субота, 30. јул 2016.

Odmor

Krećemo na još jedno lepo putivanje, ovog puta da upoznamo bolje i vidimo lepote i ove naše zemlje, u kojoj živimo već četrdeset i nekoliko godina..put nas prvo vodi u New Brunswick, jedna od provincija ( državica ) u Kanadi...

Hopewell rocks,  New Brunswick,Canada

St Martins Caves,New Brunswick, Canada

Confederation Bridge  - Prince Edward Island, Canada..most koji je dug 12.900m i koji je zidan 4 godine, započet 1993 a završen 1997 godine..biće vrlo zanimljivo da vidimo i da se provozamo tim putem.

Lepote iz prirode - Princ Edward Island, Canada

Plaža u Peggy's Cove - Nova Scotia, Canada

Nova Scotia. Canada

Nova Scotia, Canada

Nunavut, Nova Scotia,Canada

Jedva čekam da vidim i ovaj deo naše lepe zemlje....i ubeđena sam da će nam 12 dana putovanja i druženja sa našom decom, sinom i snajkom, biti vrlo lepi, veseli i za pamćenje...
Posebno je lepo što smo zajedno sa našom decom, jer u današnje vreme malo mladih ljudi ima, koji hoće da provedu svoje godišnje odmore sa roditeljima, mi smo jedni veliki srećnici i to treba čuvati i negovati.

Vidimo se u avgustu, a dotle ostajte nam zdravi i veseli....

Vaša Pomoravka

петак, 29. јул 2016.

Tapioca puding sa kremom od malina

Obožavam tapica puding ali ga baš retko pravim, pojma nemam zašto...ovog puta sam specijalno išla u Azijsku prodavnicu da bih ga kupula, jer jedibno te perlice nađem kod njih. Imam kod kuće one krupne ali mnogo više volim ove sitne perlice..



Sastojci za umak od malina:
inspiracija
150 g malina
1 puna kašika agava, javorov sirup ili med
4 g želatina
20 ml hladne vode
Sastojci za puding:
400 ml kokosovog mleka
prstohvat soli
50 g tapioca perlica
salađivač po vašem ukusu ( šećer, javorov ili agava sirup, stevia )
1 kašičica vanilinog ekstrakta ili vanillla paste

Priprema:
Staviti želatin u hladnu vodu da nabubri, oko desetak minuta.
Sve ostale sastojke staviti u šerpicu, pustiti da provri i kuvati oko 2 do 3 minuta da maline omekšaju. Skloniti sa ringle i procediti kroz cediljku da dobijete kremastu masu bez semenkica.
Otopiti nabubreli želatin, sipati u masu od malina, promešati i sipati u 4 manje čaše. ( ja sam dodala i po nekoliko svežih malina u čaše )
Ako hoćete da napravite šaru, kao ja, ja sam to sipala učaše i njih stavila u manji pleh i ostavila u frižider da se masa stegne.


U šerpicu staviti mleko, sipati tapioca perlice i ostaviti da odstoji oko pola sata.
Posle pola sata ( meni je stajalo malo više od pola sata ) kuvati na osrednjoj temperaturi oko 15 do 20 minuta ili dok perlice ne nabubre i omekšaju. i na kraju dodati salkađivač i vanilu.Ako vam je masa pregusta, dodati malo mleka da razredite jer sve zavisi od vas koju gustinu volite, ja nisam dodavala više mleka.

Tri vrste tapioke, jedna je crna, koristi se za pića a druge dve su za kuvanje ,ja sam koristila ovu sitnu...

Ostaviti da se ohladi ali povremeno promešajte da se ne stvori kožica po površini.

Ja nisam čekala da mi se tapioca puding potpuno ohladi pa sam je sipala dok je bola mlaka, zato možete videti da mi se malo krema od malina otopila, ali to nije smetalo ništa da ukus bude fantastičan.

Ostaviti u frižider da se potpuno ohladi.

Poslužiti sa umućenom slatkom pavlakom, posutom sa kokosom i malinom na vrhu.


Prijatno!!!!

четвртак, 28. јул 2016.

Smoothie sa semenkama konoplje

Volim ja svašta da popijem za doručak a ovako nešto gde se sve stavi u bokalčić, smuti se i popije, su mi najdraži...Konoplju koristi za razne napitke, supe, čorbe, složence....


Sastojci za dve osobe:
300 ml mleka ( ja sam koristila kefir ) 
2 male ili 1 velika banana
40 g semenke od konoplje
malo muškatnog oraha i cimeta
nekoliko listića nane
kockice leda

Priprema:
Listove nane oprati i staviti u blender ili neki manji bokalčić u koji možete da smrvite sastojke sa štapnim mikserom.
Dodati banane, koje ste isekli na manje komade, kockice leda.semenke od konoplje, cimet i muškatni orah, po ukusu i naliti sa mlekom koje koristite ( može da bude kokosovo,bademovo, pirinčano, obično mleko, kefir, jogurt ) i sve to samleti u glatku masu.


Sipati u čaše, posuti sa semenkama konoplje i poslužiti odmah.


Prijatno!!!!!

среда, 27. јул 2016.

Muffin pitice sa tikvicama

Idealne pitice za doručak ili večeru....


Sastojci:
4 kore za pitu
maslinovo ulje
4 struka mladog luka
2 čena belog luka
1 manja tikvica
so i biber
250 g ricotta sir
po 1 puna kašika sitno iseckanog peršuna i mirođije
3 jaja
100 g gustog jogurta
100 g izrendanog parmezana

Priprema:
Podmazati kalupe za maffine i ostaviti sa strane.
U manji tiganj sipati 1 kašiku maslinovog ulja, dodati sitnije sečen mladi luk i pržiti da samo malo omekša.
Tikvicu oljuštiti ili, ako je mlada, nema potrebe da se oljušti, iseći je na sitnije kockice i dodati u tiganj a zajedno sa njom dodati i pasirani beli luk i pržiti na osrednjoj temperaturi dok tikvica malo ne omekša.
Skloniti sa ringle i ostaviti da se prohladi.

Iseći kore na 4 dela ( moje su veće i ja sam dobila 4 pravougaonika i svaki taj pravougaonik sam preklopila na pola da bih dobila kocku ) i utisnuti ih u podmazan kalup ( ja koristim sprej za pečenje ) i poprskati ih sa sprejom za pečenje, ili ih blago premazati sa mešavinom ulja i kisele vode.
Ako su vam kore manje onda će vam trebati više kora, po dve kocke za svaki muffin.

U zdelu umutiti jaja, dodati izmrvljenu rikotu, sitno iseckan peršun i mirođiju, gusti jogurt ili kiselo mleko, pobiberiti i vrlo blago posoliti, pazite da ne presolite jer smo već solili tikvice, dodati prohlađene tikvice i kašikom sjediniti sve zajedno, na kraju dodati malo više od polovine izrendanog parmezana i sjediniti.

Od one četvrte kore isikadi parčiće i staviti ih na dno korpica od kora, sipati po 1 punu kašiku mase od sira i jaja, gledajte da imate dovoljno fila za sve korpice.
Odozgore staviti ostatak izrendanog parmezana i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 175°C oko 35 do 40 minuta ako počne previše da rumeni prekriti pek papirom.


Pečene maffine ostaviti kratko u plehu da se prohlade, izvaditi ih i ostaviti na žici da se malo ohlade.
Poslužiti tople sa jogurtom, kiselim mlekom, hladnim pivom..


Prijatno!!!


уторак, 26. јул 2016.

Sladoled od manga

Mango obožavam i svašta pravim sa njim..jedino još nisam pravila sladoled a to je najlakše.
U zamrzivaču uvek imam smrznuti mango jer vrlo često pravim smoothie a volim da ga grickam onako kad je polusmrznut, najbolje me rashladi u ove letnje dane i uz put se malo i zasladim.
U frižideru mi stoje dva sveža manga koja sam kupila pre nedelju dana i iskreno rečeno, potpuno sam zaboravila na njih, dok nisam gledala šta treba da dokupim od voća i povrća i naletim na njih u jednoj od fioka gde držim voće.
Jedan sam izmešala  sa pripremljenim sladoledom, a drugi sam iskoristila za sladoled uz koji sam dodala još i smrznut mango.
Za vas, koji nemate mango isto ovako se može napraviti i od breskvi ili kajsija.


Sastojci:
2 veća manga
250 ml kokosovog mleka
30 do 60 ml meda
125 ml kondenzovanog mleka
100 ml ruma sa ukusom manga ( ne mora ako nemate )

Priprema:
Ja sam koristila 1 svež mango i 1 smrznut ( merila sam na cup, 250 ml , 1 svež je oko cup i po i toliko sam dodala smrznutog.( ako se koristi svež, onda iseći na kockice i smrznuti, ali ne potpuno )

Sve sastojke staviti u blender i samleti u glatku kremu. Ako ne želite da stavljate rum, ne morate, ja jesam i ukus mi je fantastičan,takođe, u zavisnosti koliko je mango zreo i sladak, dodaje se med. Ja sam stavila 30 ml ( 2 pune kašike ) i za nas je to bilo dovoljno slatko.

Drugi mango sam isekla na komadiće i samlela sam posebno u blender dok nisam dobila glatku kremu.

Glatku kremu od manga sipati u posudu i ostaviti u zamrzivač bar nekoliko sati dok se ne stegne. Posle 2 sata, izvaditi i umutiti još jednom sa mikserom, pokriti sa providnom folijom preko sladoleda , zatvoriti i vratiti nazad da se stegne. Od vas zavisi da li volite mekši ili čvršći sladoled.

Ja sam moj sladoled pravila u mašini za sladoled. Sipati kremastu masu  u mašinu za sladoled i pratite uputstva proizvođača, i neka mašina odradi svoj deo posla koji je trajao oko 15 minuta i tako napravljen sladoled je mek, isipati u posudu i preko sladoleda sipati glatku kremu od manga, koju ste prethodno napravili i sa drškom od varjače izmešati blago da krema se sjedini sa pripremljenim sladoledom, ali ne potpuno nego da imate šaren sladoled.
Ako želite, umesto da sameljete mango, možete iseći na manje komadiće i ubaciti ga u mašinu na polovinu pripreme sladoleda i izmešati sa sladoledom, tako ćete imati komadiće manga u sladoledu...kako god da ga napravite, odličan je.

Ostaviti u zamrzivač nekoliko sati, pošto ja volim sladoled da je čvršći, ostavila sam ga skoro 4 sata.


Posluziti i uživati u sladoledu od manga.


Prijatno!!!

понедељак, 25. јул 2016.

Ovsena kaša sa semenkama i jogurtom

Doručak nam je najglavniji obrok i obično kažu " doručkuj kao kralj, ručak podeli sa prijateljem a večeru daj neprijatelju "
Jedno vreme sam preskakala doručak, dok to u zadnjih godinu dana više ne radim, doručak obavezno pojedem, ručamo oko 3 ili 4 po podne i to nam je zadnji obrok a u međuvremenu jedemo voće.
Retko kada uveče, ako smo gladni, popjemo čašu kefira.
Za doručak obično jedemo žitarice, voće, jogurt, kefir u zavisnosti šta imamo u frižideru, ali po nekad, nedeljom, damo sebi oduška po pojedemo i neku "jaču" hranu..

Ako dan želite započeti zdravim obrokom, a pritom znate da nećete za sat vremena opet moći jesti ako vas uhvati glad, tada su, ističu i nutricionisti, ovsene pahuljice pravi izbor za vas. Naravno, pritom mislimo na čiste ovsene pahuljice, a ne na hrpe različitih „pahuljica“ koje vas mame s polica supermarketa, a u kojima šećera ima više nego - zobi.

Ovas je žitarica cjelovitog zrna koja sadrži puno vlakana i upravo zbog toga ćete se dugo nakon obroka ovsenih pahuljica osjećati sitima. Naime, vlakna prisutna u ovsu usporavaju probavu ugljikohidrata, čime se smanjuje razina šećera u krvi pa ne dolazi do osjećaja gladi.

Nutricionisti upravo ovsene pahuljice nazivaju najboljom hranom za one koji žele izgubiti višak masnoga tkiva i ostati zdravi. Upravo zbog vlaknastog sastava, a niskoga postotka masnoća, ovas se preporučuju osobama na dijeti. Naime, ovsene pahuljice se ponašaju poput spužve koja apsorbira kolesterol i izbacuje ga iz organizma. Upravo je ovas prva žitarica kojoj su liječnici službeno potvrdili učinak na snižavanje kolesterola.

Ugljikohidrat niskog GI koji se lako može konzumirati kao piće ako ga se pomiješa sa željenom tekućinom. Instant Oats je zdrav izvor ugljikohidrata jer oni pružaju stalan protok energije u tijelu. To ih čini idealnim izborom za svakoga tko želi povećati unos ugljikohidrata tijekom dana.

Kao polako apsorbirajući ugljikohidrat, Instant Oats će imati manji utjecaj na razinu šećera u krvi u odnosu na dekstrozu ili maltodekstrin. Instant ovas možete dodati u shake, konzumirati ih same ili dodati u određene namirnice kao što su jogurt, sokovi i pekarski proizvodi.

Ključne prednosti:
Izvrstan izvor ugljikohidrata niskog GI
Odličan izvor energije
Jednostavno za pripremu

Ja moje žitarice i semenke pravim sama po svom ukusu, tu dodajem razne žitarice, koje se koriste za musli,koristim suvo voće,goji bobice,kokosove i bademove listiće,kinoa , chia semenke, laneno seme, koje prethodno sameljem,susamove semenke,semenke od buče, seme od konoplje...što znači, kupim sve na meru i onda izmešam sve zajedno, jedino laneno seme meljem kad mi je potrebno.


Sastojci za 2 osobe:
60 g mešavine od voća i semenki
300 g gustog grčkog jogurta ili kefira
pola kašičice cimeta
1 kašičica meda
150 do 200 g voća po izboru,; kajsije, breskve, jagode, borovnice, maline, jabuka..

Priprema:
Ja ovo obično jedem iz dublje šolje ili čaše.
Na dnu sipati kefir ili gusti jogurt, preliti sa kašičicom meda ( ja obično ne jedem sa medom, ali moj muž obavezno jede sa medom ) posuti sa cimetom po vašem ukusu, preko sipati žitarice sa semenkama i završiti sa voćem.


Sve to dobro izmešati ( ja nisam, jer obično jedem ovako, ne izmešano ) i ostaviti preko noći u frižider i ujutru imate spreman doručak, po potrebi, ako hoćete da malo razredite, dodajte kokosovo ili bademovo mleko ili obično mleko, koje koristite.


Prijatno!!!!

недеља, 24. јул 2016.

Štrudla sa pekmezom i orasima

Evo i slatke štrudle, motana na malo drugačiji način nego obična štrudla.


Sastojci:
350 g brašna
175 ml toplog mleka
1 jaje
60 ml ulja
50 g šećera + 1 kašičica za kvasac
korica od limuna
7 g suvog kvasca
1 kesica vanilinog šećera

Sastojci za fil:
100 g seckanih oraha
1 kašičica cimeta
75 g džema od kajsija
50 g suvog grožđa

Priprema:
Zagrejati mleko, dodati šećer i suvi kvasac, promešati i ostaviti sa strane da se kvasac podigne.

U vanglicu prosejati brašno, dodati šećer i izmešati. Napraviti udubljenje, dodati blago umućeno jaje, ulje, koricu od limuna i vanilin šećer i nadošli kvasac i zamesiti testo i mesiti dok se ne pojave plihčići po testu.
( ja sva testa mesim mikserom sa spiralnim nastavcima i samo na kraju domesim testo )
Premazati testo sa malo ulja i vratiti nazad u vanglicu, pokriti providnom folijom, preko sa krpom za sudove i ostaviti da se testo udvostruči.

Rastanjiti testo ( pomažite se sa gustinom ako vam se testo lepi za radnu površinu ) u pravougaonik, debljine 05.cm
Premazati testo sa džemom od kajsija ( ja sam koristila ovo, ostalo mi je još od prošle godine jedna teglica i bilo mi je pri dnu, taman dovoljno da se premaže testo a vi premažite sa džemom po vašem ukusu, mada mislim da je džem od kajsija najbolji ) posuti sa sitnije seckanim orasima i odzgore posuti sa cimetom i suvim grožđem ( ako ga ne volite, izostavite ga )


Zaviti u rolat i iseći na komade oko 4 do 5cm širine.
Pleh, veliučine 10 cm X 34 cm, ili sličnih veličina podmazati sa hladnim puterom ili isprskati sprejom za pečenje i poređati rolnice, ali ostaviti malo mesta između, jer testo će još da naraste.



Pokriti testo ponovo i ostaviti da se pleh napuni sa naraslim testom.
Uključiti rernu na 175°C da se zagreje.
Peći, u prethodno zagrejanoj rerni oko 35 do 40 minuta, ako počne previše da rumeni, prekriti pek papirom.


Ispečenu štrudlu ostaviti kratko, samo onoliko koliko da možete rukama da preokrenete pleh, i ostaviti da se ohladi na žici.
Po želji, možete je posuti prah šećerom. ( kod mene je bilo bez,jer svi gosti nam ne vole prah šećer na kolačima pa me je mrzelo da pola posipamn pola ne, te sam je ostavila bez prah šećera )
Seći na šnitice oko 2cm debljine i poslužiti sa kafom.


Prijatno!!!


петак, 22. јул 2016.

Plavi patlidžan u pikantnom umaku

Danas sam htela ručak bez mesa ....


Sastojci:
2 veća plava patlidžana
so i biber
maslinovo ulje
suvi bisiljak ili italijanski začin

Sastojci za umak:
4 čena pasiranog belog luka
2 pune kašike paradajz pirea
1 do 2 kašike pirea od paprika ( ljutog ) ako nemate, može i 2 pune kašike ljutog ajvara
500 ml vode ili povrtnog temeljca
1 do 2 pune kašike sitnije sečenog peršuna
1 kašičica suvog začina
biber i so
svež bosiljak
kiselo mleko ili gusti jogurt

Priprema:
Patlidžan oprati,osušiti, odseći tamo gde je drška i nožićem oljuštiti 4 do 5 linije po dužini, oljuštiti 1 liniju od gore do dole, pa preskočitti, pa opet oljuštiti...moj patlidžan je bio manji a širi, tako da sam imala 5 linija.
Raseći patlidžan na pola po dužini i još jednom na pola i onda iseći veće komade / štapiće.
Ja moj patlidžan ne solim da bi ispustio gorčinu, jer mi nemamo tu vrstu, vi, ako je potrebno, posoliti i ostaviti sa strane pola sata da ispusti gorčinu, isprati sa hladnom vodom i osušiti.
Pleh prekriti sa pek papirom.
Patlidžan preliti sa malo maslinovog ulja, blago posoliti, pobiberiti i posuti sa suvim bosiljkom ili italijanskim začinom i sve izmešati rukom.
Sipati na pleh i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 200°C 15 do 20 minuta, ili dok patlidžan ne omekša,na polovinu pečenja okrenuti parčiće da i druga strana porumeni.

Parčiće pečenog patlidžana staviti u vatrostalni ili keramički pekač.
Pire paradajz i pire od paprike ( ja sam koristila ljut ) preliti sa vodom ili povrtnim temeljcem, dodati pasirani beli luk, sitno iseckan peršun, so, biber i suvi začin sve izmešati i preliti preko patlidžana i vratiti nazad u rernu da se peče još 20 do 30 minuta ili dok se umak ne zgusne, ali ne potpuno.


Ovako pripremljen patlidžan, posuti sa sitno iseckanim svežim bosiljkom i možete poslužiti sa pire krompirom, mi smo jeli sa dodatkom gustog jogurta i hrskavog hleba, umak je bio fantastičan da se hleb umače.

Priprema!!

четвртак, 21. јул 2016.

Supa / čorba od luka

Može da vam bude posno a i ne mora...nama je bio odličan lagani ručak.


Sastojci:
350 g crnog luka
15 g putera
15 ml maslinovog ulja
1/2 kašičice italijanskog začina
750 ml do 1 litra temeljca ( povrtnog ili kokošijeg )
125 ml belog vina
1 puna kašičica suvog začina
po ukusu so i biber
1 list lovora
1/2 kašičice šećera

Priprema:
Luk očistiti i iseći na tanke kolutove ( ja sam koristila ovu spravicu da isečem luk na tanke kolutove )
U šerpu sipati ulje i puter, otopiti i zagrejati na osrednjoj temperaturi i dodati luk i pržiti dok luk ne omekša i postane staklast.

Naliti sa temeljcem, ( ako hoćete da vam je čorba posna, naliti sa povrtnim temeljcem ili vodom i umesto putera staviti 15 ml više maslinovog ulja ) dodati vino,lovorov list, pola kašičice šećera, italijanski začin i pustiti da se kuva dok luk potpuno ne omekša.

Skuvanu supu / čorbu možđete poslužiti sa kašičicom gustog jogurta, pestom ili sa krostinima..izbor je vaš.


Prijatno!!!


Zašto je dobro jesti crni luk:

Sulforna jedinjenja sprečavaju zgrušavanje i stvaranje grumenova trombocita. Ova sulforna jedinjenja, pored toga, snižavaju nivo holesterola i triglicerida u krvi i poboljšavaju funkcionisanje ćelijske membrane crvenih krvnih zrnaca. Crni luk može sprečiti i neke bolesti srca.

Studije su pokazale da crni luk može pomoći u povećanju gustine kostiju i može biti od koristi ženama u menopauzi koje gube gustinu kostiju. Žene koje su prošle kroz menopauzu svakodnevnim jedenjem crnog luka smanjiće rizik od lomljenja kuka. Samo svakodnevnim jedenjem crnog luka ojačaćete kosti.

Zato ga obavezno ubacite u ishranu i jedite dosta luka. Visok sadržaj sumpora u luku dobar je i za vezno tkivo, jer je mnogim komponentama veznog tkiva potreban sumpor kako bi se formirale.

Crni luk je dobar u borbi protiv zapaljenja. Antioksidanti koji se nalaze u njemubore se protiv zapaljenja sprečavajući oksidaciju masnih kiselina u vašem telu. Kada imate niži nivo oksidisanih masnih kiselina, telo proizvodi manje molekula koji su odgovorni za zapaljenja.

Dokazano je da crni luk snižava rizik od oboljevanja od nekih vrsta raka, čak i kada se konzumira umereno. Luk smanjuje rizik od raka debeleog creva i raka jajnika. Jedite više crnog luka ako hoćete da se zaštitite, nemojte ga izbegavati. U svako jelo u koje možete stavite bar jedan luk.

Luk ima potencijal da poboljša balans šećera u krvi i da spreči bakterijske infekcije. Pored sumpornih sastojaka, i flavonoid kvercetin koji se nalazi u crnom liku ima antibakterijska svojstva. Luk koji dugo stoji iseckan ili se izlaže visokoj temperaturi duže od 10 minuta gubi svoja lekovita dejstva.

среда, 20. јул 2016.

Lizebab

Još jedan stari recept iz Patinog Kuvara, koji napravite veoma brzo, ali ga brzo i pojedete...izuzetno je sočan i ukusan..uz ovo ćete imati odličnu večeru. Ja pišem recept onako kako sam ga ja pravila.

Naša blogerica Mikica sa bloga Mimi's Kingdom je i osmislila ovu igricu "Patin petnaesti" i jako joj se radujem, jer svaki put isprobam nešto novo i interesantno.


Sastojci:
750 g tikvica
3 XL jaja
450 g sira
50 g griza
50 g putera

Priprema:
Tikvice oprati, osušiti i izrendati na krupnu stranu renda.
Posoliti i ostaviti u cediljku da se tikvice ocede od viška tečnosti.

U zdelu umutiti jaja, izmrviti feta sir,dodati griz i dobro oceđene izrendane tikvice i sve dobro sjediniti. ( ja nisam solila jer tikvice su već bile posoljene i feta sir je dovoljno slan )
U pekač, veličine 20cm X 30cm, staviti puter i staviti u uključenu rernu na 180°C da se puter dobro zagreje.
Kad se puter dobro zagrejao, izvaditi iz rerne i sipati pripremljenu masu od tikvica i poravnjati površinu.
Testo ne treba da bude deblje od 2 do 3cm.


Peći u prethodno zagrejanoj rerni oko 35 do 40 minuta ili dok dobro ne porumeni odozgore.
Izvaditi iz rerne i ostaviti kratko da se ohladi.
Poslužiti toplo ili hladno, podjednako je dobro.


Prijatno!!!

Originalni recept

i za vas, koji ne čitate čirilicu..

Uzeti male tikvice, najmanje 8 komada. Tikvice očistiti spolja i iznutra, a zatim ih istrugati na trenici za tikvice, posoliti i ostaviti da tako stoje deset minuta, a potim ih ocediti od vode. Četvrt kilograma masna tvrda sira isto tako na trenici istrugati. U zdelu razbiti 5 komada jaja, spustiti u razmućena jaja sir i tikvice i dodati 5 supenih kašika griza. Dobro izmešati, posoliti i ostaviti da stoji. U jednu tepsiju staviti 1/8 kilograma masla i metnuti ga da se na štednjaku dobro zagreje. U zagrejano maslo sipati masu od tikvica i izravnati je kašikom da bi u tepsiji bila svuda podjednake debljine, i to 2-3 santimetra. Metnuti tepsiju u pećnicu (rernu) da se tikvice peku, i kad masa dobro porumeni, izvaditi je iz pećnice da se ohladi. Ovo predjelo služiti toplo ili hladno, kako ko voli.

уторак, 19. јул 2016.

Piće sa chia semenkama

Pića koja  mogu da nas rashlade i ovde se može naći za svakog po nešto.


Sastojci:
40 g chia semenke
mleko, jogurt, kafa, čaj,sok
250 ml hladne vode

Priprema:
U teglu sipati chia semenke, naliti sa hladnom vodom,promešati i ostaviti 15 minuta.
Posle 15 minuta ponovo promešati i tako uraditi još dva puta, na svakih 15 minuta, promešati.
Zatvoriti teglu ili isipati u neku posudu sa poklopcem i ostaviti u frižider da odstoji preko noći.


Sledećeg dana od želatinastih chia semenki napraviti piće po ukusu..
Ista količina semenki i tečnosti se izmeša i uživa se u piću.
Ja sam pravila Cafe Latte, ( 500 ml toplog mleka izmešati sa 375 ml espresso kafom ) mleko od badema sa semenkama i sok od višanja sa semenkama...izbor je vaš šta vi hoćete da pijete.


Prijatno!!!!

понедељак, 18. јул 2016.

Crostini sa pestom od peršuna

Nama je ovo bio idealni prilog uz supu od luka. 
Zahvaljujući beta karotenu, hlorofilu, vitaminima C, B12, K, kao i esencijalnim masnim kiselinama, peršun je mnogo više od začinske biljke predivne arome. Pravi je spas za umoran imuni sistem, saveznik u borbi za zdravije krvne sudove, bubrege, odličan je protiv infekcija, anemije...Profesionalne kuvarice, ali i domaćice i zaposlene majke koje svakodnevno smišljaju koje zdravo jelo da ponude članovima porodice, od svih začinskih biljaka najčešće koriste listiće koji rastu zahvaljujući ukusnom belom korenu, takođe redovnom sastojku mnogih kuvanih jela i salata. Ukus zelenih listova dobro je poznat, ali ono što mnogi koji peršun jedu bezmalo svakodnevno ne znaju je da je ova biljka na listi sedam začina sa najmoćnijim lekovitim svojstvima. U društvu peršuna nalaze se i đumbir, origano, cimet, kurkuma, žalfija i crvena paprika. Peršun raste u većini klimatskih uslova i može se naći u svežem stanju tokom cele godine. Iako je ova dvogodišnja biljka veoma hranljiva i lekovita, najčešće se koristi u ishrani zbog ukusa. Najvećem broju „korisnika" nije ni na kraj pameti da ukrasni listići prijatne arome sa ivice tanjira u stvari mogu da im bitno poboljšaju zdravstveno stanje.Potiče sa mediteranskog podneblja, gaji se već više od 2.000 godina, a pre nego što je dospeo na trpezu, peršun je korišćen kao lek. Budući da je veoma jak diuretik, antioksidans, baktericid... brojna su stanja u kojima se preporučuje upotreba ove začinske biljke. Preporučuje se kod anemije jer sadrži i gvožđe i vitamin C, što je veoma važno jer se bez tog vitamina gvožđe ne može apsorbovati. Lista korisnih osobina peršuna se nastavlja i kada je reč o krvnim sudovima. Zahvaljujući blagotvornim sastojcima ova biljka podmlađuje krvne sudove održavajući nivo njihove elastičnosti. Veoma je efikasan u borbi protiv skoro svih bubrežnih i urinarnih komplikacija. Podstiče aktivnost bubrega i olakšava eliminaciju toksina iz krvi, ali i bubrežnog tkiva. Vitamin K, kojeg u peršunu ima u velikim količinama, može znatno smanjiti krtost kostiju, a time i mogućnost preloma. Oko 360 mikrograma ovog vitamina nalazi se u šolji seckanog peršuna, a preporučena dnevna količina za odrasle osobe je između 60 i 80 mikrograma. Peršun je spas za umoran imuni sistem jer sadrži beta karoten, hlorofil, vitamine C, B12, kao i esencijalne masne kiseline. Poput prirodnog multivitaminskog i multimineralnog kompleksa, što je mnogo bolje od veštačkog, ističu nutricionisti, peršun telo snabdeva važnim materijama koje mu pomažu u borbi sa bakterijama, virusima, umorom, stresom... Iako se neki od visokovrednih sastojaka neće izgubiti prilikom termičke obrade, nutricionisti savetuju da bar dve trećine peršuna koji nameravamo da unesemo putem ishrane budu u svežem stanju.


Sastojci:
neki rustični hleb
pesto od peršuna
maslinovo ulje
parmezan sir

Priprema:
Prvo pripremiti pesto. Ja neću pisati kako da ga pripremite jer sam već ranije pisala recept za pesto..recept je ovde.


Iseći parčiće hleba oko 2cm debljine, preliti sa malo maslinovog ulja i tostirati u rerni.

Prepečen hleb izvaditi iz rerne,premazati sa pestom, posuti sa vrlo malo parmezana, vratiti u rernu vrlo kratko da se sir malo otopi i poslužiti.

Ostatak pesta možete da koristite na bilo koji drugi način; pasta, umesiti pecivo sa njim, umešati u majonez, premazati pita hleb,umesto paradajz sosa na pizzi, sa kuvanim ili pečenim krompirom, sos za meso,u prelivima za salate, za pečeno povrće...i šta se još vama dopada.

Ove krostini sam poslužila sa supom od luka. Recept za ovu čorbicu / supu će biti sutra.


Prijatno!!!






недеља, 17. јул 2016.

Agua de Jamaica ( Ledeni čaj od hibiskusa )

Čaj od hibiskusa je osvežavajući (za to je zaslužna limunska kiselina), a pogodan je i za opuštanje, pošto ne sadrži kofein i tein. U hibiskusu je prisutno čak trinaest aminokiselina, od kojih je šest izuzetno važno za čovekov organizam. Sadrži i veliku količinu vitamina C, kao i 7,5-9,5 odsto gvožđa, flavonoide, enzime, eterična ulja, voćne kiseline. Zahvaljujući svojim sastojcima, hibiskus veoma povoljno utiče na zdravlje.


Sastojci:
25 g suvih latica hibiskusa
1.5 l provrele vode
60 g šećera ili meda
1 do 2 kašike soka od limuna
1 štapić cimeta
kolutovi limuna
nana

Priprema:
Oprati latice hibiskusa pod mlazom hladne vode.
Staviti ih u čajnik ili šerpicu, dodati štapić cimeta i preliti sa vrelom vodom. Ostaviti da odstoji sat vremena.


Ocediti od latica i umešati limunov sok i šećer ( ja sam koristila med a vi koristite zaslađivač po vašem izboru i ja sam stavila samo polovinu meda jer mi obično pijemo čaj bez i trunke zaslađivača ) i sve dobro izmešati da se šećer otopi.
Dodati iseckanu nanu ili samo listiće u čaše i bokal, naliti sa čajem i po želji dodati kockice leda onoliko koliko vi volite da je rashlađeno.
Po želji, možete čaj samo rashladiti u frižideru, bez dodavanja kockice leda ( mnogo ne vole hladne napitke ) ili poslužiti sobne temperature...izbor je vaš.

Mi smo uživali u čaju i kiflicama.


Prijatno!!!

субота, 16. јул 2016.

Skordalia (grčki umak od krompira )

Sad malo da prošetamo i do Grčke...meze od krompira i belog luka.


Sastojci:
250 g krompira
4 velika čena pasiranog belog luka
2 kašičice sitno iseckanog ruzmarina
1 kašičica suvog grčkog origana
1 puna kašika sirćeta od belog vina
75 g grčkog jogurta
150 do 200 ml dobrog maslinovog ulja
po ukusu so i biber

Priprema:
Krompir oprati i staviti u posoljenu vodu da se kuva ( ne mojte ga ljuštiti jer za ovo predjelo krompir treba da je što suvlji )
Skuvani krompir ostaviti na stranu samo da se prohladi, toliko koliko možete da ga oljuštite.

Ako koristite suvi grčki origano ( drugačiji je od italijanskog, ali, ako nemate onda koristite onaj koji imate ) potopiti ga u vodu i ostaviti 5 minuta da se natopi i onda ga ocediti od vode i osušiti u kuhinjskom papiru.
Pripremite veću zdelu.
Staviti pasirani krompir, beli luk, origano, sitno iseckan ruzmarin, jogurt, belo vinsko sirće, ulje,so i biber i sve dobro izmešati da dobijete gfušću masu, ređu od pire krompira.
Ako je previše gusto, dodati još jogurt i još jednom sve izmešati,probati za ukus.

Poslužiti sa ribom ili mesom po vašem izboru.


Prijatno!!!!