уторак, 27. јун 2023.

Kifle, kifle, kiflice...

 Ne mesim onoliko koliko sam nekad mesila, malo sam se ulenjila, malo je prevruće paliti rernu kad se ne mora, ali juče mi se prijelo nešto testasto i jednostavno sam morala nešto da umesim. Umesila sam moj hleb,koji htela ne htela, moram mesiti skoro svaki drugi-treći dan i onda se dala na posao da mesim kifle.

Testo je izuzetno dobro za rad i što je važno kod ovih kifli, nemojte ih prepeću, jer će vam biti suve.

Sastojci: 500 g prosejanog brašna, ***350 ml jogurta sa 1 jajetom + belance, 7 g suvog ili 20 g svežeg kvasca, 60 g omekšalog putera, 1 mala kašičica soli i 1 mala kašičica šećera, 1 kesica vanile i korica jedne pomorandže

i još: džem za punjenje, čokoladni namaz, 1 žumance za premazivanje testa, malo vode

Priprema: Jogurt treba da vam bude sobne temperature. U zdelu staviti jedno umućeno jaje pa naliti jogurtom da imate 350 ml, dodati kašičicu soli i sve izmešati. 

U prosejano brašno dodati suvi kvasac, vanilin šećer, koricu pomorandže i šećer, izmešati pa dodati tečne sastojke i zamesiti testo. U zamešeno testo dodati omekšali puter, isečen na kockice i dobro izraditi testo. Pokriti i ostaviti na toplom mestu pola sata da raste. Premesiti testo još jednom, pokriti i ostaviti da se testo udupla. Vremenski ne znam koliko će uzeti jer zavisi od temperature prostorije u kojoj mesite.

Naraslo testo podeliti na onoliko delova na koliko hoćete da imate kiflica a ko ne želi da ih pravi na ovaj način, podeliti testo na pola, rastanjiti, seći testo na trouglove i zaviti klasične kiflice.

Ja sam moje testo podelila na 14 jednakih delova, mislim da mi je svaki deo bio oko 65 g otprilike. Oblikovati testo u loptice, pokriti i ostaviti da testo odmori jer se na taj način testo mnogo lakše tanji.

Rastanjiti u pravougaonik, tako da je donji kraj malo uži od gornjeg, na početku šireg dela staviti nadev po vašoj želji, kod mene je ovog puta bio čokoladni namaz ( nije nutella ) svuda okolo prstima zalepiti testo da fil ne curi. Donji deo raseći pizza sekačem, nemojte raseći testo do kraja, lakše se smotaju nego kad je testo rasečeno do kraja,  ( ja sam probala oba načina i ovaj koji sam ovde napisala je mnogo lakši ) i smotati u kiflu. Malo krajeve podviti prema unutra i ređati na pleh koji ste prekrili pek papirom.


Smotane kiflice pokriti i ostaviti 20 do 30 minuta da naraste još jednom. Premazati sa umućenim žumancetom sa malo vode ili mleka, po želji posuti sa malo maka ali ne mora i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 200°C oko 18 do 22 minuta ali budite pažljivi da ih ne prepečete.


Skuvajte kafu ili čaj a ko voli može i uz neki sok, poslužite ih i uživajte u njima.


Retko pravim kiflice koje nisu lisnate ali eto neki put se može i bez njih.

Hleb sam prvo umesila i ispekla tako da mi nije trebalo mnogo da mi se rerna zagreje za kiflice.


Još uvek ne mogu da dođem kako da dobijem ono uho koje se dobije kad se hleb peče sa prirodnim kvascem.

Prijatno!!!


недеља, 25. јун 2023.

Zovolada

 Ovaj džem sam pravila pre mnogo, mnogo godina i onda sam imala problem da nađem zovu tako da sam prestala da je pravim sve dok pre neki dan se ne setih da bih mogla da je napravim jer imam i zovu a i lepe mirišljave jagode.

Recept je originalno od smile224, koja na žalost, nije više među nama, ali ja sam joj izuzetno zahvalna za ovaj divan recept.

Ja nisam imala džem fix tako da je kod mene bez njega.


Sastojci: 1 kg očišćenih jagoda, 2 cvetova zove, 750 g šećera, sok od 1 limuna, 1 želin

Priprema: Pisaću vam kako sam ga ja pravila a originalni recept možete videti na gornjem linku.

Jagode oprati, ocediti od viška tećčnosti, iseći na manje komadiće, posuti šećerom ( meni je previše 750 g  šećera na 1 kg jagoda pa sam stavila samo 250 g jer su mi jagode bile izuzetno slatke )  i staviti da se kuva.

U toku kuvanja skidati penu i pred kraj kuvanja, dodati sok od 1 limuna i cvetiće zove, kuvati još vrlo kratko i punite teglice, koje ste prethodno oprali i osušili u rerni. Jagode na kraju izgnječiti jer je lepše kad se osete komadići voća.  Vruć džem sipati u vruće tegle, vratiti nazad u vruću rernu i ostaviti da se ohladi u rerni.


Za vas, koji nemate zovu, sipati u jagode 100 ml sirupa od zove ali bih ja, u tom slučaju, smanjila količinu šećera.


Ja sam napravila od 2 kg jagoda, 450 g šećera, 5 cvetova zove i sok od 2 limuna....

Prijatno!!!!


субота, 24. јун 2023.

Sourdough pogača

Ja sam se baš "navukla" na ovo sourdough testo, mada po nekad pravim testo i sa kvascem.

Nama kvasac ne smeta, ali ova testa su mi fantastična. Jeste da za sada pravim samo obične hlebove, palačinke, kajzerice, pogače, ali dok ne steknem malo više iskustva dovoljno mi je a inače ja volim da se igram s testom pa mi to teško i ne pada.

Trenutno imam jedan hleb u frižideru, koji sam umesila juče sa ovim domaćim kvascem i peći ću ga u petak ujutru, sigurna sam da će i on biti dobar.


Sastojci: 50 g nahranjenog startera, 1 veća kašičica soli, ili po ukusu, 430 g mlake vode, 510 g hlebnog brašna, 45 ml maslinovog ulja, krupnija morska so, po ukusu suve začinske biljkice

Priprema:  Ako vam je u kući toplije, koristite samo 50 g nahranjenog startera, ako je hladnije, onda će vam trebati 100 g.

Ovako izgleda dobro nahranjen starter i ako niste sigurni da li je starter dobar da se mesi s njim, uzeti jedan mali deo startera, staviti u čašu sa hladnom vodom i ako starter pliva, spreman je da se testo mesi s njim.


U zdelu staviti starter, so i vodu ( ako koristite namensko brašno umesto hlebnog ( strong bread flour ) trebaće vam manja količina vode, za 10 do 20 g.
Izmešajte starter, so i vodu sa varjačom i dodajte pola brašna, sjedinite pa onda dodajte i onu drugu polovinu i sjedinite sve zajedno. Ja sve ovo uradim rukom i onda ga oblikujem spatulom tako što vučem sa stranica zdele testo prema sredini.
Testo treba da bude mekše, vrlo slično onom testu hleba koji se ne mesi.
Pokriti i ostaviti ga pola sata da se gluten razvije.

Posle pola sata, mokrim rukama vući stranice testa i preklopiti ga preko sredine testa, tako uraditi svuda okolo testa i sa mokrim rukama ga oblikujte i vratite nazad u zdelu, da vam je glatka strana odozgore.
Posle pola sata još jednom preklopiti testo na isti način kao i prvi put, premazati testo sa vrlo malo maslinovog ulja ( od onih 45 ml ) pokriti i ostaviti na sobnoj temperaturi da se testo udupla a to je oko 6 do 8 sati.
Nemojte gledati na vreme koliko dugo testo stoji nego gledajte da vidite da se testo uduplalo, jer nekad, u hladnijoj prostoriji može da uzme i do 18 sati da se testo udupla.
Za ovako je najbolje koristiti staklenu zdelu ( za one koji imaju manje iskustva sa ovim testom )

Pekač, veličine 22cm X 33cm premazati sa malo maslinovog ulja, gledajte da koristite teflonski pekač ako možete, jer u drugim pekačima može da se desi vrlo lako da se testo zalepi ako nije dovoljno podmazano uljem i onda nije baš najlakše odvojiti pečeno testo od pekača.

Isipati naraslo testo na to ulje i rukama preklopiti testo prvo sa gornje strane do pola, pa onda sa donje strane do pola i onda bočne strane do pola, jednu po jednu stranu, okrenuti glatku stranu odozgore, pokriti i ostaviti da testo još jednom naraste.
Ovo možete da uradite uveče pre spavanja i ostavite testo da raste preko noći.
Ja sam ovu pogaču pravila preko dana, uzelo mi je skoro 16 sati da je napravim i pekla sam je sinoć u pola 12 noću, drugi put ću je uveče ostaviti na sobnoj temperaturi i peći ću je ujutru, kad ustanem.


Uključiti rernu na 210°C
Kad je testo naraslo po drugi put, preliti testo sa ostatkom maslinovog ulja, nauljite i vaše ruke pa prstima obe ruke "izbodite" testo svuda po njemu.
Posuti krupnijom morskom solju i suvim začinskim biljkicama po vašem izboru.
Peći oko 20 do 25 minuta da lepo porumeni.
Pečenu pogaču pažljivo izvaditi iz pekača i ostaviti najmanje pola sata da se ohladi pre nego što je sečete.


Ja nisam nikaka ekspert za ovu vrstu testa, ali  je važno, bar za mene, d sam i to isprobala..originalno je recept objavljen na Coolinarici još 24 juna 2020 godine ali tamo brišem sve svoje napisane recepte i prenosim ih sa zakašnjenjem na moj blog.

Prijatno!!!

петак, 23. јун 2023.

Vitaminska salata

 Ništa jednostavnije od ove salate i idealno je za ljubitelje sirove hrane.


Sastojci: 1 cvekla, 1 kisela jabuka, 1 veća šargarepa, sok od pola limuna ili po ukusu, 1 do 2 kašike maslinovog ulja, so i po želji pešunovo lišće

Priprema: Prvo, povrće oljuštiti i oprati ispod mlaza hladne vode, osušiti kuhinjskim ubrusom.
Izrendati svo povrće u zdelu iz koje ćete poslužiti salatu.
U posebnu činijicu iscediti sok od limuna, dodati so i maslinovo ulje i umutiti viljuškom. 


Preliti preko salate i sve dobro sjediniti. Probati i dodati ako je šta potrebno. Salatu možete poslužiti odmah ili je ostaviti da se rashladi u frižideru. Ja obično ostavim svo povrće u frižider tako da mi je hladno i salatu pravim pred služenje.Posuti sitno sečenim peršunom.


Prijatno!!!

недеља, 11. јун 2023.

Sourdough povuci potegni rolnice

Ja sam nova što se tiče mešenje hleba na ovakj način i svaki recept koji pronađem volim da isprobam...za sada sam napravila nekoliko i svaki recept je lep za sebe.

Ove rolnice imaju blagu notu kiselosti u sebi, mom mužu to uopšte ne smeta, a prijateljica koja ih je probala, se oduševila, jer ona pravi neke druge vrste hlebova.


Sastojci: 175 ml mlakog mleka, 220 g nahranjenog startera, 465 g namenskog brašna, 60 ml otopljenog putera, 2 kašike meda, 1 veće jaje, 1 1/2 kašičica soli, ili po ukusu
i još: 15 do 20 g otopljenog putera

Priprema:  Sve sastojke za rolnice staviti u zdelu od miksera ili u manju vanglicu i mesiti mikserom testo dok ne postane glatko i elastično, oko 10 do 15 minuta.

Pazite, testo je vrlo lepljivo i gledajte da uopšte ne dodajete više brašna, jer onda vam hlebčići neće biti mekani.

Tako umešeno testo, mokrim rukama oblikovati u kuglu staviti u veću zdelu, koju ste premazali sa malo putera, pokriti sa providnom folijom i ostaviti da stoji na sobnoj temperaturi dok se testo ne udvostruči.

U zavisnosti od vašeg startera, koliko je dobar i od temperature u vašij kuhinji, to može da potraje i do 8 sati, a ako je kuhinja topla može da potraje svega nekoliko sati.

Kad je testo naraslo ( budite strpljivi sa ovom vrstom testa jer testo sa domaćim kvascem mnogo duže raste nego testo sa industrijskim kvascem ) nežno ga isipati na radnu površinu i podeliti oštrim nožem na onoliko delova kolike želite da su vam hlebčići veliki, možete na 15 ili 12 delova.
Svaki deo rukama oblikujte u kuglice da su vam odozgore glatke.

Pekač veličine 22cm X 33cm premazati sa malo otopljenog putera i naređati pripremljene hlebčiće.
Pokriti providnom folijom ( ja koristim providnu kapu za tuširanje kad ne želim da nakvasim kosu, ovde je to mnogo jeftino 10 komada za samo 1 dolar ) i možete ostzaviti na sobnoj temperaturi ili ostaviti 12 sati u frižideru, ipak je bolje da odstoji, dok testo raste, u frižideru, jer u testu ima jaje, mleko i puter a to su lako kvarljive namirnice.

Kad je testo popunilo pekač, izvaditi iz frižidera i ostaviti na sobnoj temperaturi dok se rerna greje.
Skloniti foliju i staviti da se peče u rernu, koju ste prethodno zagrejali na 185 - 190°C i peći ih oko 20 do 25 minuta ili dok vam lepo ne porumene.
Izvaditi i dok su još tople, premazati ih otopljenim puterom.
Najlepše su dok su još tople i prvog dana, drugi dan se već moraju zagrejati ponovo u rerni da bi bile meke.

Ove rolnice nisu iste kao kad pečete sourdough hleb u zakjlopljenoj šerpi u kojoj se stvori para, već su vrlo meke ( zato je važno ne dodavati ekstra brašna ) i idealne su za ručak ili večeru.
Poslužiti ih namazane puterom.

Ja sam još uvek nova sa ovom vrstom testa i do sada sam isprobala nekoliko vrste peciva.

Hlebove sam pravila po jednoj metodi a danas sam napravila dva hleba, koja sutra nosim prijateljici i mojoj Jeleni i oba su različiti recepti ali i dalje sa sourdough.

Kažu da je to testo što se više hrani i koristi sve bolje, na početku hlebovi ispadnu fantastuični, rupičasti ali ima malu notu kiselosti u sebi, kome to ne smeta, odlično...mom mužu to ne smeta tako da ja i dalje koristim sourdough i mesim hleb bar dva puta nedeljno a starter hranim čim vidim da je spao tamo gde je bio kad sam ga nahranila i čuvam ga u frižideru.
U početku sam pravila dve vrste startera, sada pravim samo sa belim hlebnim brašnom jer mi je previše da imam 2 tegle startera u frižideru i 2 tegle startera koji nahranim i od tih pravim hleb a ostatak ( 2 tegle ) držim u frižideru.


Originalno napisan recept na Coolinarici 11 juna 2020

Prijatno!!!

среда, 7. јун 2023.

Kobasice u pivu

 Ovaj recept sam davno isprobala i recept je sa Coolinarike i zaista je šteta ne sačuvati ovaj recept i podeliti ga sa vama...


Sastojci:  4 sveže kobasice, 2 do 3 glavice crnog luka, 2 ljute papričice, 1 flaša piva, ( 350 ml ) mast ii ulje za prženje, suvi začin, so, biber

Priprema: Kobasice propržiti sa svih strana na zagrejanoj masti ili ulja.Ja sam koristila poludimljenu kobascu.

Luk očistiti i iseći na rebarca. U vatrostalnu zdelu staviti isečen luk preko luka složiti kobasice, pobiberiti, posuti sa malo suvog začina ali pažljivo jer kobasice su več posiljene, posuti sa grubo isečenom ljutim papričicama i zaliti pivom.

Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 200°C oko 20 do 25 minuta dok kobasice ne upiju pivo.

Poslužiti uz krompir ili šta vi već volite, kao prilog.

Prijatno!!! 


субота, 3. јун 2023.

Orzo pasta sa lisnatim keljom i šunkom

Juče smo dobili svež lisnati kelj iz bašte i želela sam da ga što pre iskoristim, a salate sa orzo pastom obožavam i ovo mi je bilo idealno da iskoristim namirnice koje već imam.


Sastojci:
150 g ne kuvana orzo pasta, 250 g šunka ili kranjska kobasica isečena na kockice, 100 g sitnog cherry paradajza, pola žute paprike isečene na kockice, 1 mala glavica ljubičastog luka isečen na kockice, 1 manji feferon, oko 100 g očišćenog lišća lisnatog kelja, po ukusu so i biber
sastojci za preliv: 25 g sveže izrendanog parmezan sira, 30 ml jabukovog sirćeta, 45 ml maslinovog ulja, 1 do 2 čena pasiranog belog luka, prstohvat italijanskog začina, ( bosiljak, ruzmarin, majčina dušica ), 1 kašičica meda

Priprema: Kelj oprati, osušiti i očistiti od debelih drški i iseckajte što sitnije možete.
Pastu skuvati u dosta slane vode, ocediti je i isprati pod mlazom hladne vode i ostaviti da se ocedi.
U veću zdelu staviti iseckan kelj, iseckanu šunku ili kranjsku kobasicu a ako volite, može i kuvana piletina.
Dodati svo ostalo iseckano povrće i na kraju dodati oceđenu pastu, posoliti i pobiberiti i sve izmešati.

U manju činiju staviti sve sastojke za preliv, umutiti manjom žicom i preliti preko salate, probati da li je šta potrebno i dodati po ukusu.
Ako nemate jabukovo sirće može i sok od limuna.


Salatu možete poslužiti odmah ili pokriti providnom folijom i ostaviti oko sat vremena u frižider da se rashladi a ukusi sjedine.


Prijatno!!!