четвртак, 28. фебруар 2019.

Buhtle sa brioche testom

Probala sam nekoliko vrsta testa sa mascarpone sirom i moram da vam kažem da su mi se jako dopala. Mascarpone sir je i kod nas skup, ali ne kupujem ga stalno, tako da mogu da ga priuštim tu i tamo...znam da može da se napravi i kod kuće, moram jednom da i to isprobam.


Sastojci:  550 g brašna, 7 g suvg ili 20 svežeg kvasca, 250 g mascarpone sira, 6 g soli, 90 do 100 ml toplog mleka****, korica od 1 pomorandže, 1 kesica vanilinog šećera ili 1 kašika vanilla paste, 1 kašika šećera, prah šećer pomešan sa vanilom


Priprema:  Razbiti 2 jaja i u zdelu dodati onoliko toplog mleka koliko će biti potrebno da dobijete 200 g težine.
Brašno prosejati, dodati suvi kvasac, kašiku šećera, soli i sve izmešati.

Sve to staviti u zdelu od vašeg miksera, dodati mascarpone sira ( za vas, koji nemate mascarpone sir može i krema fresh ( creme fraiche ) i zamesiti testo, testo se treba malo duže mesiti da dobijete glatko i meko testo.
Oblikovati u kuglu, vratiti nazad u zdelu, pokriti i ostaviti na toplom mestu da se testo udvostruči.
Ovo testo nije masno i nema potrebe da se stavlja u frižider da bi bilo lakše da se radi sa njim.

Istresti testo na radnu površinu, koju ste blago posuli gustinom i podeliti na 12 ( ako volite veće buhtle ) do 16 ( ako volite manje buhtle ) jednakih loptica i svaku jednu oblikovati u kuglicu, pokriti i ostaviti ih desetak minuta da se testo odmori.

Pripremiti sa čime ćete puniti buhtlice, može džem. čokolada, nutela a ko voli, može ih napraviti i slane, samo onda izostavite šećer, pomorandžinu koricu, vanilu i povećajte količinu soli, punite ih sirom, salamom, kačkavaljem...ovog puta su kod nas slatke.

Rastanjiti prstima ili oklagijom svaku kuglicu testa, staviti po kašičicu punjenja, kod nas je to gusti džem od šljiva iz 2014 godine, pažljivo zatvoriti kuglicu svuda okolo punjenja i na kraju je prstima lepo oblikujte u kuglice.
Kalup za tortu veličine 26 cm prekrite na dno pek papirom i ređajte kuglice sa razmakom između. Kad su sve kuglice gotove isprskati ih sprejom za pečenje ili, ako ga nemate, ne morate ni da premazujete sa ičim ( mleko ili umućeno jaje, buhtlice će same po sebi da porumene ) pokriti i ostaviti na toplom mestu da još jednom narastu.
Uključiti rernu da se zagreje na 185°C i peći buhtle 20 minuta, onda smanjiti temperaturu na 160°C i peći još 20 minuta.

Pečene buhtle ohladiti, izvaditi iz kalupa, posuti ih prah šećerom zamirisan vanilom i poslužiti tople...odlične su i sledećeg dana, ( svi znamo da su peciva najbolja onog dana kad se ispeku, ali nama su bila u redu i sledećeg dana ) samo ih kratko zagrejati..idealne sa kafom, čajem, mlekom,čokoladnim mlekom...ili samo tako bez ikakvog dodatka.


Prijatno!!!!

понедељак, 25. фебруар 2019.

Orzo pasta na mediteranski način

Mi smo veliki ljubitelji paste i raznoraznih salata sa njom.... nekad nam je potreban lagani ručak i evo nam jedan takav recept za lagani ručak, ako vam šta ostane, pojedite za večeru ili ponesite sledeći dan na posao.



Sastojci: 200 g orzo paste, 150 g cheri paradajza, 150 g žutog cheri paradajza, 150 g crnih maslina, 150 g  feta sira, 200 g skuvanih leblebija / nauta, mala glavica ljubičastog luka, 3 pune kašike sitno iseckanog peršuna, 1 mali ljuti feferon
Za preliv:  50 ml maslinovog ulja, sok od 1 većeg limuna ili po ukusu, 2 čena pasiranog belog luka,  so i biber

Priprema:  U jednu manju teglicu sipati ulje, isceđen limunov sok, dodati pasirani beli luk, biber i soli po ukusu i dobro izmućkati. Ostaviti na stranu.

Skuvati orzo pastu, procediti i isprati pod mlazom hladne vode. Sipati u veću zdelu.
Leblebije / naut ili skuvati ili koristiti konzerviran. ( ja koristim konzerviran, uvek imam nekoliko konzervi u špajzu u rezervi ) Isprati pod mlazom hladne vode i ostaviti da se ocedi. Oceđen dodati u zdelu gde je pasta.

Masline iseći na polovine, obe vrste cheri paradajza oprati, osušiti i iseći na polovine. Ljubičasti luk iseći na kockice i sve to staviti u zdelu.
Feta sir iseći na kockice te i njih dodati u zdelu i na kraju dodati sitno iseckan peršun.
Preliti prelivom koji ste prethodno napravili i probajte da li je šta još potrebno da je po vašem ukusu,promešajte i ostavite bar sat vremena u frižider da se ukusi sjedine.

Poslužiti kao lagani ručak ili kao prilog uz pečenu piletinu sa roštilja ili ribu.
Ako izostavite feta sir može da vam bude i postan ručak.


Prijatno!!!!

субота, 23. фебруар 2019.

Jedan običan postan ručak

Već nekoliko godina obećavam sebi kako ću da uvrstim ribu bar dva puta nedeljno na naš meni, ali to je, koliko i sama vidim, neko prazno obećanje...pre neki dan odem u prodavnicu i gledam pakovanje ribe, podosta skupo i mislim se, ma neka je skupa, zdrava je i trebamo je jesti...pa se onda pomislim ma koliko je zdrava  kad je gajena na farmi  u bazenima, ali da ne idem u te detalje, jer ako tako mislim na kraju neću ništa jesti, ni meso ni ribu....


Od kad smo se desili ovde na Nijagarinim Vodopadima dosta se družimo sa našim ljudima, uspeli smo da napravimo i neki bliži kontakt sa 4 - 5 familije i  onda kroz razgovor svašta čujemo i naučimo..imamo vrlo bliske komšije, sa kojima smo svakodnevno u šetnji i nekim razgovorima i naravno da vrlo često pričamo i o hrani.

Gledamo da se hranimo što zdravije možemo, ima okolo nas puno farmi sa voćem i povrćem, ali i pored  toga, što je tu, domaće, to je toliko prskano da više i ne vredi pričati o tome,ali nije to samo ovde. Prošle godine smo bili u Srbiji i naš zet, agronom, gaji jabuke i kad ih vidiš, lepe zrele, od radosti da ih jedeš...ali, on njih prska 11 do 12 puta da bi opstale i bile takve, pa ti sad vidi gde smo što se pesticida tiče.

Jedno vreme sam predložila mužu da prestanemo da jedemo meso, ne znam kako bih to uspela, ne jedemo ga mnogo, ali ga jedemo..volim ja lepu šniclu, krmenadlu, rebra pečena na roštilju, volim i piletinu a govedinu i junetinu vrlo retko jedemo, nisam baš neki veliki ljubitelj nje...i sad kad spomenuh sve ovo, gde je riba? pa ima i nje na meniju ali kao što sam rekla, možda jednom u 2 do 3 meseca i evo, obećavam da ću to da promenim i ako joj je cena visoka do neba, pa neka je bude bar jednom nedeljno ...radujem se velikom uskršnjem postu, da se malo odmorimo od svega.. Ne postimo mi svih 6 nedelja, volela bih da to mogu, ali nedelju dana ćemo sigurno i potrudiću se da u tih nedelju dana bar budu sreda i petak na vodi...

Današnji ručak je bio jedan sasvim običan ručak, koji mi je baš prijao. Lisnati kelj izdinstan na belom luku i maslinovom ulju, rizi bizi i pečena riba


Pečena riba

Koristila sam filete ribe list,  ( sole ) e sad, koliko je taj prevod tačan, ne znam jer ja ne znam puno imena morske ribe, ako neko od vas zna bolje, rado ću promeniti 
Po jedan veći filet je dovoljan po osobi.
Ribu oprati, osušiti kuhinjskim papirom. Nacediti limunov sok preko ribe, posuti malo sa izrendanom koricom limuna, posoliti, pobiberiti, posuti sa oreganom, belim lukom u prahu, vrlo malo crvene dimljene paprike i cumina, pokriti i ostaviti u frižider bar pola sata da se začini sjedine. Ja sam koristila i začine koje sam donela iz Grčke, mleveni biber sa mešavinom belog luka i mleveni biber sa mešavinom limunove korice.

Kad ste spremni da ribu pečete, izvaditi iz frižidera i uvaljati vrlo blago u sitno kukuruzno brašno.
Staviti na pleh, koji ste prekrili pek papirom, preliti sa vrlo malo maslinovog ulja i peći ribu u rerni, koju ste prethodno zagrejali na 180°C. posle 10 minuta, ribu vrlo pađljivo okrenuti i na drugu stranu i peći još 5 minuta, na kraju uključiti samo gornji grejač i peći da porumeni, nekoliko minuta.
Nemojte ribu peći dugo jer nema potrebe da se peče više od 15 minuta, biće vam suva.

Ribu poslužiti uz kolutove limuna i sitno iseckanog peršuna i mirođije.

Prilog po vašem izboru. Kod nas je bio dinstani lisnati kelj i rizi bizi.

Lisnati kelj


Očisti kelj od ovih debljih dršaka i oprati ga u nekoliko voda. Sitnije iseckati.
Ove deblje drške nemojte bacati, od njih i dodatak drugog povrća možete skuvati povrtnu supu.

U veću šerpu sipati maslinovo ulje i dodati nekoliko čenova belog luka, koje ćete pržiti samo da zamirišu, dodati onako mokar lisnati kelj i dinstati ga dok ne svene. Skloniti sa ringle.

Rizi bizi

Recept imate ovde da ga ne pišem ponovo...

Na kraju smo se zasladili kuvanim kukuruzom, koji obožavamo...


Prijatno i uživajte u ovom lepom vikendu.

среда, 20. фебруар 2019.

Zvezdasti hleb sa punjenjem od jabuka

Još jedno brioche testo koje sam morala da napravim, odlično za popodnevnu kafu ili čaj.


Sastojci za testo:  525 g hlebnog brašna, 250 ml toplog mleka, 7 g suvog ili 20 g svežeg kvasca, 1 kesica valinog šećera ili 1 kašičica vanilla paste, 3 žumanca, 50 g šećera, ko voli slađe 100 g, korica od 1 manje pomorandže, prstohvat soli, 120 g putera sobne temperture
Sastojci za fil: 2 manje jabuke, 1 kesica vanilinog šećera, 50 g otopljenog putera
i još: 1 žumance, 3 kašike mleka, listići badema, prah šećer

Priprema:  Prosejati brašno, dodati šećer, vanilu,pomorandžinu koricu,žumanca, prstohvat soli, toplo mleko i kvasac i zamesiti testo,najbolje je ovo uraditi mikserom.
Kad dobijete sjedinjeno testo, dodavati po malo puter, koji ste prethodno isekli na kockice pre nego što ste ga ostavili da vam bude sobne temperature, i umesiti meko i glatko testo.
Isipati na radnu površinu i kratko premesiti testo rukom, oblikovati u kuglu, vratiti nazad u vanglicu,pokriti providnom folijom i ostaviti na toplom mestu da se testo udvostruči.

Naraslo testo isipati na radnu površinu, podeliti na 4 dela, svaki deo je 250 g, oblikovati u loptice, staviti na pleh prekriven pek papirom i ostaviti na hladnom mestu oko 45 minuta do 1 sata.Prekrite providnom folijom.
( razlog što ostavljamo testo posle kad je naraslo je to da sa hladnim brioche testom je mnogo lakše raditi nega sa testom sobne temperature, trebaće vam mnogo brašna da ga rastanjite i testo je dosta mekano zbog putera u njemu )

Pripremiti tepsiju obima 30cm ili ravan pleh.
Pripremiti pek papir većeg obima nego što će vam biti pripremljen brioche.
Jabuke očistiti i izrendati krupno. U manju zdelicu sipati kesicu vanile.
Uzeti jednu kuglu a ostale neka stoje pokrivene, posuti radnu površinu gustinom i rastanjiti testo prečnika 30cm debljine oko .03mm Staviti tu koru na pek papir, premazarti sa trećinom otopljenog putera, uzeti trećinu izrendanih jabuka, blago ih ocediti od viška tečnosti i posuti svuda po malo premazano testo a preko jabuka posuti trećinom vanilinog šećera. Ko želi, može posuti i sa malo cimeta.
Uzeti drugu kuglu te i nju rastanjiti istog prečnika i preneti je preko prve kore, premazati puterom, posuti jabukama i vanilinim šećerom. Sad to isto uraditi i sa trećom korom.
Četvrtu samo rastanjiti i staviti preko ostalih kora.

Staviti neku manju okruglu zdelu u sredini testa. Oštrim nožem iseći prvo na 4 dela pa onda svaki deo na još 4 dela, tako da imamo 16 jednakih rasečenih delova.
Uzeti dva dela i uvrnuti ih po 3 puta i donji deo ostaviti tako taj širi deo da leži dole, ako hoćete, možete ih sastaviti, tako što ćete zalepiti testo jedno sa drugim na sredini, ja nisam.
Uraditi tako i sa preostalim delovima isečenog testa. Pažljivo preneti testo zajedno sa pek pairom u tepsiju ili staviti na okrugli pleh. ( ja sam pekla u tepsiji.
Pokriti i ostaviti na toplom mestu da još jednom naraste.
Kad je naraslo, uključiti rernu da se greje na 180°C.

Testo premazati sa umućenim žumancetom, koje ste umutili sa 3 kašike mleka, sredinu posuti listićima badema i peći oko 25 do 35 minuta ili dok vam lepo ne porumeni.
Pečen brioche izvaditi iz tepsije, staviti na žicu da se ohladi i po želji posuti prah šećerom.
Poslužiti uz kafu, čaj, šolju toplog mleka, ili tople čokolade.
Kao što znate, sva testa i peciva su najbolja kad se jedu istog dana, mada im ništa ne fali i kad ostanu za sledeći dan.


Ako neko voli ovu vrstu peciva, možete pogledati i ovaj recept, koji je idealan za sve vas koji volite mak.

понедељак, 18. фебруар 2019.

Orzo pasta salata sa ljubičastim lukom,pistacijama,citrusima i svezim začinima

Ne morate da čekate leto da napravite ovu vrstu salate, može da vam bude lagani ručak ili idealan prilog uz meso sa roštilja ili uz ribu. Uskoro nam dolazi i vaskrsni post, pa napravite sebi kao posni ručak a što ostane, ponesite na posao..u samom startu napravite duplu meru jer jedna mera je zaista malo za 4 osobe.
Recept sam preuzela od Sanje sa Coolinarike i ja ga usvajam do daljnjega, možda ćete i vi.


Sastojci: 200 g orzo paste, 1 povrtna kocka za supu, 1 pomorandža, 1 mala glavica ljubičastog luka, korica i sok od 1 limuna, 5-6 listića nane, 2 pune kašike seckanog peršuna, 20 g pistaćia, 50 ml maslinovog ulja, so, biber, belo balsamico sirće

Priprema:  Pastu skuvati sa povrtnom kockom da vam bude "al dente", ocediti od vode i isprati pod mlazom hladne vode.
Povremeno promešajte da se pasta ne zalepi.

Pomorandžu očistiti, iseći na kriške, odvojiti od opne i ostaviti samo "meso" od nje i dodati u zdelu sa pastom.
Ljuičasti luk očistiti, preseći na pola pa iseći na tanke listove i dodati u zdelu sa pastom. 
Nanu i peršun iseći na sitno, te i njih dodati u zdelu. 
Limun oprati, izrendati koricu, iscediti sok i staviti u zdelu sa pastom.
Posoliti, pobiberiti, preliti maslinovim uljem, dodati grubo iseckane pistaći, promešati i ostaviti 15 minuta da se sastojci povežu i ukusi sjedine.


Pred služenje promešati, sipati u zdelu iz koje ćete poslužiti, odozgore pokapati sa malo balsamico sirće ( ja koristim belo ) i poslužiti kao samostalno jelo ili prilog po vašem izboru.


Možda će nekom od vas biti malo čudno ovo dodavanje pomorandže u salatu, nama je baš ona bila taj kec na desetki...i nemojte izostaviti nanu.


Prijatno!!!!

субота, 16. фебруар 2019.

Domaći puding od pomorandže

Danas gledam neku staru epizodu "Ricardo and Friends" i vidim ovaj puding koji je spremao za svoje goste...oduševila sam se lakoćom i kako je na kraju izgledao.


Sastojci: 375 ml svežeg soka od pomorandže,40 g šećera, ili po ukusu,30 g gustina,korica od 1 pomorandže,nekoliko kapi pomorandžinog ekstrata,2 jaja,50 g putera

Priprema:
U šerpicu sipati 300 ml soka od pomorandže, ali neka bude prirodan sok, ne gazirani. Po želji, možete da iscedite sveži sok od pomorandže i neka se zagreje.
U manji lončić sipati ostatak soka, šećer, ekstrakt pomorandže i gustim i umutiti u glatku masu.
Kad je sok provreo, sipati iz lončića masu od gustina i kuvati , mešajući sa žicom, dok se ne zgusne.
Skloniti sa ringle.


U zdelu staviti dva jaja i mutiti ih mikserom dok ne dobijete penastu masu, oko 2 minuta, i sad, vrlo polako, sipajte skuvani puding u jaja, neprestalno muteći mikserom i na kraju dodati puter, koji ste isekli na kockice i umutite sve zajedno u homogenu masu.
Sipati u 4 zdelice i ostaviti najmanje dva sata u frižider da se ohladi.
Pred služenje oljuštiti pomorandžu od kore i one bele korice, iseći između membrana i parčiće pomorandže staviti odozgore i ukrasiti vaš puding, ili ukrasite onako kako vi volite.


Prijatno!!!!

 Pravila sam ga ponovo jer nama se jako dopala ova poslastica






Toplo mleko sa bademima i urmama

Odličan napitak za decu pre polaska u školu a kažu da pomaže i kod prehlade  sa temperaturom, probajte...deci se može dodati i kašika kakaoa i bez dodatka šećera imaće fini napitak.


Sastojci:  1.125 l mleka ( po vašem izboru ) oko 12 očišćenih urmi, 10 do 12 blanširanih badema, malo cimeta

Priprema:  Samleti bademe na malo krupnije. Bademi mogu da budu blanširani a i ne moraju.
U blender sipati 250 ml hladnog mleka, dodati bademe i samleti, dodati očišćene urme te i njih samleti da dobijete gustu masu. ( u slučaju da se teško melje, dodati još mleka )

Preostalo mleko sipati ( možete da koristite mleko koje vi volite, badem, kokos, obično mleko ) u blender da razredite masu i sve to sipati u šerpicu i kuvati na tihoj temperaturi dok se malo ne zgusne, što znači da višak tečnost malo ispari. Povremeno promešajte jer se badem i urme spuste na dno šerpe i lako može da zagori.


Sipati u šolje, posuti sa malo cimeta i poslužiti toplo.

Ja sam u moju čašu dodala i collagen u prahu, jer sam zaista stavila sebi u zadatak da ga moram popiti svaki dan, bez da i jednom preskočim.


Uživajte i vi sa vašom decom u ovom napitku.


Prijatno!!!!

петак, 15. фебруар 2019.

Soft buttery danish bread

Hleb koji ustvari nije hleb već jedan veliki kroasan oblikovan u obliku hleba a da li znate nekog ko ne voli kroasane? Ja ne. Idealno za jutarnji doručak premazana sa domaćim džemom uz toplu šolju mleka, tople čokolade ili čaja...probajte pa mi javite vaše utiske.


Sastojci: 400 g sve namenskog brašna, 100 g hlebnog brašna ( bread flour ), 1 kašičica šećera, 7 g suvog ili 20 g svežeg kvasca, 2 jajeta, 250 ml mlaćenice ( buttermilk ), 100 do 150 ml vode, 30 g putera sobne temperature, 1 puna kašilica soli ili po ukusu
i još: 170 g ledenog putera

Priprema:  Oba brašna izmešati te ih prosejati. Dodati šećer, blago umućena jaja, mlaćenicu, ( buttermilk ili tečni jogurt ) 100 ml tople vode, suvi instant kvasac ( ako koristite svež kvasac potopiti ga u malo tople vode od onih 100 ml sa malo šećera, promešati i ostaviti da se podigne, ja koristim instvant kvasac koji nije potrebno razmutiti u vodi, već ide direktno u brašno ) i zamestit testo. Testo treba da bude na mekšoj strani i ako je potrebno dodati još malo vode.
U zamešeno testo dodavati puter, sobne temperature, koji ste isekli u kockice i soli i mesiti testo dok sav puter ne iskoristite a dobijete testo koje je meko i lepljivo.

Ja sve ovo odradim mikserom.

Sada isipati testo na radnu površinu i bez dodavanja brašna mesiti ga još desetak minuta i lupati ga o radnu površinu da se razvije gluten.
Kad je testo umešeno treba da bude meko i glatko ali da se ne lepi za ruke.
Pokriti ga i ostaviti na toplom mestu da se testo udvostruči.
Ostatak putera iseći na pola pa svaku polovinu iseći još na 2 dela, jedan da vam je 1/3 i druga 2/3, znači dva puta po 1/3 i dva puta na 2/3 i sad to vratite nazad u zamrzivač.

Naraslo testo isipati na radnu površinu, rukama ga oblikovati u rolat i iseći na 4 jednaka dela, svaki deo je oko 240 g, ruke blago posuti sa gustinom i svaku deo oblikovati u kuglu.
Posuti gustinom radnu površinu i staviti kugle na gustin, prekriti providnom folijom.
Uzeti jednu kuglu, posuti gustinom radnu površinu i testo, posuti gustinom i oklagiju i sad rastanjiti testo u manji pravougaonik. Ostaviti na stranu. Isto to sada uraditi i sa prestala 3 dela.
Od dva dela, na svaki jedan izrendati po 1/3 smrznutog putera i preklopiti onim drugim delom testa koje ste ostavili.
Posuti gustinom ponovo radnu površinu i rastanjiti testo što tanje možete, ali pazite da ga ne pokidate. Izvaditi parče putera koje je 2/3 i izrendati krupnije preko cele površine. Zaviti testo u čvršći rolat i staviti na pleh.
Sad to isto uradite i sa onim drugim delom testa.
Odnesite pleh sa rolatima u zamrzivač i ostavite pola sata do 45 minuta.
Izvaditi iz zamrzivača, uzeti jedan rolat i raseći ga oštrim nožem po sredini i uplesti ga, tako da vam je sečena strana rolata uvek okrenuta prema gore.
Pleh za hleb 10cm X 20 cm ili sličnih veličina dobro premazati puterom ili isprskati sprejom za pečenje i upleteni rolat staviti unutra.
Sad tako isto uraditi i sa drugim delom testa te i njega staviti u isti kalup ili malo veći. Ja sam drugi koristila malo uži a duži, ali obavezno da ih dobro podmažete inače će vam se testo zalepiti za stranice.
Pokriti oba kalupa sa providnom folijom i ostaviti da se testo podigne i skoro popuni pleh, oko 2/3.
Sad tako podignuto testo staviti na hladno mesto, frižider ili garaža i ostaviti da odstoji pola sata do 45 minuta.

Zagrejati rernu na 180°C i peći oba hleba oko 25 do 30 minuta ili dok vam lepo ne porumene, u slučaju da počnu previše da rumene prekriti ih pek papirom.
Ispečene hlebove izvaditi i ostaviti da odstoje u plehu 5 do 10 minuta, okrenuti i pažljivo ih izvaditi iz kalupa.
Po želji ih možete premazati sa vrlo malo otopljenog putera a i ne morate.


Hleb seći oštrim reckavim nožem i poslužiti šta vam je po volji s njim, ja sam pojela 2 parčeta bez ičega a sutra ujutru ću s džemom i šoljom toplog čaja.


Ideja je odavde, ali pošto nisam mogla da vidim način izrade, pravila sam ga po svom i ispao mi je potpuno kao i njen...što se tiče teksture mislim da je ovaj hleb koji sam ja napravila mnogo bolji, na vama je da ocenite sami.


Prijatno!!!!!

четвртак, 14. фебруар 2019.

Kobasice sa krompirom

Happy Valentine Day!!!!

Jedan vrlo običan ručak ali vrlo ukusan...ja obožavam kobasice a volim i krompir.


Sastojci:  450 g polušune kobasice,  4 veća krompira, 1 do 2 crvene paprike, 1 mala glavica crnog luka, 1 kašičica belog luka u prahu, 1 kašičica dimljene crvene paprike, 45 ml maslinovog ulja,  75 g izrendanog cheddar sira, po ukusu so i biber

Priprema:  Veći pleh obložiti alu folijom ili pek papirom.
Kobasicu iseći na parčiće onako kako vi volite.
Papriku oprati, osušiti i iseći na kocke. Krompir oljuštiti, oprati i iseći na kocke. Crni luk očistiti i iseći na kockice,
Papriku, crni luk, kobasicu i krompir staviti u zdelu, preliti maslinovim uljem, i izmešati, dodati so, biber, beli luk u prahu, dimljenu papriku i izmešati sve zajedno i sipati na pleh. Ako koristite foliju, isprskajte je vrlo blago sa sprejom za pečenje. Ja koristim pek papir i njega ne prskam.

Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 200°C oko 35 do 40 minuta i na pola pečenja izvaditi pleh i promešati da se svuda ispeče podjednako.

Kad je krompir pečen izvaditi iz rerne i isključiti je. Posuti sirom i vratiti nazad u isključenu rernu samo dotle dok sir ne omekša i počne da se topi.

Posuti iseckanim peršunom i poslužiti sa salatom po vašem izboru.



Prijatno!!!!

уторак, 12. фебруар 2019.

Galette sa gljivama i jajetom

Galete vam mogu biti sa slanim ili slatkim punjenjem, kod nas su ovog puta bile slane i mi smo ih imali za ručak.


Sastojci za testo: 160 g sve namenskog brašna, 113 g hladnog putera, 3 g soli, 60 ml ledene vode
Sastojci za fil: 500 g šampinjona, 2 manje glavice crnog luka, 3 čena pasiranog belog luka, svežeg timijana, 3 kašike maslinovog ulja, 100 g izrendanog  gruyere sira, po ukusu so i biber i 4 manja jaja, 1 jaje za premazivanje testa

Priprema: Prvo pripremiti testo za galete. Prosejati brašno i dodati so i hladan puter, koji ste isekli na kockice. Rukama sjediniti hladni puter sa brašnom i kad ste dobili mrvičasto testo dodati 4 kašiku ledene vode i sjediniti testo sa vodom.
Isipati na radnu površinu i testo oblikovati u kuglu, nožem raseći na 4  dela, svaki deo oblikovati u kuglu , malo spljeskati i zaviti svaki deo u providnu foliju.
Ostaviti da odstoji u frižideru najmanje pola sarta a može i duže.


U veći i dublji tiganj sipati maslinovo ulje, zagrejati i na zagrejano ulje dodati sitno iseckan luk i pržiti na osrednjoj temperaturi dok luk ne omekša.
Za to vreme očistiti i iseći na listiće šampinjone, dodati omekšalom luku i pržiti dok sva voda ne uvri ali morate malo češće da promešate da vam luk ne izgori.
Pred kraj dodati sitno iseckan peršun, timijan, pasirani beli luk, so i biber, promešati i skloniti sa ringle. Ostaviti da se sve dobro ohladi.
Za to vreme izrendati sir na krupniju stranu.

Izvaditi testo, radnu površinu blago posuti sa gustinom, malo posuti preko testa i rastanjiti u prečnik od 20cm.
Na sredinu testa staviti 25 g izrendanog sira, preko sira staviti četvrtinu fila od šampinjona i prekriti testo svuda okolo šampinjona.
Premazati sa umućenim jajetom i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 200°C oko 20 minuta.
Izvaditi iz rerne, pomeriti malo pečene šampinjone okolo testa i u sredini sipati po jedno manje jaje, ako je jaje veliko, odvaditi malo belance i sipati ostatak. Posoliti i pobiberiti i vratiti nazad u rernu i peći još desetak minuta ili onoliko koliko volite da vam je žumance pečeno. Mi volimo kad je žumance rovito.


Pečene galete izvaditi iz rerne, posuti seckanim peršunom ili timijanom i poslužiti uz salatu po vašem izboru.


Prijatno!!!!

понедељак, 11. фебруар 2019.

Supa / čorba od žute paprike

Mi smo veliki ljubitelji paprika, na bilo koji način, jedan od tih načina je i čorba od njih. U mojim receptima već ima čorba od pečenih crvenih paprika, ovog puta paprike nisu pečene...


Sastojci:  2 kašike maslinovog ulja, 2 žute babure, 1 mala glavica crnog luka, 3 čena belog luka, nekoliko grančica lišća estragona, 300 ml pileće supe, 1 parče starog hleba, so, biber, suvi začin

Priprema:  U manju šerpu sipati 1 kašiku maslinovog ulja i dodati sitno iseckan crni luk i pržiti, po malo dolivajući supe dok ne omekša.
 Za to vreme oprati, očistiti paprike i iseći ih na male kockice. Beli luk iseckati na krupnije i sve to dodati luku kad je omekšao.  Staviti grančicu estragona i naliti sa pilećom supom, a ovo može da bude i vege pa naliti ili sa čistom vodom ili povrtnom supom,poklopiti i na tihoj temperaturi kuvati dok paprika ne omekša.Posoliti, pobiberiti i po želji dodati suvi začin.

Skuvanu supu skloniti sa ringle, izvaditi grančicu estragona ( ako nemate estragon zamenite sa peršunom ) i samleti u blenderu.

Lišće sa druge grančice estragona ili peršuna sitno iseckati i staviti na stranu.

Ovu vrstu supe možete poslužiti toplu ili dobro rashlađenu. Mi smo je jeli toplu.

Parče starog hleba iseći ili iskidati na vrlo sitne komadiće. U tiganj zagrejati onu drugu kašiku maslinovog ulja, dodati hleb i pržiti dok vam ne postan hrskav i da lepo porumeni. Blago posoliti i pobiberiti i dodati polovinu iseckanog estragona i izmešati sve zajedno.

U  supu dodati preostalo lišće estragona, izmešati, sipati u zdelice ili već kako hoćete da je poslužite, odozgore staviti ispržene mrvice, posuti sa još malo estragona i poslužiti.


Razlog što sam stavila grančicu estragona u čorbu dok se kuvala je bio, ako stavim sitne listiće i kad sameljem sve zajedno, promeniće mi se boja čorbe a ja sam htela da imam žutu, te mi je bilo lakše da izvadim celu grančicu iz kuvane čorbe, nego listiće.


Prijatno!!!!

недеља, 10. фебруар 2019.

Turske kape sa mascarpone sirom

Ne volim kad mi ostanu neke od namirnica niti imam dovoljno da napravim nešto niti mi se kupuje još da bih nešto napravila...prvo sam razmišljala da napravim neki desert u čaši, ali toliko nam je bilo kolača i poslastica oko praznika, i za divno čudo, nama ne prestaju druženja sa našim dragim prijateljima. Volim oblik ovih peciva i zato sam ih i oblikovala ovako... inače retko pravim peciva / testa u koje stavljam sir, ali muka me je naterala...


Sastojci: 280 g brašna za hleb, 20 g sve namenskog brašna, 100 g mascarpone sira, 1 jaje, 80 g vode,  4 g soli, 35 g šećera, 4 g suvog ili 10 g svežeg kvasca, 30 g putera i još 25 do 30 g otopljenog putera

Priprema:  Izmešati oba brašna, ( mada lično mislim da nema potrebe za ovih 20 g sve namenskog brašna, može da se koristi 300 g brašna za hleb ) pa ih prosejati u vanglicu od miksera, dodati suvi kvasac, ( ako koristite svež kvasac razmutiti ga u malo tople vode sa kašičicom šećera i kad se podigne dodati testu ) blago umućeno jaje, mascarpone sir, šećer i toplu, ali ne i vruću vodu i početi da mesite testo na polako i kad se sve sjedinilo onda dodavat puter koji ste isekli u kockice i dodavati jednu po jednu kockicu, ali svaki put umesiti dobro testo da dobijete glatko i meko testo. Ako je potrebno da dodate brašna, to dodati po vrlo malo dok testo ne bude glatko i vrlo malo lepljivo.
Oblikovati u loptu, premazati sa vrlo malo otopljenog putera, prekriti i ostaviti na toplom mestu da se testo udvostruči.

Naraslo testo isipati na radnu površinu, koju ste blago posuli sa gustinom ili brašnom.
Podeliti na 6 ili 8 jednakih delova i svaki deo oblikovati u glatku kuglicu. Ostaviti ih sa strane, prekriti ih providnom folijom da se testo ne suši.

Uzeti jedan deo rastanjiti u pravougaonik. Otopiti onih 25 g putera i ostaviti na stranu.
Po dužini iseći na trakice pizza sekačem, premazati blago sa otopljenim puterom i početi od jednog ćoška da uvijate u rolatić i onda zaviti u obliku turbana

Pleh prekriti pek papirom i naređati zavijene turbančiće.Prekriti kuhinjskom krpom i ostaviti pola sata da testo još jednom naraste ( možda će vam trebati i više od pola sata, u zavisnosti koliko vam je kuhinja topla ) 
Naraslo pecivo možete premazati samo sa malo mleka ili umućenim jajetom, posuti makom i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 180°C oko 20 do 25 minuta ili dok vam ne porumene onako kako ih vi volite.


Od ovog testa se može i hleb napraviti.

Naraslo testo podeliti na 3 dela, svaki deo rastanjiti u uži ( neka bude širina kalupa koji ćete koristiti ) a duži pravougaonik i zaviti u rolat.Tako isto tako uraditi i sa preostala dva dela testa.
Kalup, veličine 10cm X 22.5cm isprskati sprejom za pečenje ili prekriti pek papirom i staviti 3 rolatića i ostaviti na toplom mestu da se testo podigne skoro 3/4 dubine pleha i onda peći kao i pecivo.

Ispečeno pecivo ohladiti kratko i poslužiti sa jogurtom, džemom ili šta vi već volite.


Ako volite da vam je testo slađe, dodajte ukupno 50 g šećera, nama je ovo bilo sasvim u redu i idealno uz jutarnju kafu ili čaj.

Prijatno!!!!

субота, 9. фебруар 2019.

Krem supa od avokada

Vrlo često jedemo ovakve supe, brzo se naprave a još brže pojedu...ovo je idealno za sve ljubitelje hrane bez termičke obrade....ima vas, koji volite avocado u bilo kom obliku, mi smo jedni od tih, i vas, koji nema šanse da bi ga probali....na vama je da li ćete probati  da ga zavolite..ja sam sasvim slučajno počela da jedem avocado i to u kasnim godinama..


Sastojci: 2 veća avokada, 100 ml pavlake za kuvanje, sok od 1 limuna, 200 ml vruće supe, 2 kašike belog vina, beli biber i so, 50 g mladog sira ( ricotta ) 1 kašika kisele pavlake

Priprema:  Rikotu sir i kiselu pavlaku sjediniti zajedno u kremastu masu, posoliti vrlo malo.

Avocado raseći na pola, izvaditi košticu i izvaditi "meso" iz ljuske.

Staviti u blender, dodati krem za kuvanje, limunov sok, belo vino, ( ko želi, može da izostavi vino ) vruću supu, pobiberiti i posoliti i samleti sve zajedno. Ako volite ređu supu, dodati još temeljca.

Sipati u manje posudice ili čaše, sipati po malo kreme od rikote i pavlake, posuti iseckanim peršunom ili korijanderom i poslužiti sobne temperature.


Prijatno!!!!!

петак, 8. фебруар 2019.

Đuveč

Jedno od jela koje puno volim, ali ne pamtim kad sam ga zadnji put pravila...možete ga napraviti sa mesom ili bez, kod nas je ovog puta bio sa mesom i to nam je bio kompletan ručak, čak ni salatu nisam napravila, sve što mi je bilo potrebno bilo je u jednom tanjiru...


Sastojci:  4 veća krompira, 2 šargarepe, 1 paškanat, 1 mala glavica crnog luka, pola struka praziluka, 200 g šampinjona, 2 paprike, 1 tikvica, 2 struka celera, 3 čena belog luka, 200 g pirinča, 2 - 3 lovorova lista, 400 g paradajza sa začinima iz konzerve, 350 ml pileće supe, so, biber, suvi začin i po jedan pileći batak po osobi, pačja mast ili ulje po izboru,peršun

Priprema:  Meso očistiti od viška masnoće, osušiti i začiniti sa solju, biberom i nekim začinom za piletinu. Ostaviti na stranu.

Obično koristim maslinovo ili ulje od semenki grožđa, ovog puta sam koristila pačju mast, koju sam ovde našla sasvim slučajno. ( za vas, koji živite na Nijagarinim Vodopadima naći ćete je u Comisso italijanskoj prodavnici a inače imaju i odličnu domaću svinjsku mast ) rastopite je i sipajte na dno većeg pekača, koji ima poklopac, ako nema, u redu je.

Paradajz sa začinima iz konzerve samleti u blenderu i dodati pileću supu ili vodu i ostaviti sa strane.

Svo povrće očistiti i iseckati na kockice, sipati u pekač, dodati pirinač ( ja običlno koristim kočanski pirinač a vi ako volite možete da koristite i pirinač dugo zrna ) so,biber, lovorov list, suvi začin i sve dobro izmešajte.
Prelite sa mlevenim paradajzom ( ako imate mleveni paradajz u flašama možete da koristite njega, ja ga nemam ) tako da vam povrće ogrezne u tečnosti, preko staviti pileće batake i ako nemate poklopac za pekač prekriti alu folijom.


Staviti u rernu i uključiti je na 180°C i pecite oko 2 do 2 i po sata ili dok vam pirinač i povrće bude pečeno. Pazite da ne presušite, ako je potrebno naliti sa još malo supe.
Na kraju otkriti i vrlo kratko staviti samo ispod gornjeg grejača da meso dobije rumenu boju.


Poslužite toplo, ako želite možete dodati salatu po vašem izboru. 

Đuveč obično pravim tako što svo povrće obično kratko prodinstam, ali ovog puta sam preuzela ideju od Mile sa njenog bloga, da povrće uopšte ne dinstam i jako nam se dopalo. Možda se dopadne i vama na ovaj način.
Povrće sam koristila ono koje sam imala u frižideru a tako možete i vi, šta volite to koristite.

Ako izostavite meso i spremite na ulju može da vam bude i posno jelo.

Prijatno!!!!

четвртак, 7. фебруар 2019.

Brioche štrudla sa pistaćima i džemom od kajsija

Teglica namaza od pistaćia mi stoji već 5-6 meseci i nikako da se odlučim kad da nešto napravim od toga..pre nekoliko nedelja su nam došli u posetu prijatelji ( LelaRose i njen suprug ) iz Toronta i između ostalih poklona koje su nam doneli bila je teglica namaza od pistaćia i šta sad, imam dve teglice, jednu moram da upotrebim i odlučim se da napravim jednu vrstu štrudle sa brioche testom, koje obožavam i za mene je to jedno od najlepših testa a koje je u suštini vrlo lako da se napravi.



Sastojci za testo: 210 g brašna za hleb, 1 L jaje, 60 g mleka, 12 g sitnog ( caster ) šećera, 12 g meda, 4 g suvog ili 9 g svežeg kvasca, 2 g soli, 85 g omekšalog putera, 5 - 6 semenke kardamoma
Sastojci za punjenje: 140 g namaza od pistachia, 2 g mlevenog cimeta, prstohvat soli, 15 g meda, 150 g džema od kajsija
i još: 25 g vode, 25 g sitnog ( caster ) šećera, seckani pistaći

Priprema:  U vanglicu prosejati brašno i dodati blago umućeno jaje, mleko, ( ja sam ove tečne sastojke merila na vagici isto kao što merim brašno, šećer, jer u receptu piše u gramima ne u ml i zato sam i vama ovde napisala u g ) šečer, med.
Ako koristite svež kvasac dodajte malo limunovog soka i mešajte dok ne dobijete kremastu masu, kažu da ovaj dodatak limunovog soka pomaže da se ne oseti kvasac i dodajte ostalim sastojcima. Mikserom sa spiralnim nastavkom, na nižoj brzini mesite oko dva minuta, dodati so i mesiti na malo jačoj brzini još dva do tri minuta.

Puter, sobne temperature, koji ste prethodno isekli na manje kockice ( a možete ga i blago otopiti ) sad postepeno dodajte u testo i mesite mikserom sve dotle dok ne dobijete elastično i sjajno testo.
Isipajte testo iz vanglice i dodajte semenke kardamoma i umesite ih u testo.
Vanglicu oprati, osušiti i sipati vrlo malo otoljenog putera i staviti umešeno testo koje ste oblikovali u kuglu i okrenuti nekoliko puta da i testo se premaže sa puterom.
Pokriti testo sa providnom folijom ili po malo vlažnom krpom i ostaviti na toplom mestu da se testo podigne.
Ovo bih vam preporučila da uradite uveče i dok vi gledate neki film ili se odmarate uz dobru knjigu testo će vam narasti.
Naraslo testo isipati, biće vam kao fina penica, premesite ga i vratite nazad u vanglicu.Pokriti sa providnom folijom i kuhinjskom krpom, dobro ga ušuškati i ostaviti na hladnom mestu ( frižider ili garaža ) da odstoji preko noći.
Idite da spavate i laka vam noć.

Ujutru izvadite testo iz frižidera i ostavite ga pola sata na sobnoj temperaturi.
Dok testo stoji vi pripremite džem. Namaz od pistaćia sipati u zdelicu ( kod mene je teglica imala 180 g i ja sam sve isipala da mi se ne vuče tih 40 g a mogla sam i ostaviti imao bi ko to pojesti i to sa uživanjem.. staviću sliku namaza od pistaćia na moj blog jer ne želim ovde da mi izbrišu sliku pa možete da vidite kako to izgleda ) dodati med, prstohvat soli i cimeta ( kad se stavi cimet u namaz onda malo promeni boju pa nije onako lepa zelena boja, ja ću, ako pravim nešto sa tom vrstom namaza samo cimet posuti preko namaza ) U slučaju da vam je namaz od pistaćia pregust dodajte vrlo malo vode.

Posuti radnu površinu sa malo gustina i isipati testo preko. testo će vam biti tvrdo ali je najbolje raditi sa njim na taj način jer ako omekša biće jako teško raditi sa njim, moraćete dodavati još puno brašna a onda to više nije brioche testo. Izvaditi semenke kardamoma.

Rastanjite u obliku pravougaonika dimenzija 25cm X 45cm, sa spatulom premažite namaz od pistaćia i cimeta i preko premazati sa džemom, ali ostavite ivice svuda okolo pravougaonika bez premaza.
Sada sa duže strane zavite čvrsto u rolat. Preneti rolat na pleh i odneti sve zajedno u zamrzivač i ostavite da odstoji u zamrzivaču 25 minuta do pola sata da se sve stegne.
Izvaditi iz zamrzivača i vrlo oštrim nožem preseći rolat na pola. Ispesti pletenicu tako da vam je sečena strana uvek prema gore. 

Ovako izgleda namaz od pistaćia
Pleh za hleb ( ja sam koristila duži pleh, koji je oko 10cm X 32 ) prekriti svuda pek papirom,ovo je vrlo važno jer prilikom pečenja džem po malo izlazi iz štrudle i ako nije prekriveno pek papirom zapeći će se na stranice i imaćete muke da izvadite štrudlu iz pleha.
Preneti upletenu štrudlu u prekriven kalup pek papirom, pokriti providnom folijom i ostaviti na toplom mestu da pletenica popuni kalup.

Uključiti rernu na 155° i kad se rerna zagrejala staviti štrudlu da se peče, ako počne previše da rumeni, prekrite pek papirom ( to će vam se desiti tek posle tridesetak minuta ). Štrudlu peći oko 50 minuta do sat vremena ali ako koristite kraći kalup nego što sam ja koristila moraćete da je pečete malo duže, možda sat i malo duže.

Dok se štrudla peče, napravite sirup sa kojim ćete premazati štrudlu. Vodu i šećer staviti u šerpicu i kuvajte samo da se šećer otopi ili minut dva duže da počne da se zgušnjava.
Iseckajte 10 do 15 pistaćia.
Tek pečenu štrudlu premažite četkicom sa sirupom, posuti seckanim pistaćima i ostavite da se ohladi. Iseći na parčiće, po želji možete blago posuti prah šećerom i poslužiti sa kafom ili čajem


Mi smo juče imali iznenadne goste i mogu vam reći da su se gosti oduševili sa štrudlom, nadam se da ćete i vi.
Ja sam ovde pisala na dugačko i na široko samo da bi bolje razumeli, inače je jako lako da se napravi.


Prijatno!!!