четвртак, 31. јануар 2019.

Hleb sa pavlakom i mlekom ( mlečni hleb )

Uhvatio nas je talas hladnoće, gde se temperatura kreće i do -22°C i ko da ide po ovoj hladnoći da kupuje hleb kad se može pripremiti u toploj kući i to još domaći. Ja volim da isprobam nove recepte i ovaj recept  mi je izgledao dobar i nisam se prevarila. Pravila sam testo puno puta sa grčkim jogurtom, kiselom pavlakom ali prvi put pravim sa neutralnom pavlakom a vi, ako imate slatku pavlaku možete da koristite nju.


Sastojci: 175 ml pavlake 35% mm, 265 ml mleka, 1 + pola jajeta, kašičica šećera, 1 do 2 manje kašičice soli, 10 g suvog ili 25 g svežeg kvasca, 600 g brašna
i još: pola umućenog jajeta sa nekoliko kapi mleka za premazivanje testa

Priprema:  Brašno prosejati i dodati sve ostale sastojke u brašna a prethodno zagrejati mleko i pavlaku da bude toplo ali ne i vruće jer će "ubiti" kvasac.
Mikserom dobro umesiti testo i pošto sva brašna ne upijaju isto tečnost možda će biti potrebno da se doda još brašna ili tečnosti. Ako je potrebno da se doda bilo šta od ovog uvek dodajte po vrlo malo samo dotle dok ne dobijete testo koje je meko i glatko.
Oblikovati u kuglu, premazati sa vrlo malo ulja, pokriti i ostaviti na toplom mestu da se testo udvostruči.

Naraslo testo isipati na radnu površinu i podeliti na 16 jednakih delova, svaki deo oblikovati u kuglicu.
Pokriti testo da se ne suši. 
Uzimati po jednu kuglicu i rukama rastanjiti u  rolatić dužine oko 20 cm i zaviti u krug.


Ako želite, možete napraviti dva manja hleba od po 8 kuglica ili jedan veći od svih 16. Ja sam pravila veći, ali ću sledeći put probati dva manja i koristiću manje plehove, onda ćemi hleb biti višlji.
Dobro podmazati okruglu tepsiju za tortu ili običnu tepsiju i ređati pužiće jedne do drugih. Ja sam koristila kalup za tortu veličine 26cm.
Kad ste završili sa pravljenjem pužića, pokrijte pleh sa testom i ostavite na toplom mestu da testo popuni pleh, to je oko 45 minuta do sat vremena.


U onu drugu polovinu umućenog jajeta dodati nekoliko kapi mleka i premazati narasli hleb, posuti semenkama po vašem izboru i uključiti rernu da se greje na 185°C.
Hleb peći oko 35 do 40 minuta a ako pečete dva manja, onda vam je dovoljno oko 30 minuta ili dok vam lepo ne porumene. Pazite da ih ne prepečete jer ćete hleb presušiti.

Pečen hleb je toliko mek, kao pamuk da je divota jesti ga.

U originalnom receptu pečen hleb je premazan sa mešavinom od 3 kašičice šećera i 2 kašičice vode, meni se ta ideja nije dopala jer smo hleb jeli uz varivo, ali ako bih ga pravila da ga jedem za doručak uz čašu mleka ili šoljom čaja ili kafe, onda bih ga premazala. Takođe je dodato u testo oko 70 g šećera, ja sam to zamenila samo sa 1 kašičicom.


Žao mi je što slikom ne mogu da vam dočaram koliko je ovaj hleb dobar, što znači, morate mi verovati na reč.

Prijatno!!!!

среда, 30. јануар 2019.

Čokoladni Kroasani

Čokolada i mi...ne volimo je ali ovi krosani su nas oduševili...možda će se dopasti i vama.



Sastojci: 500 g brašna, 120 ml vode, 120 ml mleka, 1 puna kašila šećera, 2 kašičice soli, 7 g suvog 20 g svežeg kvasca, 50 g otopljenog putera, 225 g putera, 150 do 200 g sitno iseckane čokolade za kuvanje
i još: 1 umućeno jaje

Priprema:  Brašno prosejati i dodati suvi kvasac, ako koristite svež kvasac onda ga razmutiti u toplu vodu i ostaviti na stranu da zapeni.
U prosejano brašno dodati toplo mleko, otopljen puter,so ( ako koristite slani puter onda stavite soli po vašem ukusu, ja koristim ne slani puter ) šećer, kvasac i zamesite glatko testo. Premazati testo sa vrlo malo otoljenog putera ili ulja, pokriti providnom folijom i ostaviti da se testo udupla.

Preporučila bih vam da koristite kvalitetan puter, nikako margarin, ali ako se nema šta da se radi, koristite ono što imate.
Naraslo testo isipati na radnu površinu, podeliti na dva jednaka dela i onda svaki deo podeliti na još 4 dela.
Oblikovati testo u kuglice, prekriti ih i ostavite 15 minuta da se odmore.
Imate dva načina kako da koristite puter; ili smrzunti ili sobne temperature. Ja koristim oba načina i podjednako su mi dobri.

Ja sam koristila čokoladu koju sam već kupila ovakva kakva jeste a vi, ako nemate ovakvu čokoladu onda nožem iseckajte što sitnije možete i staviti u zdelu.Ja sam koristila čokoladu za kuvanje a vi koristite čokoladu koju vi volite.


Ovog puta sam koristila puter sobne temperature.
Uzeti jednu jufkicu i blago je rastanjiti u veličini malog plitkog tanjira i ostaviti je sa strane i isto tako uraditi i sa ostale 3 jufkice a preostale jufkice neka su vam pokrivene da se testo ne suši.Ako je potrebno pomažite se sa gustinom tokom tanjenja.

Uzeti jednu rastanjenu jufkicu, premazati je sa šestinom putera ( podelite puter na 6 dela po 25 g a preostali deo podeliti na 2 dela i to ostavite sa strane,trebaće vam kasnije ) i posuti sa iseckanom čokoladom, preko nje staviti opet jufkicu, premazati puterom ( ako koristite smrznuti puter onda narendajte na krupnu stranu renda ) i posuti čokoladom i sad opet treća jufkica, premazati puterom, posuti čokoladom i završiti sa četvrrtom jufkicom.
Tako pripremljene jufkice preneti na veliki tanjir, prekriti providnom folijom i ostaviti u frižider dok vi to isto sad uradite sa preostale 4 jufkice.
Kad ste završili sa tim delom posla, posuti radnu površinu sa gustinom i izvaditi one prvwe jufkice koje su bile u friđideru a ove druge staviti na tanjir, prekrite i ostavite sada njih u frižider.
Testo pomoću oklagije rastanjite u što veći krug možete.
Premazati sa polovinom putera koji ste podelili na 2 dela i ostavili na stranu i ako vam je ostalo još seckane čokolade posuti preko.
Iseći na 4 dela pa onda još svaki deo na 4 dela, zaviti kao kiflu i ređati na pleh, koji ste prekrili pek papirom. ( trebaju vam 2 pleha )

Prvi pleh vratiti staviti u frižider a izvaditi premazane jufke i sad to isto uraditi i sa njima. Ostavite u frižider oko sat vremena a dotle će kroasani još da narastu.
Izvaditi jedan pleh napolje i tek onda uključite rernu da se greje na 200°C
Kad se rerna zagrejala izvaditi prvi pleh, premazati testo sa umućenim jajetom, po želji možete sipati nekoliko kapi mleka i pecite oko 15 do 20 minuta ili dok vam lepo ne porumene.
To sad isto uradite i sa drugim plehom.


Pečene kroasane možete da pospete sa prah šećerom ili da otopite čokoladu, sipati je u kesu za zamrzivač, odseći vrh i preliti ih sa otopljenom čokoladom preko njih tako što ćete ići kesom, nežno je stiskajući preko kroasana. Ako ovo radite, ostavite ih da se malo prohlade.
Ove krosane možete da napravite i veče pre, ostaviti ih preko noći u frižider i ujutru, pre pečenja ostaviti ih na sobnoj tewmperaturi oko pola sata pre nego što ih pečete.


Od ove količine trebate dobiti 32 kroasana normalne veličine.
Poslužiti sa kafom, čajem,sokom, čokoladnim mlekom ili šta vi već volite.


Prijatno!!!!

понедељак, 28. јануар 2019.

Brza poslastica -------GRIZ

Recept je iz arhive ali smo se juce sladili sa njim. Ne pamtim kad sam ga zadnji put pravila a volimo ga...


Ovo je bila i ostala jedna od omiljenih poslastica moje dece, jedan je voleo griz sa mlekom a drugi je voleo sutlijaš, ali su obojica jeli, bilo šta da je od ta dva skuvano.
Uveče dok su gledala svoj program na TV obično bi pitali, mama, možeš li da nam skuvaš griz i naravno, ta poslastica je bila najbrža da se napravi. Nisu nikad bili veliki ljubitelji kolača i torti, ali pite i poslastice sa mlekom su jako voleli.
Njima bih skuvala griz, sipala u male činijice, a meni je bilo najslađe pojesti ono sa dna i " izgrebati " ono što se malo uhvatilo na dno šerpe.
Nikada nismo čekali da se potpuno ohladi, ja sam moje volela da jedem dok je vruće a njih dvojica su voleli da se vrlo kratko ohladi i da se odozgore uhvati korica.
Ovaj mlađi i dan danas, kad dođe, po neki put traži da mu skuvam griz. Jednom je i snajka gledala kako kuvam i pokušala je da ga skuva, ali nije ispao kao mamin,drugi put je on sam pokušao da skuva i opet nije bio kao mamin....šta da  radim kad im nisam bliža.


Sastojci:

50 g pšeničnog griza
500 ml mleka
35 g šećera ( oko dve ravne kašike ) ili po ukusu
1 kašika vanilla paste ili 1 kesica vanilinog šećera
cimet po ukusu

Priprema:

U manju šerpicu staviti mleko,šećer i vanilu i pustiti da provri ( ja uvek kuvam na osrednjoj temperaturi, tako mi se ne " uhvati " mleko za dno šerpe.

Kad je mleko provrelo, sipati, u tankom mlazu već pripremljen griz i mešati sa žicom za mućenje, da nemate grudvica i kuvati dok vam se ne zgusne, oko 5 minuta, ja celo vreme mešam sa zicom.

Kad se zgusnulo,skloniti sa ringle, sipati u činijice i ostaviti da se ohladi.
Ohlađeno posuti sa malo cimeta i poslužiti.


Ja lično volim da je malo ređi griz i jedem ga dok je topao,vi, ako volite da je baš gusto,dodati još 5 do 10 g griza.

Prijatno!!!!!


субота, 26. јануар 2019.

Kuglice od pikan oraha i urmi

Ove kuglice se mogu koristiti kao poslastica ili, ako ih ne prelijete čokoladom, kao energetske pločice posle vežbanja u teretani.
Pravljene su bez zaslađivača i sa prirodnim sastojcima, tako da možemo da ih koristimo i kao zdravu poslasticu i gluten free je.


Sastojci: oko 15 mekih urmi, 250 ml pekan oraha, 125 ml ne zaslađenog izrendanog kokosa, 1 puna kašika javorovog sirupa, po prstohvat; kurkume, mlevenog đumbira, i cimeta,  ( može i bez njih ali su meni lepše sa njima )  1 manja kašičica morske soli i čokolada za prelivanje kuglica ili kokos za valjanje kuglica

Priprema:  Ja koristim urme / datulje koje su vrlo mekane, vaše urme ako nisu meke preliti ih sa vrućom vodom, ali im prethodno izvadite koštice i ostavite ih da omekšaju.
Ocediti od viška vode i osušiti ih kuhinjskim papirom..

U blender staviti omekšale urme, pekan orahe, ako ih nemate, koristite obične orahe, javorov sirup i malu kašićicu soli ( ako koriste običnu kuhinjsku so, koristite vrlo malo jer morska so je mnogo manje slana od kuhinjske soli ) i samleti sve zajedno samo dok se sve sjedini i ako imate komadiće oraha, sasvim je u redu.

U jedan tanjir sipati ekstra kokosa. Vaditi kašičicom masu i oblikovati u kuglice, uvaljati ih u kokos i stavljati na tanjir.Ostaviti u frižider najmanje tridesetak minuta i tek onda ih poslužiti.
Od ove količine bi trebali dobiti oko 12 kuglica u zavisnosti kolike ih pravite. Moje su bile za dva zalogaja a po želji možete ih praviti i da su manje.

Ja sam moje htela da prelijem čokoladom te ih nisam valjala u kokos.Ostavila sam ih u frižider preko noći.

Otopiti 100 g čokolade na pari uz dodatak jedne kašike ulja. Staviti svaku kuglicu u čokoladu i preliti kašičicom, viljuškom izvaditi kuglice i stavljati na pek papir da se osuše. Pre nego što se osuše možete posuti odozgore sa mrvicama čokolade ili ostatak otopljene čokolade staviti u kesu za zamrzivač, odseći ćošak na kesi i stiskajući kesu praviti šare sa čokoladom iz kese.

Ostaviti ih da se čokolada stegne i pažljivo ih stavljati u korpice od papira. Ostaviti ih još malo na hladno mesto i poslužiti kad se čokolada potpuno stegla.


Prijatno!!!!

петак, 25. јануар 2019.

Hleb koji se ne mesi

Već dosta dugo ne stavljam neki novi recept na blogu jer mi je hrane već previše, od praznika i slave nam uvek preostane dosta hrane i ako ja puno toga razdelim, ali valjda se čovek prezasiti svega i nije mu do kuvanja i novih recepata. Ja još uvek nisam prenela sve svoje recepte sa Coolinarike, uhvatila me neka mrzovolja, neke od tih recepata moram ponovo da pravim da bih uslikala bolje slike, ali me jednostavno mrzi.
Danas nam je trebao hleb za ručak i izbor je pao na ovaj odličan hleb, koji zaista treba da isprobate. Niti manje posla oko hleba nit boljeg hleba.


Sastojci:  525 g sve namenskog brašna, 500 ml tople vode, 1 kesica suvog kvasca, 1 kašičica soli, 200 g izrendanog na krupno žutog cheddar sira, 2 do 3 kašike seckanog peršuna

Priprema:  U mlaku vodu sipati kvasac, promešati i ostaviti sa strane da kvasac malo zapeni.
Prosejati brašno, dodati so i izmešati.

U brašno i kvasac staviti krupnije izrendan cheddar sir i sve dobro izmešati spatulom. Ja sam imala mešavinu belog i žutog cheddar sira i koristila sam to što sam imala, a vi ako imate samo žuti cheddar koristite njega, onda će vam pečeni hleb biti šareniji, mada neće se ništa promeniti u ukusu hleba.
Dodajte i sitno iseckan peršun, ako ne volite, ne morate ni da ga stavljate.
Na kraju dodati vodu sa kvascem i spatulom sve izmešajte da dobijete lepljivo i ređe testo.
Pokriti kuhinjskom krpom i ostaviti na toplom mestu da se testo udvostruči.

Kad se testo podiglo, uključiti rernu na 200°C
Dublju šerpu obložiti svuda okolo pek papirom.
Spatulom ići okolo ivica testa da ga oslobodite od ivica vanglice i isipati testo u šerpu.
Kad se rerna ugrejala staviti hleb da se peče i peći ga oko 45 minuta ili dok vam lepo ne porumeni gornja korica. Ako počne previše da rumeni, prekriti pek papirom.
Ispečen hleb ostaviti u rerni još 5 minuta, ali isključiti temperaturu.


Izvaditi hleb zajedno sa pek papirom i ostaviti na žici da se ohladi.
Kad se dobro ohladio iseći na šnite i poslužiti onako kako vi volite, sa puterom, krem sirom, ajvarom...


Ovako ispečen hleb nema hrskavu koricu kao ona druga vrsta hleba koja se peče u poklopljenoj šerpi.


Prijatno!!!!

четвртак, 24. јануар 2019.

Limonchello truffles

Ako volite limun i liker od limuna, sigurna sam da će vam se dopasti i ove lepe kuglice. Ja sam ih pravila za našu slavu i jako su nam se dopale.

Domaćica za ovomesečnu blogersku igricu "Ajme,koliko nas je " je naša blogerica Emina sa bloga " Happiness is homemade " koja nam je zadala temu slatka pavlaka i njoj šaljem ovaj recept.




Sastojci:
200 g bele belgijske čokolade ( kuvertura )
50 g slatkog putera
45 ml slatke pavlake 35%
1 sveže žumance
kokos za valjanje kuglica

Priprema:

Staviti zajedno čokoladu, puter i pavlaku i otopiti na pari, mešajući.
U to dodati žumanac i liker i sve dobro sjediniti.
Pokriti i ostaviti najmanje 2 sata u frižider da se ohladi i stegne.

Pomoću kašičice vaditi male kuglice, ( ja sam moje merila, svaka je po 10 g )  prvo ih sve napraviti i kad ste ih napravili, uvaljati ih u sitnije kokosovo brašno, staviti ih u male korpice i držati ih na hladnom do posluženja.

Od ove količine trebate dobiti 15 kuglica.

Ako nemate limonchello,možete staviti limunov sok.

Izuzetno su ukusne,probajte ih i vi.


Prijatno!!!!!

субота, 19. јануар 2019.

Kravajčići

Recept je iz arhive...
Ovu reč,za hleb napravljen u obliku pogačica, sam naučila od bake, koja mi je zamenila mamu, kad sam došla u Kanadu. Stara Nišlika me je naučila mnogo čemu i doživela je duboku starost. To je prababa mojim sinovima ( sa očeve strane ) koju smo svi mi zvali NANA. Obožavala je moju decu, volela je mene i izuzetno je poštovala mog sadašnjeg supruga. Juče su nam u gostima bili njen sin i snaha i ovaj hleb je bio poslužen uz ručak. Snahi se veoma dopao hleb i recept je posvećen NANI. 

Nane već odavno nema, ali je ostala uspomena na nju....



Sastojci :

     450 g univerzalnog brašna
     50 g hlebnog brašna
     po ukusu so ( 1 kašičica )
     1 kašičica prašak za pecivo
     100 ml toplog mleka
     10 g suvog kvasca
     1 kašičica šećera
     1 kašika brašna
     100 ml ulja
     150 ml mlaćenice ili tečni jogurta
     1 celo jaje + 1 žumanac

    i još:

     1 belanac
    crni i beli sisam za posipanje

Priprema:

Zagrejati mleko i dodati šećer, suvi kvasac i kašiku brašna, sve izmešati i ostaviti sa strane da se kvasac podigne.
U veću posudu prosejati oba brašna,zajedno sa praškom za pecivo, dodati so,jogurt/mlaćenicu, ulje, razmućeno jaje i žumanac i dodati nadošli kvasac.
Zamesiti testo i isipati na radnu površinu i umesti elastično i glatko testo. ( možda će vam biti potrebo još kašika dve brašna )
Oblikovati u kuglu, premazati sa uljem,pokriti sa najlonom i ostaviti na toplom mestu da se testo udupla.
Premesiti testo još jednom i ostaviti da još jednom naraste.

Testo podeliti na 12 kuglica,moja svaka kuglica je bila oko 85g svaka.
Svaku kuglicu premesiti još jednom i oblikovati.
Ja sam koristila pekač veličine 32cm X 20cm,podmazati ( ili staviti pek papir ) i naređati ih.


Pokriti ih ponovo sa najlonom i ostaviti da još jednom testo naraste.
Naraslo testo premazati sa umućenim belancetom posuti sa susamom.


Staviti u rernu, uključiti na 185*C i peći oko 30 minuta ili dok vam fino ne porumene.
Pečene kravajčiće pokriti sa kuhinjskom krpom i ostaviti da se malo prohlade. Izvaditi iz pleha zaviti u krpu i ostaviti da se potpuno ohlade ili ih poslužiti tople.


Prijatno!!!!


Ovaj recept prijavljujem za našu blogersku igricu " Ajme,koliko nas je " koju je osmislila naša blogerka Snježana. Domaćica  je Nataša sa bloga " Moja slatka kuhinja " koja nam je zadala temu za ovaj mesec - SUSAM.

четвртак, 17. јануар 2019.

Pržene paprike u mleku

Ovaj sam recept videla kod Yoli na blogu i oduševila sam se, jer ovako nešto još nisam probala...pravila sam ranije ali je bilo sa sirom i kiselom pavlakom, pre neki dan vidim recept i ovde i jednostavno sam morala da napravim i isprobam....meni lično je ovo bolje nego ajvar, e sad, ne znam da li bi mogli da pripremimo kao zimnicu, e to nemogu da kažem,ali, ako imate pečenih paprika u zamrzivaču, obavezno pripremite ovo za vašu porodicu....za večeru je idealno.


Sastojci:
500 do 750 g pečenih i oljuštenih paprika
500 ml mleka
soli po ukusu
25 g putera

Priprema:
Paprike prvo ispeći, ostaviti da se ohlade.
Oljuštiti ih, očistiti od semenki ( ja sam koristila i nekoliko ljutih  paprika, jer mi volimo da je pikantno ) i iseći ih na,onoliko velike kockice koliko volite da su vam komadići veliki, kod mene su to sitnije kockice.

U tiganj staviti puter,mleko, pečenu papriku i posoliti po ukusu i pržiti dok se mleko ne pretvori u kremasti masu.


Poslužiti sa hlebom i najbolje je umakati, ali, ako ne volite da umačete, sipati u tanjir, prilog vam može biti feta sir, jogurt, kefir...ali je najvažnije imati dosta hleba.

Ja hleb ne jedem, ali uz ovo ne mogu da odolim a da ne umačem...


Prijatno!!!!

среда, 16. јануар 2019.

Romovoy Baba - Rum Baba

Kaže moj muž jutros, dok smo pili kafu ( ja pijem kafu on pije čaj ) nemamo ništa slatko uz čaj...a ovaj recept mi se dopao odmah čim ga je Yelena postavila na blogu,naravno da mi je to prvo palo na pamet da napravim.... Ja sam oduševljena sa ovim receptom, verujem da ćete i vi.

Yellena, thank you very much for this perfect Rum Baba...inspiration is from Yellena's blog Cooking  Melangery




Sastojci za sirup:

200 g šećera
1 kesica vanilinog šećera sa rumom
500 ml vode
nekoliko kolutova limuna

Sastojci za testo: 

90 ml tople vode
6 g suvog kvasca
1 kašika šećera
1 XLjaje, sobne temperature
110 g brašna
korica od pola limuna
35 g putera isečenog na kockice, sobne temperature
50 g suvog grožđa
65 ml tamnog ruma
puter za podmazivanje kalupa

Priprema:

Pripremiti sve što je potrebno, svi sastojci treba da su sobne temperature
U posudu prosejati brašno i ostaviti sa strane. Puter iseći na kockice i ostaviti sa strane.
Suvo grožđe potopiti u rum i ostaviti sa strane.
U zdelicu staviti suvi kvasac i kašiku šećera, promešati i dodati toplu vodu i ostaviti da se kvasac podigne.


Skuvati sirup. U manju šerpicu staviti šećer, vanilu i dodati vodu. Kuvati dok se šećer ne otopi i kad provri, kuvati još 5 minuta. Sirup ne sme da bude gust. Na kraju dodati koliutove limuna i ostaviti sa strane da se ohladi.

U zdelu sa brašnom dodati jaje, nadošli kvasac i limunovu koricu i sve umutiti sa mikserom ( ja sam koristila spiralne nastavke a mogu i žice za mućenje ) i sjediniti sve zajedno, sada dodavati puter, isečen na kockice i mutiti dokle god vidite da ima komadići putera..testo treba da izgleda ovako kao na slici.( vrlo slično testu za uštipke )
Pokriti sa providnom folijom i ostaviti da samo počne da raste..otprilike oko 20 minuta.
Procediti suvo grožđe i dodati ga u testo,spatulom sjediniti sve zajedno.
Rum ostaviti sa strane, trebaće vam kasnije.


Kalup za male kuglofe ili ako imate manji kalup za kuglof, dobro podmazati sa puterom,ja sam koristila sprej za pečenje i sipati sa kašičicom dve trećine pun kalupić.
Ja sam napunila 8 malih modlica.
Ostaviti na toplom mestu 10 do 15 minuta ili dotle dok vam testo ne naraste da potpuno popuni modlice.


Uključiti rernu na 175°C i peći oko 20 do 25 minuta ili dotle dok vam ne budu zlatno žute.
Ohladiti vrlo kratko i izvaditi ih iz kalupa.
Staviti ih na žicu za hlađenje, ispod staviti neki manji pleh.
Stavljati po jednu ili dve u šerpicu i kašikom prelivati sirup preko njih, okrenuti ih, ali ne dražati ih više od 1 minuta u hladnom sirupu.
Izvaditi ih i staviti na žicu.


Pre služenja skuvati čaj, babe posuti sa prah šećerom i poslužiti.








Prijatno!!!!!


Ovaj recept šaljem kao ulaznicu Vanji, koja je domaćica za ovomesečnu igricu, "Ajme, koliko nas je" sa bloga " Kuvaj za me " i koji nam je zadala temu za ovaj mesec,alkohol.

уторак, 15. јануар 2019.

Piletina "Gloria"

Idealan ručak za vas i vašu porodicu a takođe je dobro, ako ste pozvani na večeru ili ručak, gde svako od vas treba nešto doneti.....nema osobe koja ovo ne voli.

Recept iz arhive....


Sastojci:
originalni recept  sa nekim mojim izmenama


2 do 3 veća komada pilećeg belog mesa
po ukusu so, biber, vegetin mix za piletinu
oko 150 g brašna
3 do 4 kašike ulja + 2 kašike
25 g ne slanog putera
500 g svežih šampinjona
po ukusus o i biber
1 glavica crnog luka
2 grančice majčine dušice
2 do 3 čena belog luka

Sastojci za bešamel:

50 g ne slanog putera
40 g brašna
1 kašika sveže isceđenog limunovog soka
375 ml pilećeg temeljca
125 ml mleka
125 ml pavlake
100 g krem sir ( ne mora )
peršun

Priprema:

Pileće grudi oprati i osušiti kuhinjskim papirom.Iseći meso popreko u komade oko 3cm širine. Posoliti, pobiberiti i posuti sa vegetinim miksom za piletinu i sve dobro izmešati. Pokriti sa samolepljivom folijom i ostaviti nekoliko sati u frižider ili, najbolje preko noći.

U plitak tanjir staviti 150 g brašna i svako parče piletine uvaljati u brašno.
U tiganj sipati ulje i zagrejati ga na jačoj temperaturi,dodati piletinu i pržiti sa svake strane dok vam ne porumeni ( piletina ne mora da bude pržena, treba samo da porumeni, jer će se još peći u rerni )
Isprženu piletinu staviti u vatrostalnu posudu, koju ste prethodno podmazali sa hladnim puterom.

Obrisati tiganj u kom ste ispržili piletinu, dodati 2 kašike ulja i 25 g putera i otopiti, dodati deblje isečene šampinjone, ( ja sam koristila baby bella ) sitno iseckan crni luk, pasirani beli luk i pržiti sve dotle dok tečnost, koju su šampinjoni ispustili ne uvri. Pobiberiti, posoliti i dodati sitno iseckane listiće majčine dušice i sve izmešati.
Sipati preko piletine.


Tiganj obrisati kuhinjskim papirom i staviti puter da se otopi, sipati brašno i pržiti nekoliko minuta, ali pazite da vam ostane brašno belo.
Sipati pileći temeljac i limunov sok i žicom za mućenje dobro izmutite da nemate grudvice i na kraju dodati mleko i pavlaku i kuvajte ,stalno mešajući, dok se malo ne zgusne, na kraju dodati krem sir,koji ste isekli na manje kockice i mešajte dok se sir ne otopi.
Sipati preko šampinjona i pokriti sa alu folijom i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 175°C oko 30 do 45 minuta.


Poslužiti toplo sa pire krompirom, pastom ili kuvanim pirinčem i posuti sa sitno iseckanim peršunom.


Prijatno!!!!!

P.S. Originalni recept je bez krem sira, ja sam imala parče, koje mi je bilo žao da ga bacim te sam ga stavila u bešamel, znači, može i bez krem sira.

понедељак, 14. јануар 2019.

Teletina u mirisnom sosu od paradajza

Vrlo ukusno jelo....Recept iz arhive


Sastojci:

700 g telećeg ili junećeg mesa
1 velika glavica crnog luka,sitno iseckanog
3 čena pasiranog belog luka
160 g paradajz pirea
150 ml crvenog ili belog vina
1 do 1.5 l vode ili goveđeg temeljca
po ukusu biber, so, suvi začin, crvena dimljena paprika
1 grančica ruzmarina
3-4 grančice majčine dušice
sitno iseckan peršun
ulje

Priprema:

Meso oprati i iseći na parčiće kolike vi volite da su veliki. Ja sam kupila meso koje je već bilo isečeno na komade. Osušiti kuhinjskim papirom i očistiti od viška masnoće.
Staviti u jednu veću zdelu i po ukusu pobiberiti, posuti sa suvim začinom i crvenom dimljenom paprikom i posoliti ( ne puno ) i sve izmešati.
Ostaviti u frižider da malo odstoji sa začinima.

U dublju šerpu sipati malo ulja i dobro zagrejati, staviti začinjeno meso i propržiti da samo porumeni sa obe strane.
Izvaditi meso u drugu zdelu i poklopiti.
U isto ulje dodati iseckan crni luk i pasirani beli luk i pržiti dok luk ne omekša, mešajte da vam ne izgori.
Naliti sa vinom, izgrebati sa varjačom sve što se zalepilo za dno dodati pire od paradajza i kuvati zajedno dok polovina tečnosti ne uvri,dodati meso, naliti sa temeljcem ili vodom samo da tečnost prekrije meso, dodati sveže začinske biljkice ( zavežite ih u zavežljaj da ih lakše otklonite ) pobiberite, posolite, po želji dodati malo mešavinu suvog začina i probajte, ako vam je sos malo kiseo, dodati pola kašičice šećera,sve promešajte i smanjite temperaturu i kuvati dok se sos ne zgusne a meso omekša.

Poslužiti sa kuvanim pirinčem ili krompirom i posuti sa sitno iseckanim peršunom.


Prijatno!!!!

недеља, 13. јануар 2019.

Krem čorba od žutog krompira i šargarepe

Za sve vas koji volite čorbice...


Sastojci:

3 kašike ulja
1 mala glavica crnog luka
1 čen belog luka
1 kašičica sitno iseckanog đumbira
3 osrednje šargarepe
2 osrednja žuta krompira ( sweet potato )
od 750 ml do 1 l povrtnog ili pilećeg temeljca ili vode
250 ml kokosovog ili običnog mleka
pola kašičice kari začina
1 / 4 kašičice ljute mlevene paprike,ili po ukusu
so i biber

Priprema:

Zagrejati ulje na osrednjoj temperatiuri, dodati sitno iseckan crni luk, đumbir i beli luk i pržiti dok luk ne omekša.

Dodati isečenu šargarepu i žuti krompir i dinstati zajedno sa lukom nekoliko minuta, naliti sa vodom ili temeljcem, pustiti da provri, smanjiti temperaturu i kuvati oko 30 minuta dok krompir i šargarepa ne omekšaju.

Skloniti sa ringle, samleti u blenderu ili sa štapnim mikserom, dodati kokosovo mleko, ako nemate kokosovo mleko dodati obično mleko, dodati začine; kari, so, biber i mlevenu ljutu papriku i vratiti nazad na ringlu i kuvati još 10 minuta.

Poslužiti toplo sa kašikom kisele pavlake ili gustim grčkim jogurtom i posuti sa peršunom.


субота, 12. јануар 2019.

Salata od karfiola sa prelivom od parmezana i belog luka


Recept iz arhive....


Volim ovakve salate koje mi zamenjuju obroke.Poslužite je, uz neku čorbicu, kao lagani ručak,ili za večeru.
Ovaj recept šaljem kao ulaznicu našoj Kati, koja je domaćica za ovomesečnu igricu, "Ajme, koliko nas je" sa bloga Katin špajz i koja nam je zadala kao temu za ovaj mesec karfiol i brokoli.
Ja volim obe namirnice i imam mnogo recepata na blogu sa ovim namirnicama, ali Kato, nema smisla da te zatrpam sa svim receptima, već ću izabrati samo one, koji mi se najviše sviđaju.

Sastojci:
1 glavica karfiola
desetak rotkvica
4 struka mladog luka
50 g semenke suncokreta
4 do 6 šnita slanine
1 puna kašika sitno sečenog peršuna

Sastojci za preliv:
25 g sveže izrendanog parmezan sira
45 ml dobrog maslinovog ulja
30 ml belog balsamic ili običnog sirćeta
1 puna kašika limunovog soka
1 kašičica Dijon senfa
1 do 2 čena sitno iseckanog belog luka
po ukusu morska so i sveže samleven biber
1 do 2 kašike hladne vode

Priprema:
Karfiol očistiti, oprati i ostaviti da se ocedi od viška vode.
Iskidati na sitne cvetiće.
Mladi luk očistiti,oprati i iseći na sitnije,beli i zeleni deo.
Rotkvice iseći na listiće.
Slaninu ispeći u rerni da bude hrskava, ocediti je na papirnom ubrusu pa je smrviti u sitne mrvice ili je sitno iseckati.
Peršun iseckati a semenke suncokreta malo ispeći na suvom tiganju a i ne morate.
Sve to staviti u veću zdelu.

U činiju staviti izrendan parmezan, maslinovo ulje, beli luk, so, biber, sirće, Dijon senf i vodu i dobro sjediniti sa malom žicom za mućenje ili staviti sve zajedno u teglicu i dobro izmućakati.


Preliti preko pripremljene salate, sve dobro izmešati i pokriti sa providnom folijom i ostaviti u frižider da se sastojci dobro sjedine, najmanje nekoliko sati ili preko noći.
Poslužiti je hladnu.




понедељак, 7. јануар 2019.

Mir Božji - Hristos se rodi!!!



Najradosniji praznik među svim praznicima, kod Srba je Božić. Praznuje se tri dana. Prvi dan Božića je uvek 7. januara. Na Božić ujutro, pre svitanja, zvone sva zvona na pravoslaviim hramovima, puca se iz pušaka i prangija i objavljuje se dolazak Božića i Božićnog slavlja. Domaćin i svi ukućani oblače najsvečanije odelo, i odlaze u crkvu na jutrenje i Božićnu liturgiju. Posle službe u crkvi se prima nafora i prvo se ona uzima na Božić. Ljudi se pozdravljaju rečima:

"Hristos se rodi!" i otpozdravljaju: "Vaistinu se rodi!"

Valja napomenuti da se ovako pozdravlja i govori sve od Božića do Bogojavljenja .Kada domaćin dođe kući iz crkve, pozdravi sve ukućane sa ovim radosiim božićnim pozdravom, i oni mu otpozdrave ljubeći se međusobno i čestitajući jedni drugima praznik.




Položajnik

Na Božić, rano pre podne, u kuću dolazi specijalni gost, koji se obično dogovrri sa domaćinom, a može biti i neki slučajni namernik, i on se posebno dočekuje u kući, i zove se položajnik.
Položajnik pozdravi dom Božićnim pozdravom, ljubi se sa ukućanima i odlazi kod šporeta. Otvara vrata na šporetu ili peći, ranije na ognjištu, džara vatru i govori zdravicu: "Koliko varnica, toliko srećica, Koliko varnica toliko parica (novca) Koliko varnica toliko u toru ovaca, Koliko varnica toliko prasadi i jaganjaca, Koliko varnica, toliko gusaka i piladi, A najviše zdravlja i veselja, Amin, Bože daj".
Položajnik simbolički predstavlja one Mudrace koji su pratili zvezdu sa Istoka i došli novorođenom Hristu na poklonjenje. Domaćica posle toga posluži položajnika, i daruje ga nekim prikladnim poklonom. On je čovek, koji na Božić, i za celu narednu godinu donosi sreću u kuću. 

Česnica 

Rano ujutro na Božić, domaćica zamesi testo od kojeg peče pogaču, koja se zove česnica U nju se stavllja metalni novčić zlatni, srebrni ili obični, odozgo se bode grančicom badnjaka, i ta česnica ima ulogu slavskog kolača na Božić. Kada česnica bude pečena, iznosi se na sto gde je već postavljen Božićni ručak. Domaćin od pečenice za Božić seče najpre levu plećku, negde i glavu, deo od rebara i srce. Srce se iseče na onoliko delova koliko u kući ima ukućana, i svaki član porodice prvo pojede po parče srca Kada svi stanu za sto, domaćin zapali sveću, uzima kadionicu, okadi ikone, kandilo i sve prisutne, preda nekom mlađem kadionicu koji kadi celu kuću. Ukoliko neko zna peva božićni tropar, a ako ne, čita se "Oče naš" naglas. Kad se molitva završi pristupa se lomljenju česnice. Česnica se okreće kao slavski kolač, preliva vinom i na kraju lomi. Ona se lomi na onoliko delova koliko ima ukućana Onaj ko dobije deo česnice u kojoj je novčić, po narodnom verovanju, biće srećan cele te godine. Kada se završi lomljenje česnice, ukućani jedni drugima čestitaju praznik i sedaju za trpezu. 

Božić u urbanoj sredini 

Postavlja se pitanje kako slaviti Božić danas, u izmenjenim uslovima života, naročito u urbanim sredinama, gde nema ni vatre ni ognjišta, šume, drveća i gde je nemoguće na visoke spratove podizati veliko drvo i slamu. Srbi su Božić, isto kao i krsnu slavu, slavili u teškom ratnim uslovima u rovu, na straži, na frontu, tim pre ga je lakše slaviti u svetlim, prostranim, toplim i komfornim stanovima, u gradskim sredinama Umesto velikog drveta uzme se manja hrastova grančica, i manja količina slame. Sve se to, zajedno sa pečenicom, uoči Božića unosi u kuću i stavlja ispod slavske ikone na istočnom zidu stana ili kuće. Zapali se sveća i kandilo što simboliše vatru i ognjište. Kuća se okadi tamjanom, izgovore se molitve koje se znaju, ili se pročitaju iz molitvenika, i to veče se provodi u prijatnoj porodičnoj atmosferi uz slušanje crkvene muzike i pesama sa kaseta, ili uz gledanje filmova verske ili moralne sadržine.

Zato je veoma važno da Božić bude neradan dan državni praznik, da bi se praznična atmosfera upotpunila Samo onaj ko lično nije doživeo tu predivnu božićnu atmosferu u kojoj se duša, zahvaćena nekim unutrašnjim blaženstvom, nadima i širi u visine svemirskih prostora, kada se svi ljudi vole i sve se prašta, ne može shvatiti crnogorskog vladiku Njegoša i njegove stihove:
"Nema dana bez očnoga vida niti prave slave bez Božića!"

Božić - praznik dece 

Božić je prvenstveno praznik dece. Na Božić se rodilo najlepše i najsvetije dete u istoriji ljudskog roda Zato, oni roditelji koji svoju decu, iz bilo kojih razloga lišavaju praznovanja Božića i doživljaja vezanih za taj praznik, čine prema svojoj deci neoprostivi greh. Uostalom Božić je praznik i privilegija dece u celom civilizovanom hrišćanskom svetu.

недеља, 6. јануар 2019.

Blueberry chia smoothie

Bez doručka ne treba izaći iz kuće, meni su ovakvi napitci za doručak najdraži, brzo se pripreme a izuzetno su zdravi.


Sastojci:  1 banana, 150 g smrznutih borovnica, 1 ravna kašika chia semenke, 1 puna kašika konopljinih pahuljica, 1 kašika putera od badema, 310 ml bademovog mleka ili bilo kog prirodnog soka bez dodatka šećera

Priprema:  Sve sastojke stavite u blender i samleti u glatku pitku masu. Ako nemate puter od badema može i od kikirikija a umewsto bademovog mleka, može i obično mleko. ( kod mene je zbog posnih dana prirodni sok od jabuka )
Sipati u čaše i poslužiti odmah.


Prijatno!!!! 

Srećan da vam je Badnji Dan!!!!