субота, 25. децембар 2021.

Punjena pogača

 Ma već ni sama ne znam kako da nazovem pecivo koje sam napravila. Liči na pogaču, pa neka bude punjena pogača. Ovo je ispalo sasvim slučajno jer sam imala viršlice koje sam morala da iskoristim, moj muž ih ne ljubi baš mnogo, ali na ovaj način će ih jesti.

Pre mnogo godina sam pravila gerber pogaču, koju moram uskoro ponovo da napravim jer one fotkice i nisu nešto najbolje, pa mi je ta pogača dala ovu inspiraciju, mada je sasvim drugačija.

Ovo je manja pogača, idealna je za predjelo sa vašim društvom a može da vam bude i odlična večera.


Sastojci:  300 g hlebnog brašna, ( bread flour ) 5 g suvog kvasca, 1 kašičica soli ili po ukusu, 1 kašičica šećera,  35 g omekšalog putera, 230 g mleka + 1 jaje***, 75 g sveže izrendanog parmezana, 30 ml mleka, 4 viršle / hrenovke

Priprema:  Prosejati brašno, dodati suvi kvasac, šećer, so i sve izmešati zajedno. Zagrejati mleko oko 180 g ( ovo namerno kažem grama jer sam izmerila na vagici na grame ) da bude toplo ali ne i vruće. U zdelu staviti jaje i dodati samo  toliko mleka da vam vagica pokaže 230 g a ostatak ostavite za onih dodatnih 30 ml mleka. / trebaćete da dodate još da biste imali 30 ml ) Umutite zajedno i sipajte u brašno i zamesite testo. Dobićete testo koje je jako meko ali ga mesite oko 5 minuta, pa tek onda dodati omekšali puter, koji ste isekli na kockice i mesite sve dok vam se puter i testo ne sjedini. Videćete da, i ako se puter sjedinio sa testom da je testo još uvek lepljivo, e sad, zavrnite rukave i mesite testo jedno desetak minuta ili sve dotle dok vam ruke ne ostanu potpuno čiste a vi dobijete jedno meko i svileno testo. Ako imate kuhinjski robot, odradite sve ovo s njim. Ja lično volim da mesim to testo jer nekako baš volim da vidim kako se od grubog testa pretvara u svileno. Ova vrste testa su gotova, kad jedan deo testa uzmete između dve ruke, i rastegnete ga a ono se tegli i bude providno bez da puca. Oblikovati testo u kuglu, pokriti ga i ostaviti na tolom mestu da se zdela napuni.

Dok testo raste, pripremite ovo ostalo što vam treba. U jednu manju činiju sipati 30 ml mleka, viršlice, ako su prevelike iseći na manje komade. Kod nas su viršle jako duge i iz jedne ja sam mogla da isečem oko 3 parčeta dužine oko 6 cm i koristila sam European wieners ili kako ih ovde još zovu Vienna sausage. Kupila sam 6 i mislim da mi je ostalo 2 komada. Parmezan izrendati u jednu veću vatrostalnu posudu.

Naraslo testo podeliti na 12 jednakih delova, otprilike svaki deo je oko 46 g i oblikovati ih u kuglice, pokriti ih i ostaviti kratko da se odmore.

Blago pobrašniti radnu površinu i svaku kuglicu rastanjiti oklagijom u tanji pravougaonik.


Na rastanjeni pravougaonik staviti deo isečene viršle i zaviti u rolat. Oštrim nožem raseći ukoso umotan rolat i staviti na stranu. Sad tako isto uraditi i sa preostalih 11 kuglica. 
Tepsiju, prečnika 28 cm prekriti pek papirom.
Svaki presečeni deo premazati kuhinjskom četkicom sa mlekom, ili ih jednostavno samo zamočiti u mleko, malo istresti višak mleka i tako mokre uvaljati u izrendani parmezan i ređati ih u tepsiju malo odmaknute od ivice da vam je presečen deo pored stranica tepsije. Tu će vam trebati 15 polu rolnica. 
Ostatak rolnica ćete takođe isto tako uraditi pa ih naređajte između prvih rolnica ali da vam je kraj rolnice okrenut prema dole i da vam taj deo leži na papiru a presečen deo da je malo uzdignut prema gore i zadnju polurolnicu staviti u sredinu, ali joj malo otkinite donji deo da lepo leži i da vam bude malo niži od prethodnih rolnica.
Pokriti i ostaviti na tolpm mestu da testo još jednom naraste. Ako vam je ostalo malo mleka slobodno četkicom poprskajte odozgore preko rolnica.
Kad je testo popunilo tepsiju, uključite rernu na 175°C i pecite je oko 25 do 30 minuta ili dok vam lepo ne porumeni.


Pečenu pogaču izvaditi iz tepsije, staviti na žicu i pažljivo skloniti papir ispod i ostaviti je kratko da se ohladi.


Poslužiti je sa senfom, kečapom ili ljutim sosom izmešan sa kečapom.


Ja namerno pravim peciva sa manjom količinom brašna jer ta količina je dovoljna za nas dvoje a vi, ako imate veću porodicu uduplajte sastojke. Radije bih da mesim svaki dan po malo nego da jedem hladno pecivo ( znam, čudna sam, ali ne volim hladno pecivo, ako ostane, obično ga muž pojede )


Nama je ovo, pored čorbice, bio deo ručka i bilo nam je sasvim dovoljno a ostala je i jedna trećina za večeru, koju smo pojeli uz domaće kiselo mleko.

Prijatno!!!

четвртак, 23. децембар 2021.

Lisnati cvetići sa jabukama

 Volim lisnato testo ali naše kanadsko mi nije tako dobro kao što je američko. Nisam u mogućnosti da kupim američko jer su nam granice zartvorene i nije vredno ići kroz sva ta maltretiranja samo zbog nekoliko prehrambenih proizvoda koji mi se jako sviđaju a nema ih ovde. 

Pre neki dan sam išla u jedan deo grada gde ne idem tako često i u tom delu grada ima divna poljska prdavnica gde su im mahom proizvodi iz Poljske i sasvim slučajno u jednom od njihovih zamrzivača vidim lisnato testo, koje sam nekada davno kupovala i koje mi se jako dopalo, tako da kupih jedno pakovanje i napravih ove cvetiće.


Sastojci: 250 g lisnatog testa, 2 do 3 jabuke, 1 pomorandža, cimet, džem od bresaka ili kajsija, prah šećer, braon šećer, limunov sok, 1 jaje

Priprema:  Lisnato testo ostaviti u frižider da se odmrzne ( nikako napolje, biće premekano da se radi s njim )

Jabuke operite i ako ćete cvetiće praviti samo od jabuka trebaće vam 3 jabuke. Nemojte ih ljuštiti. Iseći gornji i donji deo jabuke oko 1cm i ostavite na stranu a ono što je ostalo iseći na 4 dela podjednake debljine, izvaditi im sredinu gde su semenke i preliti ih sa vrlo malo limunovog soka da ne pocrne.

Lisnato testo raširiti i ostaviti papir ispod. Nema potrebe da se rastanji, iseći ga 12 istih kockica. Svaku kockicu raseći na ćoškovima gde ćete ostaviti sa svih strana po 1cm debljine iu slovo L, ali donja strana slova L neka bude iste dužine koliko i gornja i tako u sva 4 ćoška. ( pogledajte kolaž )

U sredini kocke možete staviti manju kašičicu džema od kajsija ili bresaka, preko kolut jabuke i svaki spoljni ćošak povući prema sredini jabuke, tako uraditi sa sva 4 ćoška i pritisnuti da se zalepe jedan za drugi na sredini.

Drugi način je na sredini kocke staviti kolut jabuke, preko posuti sa malo braon šećera i malo cimeta i povući ćoškove do sredine stavljajući jedan preko drugog da se zalepe. Slobodno malo pritisnite u sredinu. 

Treći  način je da stavite kolut pomorandže i ništa više. Ja sam napravila 4 sa jabukama, šećerom i cimetom, 4 sa džemom od bresaka i jabuka i 4 sa pomorandžom i najviše se meni dopalo sa džemom i jabukom a mužu sa cimetom i šećerom.

Naređati pripremljene cvetiće na pleh prekriven pek papirom i vratite nazad u frižider dok grejete rernu na 200°C. Kad se rerna zagrejala, umutite jedno jaje, izvadite cvetiće iz frižidera, premazati ih umućenim jajetom i pećo oko 20 minuta ili dok vam ne cvetići ne porumene onako kako vi volite.

Pečene cvetiće izvaditi špatulom i staviti ih na žicu da se malo ohlade. Posuti ih šećerom u prahu zamirisan vanilom i poslužiti tople a podlični su i hladni.

Prijatno!!!!

уторак, 21. децембар 2021.

Truffles ili po našem kuglice / bombice sa pistaćima

 Svi mi pravimo ove kolačiće na razni način i sve ih volimo. Neke su zdravije, neke manje ali važno je da se malo zasladimo ili podelimo sa prijateljima uz kaficu.

Sastojci: 125 g krem sira, 1 kašika šećera u prahu, nekoliko kapi arome pistaćia, 30 g seckanih pistaćia, 100 g bele čokolade i još: 150 g tamne čokolade za prelivanje i 2 kašike ulja

Priprema:  Krem sir iseći na kockice i ostaviti u frižider da se dobro rashladi. Belu čokoladu otopiti na pari i ostaviti da se malo prohladi dok vi umutite hladan krem sir sa kašikom šećera u prahu, dodati malo rashlađenu belu čokoladu, aromu pistaćia i sve zajedno umutiti. 

U tu masu dodati sitno iseckane pistaćie i špatulom sjediniti sve zajedno.

Ostaviti kratko u frižider da se masa malo stegne. Kašičicom vaditi masu i onako grubo ih stavljati na neki poslužavnik, koji ste prethodno obavili providnom folijom. Vratiti nazad u frižider i ostaviti da se još jednom stegne. Veličinu kuglica odredite sami, moje su bile malene, mislim da su bile po 12 g i dobila sam ih oko petnaestak ( sad se ne sećam tačno ) Izvaditi iz frižidera i rukom ih lepo oblikovati u kuglice. Vratite ih u frižider dok vi rastopite tamnu čokoladu za preliv, u koju ćete dodati 2 kašike ulja.

Uzimati po jednu kuglicu, preliti otopljenom čokoladom i stavljati ih na pek papir da se osuše. Ako je potrebno, višak čokolade koji će ostati okolo skinuti oštrim nožem. Možete ih našarati sa istom tamnom čokoladom ili nekom drugom po vašem izboru; mlečnom, belom ili ne morate ništa. Ostaviti ih nazad u frižider da se čokolada ohladi, staviti ih u papirne korpice i poslužiti.

Truffles sa malinama


Sastojci: 125 g krem sira, 1 kašika šećera u prahu, 1 kašika malina u prahu, ( raspberries freeze dried powder ) nekoliko kapi arome malina, 100 g bele čokolade i još : 150 g bele čokolade 1 kašika ulja, nekoliko čokoladica u boji koju volite ( candy melts )

Priprema:  Umutiti krem sir i šećer u prahu, dodati 1 kašiku malina u prahu i dodati otopljenu belu čokoladu i sjediniti mikserom sve zajedno, na kraju dodati nekoliko kapi arome malina. 
Staviti u frižider da se kratko stegne, izvaditi i vaditi kašičicom kuglice veličine po vašoj želji i staviti ih na poslužavnik koji ste prekrili providnom folijom. Vratiti nazad u frižider da se malo ohladi i stegne. Oblikovati ih rukom i vratiti u frižider dok vi otopite čokoladu.
Svaku kuglicu preliti otopljenom belom čokoladom, ako imate dovoljno otopljene čokolade možete ih preliti dva puta, bolje pokriju površinu, jer meni je samo jednom preliveno bilo nekako providno pa sam je prelila dva puta.

U ostatak bele čokolade možete dodati nekoliko čokoladica u boji, rastopiti ih, staviti u kesicu, odseći vrh i preliti kuglice sa različitom ojom.


Te čokoladice ( candy melts proizvodi Wilton i izgledaju ovako i kod nas se mogu kupiti na merenje ili već zapakovane u originalne kesice ) ako nemate čokoladice, možete dodati neku boju koju koristite za hranu ili fondan ( nisam sigurna da li će biti dobre da se dodaju u čokoladu jer nisam probala )


Ovako pripremljene kuglice možete pokloniti svojim prijateljima za Novu Godinu, Božić ili ih staviti na tacni sa ostalim kolačima.

Prijatno!!!

понедељак, 20. децембар 2021.

Varivo od karfiola i piletine na turski način

 Ja jako volim turske recepte i mnoge sam do sada i isprobala, od njihovih peciva, testa do variva i ni jedan me, do sada, nije razočarao...pre neki dan gledam imam u frižideru pola veće glavice karfiola i setim se da sam jednom davno gledala neki recept u kome je trebao karfiol, ali ga tada nisam imala...njihov recept mi je bio vodilja a kuvala sam na svoj način, onako kako se to nama dopalo.

Sastojci: 300 g sveže pileće kobasice ili piletine, pola glavice karfiola, 2 krompira, 1 šargarepa, 1/4 svežeg korena celera, 1 glavica crnog luka, 2 čena belog luka, 1 kašika pirea od paprika ili paradajza,  1 kašičica mlevene dimljene paprike, 1 kašičica brašna, 1 kašika putera i 1 kašika maslinovog ulja, so, sveže samleven biber, suvi začin po ukusu, 1. 5 l vode sa kockom za supu ili pileće supe

Priprema:  Karfiol oprati i iseći na manje cvetiće.  ( ja koristim i deo korena od karfiola, ne bacam ga ) Pilećoj svežoj kobasici skinuti omotač / crevo i iskidati na manje komadiće, ako nemate svežu pileću kobasicu možete da koristite pileće meso po vašem izboru, koje ćete oprati, osušiti, skinuti masne delove i iseći na manje komade, dovoljne za jedan zalogaj.

U šerpu, u kojoj ćete kuvati varivo, staviti puter i maslinovo ulje i otopiti, dodati sitno isečen crni luk, beli luk, koren celera i šargarepu, koje ste prethodno očistili, oprali i isekli na manje kockice i pržiti dok luk ne omekša, dodati isečenu piletinu i pržiti samo da malo porumeni,, dodati pire od paradajza ili paprike ( ja koristim turski pire od crvene paprike, koji je po malo ljut i da mi jelu poptuno novi ukus ) i pržiti, stalno mešajući, nekoliko minuta.

Kad se sve to sjedinilo dodati dimljenu papriku ( ja volim da je koristim jer mi jelu da potpuno drugačiji ukus od obične, a vi ako je nemate koristite mlevenu papriku koju imate ) i  kašičicu brašna i još jednom sve to sjediniti. Naliti vodom u koju ste dodali jednu kocku za supu, bilo to pileća ili povrtna kocka, ili ako imate ekstra skuvane domaće supe, to će biti još ukusnije i sve to promešajte, dodajte karfiol koji ste isekli ili iskidali na manje cvetove i očišćen krompir isečen na sitnije kocke. ( ako ne želite da dodajete krompir i ne morate, meni je jelo nekako "punije" kad ima krompira u njemu ) Pustiti da provri,posoliti, smanjiti temperaturu i kuvati dok se krompir i karfiol ne skuvaju. Na kraju dodati mleveni biber i suvi začin, probati da li je potrebno još soli i ako je potrebno da se doda još tečnosti, dodati...to zavisi od vašeg ukusa, koliko želite da vam je varivo retko. Ja ne volim da je pre retko a ne volim ni da je gusto, zlatna sredina je najbolja.

Ako ne želite da koristite brašno jer ima glutena u sebi, možete ga izostaviti pa na kraju kuvanja izvaditi nekoliko kocki krompira, izgnječiti i vratiti nazad u jelo i to vam može zgusnuti jelo.

Posuti seckanim peršunom pred služenje i po želji možete poslužiti sa kašikom domaćeg kiselog mleka a i ne mora.


Prijatno!!!


субота, 18. децембар 2021.

Božićni ili Novogodišnji venac

Danas sam htela da isprobam jedno testo koje se pravi sa pestom od bosiljka i zaista mi se dopalo...možda fotkica ne izgleda najbolje ali testo je jednostavno fenomenalno i zaista ga vredi isprobati, ne morate da pravite u obliku venca, možete napraviti obične buhtlice ali taj miris koji se širi kuhinjom dok se peče, a tek dok ga jedete...uh božanstveno.

Sastojci:  600 g brašna, 1 kašičica šećera, 8 g suvog kvasca, 1 kašičica soli ili po ukusu, 50 g putera, 200 ml mleka, 1 veće jaje, 75 g sveže izrendanog parmezana, 200 g krompir pire, 75 g pesto od bosiljka

Priprema:  Prosejati brašno, dodati suvi kvasac i sveže izrendan parmezan,promešati i ostaviti na stranu.

U šerpicu sipati mleko i zagrejati, dodati šećer, so, puter i mešati dok se puter ne otopi, na kraju dodati pire krompir i sjedinite sve zajedno, sipati u brašno, dodati blago umućeno jaje i 60 g pesta od bosiljka i zamesiti testo i dobro ga izmesiti da dobijete meko testo koje se ne lepi za ruke.

Pokriti i ostaviti na toplom mestu da se testo udvostruči.

Ovo testo možete puniti sa nadevom po vašoj želji ili ga napraviti bez ikakvog punjenja. Ja sam ga punila mešavinom sitno seckanih maslinki raznih boja uz dodatak sitno iseckane crvene pečene paprike, belog luka, oregana i dodala sam uz to sitno iseckanu pršutu i sve izmešala.

Naraslo testo podeliti na 25 manjih delova. Svaki deo premesiti i lepo oblikovati u malu kuglicu. Pokriti i ostaviti da se testo odmori 5 minuta. Ako ih punite, svaku kuglicu blago prstima rastanjiti kao za buhtlice, sipati po kašičicu nadeva u zatvoriti sa svih strana da nadev ne curi.

Pripremiti pleh za pizzu,( 40 cm prečnika )  ili tepsiju, prekriti pek papirom i u sredinu staviti neku zdelu koja ima prečnik oko 10cm. Prvi red naređati svuda okolo zdelice a drugi red a drugi red okolo tih kuglica. Pažljivo izvaditi zdelu iz sredine, pokriti providnom folijom i ostaviti na tolom mestu da testo još jednom naraste. ( ja sam se malo igrala sa kuglicama pa sam neke uvaljala u susam )

Zagrejati rernu na 190°C i peći naraslo testo oko 25 do 30 minuta ili dok ne porumeni onako kako volite. 

Dok se ovo testo peče, kućom će se širiti fantastična aroma bosiljka.

Ispečeno testo izvaditi iz rerne, premazati sa ostatkom pesta i ostaviti desetak minuta da se ohladi pre nego što ga poslužite. 

Od ovog testa se mogu napraviti i obične buhtlice ili kiflice i poslužiti uz predjelo. Ako vam šta ostane sledećeg dana testo je i dalje meko jer u njemu ima pire krompir.

Originalni recept je bez pire krompira, ali sam ja imala pire koji se morao upotrebiti. 



Prijatno!!!



уторак, 14. децембар 2021.

Fish cakes ili ti pljeskavice od ribe

 Ove pljeskavice se ne moraju praviti samo od ostatka ribe, mogu i sa ostacima drugog mesa, ali ja sam imala višak lososa, koji sam namerno ispekla više, jer sam nameravala da pripremim nešto od toga...ovo je ručak manje više od preostale hrane u frižideru.


Sastojci:  300 g ribe po izboru ( kod mene je to losos ) 200 g pire krompira, 100 g smrznutog kukuruza, 1 veće jaje, 1 kašičica limunove korice, pola manje glavice crnog luka, 1 veći čen belog luka, oko 50 g hlebnih mrvica, 1 kašika sitno isečene mirođije, so i biber po ukusu

Priprema:  Uključiti rernu na 180°C

U zdelu staviti usitnjenju ribu, koju možete usitniti sa dve viljuške. Dodati pire krompir koji vam je ostao od prethodnog ručka a ako nemate pire krompir onda ga napravite ranije pre nego što počnete sa pripremom ovih pljeskavica, dodati kukuruz koji ste prethodno ostavili da se odmrzne i stavili na kuhinjski ubrus da se ocedi od viška tečnosti. U to dodati sitno isečen crni i beli luk, ( ako nemožete sitno da isečete luk onda ga narendajte na rende ) jedno blago umućeno jaje, polovinu hlebnih mrvica, posoliti i pobiberiti po ukusu i na kraju dodati mirođiju, ako je nemate onda može i peršun. Kašikom sjediniti sve zajedno.

Rukama podeliti na 6 jednakih delova, rukama oblikovati u kugle i blago prstima pritisnuti da se oblikuje u pljeskavicu i prstima poravnjati okolo. Staviti na neku  tacnu i u zamrzivač na 5 minuta samo da malo očvrsne.

Izvaditi iz frizera i svaku pljeskavicu staviti u preostale mrvice, pritisnite rukama da se zalepe , okrenuti ih i to isto uraditi i sa druge strane.

U veći tiganj sipati 2 kašike maslinovog ulja, i kad se ulje zagreje staviti pljeskavice i pržiti oko 3 minute sa svake strane da samo porumeni. Nemojte stavljati previše pljeskavica u tiganj. Kad ste završili, staviti pljeskavice u vatrostalnu posudu i staviti u rernu da se dopeku još oko 8 do 10 minuta.

Poslužiti tople sa salatom po vašem izboru, kripkama limuna i tartar umakom.

Prijatno!!

Kod nas je prilog bio salata od  "krompira", ali ustvari krompir je bio karfiol, i ova salata vam može biti i samostalan obrok. Ovde umesto da karfiol kuvam ja sam ga ispekla u rerni, sve ostalo je isto...

недеља, 12. децембар 2021.

Slani rolat

Danas smo imali naše drage prijatelje u gostima i jako su nas obradovali svojim dolaskom. Mi ne živimo u istom gradu, udaljeni smo jedno od drugih oko 150 km ali se vidimo 3 do 4 puta mesečno, nekada više nekada manje. Dok smo bili "zatvoreni" zbog pandemije, znali smo da se nađemo na pola puta, samo da se zagrlimo i vidimo na 5 minuta i onda se vratimo kući, ali srce nam je puno.
Rolat se može napraviti na dva naćina, ispeći koru ili upotrebiti sendvič hleb, koji nije sečen na kocke, već je ceo hleb isečen na 5 istih delva oko 1cm debljine dužine od 24cm a širine 11cm.
Mislim da je lakše ispeći koru ako nemate da kupite ovakav hleb.
Ja sam koristila integralni hleb.


Sastojci: 1 pakovanje integralnog hleba za sendviče, 100 g krem sira, 1 puna kašika majoneza 1 puna kašika kisele pavlake, 300 g sitno iseckane ili samlevene šunke, 2 tvrdo kuvana jaja, 15 g rukole, 2-3 struka mladog luka, po ukusu biber i so
za dekoraciju: 1 kašika krem sira ili majoneza, sveže sitno rendan kačkavalj, peršun, marinirane pečurke

Priprema:  Izaberite šta vam je lakše, da li da napravite rolat ili da kupite ovakav hleb sa kojima se prave slane torte i rolati. Ja da nemam ovu vrstu hleba bilo bi mi lakše da napravim rolat i napravila bih ga ovako: 5 jaja, 100 g brašna, 1 kašika samlevenog lana, pola kesice paška za pecivo i pekla u plehu od rerne oko 15 do 17 minuta na 175°C. Nemojte ga prepeći, pucaće kad se bude zavijao. Zaviti u vlažnu krpu i ostaviti da se ohladi.

Šunku sitno iseckati ili samleti na mašini za meso ili u multi praktiku. Rukolu oprati i osušiti. Mladi luk očistiti, oprati, osušiti i sitno iseckati sa zelenim delom. Jaja skuvati, očistiti i sitno iseckati ili izrendati.
U samlevenu šunku dodati kašiku guste kisele pavlake i majoneza ( ja dodajem kiselu pavlaku jer moj muž ne voli majonez pa mu je ova kombinacija podnošljivija ) i sjediniti sve zajedno. Dodati sveže samleven biber jer soli ne treba, šunka je dovoljno slana.

Četri parčeta hleba staviti ispred sebe, na providnu foliju u vertikalnom položaju ali tako da svako parče preklapa drugo oko 1cm. Oklagijom dobro pritisnuti na te delove gde se preklapaju da se zalepe jedna za drugu i kad su zalepljene onda naprave jedan lepu koru. Koru premazati sa 70 g omekšalog krem sira, preko sira staviti listiće ošušene rukole ( može i baby spanać grublje isečen ) preko rukole staviti kašikom svuda po kori pripremljenu šunku, preko šunke izrendana ili sitno isečena jaja i preko jaja sitno iseckan mladi luk ( ako ga nemate može i tanko sečen ljubičasti luk )


Pomoću providne folije zaviti u rolat, dobro zaviti i stranice folije i ostaviti u frižider nekoliko sati, najbolje preko noći.

Sledećeg dana izvaditi rolat iz frižidera, skloniti providnu foliju, premazati sa ostatkom krem sira, može i majonezom, preko izrendati na sitno kaškavalj po vašem izboru, ukrasiti onako kako vi volite.


Prekriti providnom folijom i vratite u frižider do posluženja. Rolat možete poslužiti tako što đete iseći sve parčiće pa naređati na tacnu ili ovako u komadu pa seći ispred vašh gostiju. 
Ako pripremate za slavu ja bih ga isekla ranije, naređala na tanjir za posluženje i stavila na sto. 
Mi smo ovo imali kao zakusku i ja sam sekla rolat ispred naših gostiju, poslužila sa zelenom salatom, pilećim pečenim krilcima i punjene ljute papričice sa sirom i suvom slaninom.


Parče je iz prijateljičinog tanjira, tako da rolat se vrlo lepo seče i svako parče stoji samo za sebe.


Prijatno!!!!

петак, 10. децембар 2021.

Bundevice

 Danima se divim ovim malim slatkim bundevicama i nikako da se odlučim da ih napravim..pre neki dan ispečem bundevu i juče krenem u izradu.

Nije uopšte teško da se naprave, samo treba malo vremena jer je pipkavo ovo vezivanje, a kad to završite posle je sve lako...uživajte i u pravljenju i u konzumiranju..


Sastojci:  300 g hlebnog brašna, ( bread flour "00" ) 5 g suvog kvasca, 20 g šećera, 1 kašičica soli, ili po ukusu, 125 g pirea od bundeve, 100 ml mleka, 1 jaje ( ne celo, ostaviti pola za premazivanje peciva ) 25 g otopljenog putera

i još:  krem sir za punjenje a može i bez

Priprema:  Bundevu ( ja sam koristila butternut squash/ muškatna bundeva ) preseći na pola, očistiti od semenki, staviti na pleh sečena strana okrenuta na dole i ispeći u rerni dok ne omekša. Po želji može  se skuvati i na pari, samo je onda očistiti od korice i iseći na komadiće, a na isti taj način može i u rernu.

Ispečenu bundevu ostaviti da se ohladi pa je pasirati da napravite pire.

Prosejati brašno. U pire od bundeve, ako je hladna, dodati toplo mleko, otopljen puter, pola umućenog jajeta, suvi kvasac i šećer i sve izmešati da se šećer otopi. 

U tu masu dodati pola brašna i varjačom sjediniti sve zajedno, dodati so i onda dodati i preostalo brašno i rukom zamesiti testo. Isipati na radnu površinu i dobro izmesiti testo dok ne dobijete meko i glatko testo a ruke ostanu čiste. ( ovo mešenje će potrajati ali nemojte dodavati više brašna jer testo mora da bude tako mekano na početku ) Oblikovati testo u kuglu, premazati sa vrlo malo ulja, pokriti i ostaviti na toplom mestu da se testo udvostruči.


Zdelu sa naraslim testom samo okrenuti i pustiti da testo samo ispadne. Testo, bez premešivanja, podeliti na 8 delova ( ne moraju svi delovi da budu iste težine jer i bundevice nisu sve iste na njivi gde rastu 😊 ) i sad svaki deo oblikovati u kuglicu da su vam svuda glatke. Pokriti ih i ostaviti 5 minuta da se odmore. 
Uzeti jednu kiglicu i deo gde ste ih sastavili, okrenite prema vama a glatka strana da je na radnoj površini, i vašim prstima napraviti krug i staviti kocku krem sira. Bundevice se obično prave prazne, meni se dopala ideja da ih punim sa krem sirom. Zatvoriti kuglicu tako da su vam svi krajevi zatvoreni i još jednom vašom rukom oblikovati lepe i okrugle kuglice.  Ako ih ne punite, onda ovaj korak preskočiti.
Uraditi i sa preostalim testom tako isto.
Iseći kuvarski konac za pečenje na duže komade, prvi nećete tačno znati koliko vam treba, pa može da bude i malo duži, ali dovoljno veliki da uvežete 4 puta oko kuglice, sledeći ćete već znati koliko vam treba.
Uvezati sve loptice koncem a višak odseći.( ja sam moje končiće uvaljala u brašno kad sam ih sve isekla da mi se onako pečeni lakše skinu )  Naređati ih na pleh, koji ste prekrili pek papirom ali ostavite dovoljno razmaka između, jer testo će još jednom da naraste. Pokriti providnom folijom i ostaviti na toplom mestu da testo lepo naraste. ( da vi samo znate koliko sam ja bila srećna kad sam ih videla onako lepe )
Narasle bundevice premazati sa ostatkom umućenog jajeta, dodati malo mleka i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 180°C oko 20 do 22 minuta.
Izvaditi iz rerne, staviti ih na žicu da se prohlade.  Pažljivo makazama iseći konac i još pažljivije ih izvucite. Ukrasite ih kako vi želite a i ne moraju da se ukrašavaju.



Ja sam skidala konac još dok su bile tople, nisam mogla da čekam da ih probam i uslikam...


Danas su nam ostale još 2 i odline su i sledećeg dana...


Imam ideju za još bundevica, to ću nekom drugom prilikom...

Prijatno!!!


среда, 8. децембар 2021.

Pizza pogača

 U našoj kući pizza se ne sprema puno, ja je volim, a muž ne i iz tih razloga je ne pravim često. Retko kada da i kupim parče pizze da zadovoljim dušu. Oboje volimo testa, moj muž obožava hleb i ovo mi je idealno, pizza punjenje u hlebu, tako da ćemo je jesti oboje i oboje biti srećni i zadovoljni.


Sastojci za pogaču: 300 g brašna + - 25 g, 200 ml tečnoj jogurta ili mlaćenice, ( buttermilk ) 1 jaje, 4 g kvasca, 3 kašike maslinovog ulja, 1 kašičica šećera i soli po ukusu.
Sastojci za punjenje:  100 g sitno iseckane šunke, 13 kolutova kobasice ili kulena, oko 75 g izrendanog mozzarella sira, jalapeno paprika isečena na kolutove, ko voli može i listići pečuraka, sos od paradajza pelata

Priprema:  Brašno prosejati i ostavite da vam bude sobne temperature, kao i sve ostale namirnice. Ja ih obično izvadim sat vremena ranije iz frižidera da odstoje pre nego što počnem da mesim.

U zdelu, u kojoj ćete mesiti, sipati jogurt ( ja koristim mlaćenicu )  dodati jaje, ( ostaviti za 1 kašiku da premažete testo )  ulje, suvi kvasac, šećer i sjedinite sve zajedno.
Dodavati brašno pa u početku mešati varjačom, dodati so i onda dodavati osatatak brašna i zamesiti rukom. Testo dobro izmesiti, oblikovati u kuglu, premazati sa vrlo malo ulja, pokriti i ostaviti na toplom mestu da testo naraste. Ja obično zagrejem rernu i ostavim testo u rerni a po nekad ostavim zdelu sa testom na otvor koji duva topli vazduh u kuću i tu odlično testo naraste.
Ja koristim brašno "zero zero " ili kod nas se kupuje kao "00" i odlično je za pogaše, kifle, pizze, hlebove.


Dok testo raste pripremite fil za pogaču.
Šunke izrendati na krupniju stranu ili sitno iseckati. Kulen preseći na pola jer su kolutovi veliki, lakše će se testo zaviti kad je presečeno na pola. Ko nema kulen može i neka tanje isečena domaća kobasica. Izrendajte sir ili kupite već izrendan. Jalapeno papričice koristite iz turšije, ja koristim ove.
Punjenje za ovu pogaču mogu biti po vašoj želji, ono što volite vi i vaša porodica ili šta imate trenutno u frižideru.
Nešto što bih vam preporučila da sami napravite sos za premaz od pelat paradajza, nikako kečap, jer kečap nije predviđen za pizzu i nećete dobiti isti ukus. Pelat paradajz smrvite štapnim mikserom, dodajte malo začinskih biljkica; bosiljak, ruzmarin, majčinu dušicu,, oregano, izmešajte i deo koji ne iskoristite zamrznite u posudama za led, izvadite, stavite u kesice za zamrzivač i vaditi po potrebi. Ja ga puno puta koristim i za kuvanje kad i nestane moj kuvani paradajz.

Naraslo testo podeliti na 7 delova i sad se ne sećam tačno koliki mi je svaki deo bio, jer ja ih merim da mi svi budu podjednaki. Oblikovati kuglice i ostaviti ih da se kratko odmore. ( oni koji prate moje recepte znaju zašto ostavljam testo da se odmori, ako ne znate, pitajte me ) 
Svaku kuglicu rastanjiti u što tanji krug i preseći na pola ( samo jednu, onu zadnju ne sečemo na pola ) 


Na početku kruga, ostavite malo prostora da možete testo da prebacite lakše preko nadeva a s tim ćete i lakše zaviti u fišek, staviti malo sosa od pelata, preko staviti izrendan sir, preko sira izrendanu šunku, parčiće kobasice i jalapeno papričice. ( ovde sam uslikala pre nego što sam stavila papričice ) Prebaciti prazan deo testa preko fila, gore malo prstima zalepiti ivice testa. Drugu polovinu testa pizza sekačem iseći linije da imate šare, mogu biti horizontalne ili vertikalne, izbor je vaš i obe šare su lepe. Sad sve skupa zaviti u rolat.

Tepsiju, ili kalup za tortu, veličine 26cm prekriti pek papirom i ređati zavijene fišeke ostavljajući malo prostora između jer će testo jođ jednom da naraste. 
Kad ste završili sa fišecima, zadnji deo testa isto rastanjiti u krug, gore staviti nadev a donji deo raseći na trakice, ali ne do kraja, zaviti u rolat i tajrolat zaviti u puža i staviti u sredinu.
Pokriti i ostaviti na toplom mestu da testo još jednom naraste.
Naraslo testo premazati umućenim jajetom sa kašikom mleka, posuti semenkama po vašem izboru i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 180°C oko 30 minuta ili dok vam ne porumeni onako kako vi volite.


Pečenu pizzu pogaču kratko ohladiti i poslužiti toplu uz pizza sos i sosom od gustog jogurta i belog luka ili kako je već vi služite.


Prijatno!!!


Ovako se može napraviti i obična pogača, bez ikakvog punjenja i odlična je uz ručak..

уторак, 7. децембар 2021.

Slana štrudla od muškatne tikve

 Kupili smo muškatnu tikvu i potpuno zaboravili za nju, e šteta je baciti je i iskoristismo ono što se moglo iskoristiti...muž je pola pojeo onako pečenu prelivenu medom i posuto seckanim orasima a deo sam ostavila za neko pecivo...jedno od tih peciva je ova štrudla a sutra će biti nešto drugo.


Sastojci: 125 g pirea od pečene tikve, 1 jaje, 1 kašičica šećera, 4 g suvog ili 10 g svežeg kvasca, 250 g brašna za hleb ( bread flour ) 1 kašičica soli, 50 ml mleka i 30 g omekšalog putera.
i još:  125 g čvaraka, 150 g sitno iseckane šunke, malo soli i bibera

Priprema:  Muškatnu tikvu očistiti od kore i semenki pa iseći na komade. Imate dva načina kako je možete pripremiti; skuvati je na pari ili ispeći u rerni. Ja sam je ispekla u rerni i ostavila da se kratko ohladi pa sam je samlela štapnim mikserom.

Možete zamrznuti ili ostaviti u frižider nekoliko dana i koristiti po potrebi. Ako vam ne treba cela količina, jedan ispečen deo možete preliti medom ili javorovim sirupom, posuti seckanim orasima i poslužiti kao desert.

U pire od bundeve dodati umućeno jaje, ( ostaviti za 1 kašiku da premažete testo ) toplo mleko i šećer. Brašno prosejati, dodati suvi kvasac ( ako koristite svež, njega aktivirati u 50 ml mleka uz dodatak 1 kašičice šećera pa u to dodati jaje i pire od bundeve ) i dodati u pire od bundeve i na kraju dodati so po ukusu ( ako su vam čvarci i šunka slani, soliti oprezno, da ne presolite ) i zamesite testo. Testo treba da bude meko. Pokriti i ostaviti da se testo odmori 15 minuta. 
Puter iseći na kockice i dodavati po malo u testo i svaki put dobro sjediniti testo sa puterom.  kad se sjedini treba da dobijete jako meko i lepljivo testo. Ovako testo mesiti desetak minuta na radnoj površini dokle ne  dobijete glatko i elastično testo koji se ne lepi za ruke. Pokušajte da ne dodajete više brašna, i ako će izgledati da je potrebno još. Ako i posle 10 minuta mešenja imate testo koje je jako meko i koje ne možete da oblikujete u loptu, dodavati po vrlo malo brašna samo dok ne dobijete testo koje možete da oblikujete.
Ova metoda je vrlo slična brioche testu i zato ne treba dodavati previše brašna jer nećete dobiti strukturu brioche testa, koje je vrlo meka i vazdušasta.
Oblikovano testo u loptu premazati sa vrlo malo ulja, pokriti i ostaviti na toplom mestu da se testo udvostruči.

Dok testo raste pripremite fil. Šunku iseći na sitne komade, staviti u multipraktik, dodati čvarke, bibera i po potrebi soli i samleti u masu koja nema komadiće. Ostaviti sa strane.

Naraslo testo isipati na radnu površinu i podeliti na 3 dela. Moj svaki deo je bio po 170 g. Oblikovati u glatke kuglice, pokriti i ostaviti 5 minuta da se testo odmori, na ovaj način testo se lakše tanji i ne beži vam ispod oklagije.
Rastanjiti tanje testo u pravougaonik i premazati trećinom mase od čvaraka i šunke. Zaviti u rolat, krajeve zalepiti prstima za testo i vrlo blago rukama rastanjiti rolat, ali ne previše.
Ostaviti na stranu.
Sad tako isto uraditi i sa preostalim testom.
Staviti tri rolata jedan pored drugog i uplesti u pletenicu, ali nemojte da "pletete" pletenice prečvrsto, može da vam pukne tamo gde su upleteni.

Pleh za hleb, veličine 10cm X 32cm ili sličnih veličina prekriti pek papirom i preneti upletenu pletenicu u kalup.
Pokriti i ostaviti na toplom mestu da napuni kalup. U ostatak jajeta, koje je bilo na strani, dodati 1 kašiku mleka, sjediniti i premazati naraslu pletenicu, posuti semenkama po izboru i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 175°C bez ventilatora, oko 25 do 30 minuta. Ako počne previše da rumeni, prekriti pek papirom.


Ispečenu štrudlu izvaditi iz kalupa, staviti na žicu, skloniti pek papir i ostaviti da se ohladi. Seći na parčiće i poslužiti uz kiselo mleko ili jogurt.


Ovu štrudlu možete napraviti i u obliku babke. Ne deliti testo na 3 dela, već celo testo rastanjiti što možete više u pravougaonik, premazati nadevom ( možete da je pripremite i sa sirom ) zaviti u rolat i u kalup staviti je u obliku slova N, tako što jedan deo ćete staviti odozgore. Sve ostalo je isto.

Ako pratite uputstva za testo, trebate dobiti testo koje je kao pamuk mekano i odlično je i sledećeg dana.


Šteta što nisam imala bolje svetlo da uslikam bolje, ali i pored tog nedostatka može se na fotkama videti koliko je testo dobro.

Prijatno!!!

субота, 4. децембар 2021.

Potaž od šargarepe

Nešto posno na kašiku..


Sastojci:  450 g šargarepe, 1 koren peršuna, 1 krompir, ( možete da koristite i batat umesto običnog krompira ) pola glavice crnog luka, 2 do 3 čena belog luka, maslinovo ulje i začini po ukusu: tucana paprika, biber, so, pola kašičice cumina, suvi začin, oko 1l ili malo više povrtne supe ili voda sa kockom povrtnog bujona

Priprema: U šerpu staviti pola glavice crnog luka, koji ste isekli samo na pola i 2 d 3 veća čena belog luka. Nemojte ništa seći, staviti tako cele komade i pržiti na tihoj vatri da ulje poprimi ukuse luka i belog luka.
Šargarepu očistiti i iseći na veće kocke, Koren peršuna očistiti i iseći na iste delove kao što je i šargarepa. Krompir oljuštiti i iseći na veće kocke.


Svo povrće staviti u šerpu i pržiti na tihoj vatri oko 5 do 7 minuta.
Kad je povrće malo omekšalo, naliti sa povrtnom supom, počnite sa manjom količinom tečnosti, lako je dodati kasnije ako je potrebno, pustiti da provri, smanjiti temperaturu, poklopiti i kuvati dok povrće potpuno ne omekša.
Začiniti po vašem ukusu, ali bih vam preporučila da stavite malo kumina, meni je aš taj začin idealan za potaž sa šaergarepom, ali ako ga ne volite, izostavite ga. Posoliti, pobiberiti, dodati malo tucane paprike i suvi začin i pustiti da provri sve zajedno.
Skloniti sa ringle i štapnim mikserom samleti da dobijete glatki potaž.


Ako je potrebno, dodajte još tečnosti onoliko koliko vi volite da je gusto. Probati za začine i ako je šta potrebno, dodajte.
Vratiti nazad na ringlu da se sve sjedini i zagreje i poslužiti dok je toplo.
Po želji, možete napraviti domaće krutone i poslužiti sa potažom.


Prijatno!!!!

петак, 3. децембар 2021.

Varijacije na temu...pogača ili pita?

 


Testa i mi...uh gde li će nam biti kraj?  Hvala bogu te smo u mogućnosti da još uvek možemo sve da jedemo, posebno moj muž i za njega mi nikad nije teško bilo šta da napravim.


Sastojci za testo: 700 g brašna ( ja uvek mešam sve namensko i hlebno, ovog puta sam koristila brašno za hleb ), 400 ml toplog mleka, 1 kašičica šećera, 30 g kvasca ili 12 g suvog, 1 kašičica soli ili po ukusu, 1 jaje + belanac, 50 ml maslinovog ulja
Za fil: 200 g sira, 50 g putera
Za premazivanje: 1 žumance, 2 kašike mleka, 1 kašika ulja

Priprema:  U pola količine toplog mleka staviti kvasac, kašičicu šećera,promešati i ostaviti sa strane.Brašno prosejati i u vanglicu staviti ulje, jaje, belanac, so i dodati ostatak mleka i narasli kvasac.

Zamesiti testo, istresti na radnu površinu i mesiti ga oko 5 minuta...možda će trebati još malo brašna jer sva brašna nisu ista. Kad ste testo umesili, premazati ga sa uljem,pokriti sa providnom folijom i ostaviti pola sata na toplom mestu da se testo udupla.
Uduplano testo premesiti i podelitiu na pola.

Svaku polovinu, na malo pobrašnjenoj radnoj površini, rastanjiti na pola cm debljine u pravougaonik.
Premazati sa polovinom omekšalog putera i izmrviti 100 g sira, po želji možete staviti i više sira, zaviti u rolat.
Tako isto uraditi i sa drugom polovinom testa. ( ja sam pravila od pola količine, jer za nas dvoje je dovoljno pola )

Preneti rolat na pleh, koji ste postavili papirom za pečenje.
Zavijeni rolat oštrim nožem iseći na parčiće,1 do 2cm debljine ali ne skroz do kraja testa, prvo parče neka ide pravo na gore,( svako parče iseći tek kad ste zavrnuli testo ) drugo parče uvrnuti malo na desnu stranu, treće parče uvrnuti malo na levu stranu i sad početi ponovo ispočetka, sledeće parče staviti pravo, da leži između ova dva parčeta koja idu na desnu i levu stranu i opet, jedno uvrnuti na levo, jedno na desno,dok ne završite sa sečenjem celog rolata. Trebate imati oko 18 parčića iz jednog rolata.




Tako isto uraditi i sa drugim delom testa.
Pokriti sa providnom folijom i ostaviti na toplom mestu oko 40 minuta da pecivo naraste.
Naraslo testo premazati sa umućenim zumancetom, mlekom i ulje i ako želite, posuti sa semenkama po izboru.
Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 175*C oko pola sata ili dok vam lepo ne porumeni.

Pečeno pecivo izvaditi iz rerne, pokriti sa kuhinjskom krpom i ostaviti da se malo ohladi.
Poslužiti sa jogurtom za doručak ili večeru. Prijatno i uživajte onoliko koliko smo i mi.


 Prijatno!!!!