понедељак, 27. септембар 2021.

Dip od pasulja I pečenih paprika.

Može da bude dip, namaz za sendviče pa vi odlučite šta hoćete da vam bude. Meni je bio namaz za moj domaći hleb, koji samo što je ispečen.
Recept sledi ovako.....


Sastojci: 1 konzerva pasulja od 540 g, 4 do 5 pečenih paprika, 1 ljuta pečena paprika, 2 čena belog luka
1 kašika limunovog soka, na vrh noža cumin I mleveni korijander, po ukusu so I biber, 1 do 2 kašike maslinovog ulja

Priprema:   Ispečene paprike oljuštiti, očistiti od semenki I istavite da se ocede od viška tečnosti.
Pasulj isprati pod mlazom hladne vode I istaviti da se ocedi od viška tečnosti.

U multipraktik staviti oceđen pasulj , papriku, beli luk, začine, sok od limuna I 1 kašiku maslinovog ulja, so I biber po ukusu I sve samleti u masu kakvu volite. Neko voli da ima komadiće, ja volim da je masa glatka.

Sipati u zdelu, pokriti I ostaviti u frižider da se dobro rashladi I poslužiti kao dip sa svežim povrćem po vašem izboru, ili kao premaz na hleb a možete poslužiti sa krakerima ili flat breads/ pita bread. Takodje je idealan prilog vama koji pravite daske.


Pred služenje preliti sa malo maslinovog ulja I posuti sitno iseckanim peršunom.


Prijatno!!!



Buhtle....ko zna koje po redu

 Kao što volim da isprobam svaki recept za kiflice, tako volim i za buhtle i svaki jedan mi se sviđa i ako bi me pitali, koji bih izdvojila, ne bih znala da vam kažem, jer su mi svi odlični.

Sastojci:  250 g brašna, 1 jaje, 50 ml mleka, 35 g šećera, 100 ml pavlake, 4 g suvog ili 10 g svežeg kvasca, pola kašičice soli, 1 kašičica vanile, 

Priprema:  Zagrejati mleko da je mlako, dodati šećer i kvasac, izmešati i ostaviti da kvasac naraste.

U vanglicu prosejati brašno, dodati so i izmešati zajedno. Napraviti udubljenje i tu sipati pavlaku 35%mm, dodati vanilu, jedno blago umućeno jaje i narasli kvasac i mikserom mesiti testo oko desetak minuta, dok ne dobijete glatko i lepljivo testo. Pokriti kuhinjskom krpom ili providnom folijom i ostaviti na toplom mestu dok se testo dobro ne udvostruči.

Naraslo testo istresti na radnu površinu, blago ga premesiti i podeliti na 9 jednakih delova. Ova količina testa nije velika, ali za nas dvoje je sasvim dovoljna, čak smo i komšijama odneli, tako da ako imate veću porodicu udvostručite sastojke. Ja više volim da mesim češće i da imam sveže pecivo nego da mi ostane, što se kod nas retko desi, i ako se desi, moj muž to pojede za doručak.

Svaki deo blago pobrašniti, rastanjiti i u sredinu testa, rastanjite više spoljne stranice od sredine jer je lakše zatvoriti testo i oblikovati u kuglicu jer ćete imati dovoljno testa na dno kad oblikujete kuglice, staviti šta želite, nutelu, eurokrem, linoladu, džem i prstima zatvoriti stranice svuda okolo i gledajte da ih dobro zatvorite, u protivnom nadev će iscureti.

Pleh veličine 20cm X 20cm  prekriti pek papirom i kad stavljate kuglice ostavite malo razmaka između. Ovo testo se može koristiti i bez nadeva, samo ih prazne ispeći pa ih koristiti za doručak premazane sa nutelom, džemom ili šta već volite.

Kad ste završili sa oblikovanjem kuglica, prekriti ih ponovo i ostaviti da testo još jednom naraste.

Naraslo testo premazati blago mlekom i peći na 150°C oko 25 do 30 minuta ili dok vam blago ne porumene. Ja sam greškom uključila rernu na 175°C i kod mene su vrlo brzo porumenele više nego što sam želela, tako da sam pred kraj pečenja morala da ih prekrijem pek papirom.


Pečene buhtle ostaviti kratko u pleh i pomoću pek papira izvaditi ih napolje i ostaviti da se ohlade. Posuti prah šećerom i poslužiti uz kafu, čaj ili šolju toplog mleka.


Prijatno!!!


субота, 25. септембар 2021.

Ciganski djuveč

 Djuveč nisam pravila više i ne pamtim koliko dugo i ako sam danas mislila da kuvam pasulj, promenih mišljenje u zadnjem momentu i nisam se pokajala.

Ciganski djuveč svako pravi na svoj način, ja sam moj napravila na moj, a zašto se zove ciganski? pa ne bih znala, valjda zbog svih ovih šarenih boja u tanjiru, koje ja obožavam. Kod mene je, što šarenije to bolje.

Sastojci: 500 g piletine, 100 g suve slanine, 3 velike glavice crnog luka, 2 velika paradajza, 3 čena belog luka, 100 g pirinča, 1. 5 do 2 kg paprika raznih boja, 2 šargarepe, 250 g šampinjona, 3 krompira, maslinovo ulje za prženje, 300 ml kuvanog paradajza, oko 600 ml supe ili vode sa kockom za supu, peršun, suvi začin, so, biber

Priprema:  Piletinu očistiti od viška masnoće i kožice ( ja koristim odkoštan karabatak, nekako mi je to meso najbolje a vi koristite meso koje volite ) oprati, osušiti i iseći na komade jednog zalogaja. Ko želi može staviti i više mesa, ja volim da ga ima manje a više povrća.

Suvu slaninu iseći na kockice.

Svo povrće očistiti, oprati i iseći na kocke, paprika neka bude malo krupnije sečena, paradajz oljušten i isečen na sitnije kockice, beli luk isečen što sitnije možete, krompir isečen na manje kocke, šargarepu možete izrendati ili iseći na sitne kockice, šampinjone, ako su veći, iseći na 4 dela, ako su manji na pola, luk iseći na rebarca ili veće kocke.

U dublji tiganj staviti slaninu da se prži i pržiti je dok ne porumeni i ispusti malo masti. Izvaditi je i staviti na stranu.

Pileće meso, koje je već isečeno staviti na tu mast i ako je potrebno, dodati vrlo malo maslinovog ulja i pržiti samo da porumeni. Ja je namerno nisam solila, posolila sam je tek kad sam je ispržila. Ostaviti nju zajedno sa slaninom.

U tiganj dodati još kašiku ili dve ulja i dodati luk, šargarepu i pustite da se to polako dinsta, na pola dinstanja dodati beli luk, iseckan paradajz  i pržiti samo dok luk zamiriše i dok sok još nije ispario, dodajte šampinjone te i njih kratko propržiti i na kraju dodati isečenu papriku. Kad paprika omekša, dodati pirinač i krompir, kratko propržiti i naliti sa kuvanim paradajzom. Začiniti po vašem ukusa sa solju, biberom i suvim začinom, naliti sa  supom ili izmrviti kocku i preliti vrelom vodom da sve to ogrezne i pustite da samo provre. Na kraju dodati sitno isečen peršun.

Sipati u veći pekač, oko 32cm X 22cm polovinu pripremljenog djuveča, pa rasporediti meso i slaninu odozgore i prekriti meso drugom polovinom djuveča. ( ko želi meso može da raspodeli i odozgore, meni je meso sočnije na ovaj način, ne isuši mi se tokom pečenja ) Pokriti alu folijom i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 200°C oko 30 minuta, otkriti i peći još 15 minuta da jelo malo porumeni odozgore. Nemojte dozvoliti da vam sva tečnost uvri, jer će jelo upiti tečnost dok malo odstoji, u protivnom će vam biti suvo.

Poslužiti sa zelenom salatom ili šta vi već volite.

Kratko ohladiti, posuti sa još isečenim peršuom i poslužiti toplo.

Prijatno!!!!

петак, 24. септембар 2021.

Potaž od belog luka

Jesen je na pragu, da se " obezbedimo "  na vreme  sa imunitetom, jer će nam svima biti potreban tokom dugih i hladh zimskih dana...beli luk je idealan za to, pa ako ga volite, napravite ovaj potaž i uživajte u njemu.


Sastojci:  2 osrednja krompira,  1 glavica crnog luka, 1 veći struk praziluka, 120 g očišćenog belog luka,  1. 5 l do 1.75 l supe ili vode,  pola kašičice suvog timijana, 125 ml pavlake za kuvanje, 100 ml maslinovog ulja, po ukusu so i biber, nekoliko parčića starog hleba, peršun

Priprema:  Očistiti luk i iseći na manje kockice. Beli luk očistiti i iseći na sitno. Praziluk očistiti, oprati pod mlazom hladne vode i iseći na pola prvo pa onda na tanje kolutove, ali tamno zeleni deo odstranite.

U veću šerpu sipati .75ml maslinovog ulja, zagrejati i dodati isečen luk, praziluk, timijan, malo soli i pržiti dok luk ne omekša, dodati beli luk, smanjiti temperaturu na vrlo nisku i pržiti sve dok ne omekša, oko 15 minuta.

Dok se sve to prži, očistiti krompir i iseći na manje kockice, dodati u šerpu  te i njega propržiti kratko sa lukom pa naliti supom a ako je nemate, rastvorite kocku u vodu i naliti sa vodom. Posoliti i pobiberiti po ukusu, poklopiti, ali ne potpuno i kuvajte na nižoj temperaturi oko 25 minuta ili dok se krompir potpuno ne skuva.

Kad je krompir kuvan, dodati pavlaku za kuvanje i štapnim mikserom smrviti u glatku i svilenkastu masu. Probati da li je šta potrebno.

Stari hleb iseći na kockice. U tiganj sipati maslinovo ulje, ako je potrebno dodati još i na niskoj temperaturi ispržiti hleb dok ne porumeni.Bolje ga pržiti na niskoj temperaturi jer tako će vam ostati hrskav i kad ga dodate u potaž.

Topli potaž poslužiti sa krotonima i posut isečenim peršunom, ko voli može posuti i malo krupno samlevenim biberom.


Prijatno!!!








четвртак, 23. септембар 2021.

Simple sirup od bresaka


Vrlo često vidite kad čitate strane blogove da se spominje simple sirup I koriste ga za mnogo što šta...za dodatk piću, čaj, preliv za njihove pancakes, preliv preko sladoleda, premazivanje biskvitnog testa za torte..Sirup možete napraviti od bilo kog voća.


Sastojci: 250 g svežih bresaka, 150 g šećera, 165 ml vode

Priprema: Breskve oprati I iseći na komadiće, posutoi šećerom, naliti vodom I pustite sa provri na osrednjoj temperaturi, kad provri, smanjiti temperaturu I kuvati na tihoj temperaturi oko 20 minuta ili dok ne vidite da počne tsčnost da se zgušnjava. Treba da bude gusto kao kad kuvate sirup kojim prelivate baklavu.
Skloniti sa ringle, procediti kroz gustu cediljku, ostaviti da se ohladi na sobnoj temperaturi, sipati u flašicu, zatvoriti I ostaviti u frižider I koristiti po potrebi.


Kad kuvate nemojte poklapati jer vrli lako može da iskipi.


Prijatno!!!!

среда, 22. септембар 2021.

Mafin pletenice sa belim lukom

Ova vrsta peciva se može praviti u slatkoj i u slanoj verziji ili bez ikakvih dodataka. Meni se dopalo da ih napravim u slanoj verziji jer su mi bili potrebni da ih poslužim sa predjelom uz suhomesnate nareske, i ostalim dodacima ( kiseli krastavčići, maslinke, sir, sušeni paradajz, ajvar, ljutenicu )  a mogu se jesti i uz ručak.


Sastojci: 300 g hlebnog brašna ( bread flour ) 200 g toplog mleka, 1 kašičica šećera, 6 g suvog ili 15 g svežeg kvasca, 1 kašičica soli,  20 ml ulja,

i još: 75 g omekšalog putera, 1 do 2 čena belog luka i 1 kašika puna peršuna , susam

Priprema:  U toplo mleko dodati kvasac, kašičicu šećera, promešati i ostaviti da kvasac zapeni.

U vanglicu prosejati brašno, dodati so i izmešati. Napraviti udubljenje i tu sipati nadošli kvasac i ulje i sjediniti sa testom bez nekog mešenja, samo da dobijete grubo testo. Oblikovati u loptu, pokriti i ostaviti na toplom mestu 20 minuta da gluten počne da radi.

Posle toga testo dobro izmesiti, oko 5 minuta, da dobijete glatko ali tvrđe testo. Pokriti i ostaviti na toplom mestu dok dobro ne naraste.

Dok testo raste pripremite premaz za testo. U omekšali puter dodati vrlo sitno isečen beli luk i peršun i spatulom sjediniti sve zajedno. Ostaviti na stranu.

Kad je testo dobro naraslo, blago pobrašniti radnu površinu istresti testo i rastanjiti u pravougaonik.

Premazati celo testo pripremljenim puterom ( ostaviti malo da premažete pečene pletenice ) i po dužini preklopiti na trećinu, preko toga prebaciti i onu drugu trećinu testa i malo oklagijom rastanjiti testo da nije previše debelo. Iseći testo na 12 jednakih delova.

Uzeti jedan deo i oštrim nožem iseći na 3 dela, ali ne potpuno ( stavila sam vam gore fotke u kolažu da vam pomogne pri pravljenju ovog peciva ) i uplesti u pletenicu. Okrenuti pripremljenu pletenicu i onaj deo što je bio odozdole sada neka bude gore i od krajeva gde ste završili pletenje uviti prema unutra a gornji deo prebaciti samo preko i tako pripremljeno testo staviti u mafin plehu, koji ste prethodno premazali sa vrlo malo putera, tako da završetak mafina ide u kalup a ove lepe pletenice budu odozgore.

Sad tako isto uraditi i sa preostalim isečenim delovima testa.

Kad ste završili sa motanjem, pokriti providnom folijom i ostaviti na toplom mestu da mafini narastu i popune kalup. Narasle premazati sa vrlo malo mleka, posuti sa susamom i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 175°C oko 20 do 25 minuta ili dok vam ne porumene onako kako ih vi volite. Nemojte ih prepeći, jer će vam biti suvi.

Ostaviti ih kratko da se prohlade u kalupu, izvaditi ih i premazati sa ostatkom putera i belog luka, koji ste kratko zagrejali i poslužiti tople. Odlični su i sledećeg dana, samo ćete ih morati kratko zagrejati u rerni zavijene u alu foliju. ( ako vam šta ostane od prethodnog dana )


Prijatno!!!!


понедељак, 20. септембар 2021.

Ajvar od barenih paprika i šargarepe

 Pre nekoliko dana na FB vidim fotke kod moje koleginice blogerke Vesne, i baš me je zainteresovao ovaj recept jer sam i ranije čitala o ovom receptu i rešim da napravim jednu probnu turu ajvara i dopao mi se i danas odem i kupim još paprika da napravim, ali sa malo drugačijim srazmerama.. Pre nego što sam počela sa drugom turom ovog ajvara, ako ga uopšte možemo tako nazvati, malo sam pregledala internet i videla sam mnogo različitih, a opet na neki način istih, recepata i odlučim se za neku svoju varijantu.

Napisaću vam  kako sam napravila ovu malu probnu turu, možda se nekom dopadne i na taj način.

Sastojci: 7 kg mesnatih paprika, 1.5 kg šargarepe, 3 l vode, 150 ml sirćeta 5% jačine, 100 g šećera, 200 g soli, 800 ml do 1 l ulja, 500 g ljutih paprika ili po ukusu, 1 glavica belog luka

Priprema:  Paprike oprati, očistiti i iseći na komade. Šargarepu očistiti, oljuštiti i iseći na manje komadiće da se brže skuva.

Ako koristite ljute papričice, a ja bih vam definitivno preporučila da ih koristite, možda ne u ovoj količini ako ne volite ljuto, nego samo nekoliko, jer paprika i šargarepa je slatka pa da imate samo onaj mali "kik" da osetite da po malo "rezni", ( ne znam kako da drugačije objasnim jer izgleda da je moj srpski po malo "zarđao" posle 47 godina provedenih ovde gde sam, ali se nadam da ćete me razumeti šta sam htela da kažem ) i njih očistiti od semenki i peteljki i iseći ih na komadiće ( dok to radite, stavite rukavice na ruke, inače će ruke da vam se dobro zaljute i ne daj bože da pipnete oči sa takvim rukama )

Beli luk očistite, propustite kroz presu ili ga iseći što sitnije možete i ostaviti sa strane.

U veću i dublju šerpu sipati vodu, sirće ( naše kanadsko sirće je slabije od vašeg, koje je 9% pa prepolovite ukupnu količinu koju sam ja napisala ) dodati šećer i vodu, poklopiti i pustiti da provri. Staviti papriku ( kod mene je to bilo iz dva puta jer nemam dovoljno veliku šerpu da bih stavila sve odjednom ) i kuvajte papriku dok malo ne omekša. Rešetkastom kašikom vaditi i staviti u đevđir da se paprika ocedi i ohladi. 

U tu istu vodu sada dodati šargarepu, koju ćete iseći na manje komadiće da se brže skuva i kuvati 10 do 15 minuta ili dok ne omekša ali ne treba da se potpuno raskuva.

Ako koristite ljute papričice, kuvajte ih zajedno sa paprikama.

Ostaviti svo povrće da se ohladi da bi mogli da sameljete na mašini za mlevenje mesa ali sa sitnijim rupicama jer barena paprika se ne može oljuštiti i kad se samelje na sitnije rupice kožica će biti sitnija i neće se osećati kad se ajvar uprži. Ko želi, paprike može da ispeče i oljušti, izbor je vaš.

Kad meljete papriku i šargarepu, ja sam mlela tako što sam stavljala papriku pa šargarepu naizmenično tako da sam imala lepu mešavinu povrća..

U veću šerpu sipati polovinu ulja i dobro zagrejati. Sipati samlevenu papriku i šargarepu i na umerenoj temperaturi pržite povremeno mešajuči dok ne dobijete gustu i kompaktnu masu. Pred kraj prženja dodajte sitno isečen beli luk ( ko ne voli beli luk može i da preskoči ) Tokom prženja ćete dodavati ostatak ulje onoliko koliko vam je potrebno da upržite ajvar.

Tokom kuvanja bilo koje zimnice uvek počnite sa manje šećera,soli ili ulja, vrlo je lako dodati, ali je teško oduzeti i tokom kuvanja uvek probajte i dodajte ono što mislite da fali, jer uostalom sve smo mi manje više iskusne domaćice i znamo svoj ukus i ukus svoje porodice.

Tegle, koje ste prethodno oprali sapunicom i vrelom vodom staviti u rernu na 100°C da se osuše i dobro zagreju.

Vruć ajvar sipati u vruće tegle, zatvoriti i vratiti nazad u rernu, koja vam je uključena na 100°C ( ako je vaša rerna jača, smanjite temperuru na 60 - 70°C ) i ostaviti još 15 do 20 minuta.

Drugi način je puniti vruće tegle sa vrućim ajvarom, zatvoriti ih i svaku teglu okrenuti naopačke na pripremljeno ćebe, zaviti ćebetom i ostaviti ih tako da se potpuno ohlade.

Ne znam da li se sećate kako su naše mame i bake radile. Kad su napunile tegle ajvarom stavljale su ih otvorene u rernu da se odozgore zapeku, ili "uhvati korica" i u svaku teglu su sipale po kašiku vrelog ulja odozgore i tek onda stavljale poklopce, zavile u ćebe i ostavljale da se tegle ohlade.

Izvaditi sve tegle napolje, staviti ih na ćebe i zaviti tegle s njim. Ostaviti dok se potpuno ne ohlade. Hladne tegle čuvati u špajzu.


Evo recepta kako sam napravila ovu prvu probnu turu, možda se nekom i tako dopadne. Ja ću staviti količine koje sam ja upotrebila:

2 kg paprika, ( koristila sam crvene mesnate babure jer roge više nemam ) 1 kg šargarepe, 100 g ljutih papričica, 2 l vode, 50 ml sirćeta, 75 g soli, 50 g šećera, 250 do 300 ml ulja

Ja volim ljuto i za mene je ova količina ljutih paprika baš onoliko koliko je meni dobro. Moj muž ne voli mnogo ljuto i kad je probao ohlađen ajvar rekao mi je da je i njemu sasvim dobro. Količinu ljutih paprika odredite po vašem ukusu ili, ako ne želite, ne morate ih uopšte koristiti

Sve ostalo se radi u pripremi kao i kod gornjeg recepta, što znači, paprika se prvo skuva, onda šargarepa, ohladiti, samleti i pržiti dok voda ne uvri.

Možda će za nekog od vas količina ulja biti velika, ali ove paprike zaista "traže" više ulja nego ajvar koji pravite od pečenih paprika.

Ako imate neko pitanje, ili nešto nisam objasnila kako bi trebalo, uvek mi se možete obratiti u komentaru ispod, jer blog otvorim bar jednom dnevno i odgovor će vam stići vrlo brzo a možete mi se obratiti i na FB ili Instagramu.

Prijatno!!!!

субота, 18. септембар 2021.

Krompir paprikaš sa knedlama i piletinom

Odavno nisam pravila krompir paprikaš sa knedlama..danas smo se malo šetali, ali pre šetnje skuvah ručak jer treba se jesti kad se vratimo umorni i gladni... a posle ručka prestoji mi pravljenje još jedne ture ajvara, na malo drugačiji način...
Moja mama je pravila paprikaš ali na potpuno drugačiji način od mene, ja volim da dodam povrće u moj paprikaš, jer onda znam da imam jedan dobar obrok i ona nikad nije stavljala knedlice, a ja sam to naučila ovde u Kanadi, od moje dobre prijateljice, i prihvatila sam i usvojila taj način.
Mnogi od nas prave paprikaš od svinjetine ili teletine, ja ga volim sa piletinom i najbolje meso za to mi je karabatak sa koskom i kožicom a vi koristite ono što vi volite.


Sastojci za paprikaš:  1veća glavica crnog luka, 2 osrednje šargarepe, 1 koren peršuna, 300 ml kuvanog paradajza, 1 kg krompira, 1 puna kašika pirea od paprike ili ajvara, 3 do 4 karabatka, 1 mala kašičica brašna, 2 čena belog luka, začini po ukusu; suvi začin, biber, so oko 2 l vode ili supe, peršun, 1 puna kašičica mlevene dimljene paprike, ulje ili mast za prženje
Sastojci za knedle: 1 veće jaje, oko 25 g brašna, soli po ukusu

Priprema:  Piletinu oprati i pošto ja volim da su parčići manji, isečem meso svuda oko koske ali ostavim i kosku. Posuti začinima koje koristite ( ja imam začin koji koristim za piletinu i zove se chicken montreal spice ) i ostavim na stranu dok pripremam povrće da se malo ukusi sjedine.

Svo povrće prvo očistim pa operem pod mlazom hladne vode i svako povrće posebno iseckam na kockice i stavim pored šporeta da mi je spremno.

U dublju i veću šerpu sipam ulje ili mast i zagrejem. 
Preko piletine posuti malo brašna pa rukom ili kašikom izmešati i dodati na zagrejanu masnoću i pržiti dok malo ne porumeni, dodati sitno isečen crni luk i pržiti zajedno sa mesom, dodati šargarepu, koju ste isekli na kockice ili kolutove, i kad se mal propržila, dodati koren peršuna i pržiti sve zajedno i na kraju dodati sitno isečen beli luk i dimljenu crvenu papriku. Ako vam se lepi za dno šerpe dodavati po malo vode ili supe. 
Dok se to dinsta sve zajedno na osrednjoj temperaturi, poklopiti šerpu.
Krompir iseći na kockice veličine kako vi volite. Ja volim da su kockice manje.

Kad se povrće i meso izdinstalo, dodati pire od paprike ( ja ga kupujem u turskoj prodavnici i moj je ljut ) a ako nemate pire od paprike dodajte dobro punu kašiku ajvara, kratko propržiti i naliti kuvanim paradajzom, dodati suvi začin biber, so i nalti sa supom ili vodom, dodati krompir isečen na kockice, povećati temperaturu, pustiti da provri, smanjiti temperaturu, poklopiti, ali ne potpuno i pustiti da polako vri. Probati da li je što potrebno od začina ( ja nekad dodam i jedan lorber ) i ako je potrebno, dodajte.

Dok se krompir kuva, napraviti knedlice. Umutiti jaje, dodati brašno i so i sjediniti sve zajedno. Po želji u knedlice možete staviti i malo sitno isečenog peršuna. Gustina testa treba da bude slična uštipcima

Kad  je krompir skoro kuvan, dodavati knedlice, tako što ćete kašičicu prvo zamočiti u tečnost od paprikaša, vaditi po malo testa za knedlice i uroniti ih u tečnost, knedlice će same ispadate sa kašičice.
Mi ove knedle obožavamo i ja ih uvek pravim u duploj meri, jer onda moj muž, koji jede hleba uz ručak, ga ne jede, knedle su mu umesto hleba.

Ako vam je kojim slučajem previše jelo tečno,  izvaditi malo krompira, izgnječiti ga viljuškom i vratite nazad u šerpu da vam paprikaš bude malo gušći, ako nećete da imate gustinu onda ne morate ovo raditi.

Pustite da se knedle kuvaju još nekih 4 do 5 minuta, isključiti ringlu i ostaviti da se kratko ohladi. Pred služenje posuti isečenim svežim peršunom. i poslužiti toplo.


Prijatno!!!!

петак, 17. септембар 2021.

Hladna supa od paradajza i paprike

 Ove godine nam je paradajz toliko rodio da više nismo znali šta sa njim, delili smo komšijama, deci i opet ga je bilo previše. Iduće godine ćemo zasaditi manje, ali obavezno ću zasaditi žuti paradajz jer mi je mnogo slađi od crvenog i ovog puta evo gazpacho supe sa žutim paradajzom i žutom paprikom...

Sastojci: 1 kg zrelog paradajza, 1 veći krastavac,  2 velike žute babure, 2 do 3 čena belog luka, 1 manja glavica crnog luka ili 3 struka mladog luka, samo beli deo, 1 mala ljuta papričica, sok od 1 limuna, so i biber po ukusu, 60 ml maslinovog ulja

i još:  malo sitno isečenog paradajza, malo sitno isečenog krastavca, malo sitno isečene paprike i bosiljak, maslinovo ulje

Priprema:  Svo povrće oprati, očistiti i iseći na manje parčiće, staviti u blender ili štapnim mikserom samleti u glatku masu, sipati u neki bokal i ostaviti u frižider da se dobro rashladi.

Sipati iz čega želite da poslužite supu, posuti sa iseckanim povrćem, preliti sa malo maslinovog ulja i preko posuti sitno isečenim bosiljkom i poslužiti.


Prijatno!!!!


четвртак, 16. септембар 2021.

Dinstana blitva sa pasuljem

 Volim blitvu, ali je sve do ove godine nismo toliko koristili u ishrani..od kada smo je posadili u bašti svašta sam od nje pravila i još je uvek ima dosta. Moja prijateljica je zamrzava za zimu, ja ne znam koliko je to dobra ideja, jer je isuviše nežna tako da ću se potruditi da je iskoristim maksimalno dok je još ima..

Ovo vam je odlična ideja kad hoćete da se malo odmorite od mesa ili za dane posta na ulju.


Sastojci: 450 g blitve, 45 ml maslinovog ulja, 2 do 3 čena  belog luka, 1 mala glavica crnog luka, 450 g skuvanog pasulja, so i beber po ukusu, prstohvat tucane paprike

Priprema:  Blitvu oprati i odstraniti drške i delove gde ima veće zadebljanje od drške. 

U veći i dublji tiganj sipati i zagrejati maslinovo ulje, dodati luk isečen na rebarca ili ako volite, na kockice i pržiti samo da se zastakli.

Ja sam koristila razne vrste pasulja ( bean medley ) iz konzerve. Isprati pod mlazom hladne vode i ocediti. U crni luk dodati sitno sečen beli luk i propržiti samo da zamiriše, dodati ocedjen pasulj i njega kratko propržiti i na kraju dodati sitno isečenu blitvu i samo propržiti dok blitva ne omekša. Nemojte je dugo pržiti jer zaista nema potrebe. Posoliti i pobiberiti po ukusu, dodati tucanu papriku i poslužiti toplo. Odlično je i hladno.

Prijatno!!!!

среда, 15. септембар 2021.

Kroasan kifle

 Ranije ne prođe dva tri dana pa da nešto ne umesim, ali u zadnje vreme puno obaveza oko zimnice, bili smo i na malom kratkom odmoru sa prijateljima i jednostavno se ne stigne...ručak se napravi, ali se nema vremena za fotografisanje, već sedi i jedi i ustaj da se nastavi posao...dok smo bili na odmoru, glavna kuvarica nam je bila prijateljica a druga prijateljica i ja smo bili pomagači i iskreno da vam kažem, hvala joj, da se malo odmorim od kuvanja i spremanja..

Danas su mi se prijele kiflice, ali nešto onako spolja hrskavo a unutra mekano i naravno, bez ikakvih obaveza pre podne, se lepo dam na posao i napravim ove kiflice, koje meni lično više liče na kroasane nego na kiflice, ali na malo drugačiji način. Nešto na ovu temu sam već jednom davno pravila, ali su to bile kiflice sa cimetom i pomorandžom, a danas sam želela da nema nikakvog punjenja..

Sastojci: 300 g hlebnog brašna, + za doradu testa, 4 g suvog ili 10 g svežeg kvasca, 1 kašika šećera, 1 i po jaje, 140 g toplog mleka, 3 g soli, 20 g omekšalog neslanog putera

i još: 90 g otopljenog putera, pola jajeta za premazivanje testa, 1 kašičica vode, mak za posipanje ( ne mora )

Priprema:  Hlebno brašno ( bread flour ) prosejati, dodati soli  i ostaviti na stranu. U vanglicu ili zdelu sipati toplo mleko, kvasac, šećer,  jaje i po i sve sjediniti. Dodati polovinu brašna pa varjačom zamesiti i onda dodati i ostatak brašna i umesiti testo, koje bi trebalo biti na tvrđoj strani, malo ga izraditi rukom pa ga isipati na radnu površinu i prstima malo razvući testo, preko staviti 20 g omekšalog putera i sada dobro izraditi testo dok se puter ne sjedini sa testom. Testo ćete mesiti sve dotle dok ne dobijete glatko i elastično testo a ruke vam budu potpuno čiste bez imalo testa na njima. Ako želite, ovaj proces možete da odradite i sa velikim mikserom, izbor je vaš.

Umešeno testo podeliti na 9 jednakih delova, svaki deo oblikovati u lopticu, pokriti i ostaviti da odstoji 20 minuta.

Otopiti puter i ostaviti da se kratko prohladi da ne bude tečan.


Radnu površinu i preko loptice posuti sa brašnom i svaki deo rastanjiti u veličini malog plitkog tanjira, stavljati ih jednu preko druge dok tanjite sledeću.

Pogledajte kolaž da bi vam lakše bilo kako se dobiju ovakve kiflica ali, ako ne želite da ih napravite na ovaj način, ne morate, možete ih zaviti kao običnu kiflu / kroasan,izbor je vaš.

Svaki rastanjen deo premazati omekšalim puterom ( na slici možete videti da nije potpuno otopljen, već dobro omakšan da može lako da se premazuje ) i stavljati jedan preko drugog, kada dođete do zadnjeg, devetog dela, njega ne premazujete. Veći plitki tanjir posuti sa malo brašna ili stavite pek papir i sve preneti na tanjir, pokriti providnom folijom i staviti u zamrzivač na 20 minuta.

Izvaditi iz zamrzivača i dok je testo još hladno rastanjiti što tanje možete u veliki pravougaonik. Pomožite se brašnom, jer testo će vam se lepiti ako nema brašna. Sa ostatkom putera premažite preko celog rastanjenog testa ( meni je trebalo tačno 90 g putera za sve ovo ) i zaviti u rolat. 

Rolat staviti na pleh, pokriti providnom folijom i vratiti nazad u zamrzivač na 20 minuta. Izvaditi i oštrim nožem iseći trouglove ali tamo gde je uži deo ostavite za prst ne isečenog testa. Svaki trougao gde je šira strana staviti na radnu površinu i na užu stranu štapićem, koji ste malo premazali brašnom da se testo ne lepi, pritisnuti skroz do dole, napraviće se kao cvet. Stavljati ih na pleh koji ste prekrili pek papirom. sad tako isto uraditi i sa preostalim trouglovima. Kad ste završili, pokriti ih i ostaviti na toplom mestu da testo naraste, oko pola sata.

Uključiti rernu da se greje na 200°C. Narasle kiflice premazati preostalim jajetom sa malo vode, po želji posuti makom. Peći 10 minuta na 200°C  i onda smanjiti temperaturu na 180°C i peći još 6 do 10 minuta.

Pečene  kiflice / kroasane izvaditi i ostaviti na žici da se ohlade. Posuti ih prah šećerom koji možete da zamirišite vanilom ili ih preliti otopljenom čokoladom i poslužiti uz kafu, čaj, mleko a možete da ih poslužite takve kakvi jesu.

Ove kiflice / kroasani su spolja hrskavi a unutra meki, baš kao pravi kroasani. Ja obično pravim od manje količine brašna jer za nas dvoje je sasvim dovoljno i ako ih ne podelim, imamo ih i za doručak. Dobila sam 9 komada.

Prijatno!!!!

понедељак, 13. септембар 2021.

Džem od šljiva sa čokoladom

Znate I sami koliko smo nabrali šljiva da nismo znali koliko nam je dosta, brali smo za prijatelje ali nabrasmo I za nas, jer mom Šumadincu su gladne oči a posle ne znamo šta ćemo s njima...u životu ne skuvah više džema od šljiva nego li ovog puta, imaćemo bar 5 godina da ga jedemo. Ovaj sa čokoladom nisam pravila za nas, ovo je za našu unučicu, koja obožava čokoladu, a ni mama I tata ne zaostaju puno za njom, jedino braća joj ne jedu slatko.


Sastojci:  2.5kg opranih I očišćenih šljiva, 400 g šećera, 100 g čokolade

Priprema:  Šljive iseći na sitnije komade I staviti da se kuva na osrednjoj vatri dok ne ispuste svoje sokove, dodati šećer I kuvati dok se voće ne raspadne.

Ako volite da je džem gladak, bez komadića voća, samleti štapnim mikserom. Ja sam ga samlela štapnim mikserom jer naša Ellie voli da je džem bez komadića voća.
Vratiti na ringlu, dodati iseckanu čokoladu I kuvati još 10 do 15 minuta da se čokolada potpuno otopi I sjedini sa šljivama.

Tegle oprati sapunicom u vreloj vodi i tako mokre staviti ih u rernu, zajedno sa opranim poklopcima I ostaviti ih na 100° C da se potpuno osuše I kada je džem gotov, sipati vreo džem u vrele tegle, zatvoriti čistim I suvim poklopcima I vratiti sve nazad u rernu I ostaviti još 20 minuta na 100° C. Izvaditi sve napolje, zaviti u ćebe I ostaviti na sobnoj temperaturi da se potpuno ohlade.

Tegle umesto da perete ručno možete oprati ih perilici I osušiti vrelim vazduhom.
Ohladjene tegle staviti u špajz na hladnom I tamnom mestu.



Prijatno!!!!

среда, 1. септембар 2021.

Marinirani beli luk za zimu

 Mi smo ove godine zasadili, što sam ja mislila, previše belog luka, hoćeš, kad smo ostavili za sledeći rasad, podelili prijateljima iskoristili za zimnicu, ostalo nam je još vrlo malo, oko desetak glavica ali i to će, kako mi se čini, biti brzo upotrebljeno pa ćemo na kraju morati da kupimo da bi imali, jer zima je dugačka. Našli smo lokalnog farmera koji ima odličan luk ali nije baš jeftin ali sad šta je tu je.


Za vas, koji imate dosta belog luka, probajte da ga napravite na ovaj način i koristite zimi kao i svu ostalu zimnicu. Ako nemate, kupite ali ne iz prodavnice već od onih bakica na pijaci, jer njihov je domači. Može da se desi da kad kupite luk u prodavnici i hoćete da napravite, vrlo lako luk može da vam poplavi, iz kog razloga nisam sigurna ali koliko sam čitala  da ne bi trebala da se koristi so koja ima joda u sebi, već morska i voda bi trebala da bude flaširana, ne sa česme. Ja sam ove savete primenila kada sam pravila ovaj recept i kao što vidite, luk mi nije poplavio, mada kažu da je sasvim ok da se taj plavo zeleni beli luk može slobodno jesti, samo nije lep na izgled.
Ja sam za ovaj marinirani luk koristila naš domaći luk koji smo izvadili iz naše bašte pre 5 do 6 nedelja i kažu da je to idealno vreme kada bi luk trebao da se koristi za ovaj recept.
Na vama je da li ćete ga probati, ali ja ne mogu da vam kažem ništa o ukusu ovog luka, jer se treba čekati najmanje 3 nedelje pre nego što se počne sa upotrebom.
Kod mene uvek vidite da koristim manje teglice od 250 do 300 ml jer mi je bolje da kad jednom otvorim teglu mnogo brže pojedemo i ne stoje mi dugo u frižideru i zauzimaju dragoceno mesto, vi koristite ono što vama odgovara.

Sastojci: 550 do 600 g očišćenog belog luka, 1 list rena, 3 lista od trešnje, grančice mirođije, listići selena, grančice peršuna, 450 ml vode, 100 ml sirćeta ( naše je 5% jačine ) 2 kašike šećera, 1 puna kašika soli, biber u zrnu, 1 kašičica zrnca slačice, 1 kašičica začina za kiseljenje ( ovde se to zove pickling spice i u njemu ima; korica cimeta, klinčić, tucana paprika, đumbir, lovorov list, zrnca slačice, korijander semenke ) 

Priprema:  Očistiti beli luk i ako su neki čenovi preveliki ili staviti sve velike čenove u jednu teglu ili, ako ćete ih staviti sve zajedno, preseći ih na pola.
Pripremiti i sve ostalo što je potrebno.
Skuvati vodu u kuvalo i preliti očišćene čenove i ostaviti tako da stoje 2 minuta. Prebaciti ih u drugu zdelu u koju ste sipali hladnu vodu sa ledom da zaustavite dalji proces omekšavanja.

Teglice oprati. Na dno teglice staviti mali deo lista od rena, jedan trešnjin list i po malo od začinskih biljkica, semenke slačice, biber u zrnu i začine za kiseljenje i sve to preliti vrućom provrelom vodom, staviti poklopce odozgore i ostaviti da odstoji 15 minuta. 
Ovo radimo da bi zagrejali teglice jer koristimo teglice koje nisu stajale u rerni da se zagreju i sterilišu.
Posle 15 minuta staviti poklopac odozgore i ocedite od te vode, ali pazite da vam ne izađu začini.

Dok je beli luk u teglicama sa vrelom vodom skuvati vodu, šećer i so i kad je provrelo dodati sirće, kuvati sve zajedno oko 2 minuta i sipati tako vrelo preko belog luka, odmah zatvoriti teglice, staviti na neko ćebe, okrenuti ih naopako, zaviti  i ostaviti da se same potpuno ohlade. Tokom hlađenja teglice će se same vakumirati a da proverite da li je to uspelo, prstom pipnite gornji poklopac i ako ne vibrira znači da je dobro, ako kojim slučajem poklopac vibrira ostaviti takvu teglu u frižider i koristiti je prvu.

Tako ohlađene teglice ostaviti na hladnom i tamnom mestu a trebaju odstajati najmanje 3 nedelje pre nego što počnete da konzumirate. Pred služenje možete staviti teglicu u frižider da se rashladi a jednom kad se tegla otvori mora se čuvati u frižideru.


Ako pripremite ovaj recept, napišite nam vaše mišljenje.

Prijatno!!!