, ulje

Priprema: U dublju šerpu zagrejati ulje i dodati sitno isečen crni luk, kratko ga propržiti pa dodati praziluk, koji ste prethodno očistili i oprali pod mlazom hladne vode i pržiti sve zajedno. Dodati šargarepu isečenu na  sitnije kockice a zatim i štapiće celera isečene na kockice, na kraju dodati sitno isečn beli luk.

Začiniti po želji, ja sam dodala so, biber, 1 kašičicu mlevene paprike,suvi začin, 2 kašike ajvara, sve izmešala i onda dodala sočivo, koje sam prethodno očistila, oprala i ostavila da odstoji u vodi nekoliko sati pre kuvanja.

Naliti kuvanim paraadajzom ( ako vam je pradajz kiseo, dodati pola kašičice šećera )  i vodom koliko želite da vam je čorba gusta / retka. Pustite da provri, smanjite temperaturu i kuvajte do desetak minuta pre nego što je sočivo kuvano i tek onda dodati krompir isečen na sitne kockice jer krompir se skuva jako brzo. Ko želi, krompir može staviti i ranije, malo će se više raskuvati ali će zato čorba da vam bude kremastija i gušća.

Pred služenje posuti sitno isečenim peršunom i poslužiti je toplu.
Moj muž ju je jeo sa projom a ja ne jedem hleb, meni je bilo dovoljno samo topla čorbica.


Ko želi, umesto krompira može dodati batat ili bundevu, ja volim i jedno i drugo ali trenutno nisam imala u kući.

Ko posti na vodi, čorba se može napaviti i bez ulja, staviti da se kuva sve zajedno bez prethodnog dinstanja povrća.

Prijatno!!!


Kod nas je danas divan sunčan dan, ali je napolju jako hladno, tako da mi uživamo u ovom suncu ali napolje nismo izašli.