петак, 25. септембар 2020.

Lime coconut zucchini cake

Volim ove žute tikvice ( summer squash ) i ne pamtim da sam ih ikad toliko koristila kao ove godine, jer komšijina mama ih donosi svakih 4-5 dana...Znamo svi koliki se trud uloži u baštu i odgajanje povrća i šteta je ne iskoristiti ih...


Sastojci:  175 ml ulja, 250 g gustog jogurta, 1 kašika sok od limete, 3 jaja, 200 g šećera, 450 g brašna, 7 g soda bikarbona, 7 g praška za pecivo, 1 kesica vanilinog šećera, 1 kašika izrendana korica limete, pola kašičice soli, 50 g krupnog kokosa, 280 g izrendane tikvice
i još: 250 ml šećera u prahu, 1 do 2 kašike soka od limete, tostirani kokos, izrendana korica limete ( ne mora )

Priprema: Uključiti rernu da se greje na 175°C.
Izrendati tikvicu. Ovde možete da koristite žutu ili zelenu tikvicu. Ja sam imala žutu te sam nju koristila. Ostaviti na stranu.
Izrendati koricu limete i iscediti sok.
Izmeriti sve namirnice.
Brašno, prašak za pecivo,sodu bikarbonu i so izmešati i prosejati u zdelu.

Umutiti jaja sa šećerom i vanilom u penastu masu, dodati ulje, stalno muteći i jogurt i kad je sve sjedinjeno, dodati brašno iz nekoliko puta i to sjediniti spatulom.
Pripremiti dva manja pleha, veličine 22cm X 10 cm ili sličnih veličina i podmazati ih uljem ili sprejom za pečenje.
U gustu masu dodati izrendanu tikvicu i kokos i sve dobro sjediniti.
Kašikom sipati po pola u plehove, ( kod mene je oko 712 g svaka polovina ) poravnjati odozgore i lupkati o radnoj površini blago da se testo poravnja svuda podjednako.
Peći u prethodno zagrejanoj rerni oko 50 do 55 minuta ali proveriti čačkalicom pred kraj pečenja.

Pečen kolač izvaditi iz rerne i ostaviti 5 minuta u plehu / kalupu, okrenuti i izvaditi.
Ostaviti da se dobro ohladi, ako sečete dok je još toplo, izgledaće gnjecavo.
Umutiti prah šećer sa sokom od limete i kašikom preliti preko kolača, posuti istostiranim kokosom i po želji, izrendanom limetinom koricom.
Poslužiti onako kako vi volite.


Ako ne pravite preliv od prah šećera i limetinog soka, onda u testo dodati još 100 g šećera jer kolač vam neće biti dovoljno sladak.


Prijatno!!!!

четвртак, 17. септембар 2020.

Kolač sa šljivama i bademom

Idealna kombinacija...pravila sam davno nešto na ovu temu sa smokvama, ali kod nas nema baš veliki izbor smokvi tako da je ovog puta kombinacija sa šljivama i iskreno, ovo mi se jako dopalo a dopalo se i našim gostima.


Sastojci:
  160 g brašna, 60 g samlevenog blanširanog badema, 100 ml ulja, 1 kesica praška za pecivo
prstohvat soli, 2 jajeta, 125 ml pavlake 10% mlečne masnoće, sok i korica od 1 limuna, 140 g šečera, 1 kašičica ekstrakt badema, 10 do 12 šljiva
Sastojci za posip: 30 g mlevenih badema, 30 g omekšalog putera, 1 kašika šećera
i još:  blanširani badem sečen na listiće, šećer u prahu

Priprema:   Brašno, prašak za pecivo,samleven badem i prstohvat soli izmešati zajedno i ostaviti na stranu.
Koricu od limuna izrendati i iscediti sok.

Umutiti cela jaja sa šećerom u penastu masu, dodati ulje, pavlaku, limunovu koricu i sok, ekstrakt badema i umutiti sve zajedno.Na kraju dodavati brašno iz nekoliko puta i sjediniti spatulom ili žicom za mućenje.

Kalup za tortu, veličine oko 20 cm, premazati omekšalim puterom i posuti brašnom, ako želite možete prekriti pek papirom, dno i stranice.
Sipati pripremljenu masu.
Šljive, koje ste prethodno oprali i osušili iseći na polovine i poređati svuda okolo i u sredini testa., sečena strana gore. Vrlo blago ih gurnuti u testo a i ne morate.
U manju posudicu izmešati samlevene nademe, puter i 1 kašiku šećera i kad dobijete po malo mrvičasto testo prstima posuti svuda preko šljiva a preko toga posuti seckanim bademima.

Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 175°C oko 45 minuta ili dok vam ne porumeni. Obavezno probati čačkalicom u sredini kolača da li je pečeno.
Vi najbolje poznajete sb+voju rernu, nekom će trebati malo duže, nekom malo kraće, meni je trebalo tačno 45 minuta.
Izvaditi kolač i ostaviti da se ohladi dvadesetak minuta u kalupu i onda vrlo pažljivo preneti na žicu da se potpuno ohladi. Može se poslužiti i mlako

Kolač je izuzetno sočan i dobar je i sledećeg dana, bar su mi tako rekli oni koji su ga odneli kući jer nama nije ostalo ništa.

Ovde ćete naći sličan kolač koji je pravljen sa smokvama



Prijatno!!!!



уторак, 15. септембар 2020.

Marinirane mini papričice

Ne treba im više od 24 sata da stoje i spremne su za konzumiranje..idealno sa pire krompirom i pečenim mesom, ili kao predjelo sa suhomesnatim narescima.


Sastojci:  750 g do 1 kg mini papričice raznih boja, 1 kašika maslinovog ulja, 4 do 5 pune kašike sitno iseckanog peršuna, 4 do 5 kašika sitno iseckane mirođije, 6 do 8 čenova sitno iseckanog belog luka, 4 kašike šećera od bambusove trske, 1 i po kašika morske soli, 325 ml jabukovog sirćeta, 250 ml hlane vode

Priprema:  Male paprike oprati, osušiti i preliti sa kašikom maslinovog ulja i sve dobro izmešati.
Zagrejati roštilj na 300°C i staviti sve papričice da se peku.
Peći svaku stranu po 2 minuta ili samo dok se pojave grill štraftice, okrenuti i peći još 2 minuta..ne više od 5 do 6 minuta.
Kod nas je danas toliko duvao vetar da sam ja morala moje papričice peći u tiganj.
Zagrejati veći i širi tiganj da je dobro vruć i sipati sve papričice i pržiti ih bez dodavanja ulja, samo ono što ste sipali u paprike dok vam ne porumene, ali ne mnogo, onda ih okrenuti na drugu stranu.
Kad ste ih svuda ispržili po malo, izvaditi ih u zdelu i ostaviti da se ohlade.


Dok se paprike ohlade, pripremiti marinadu.
Peršun i mirođiju oprati i osušiti i sitno iseckati posebno.
Beli luk očistiti i sitnije iseckati, ostaviti sa strane.
U hladnu vodu dodati jabukovo sirće, originalni recept je sa običnim belim sirćetom, meni se više dopada sa jabukovim sirćetom, so i šećer i mešati dok se ne otopi.


U teglu od 1 kg ili malo veću, staviti na dno polovinu iseckanog peršuna,mirođije i belog luka, preko naređati što bolje možete pečene papričice i na polovinu papričica staviti polovinu od preostalog peršuna, mirođije i belog luka pa opet papričice i završiti sa začinskim biljkama i belim lukom.
Naliti sa sirćetom i vodom da vam sve bude u tečnosti.
( ako vam šta ostane, ostavite pa dodajte u paprike kad ih služite )
Zatvorite i ostavite u frižider da odstoje najmanje 24 sata.


Prijatno!!!!

субота, 12. септембар 2020.

Džem od šljiva sa ukusom vanile

Godinama sam pravila džem od šljiva tako što sam džem kuvala u velikoj šerpi u rerni, ove godine sam htela da to malo promenim i prvi put ga kuvam na ringli, e od sada ću ga uvek tako i kuvati.
Ja kuvam po manje iz 4 puta, ovog puta sam imala 10 kg šljiva, kad sam ih očistila, dobila sam nešto više od 8.5, skoro 9 kg šljiva.
Podelila sam na 4 dela, što znači svaki deo je bio malo više od 2 kg i na svakih 2 kg šljiva ja sam stavila 150 g šećera, sada, u zavisnosti od zrelosti i slatkoće šljiva, odredićete da li vam je dovoljna ta količina šećera. 
Ja volim da osetim ukus šljive a ne šećera a vi odlučite šta vi želite.
Ko želi, šećer može da zameni stevijom i 1 g  stevije zameniće vam 12 g šećera...ja steviju ne koristim, ovde sam koristila beli sitan šećer.


Sastojci:  2 kg očišćenih šljiva, 300 g šećera, 1 mahuna vanile ili 3 kesice burbon vanila

Priprema:  Šljive oprati i iseći na manje komadiće, ko voli da ima veće komadiće kožice šljiva preseći samo na 4 dela.
Naša deca ne vole mnogo da vide kožicu pa ja ih onda sitnije isečem.
U veću i širu šerpu sipati isečene šljive, posuti šećerom i sve izmešati.
Ringlu uključiti na osrednju temperaturu i kad se šećer otiopio i šljive ispustile malo svoje tečnosti, malo povećati temparaturu i kuvati, povremeno mešajući.
U zavisnosti koliko su šljive "vodene" neko kuvanje traje sat i 15 minuta, neko ide do sat i 45 minuta. ( ovo je za količinu od 2 kg )
Kad džem počne da se zgušnjava, onda ćete morati mnogo češće da mešate da vam nebi zagoreo.
Ako koristite kesice burbon, ili vanilu koju vi volite, staviti pred kraj kuvanja.
Ako koristite mahunu vanile, rasecite je na pola i tupom stranom noža izgrebati sve semenkice i staviti mahunu i semenkice iz mahune u šerpu sa voćem.
Kuvati dok džem ne bude gust i kad povučete varjačom po dnu šerpe treba da ostane trag iza nje, ako ga nema, kuvajte još.

Ja ovako radim na dve ringle u dve šerpe. Imam samo 1 veliku plotnu a na drugu plotnu, koja je manja, stavim drugu šerpu i nju kuvam na slabijoj temperaturi jer ne želim da mi obe šerpe sa džemom budu gotove u isto vreme, dok mi je prva šerpa sa džemom kuvana i dok nju sipam u teglice, onu drugu šerpu pomerim na veću plotnu i nju dokuvavam.

Na početku, kad stavite džem da se kuva, operite sve teglice i mokre staviti u rernu, uključiti temparuturu na 100°C i ostavite da se tegle same osuše i zagreju u rerni.
Poklopce iskuvati u vreloj vodi.

Kad je džem kuvan, ( izvaditi mahunu vanile, ako ste je koristili ) sipati vruć džem u vruće tegle, zatvoriti iskuvanim i osušenim poklopcima i staviti teglice na neko staro ćebe, ušuškajte ih i ostavite tako da se potpuno ohlade.
Drugi način je kad su vam sve teglice pune, zatvorite ih, uključite rernu na 100°C i ostaviti ih oko pola sata u rerni, isključite rernu i ostaviti ih da se ohlade.
Sećam se da su naše bake stavljale napunjene tegle u rernu, koju su prethodno zagrejale i ostavile u rerni da se odozgore uhvati korica pa su ih tek onda zatvarale, ja tako još nisam probala, meni je najbolja metoda, vruć džem u vruće tegle.

Ohlađene teglice smestiti u špajz ( mi imamo hladan špajz / cold cellar  )

U našoj  porodici imamo onih koji ne vole da vide kožicu u džemu, ja za njih pravim jednu turu džema, koji pred kraj smrvim štapnim mikserom i vratim nazad na ringlu da ga dokuvam.
Taj džem vidite na gornjoj slici.


Jedna tura džema je napravljena sa ukusom ruma, tu sam dodala 3 kesice vanile sa ukusom ruma a jedna tura je napravljena sa limun vanil šećerom.

Od svih ukusa, najlepši mi je sa ukusom vanile te sam pravila još jednu turu od 8 kg šljiva i da sam imala rum šećer, pravila bih još i sa njim, ali na moju žalost taj se šećer vrlo brzo rasprodao....sledeće godine.


Od 8 kg očišćenih šljiva dobila sam 6 kg džema.
Džem od šljiva se može praviti i sa dodatkom drugog voća; jabuke, aronije...meni je najlepši samo od šljiva..

Prijatno !!!!!

Dopuna recepta...ove godine sam napravila od vanilinog šećera sa ukusom ruma i jednostavno sam oduševljena....









среда, 9. септембар 2020.

Štrudla sa jabukama od dizanog testa

Ovu štrudlu možete da pripremite za goste ili vaše ukućane kao kolač koji ćete poslužiti uz kafu ili čaj. Ja sam ovu štrudlu napravila za goste, jer nisam htela ništa previše i uz belu kafu je baš bila perfektna.


Sastojci:  250 g brašna, 4 g suvog ili 10 g svežeg kvasca, korica od pola limuna, 50 g šećera, 1 kesica vanilinog šećera, 1 jaje, 100 ml toplog mleka, 40 ml ulja
Za fil: 4 izrendane jabuke, 2 kašike šećera, 15 g putera, limunov sok, suvo grožđe, cimet

Priprema:  Zagrejati mleko da je toplo, uzeti pola od ukupne količine mleka,dodati šećer i kvasac, izmešajte i ostavite da se kvasac podigne.
U drugi deo staviti ulje, jaje i izmešajte.
Brašno prosejati, dodati vanilu i limunovu koricu preostalo mleko i nadošli kvasac i zamesiti testo.
Pobrašniti radnu površinu isipati zamešeno testo i dobro izmesiti testo.Oblikovati u loptu, premazati sa vrlo malo ulja, pokriti i ostaviti na toplom mestu da testo naraste.

Dok testo raste pripremiti nadev od jabuka.
Jabuke oljuštiti, očistiti i izrendati na krupno i preliti sa limunovim sokom.
U veći tiganj dodati kašiku putera, otopiti, dodati izrendane jabuke, suvo grožđe, pošećeriti i dinstajte ih dok vam jabuke ne omekšaju.
Na kraju dodati cimet po vašem ukusu. ( ja nisam jer sam zaboravila )
Ostaviti da se ohladi.

Pobrašniti radnu površinu, isipati testo na to i pobrašniti i preko testa i oklagijom razvući u pravougaonik koji je oko .05mm debljine.
Pizza sekačem raseći po dužini na 3 jednaka dela i na svaki deo, po dužini staviti fil od jabuka, koji ste podelili na 3 dela.
Prebaciti testo, koje ste malo ostavili na početku, preko fila i zaviti u rolat.
Ivice rolata premazati sa malo vode da se ivice zalepe za testo.
Staviti zavijeni rolat sa strane i sad tako isto uraditi i sa preostala dva dela.
Sva tri rolata staviti jedan pored drugog i uplesti u pletenicu.Krajeve podviti ispod pletenice.
Kalup, veličine 10cm X 30cm, ili sličnih veličina prekriti pek papirom i preneti pletenicu.
Pokriti i ostaviti da testo još jednom naraste.
Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 175°C bez ventilatora za 25 do 30 minuta ili dok vam štrudla lepo ne porumeni.


Pečenu štrudlu ostaviti da se ohladi, iseći na parčiće, posuti šećerom u prahu izmešan sa vanilom i poslužiti.
Ja sam moju štrudlu sekla još se nije najbolje ohladila, jer sam morala da poslužim goste.



Ja namerno pravim od manje količine brašna jer ovo je bilo dovoljno za nas 4 i još je ostalo i da gosti ponesu.
Radije ću mesiti češće jer ja volim peciva samo dok su sveža, za vas, koji ne marite ako ostane više, uduplajte sastojke.


Prijatno!!!!!

понедељак, 7. септембар 2020.

Kukuruzne kifle

Auuu ljudi moji što mene mrzi da pišem recepte, toliko ih se nagomilalo a meni se ne piše...ove kiflice ( a biće i još jedne ) koje moram da zapišem da bih znala da ih ponovo napravim kad mi zatreba.


Sastojci:  450 g namenskog brašna, 150 g krupnije mleveno kukuruzno brašno, 10 g suvog kvasca, 1 i po kašičica soli, 1 kašičica šećera, 60 g otopljenog putera, 1 jaje, 250 do 300 ml toplog mleka ili mlaćenice
Sastojci za punjenje po vašem izboru: viršlice/ hrenovke, krem sir, feta sir
i još: 1 umućeno jaje sa malo mleka ili vode za premazivanje testa, semenke po izboru

Priprema:  Prosejati brašno, dodati so, šećer, kukuruzno brašno, suvi kvasac, izmešati sve zajedno.
Mleko ili mlaćenicu zagrejati da bude toplo ali ne i vruće i sipati u brašno, dodati jedno jaje, koje ste prethodno blago umutili viljuško, i otopljen i prohlađen puter.
Zamesiti testo.
Isipati na radnu površinu i dobro izraditi testo.
U zavisnosti od brašna, možda će vam trebati dok mesite testo da dodajete još, po malo, namenskog brašna dok ne dobijete glatko testo koje se ne lepi za ruke.
Oblikovati umešene testo u kuglu, premazati sa malo ulja i vratiti u vanglicu, pokriti i ostaviti na toplom mestu da testo naraste.

Naraslo testo isipati na radnu površinu i podeliti na 4 jednaka dela. Posuti ih brašnom ispod i odozgore, pokriti i ostaviti desetak minuta da se testo još jednom "odmori".
Svaki deo rastanjiti na pobrašnjenoj radnoj površini na onoliko koliko volite da su vam kifle velike..moje testo je uvek rastanjeno tanje jer ja volim da vidim one navoje da ih ima više ali volim da vidim i "bucke".
Iseći na 6 ili 8 delova, na svaki deo staviti punjenje po želji, iseći dole gde je trougao nekoliko puta pizza sekačem i zaviti u kiflu.
Ja sam neke sekla na 6 delova, neke na 8.

Pleh prekriti pek papirom i ređati kifle sa malim razmakom između.
Kad ste završili sa motanjem kifli, pokriti i ostaviti da se testo podigne još jednom.
Kifle će toliko narasti da će biti slepljene jedna pored druge, ako ne volite da su vam takve, onda pripremite dva pleha. ( meni nije smetalo )

Narasle kifle premažite sa umućenim jajetom sa nekoliko kapi vode ili mleka, posuti semenkama po vašem izboru i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 175°C bez ventilatora oko 25 do 30 minuta ili dok vam lepo ne porumene.
Ispečene kifle prekriti čistom kuhinjskom krpom i ostaviti da se prohlade.

Poslužiti tople sa jogurtom ili kefirim.
Odlične su i sledećeg dana, samo se moraju kratko zagrejati.


Prijatno!!!!!



четвртак, 3. септембар 2020.

Zacusca / Rumunski jesenji delikates

Moraću da vam ispričam priču kako dodjoh do ovog recepta. U ponedeljak vidim neku reklamu na FB da se mogu kupiti paprike, koje sami uberemo i to po nekoj smešnoj ceni i ja to kažem mom mužu i on kaže, ajde vidi gde je to tačno. Reklamiraju da su u gradiću pored Nijagare i ja pogledam adresu na google map, kad ono hoćeš, 2 i po sata vožnje od nas i ja kažem mužu ma to ne dolazi u obzir da idemo tamo da beremo paprike, kad on, ma hajde, idemo da se provozamo i da naberemo paprike. Ja u čudu, ali hajde...obično je on taj koji kaže, ma šta ćeš bre tamo tako daleko? Odosmo mi tamo, divan dan, sunčan ali ne i pretopao, taman dušu dalo za berbu. Kad smo ušli na plantažu paprika a mi ne znamo gde pre da gledamo, redovi i redovi paprika. Odvede nas dete traktorom do paprika koje hoćemo mi da beremo i mi ti se izbezumili od divote, posebno moj muž, kaže da mu je srce puno i da mu nije žao što je toliko dugo vozio. Dok smo mi brali paprike dodje jedan par naših godina i oni beru paprike. Pita nas žena šta ćemo praviti od tolikh ljutih paprika ( a mi nabrali i za našu prijateljicu ) i ja joj kažem da ću praviti ajvar ( vegetable spread ) sa tim a ona kaže i mi pravimo nešto na tu temu i zove se zacusca ( i onda mi kaže da su oni Rumuni ) i u priči meni žena da recept i ja ti pišem recept na sred plantaže... Ljudi moji, ako imate još paprika, ovo obavezno napravite jer je jednostavno fantastično, meni čak bolje i od ajvara. Ako nađem ovde još negde paprika, pravim još jednu turu...


Sastojci: 2 kg ispečenog i oljuštenog plavog patlidžana, 3 kg ispečenih i očišćenih paprika, 1. 5 kg iseckanog crnog luka, 1.5 do 2l kuvanog paradajza, 500 ml ulja, 4 - 5 lovorova lista, 2 kašike bibera, po ukusu so, čiste sterilizovane tegle

Priprema:   Paprike i plavi patlidžan oprati, osušiti i ispeći . Ostaviti da se dobro ohlade u poklopljenoj šerpi. Oljuštiti paprike i plavi patlidžan i očistiti paprike od semenki. Ostaviti da se ocedi. Oceđene paprike i patlidžan izmeriti koliko je potrebno za recept Iseći na sitnije komade paprike i patlidžan.

U veću šerpu sipati ulje i dodati sitnije isečen crni luk i pržiti dok luk potpuno ne omekša na tihoj temperaturi. Dodati isečenu papriku i plavi patlidžan, naliti sa kuvanim paradajzom, ( ako vam je paradajz pregust dodati malo tečnosti koje su paprike ispustile tokom ceđenja ) i dodati lovorov list, posoliti i pobiberiti i pustiti da provri, smanjiti temperaturu i kuvati oko 3 sata ili dok vam se ne zgusne, kad povučete varjačom po dnu bi trebao da ostane trag. Promešajte svakih desetak minuta a pred kraj kuvanja mešajte stalno da vam nebi zagorelo.

Tokom kuvanja, ako tečnost puno ispari, dodajte još ali ne mnogo, samo da se ukuva. Količina tečnosti puno zavisi od toga koliko su vam oceđene paprike i ako je potrebno još tečnost, dodajte sok koji vam je ostao od oceđenih paprika.

Tegle oprati i tako mokre staviti u rernu kad počnete da kuvate zacuscu i neka se same osuše u rerni a poklopce prokuvati u vreloj vodi. Skuvanu zacuscu sipati u vruće tegle, zatvoriti i svaku teglu okrenuti naopako i staviti u neko ćebe, ušuškati svuda okolo i ostaviti da se potpuno ohlade.


Ja sam jedan deo paprika zamenila sa ljutim paprikama, na ovu količinu sam stavila 400 g oljuštenih, očišćenih od semenki i oceđenih ljutih paprika. ( ako ne volite da je puno ljuto, stavite onoliko koliko volite  ili ne morate staviti ni malo ljutih paprika )  Kad sam solila, stavila sam manje soli pa sam pred sam kraj dodala još soli koliko sam mislila da će nama biti dobro i ukuvala još malo. 


Prijatno!!!!

уторак, 1. септембар 2020.

Aronia Berry Smoothie

Ove bobice su blogoslovene i njih treba iskoristiti maksimalno...mi smo u prethodnoj kući imali jedno drvce, ovde ga nemamo, ali znamo ljude koji ih gaje i za jeftine pare ih možemo kupiti...obećali su nam jednu sadnicu na proleće, ali i pored nje ćemo ih kupovati od njih, jer jedna sadnica ne daje mnogo plodova.


Sastojci:  60 g smrznutih bobica aronije, 2 manje jabuke, 1 banana, 150 ml nezaslađenog soka od jabuka ili voda, 1 kašika meda ili zaslađivača po vašem ukusu, pola kašičice cimeta

Priprema:  Bobice aronije, bananu,med, cimet, sok od jabuke i očišćene i na kockice isečene jabuke staviti u blender i samleti da dobijete tečnu masu.
Ako volite da je ređe, dodajte još soka ili vode i poslužiti.



Prijatno i u zdravlje da nam je!!!!