петак, 28. јун 2019.

Limunada od kamilice sa ukusom kajsija

Kod nas su još uvek velike vrućine, osim danas, kad je dan baš nikakav..pre nekoliko dana sam bila u potraži za nekom limunadom, koja će nas osvežiti i rashladiti i naišla sam na ovaj odličan recept...jako nam se dopalo..


Sastojci: 5 zrelih kajsija, 60 g zaslađivača po želji, 1.25 l izvorske / filtrirane vode, 30 ml meda, limun, 6-7 kesica kamilice ili 3 pune kašike osušene kamilice.

Priprema:  Kajsije oprati ( ako nemate kajsije mogu i zrele breskve ) i iseći ih na parčiće-
U šerpu staviti 250 ml vode, zaslađivač koji koristite ( kod mene je to agava sirup, originalni recept kaže šećer ) i pustiti da provri, kad provri, smanjiti temperaturu i kuvati na tihoj temperaturi samo da kajsije omekšaju i puste svoj miris.


Sipati još 1 l vode, dodati kamilicu i pustiti da ponovo provri.
Skloniti sa ringle, poklopiti i ostaviti tako da odstoji sat vremena.


Posle sat vremena, procediti, sipati u bokal, dodati još kašiku dve meda, iseći limun na kolutove, po želji dodati i limunov sok i promešati.

U čaše staviti kockice leda, kolutove limuna,sipati pripremljenu limunadu i poslužiti.


Prijatno!!!!

четвртак, 27. јун 2019.

Punjen i pohovan plavi patlidžan

Plavi patlidžan jako volim i mogu da ga jedem bilo kada i na bilo koji način....ovo je jedan recept iz Filipinske kuhinje, koji sam prilagodila našem ukusu.


Sastojci:
po 1 manji plavi patlidžan po osobi
1 mala glavica crnog luka ili 2 male ljutike
3 čena belog luka
1 kašičica paradajz pirea
1 kašičica pirea od paprike
1 mala ljuta papričica
po ukusu so, biber, suvi začin
250 g mlevenog mesa,po vašem izboru
1 do 2 pune kašike brašna
1 jaje za 1 manji ili 2 za veći plavi patlidžan
po ukusu so i biber,suvi začin, pola kašičice mešavine italijanskog začina
1 do 2 kašike vode ( možda i ne mora )
ulje, peršun, gusti jogurt

Priprema:
Plavi patlidžan oprati, izbosti nožem i peći u prethodno zagrejanoj rerni ispod gornjeg grejača oko 20 do 25 minuta ili dok im kožica ne pocrni i lako se skida. Ostaviti ih da se ohlade i onda im oguliti kožicu.
Ovo sve možete da uradite i na grilu,šta vam je lakše.
Ako nemate ove male patlidžane, koristite veliki te podelite 1 na dve osobe.

Dok se patlidžan peče i hladi, pripremite nadev.
U veći tiganj sipati malo maslinovog ulja,zagrejati i dodati crni luk i pržiti dok ne omekša i postane staklast, dodati beli luk i ljutu papričicu ( moje ljute papričice su papreno ljute i ja im očiastim semenkice a žilice ostavim, jer mi volimo da je ljuto, ali ne i previše ) i pržiti dok beli luk ne zamiriše.
Dodati pire od paradajza i paprike ( ako nemate taj pire od paprike, koji se kupuje u turskim prodavnicama, koristite ajvar ) i upržiti sa lukom.
Dodati mleveno meso po vašem izboru, i upržiti sve zajedno.
Posoliti, pobiberiti, dodati italijanski začin i suvi začin, sve izmešati i probati da li je šta potrebno, ako vam je malo kiselkasto od paradajz pirea, dodati vrlo malo šećera.
Skloniti sa ringle i ostaviti da se kratko ohladi.
Na kraju dodati sitno iseckan peršun i promešati.

Kao što sam navela u uvodu, moji patlidžani su bili minijaturni, jedan taman dovoljan za 1 osobu, vi, ako ne nađete te male, slobodno pravite sa velikim, samo će vam biti malkice teže da okrenete patlidžan, ali i ne morate da ga okrećete.
Umutiti jaja, dodati brašno i neka vam bude malo gušće, ali ne i pregusto, zato, ako je potrebno, dodajte malo vode.

Patlidžan prstima napraviti da je ravno ( pogledajte sliku ) ali nemojte skidati dršku, lakše je raditi kad je ima.
Jednu stranu zamočiti u umućena jaja ( po želji možete da samo umutite jaja, pa raditi ono klasično pohovanje, brašno, jaja, prezle i staviti u tiganj, u koji ste sipali vrlo malo maslinovog ulja.
Gornju stranu nismo zamočili u jaja, ona ostaje čista, bez poha.
Na gornju stranu ćete raspodeliti isprženo mleveno meso i kad je donja strana porumenela, možete vrlo pažljivo da okrenete plavi patlidžan, pazite da vam se meso ne rasturi svuda po tiganju. ( ovo morate da imate široku spatulu i da budete vrlo brzi kad okrećete patlidžan )
Ja sam moj patlidžan okrenula da mi se i meso malo zapeče, mada ne morate, jer meso je već uprženo, tako da nema potrebe za okretanjem. Izbor je vaš.


Kad je patlidžan gotov, staviti na tanjir, preko sipati punu kašiku gustog jogurta ili kisele pavlake, posuti sa sitno iseckanim peršunom i poslužiti toplo.



Prijatno!!!!!

среда, 26. јун 2019.

Brzi kolač od šljiva

Mi šljive jako volimo, a moj muž voli i kolače sa šljivama...ovaj kolač se napravi jako brzo, samo mu treba malo vremena da se ispeče i ohladi.


Sastojci: 325 g svenamenskog brašna, 1 kesica praška za pecivo, 1 kašičica vanilla paste ili 1 kesica vanile, 100 ml ulja, 250 ml mlaćenice,kefira ili tečnog jogurta, 125 g šećera, 3 jaja, oko 15 šljiva, prah šećer zamirisan sa vanilom

Priprema: U jednu veću zdelu prosejati brašno zajedno sa praškom za pecivo i dodati šećer i sve žicom promešati.
U drugu, manju zdelu staviti jaja, dodati ulje, kefir i vanilla paste i umutiti sa žicom da se sjedini.    
Sve suve sastojke dodati u mokre i samo žicom izmešati da se sve sjedini.

Manji pekač, veličine 32cm X 20cm prekriti pek papirom i sipati testo.
Oprane šljive ( možete da koristite i breskve ) prepoloviti, izvaditi koštice i naređati ih preko testa, ako hoćete, možete ih gurnuti malo u testo,koje je dosta gusto i šljive neće pasti skroz na dno.


Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 180°C oko 45 minuta, kolač treba da porumeni odozgore, ali ne previše. Probati sa čačkalicom da li je pečeno, ako je čačkalica, koju ste zaboli u sredinu testa suva, onda je kolač pečen.

Izvaditi iz rerne i ostaviti da se kratko ohladi, izvaditi zajedno sa pek papirom i ostaviti na žici da se potpuno ohladi.
Poslužiti sa kafom ili hladnim sokom.


Prijatno!!!!

Na blogu ima još jedan kolač sa šljivama, koji ima skoro iste sastojke, ali dobijete potpuno drugačiji kolač, pa pogledajte i taj drugi recept, koji je vrlo popularan na mom blogu.

понедељак, 24. јун 2019.

Slana harmonika pita



U frižideru je bilo nekoliko namirnica koje,ako se ne iskoriste za dan dva, mogu da se bace...ovaj recept, od moje bugarsake blogerice Yoly, je došao kao kec na desetku.Probajte, možda će se i vama dopasti, ova,spolja hrskava a unutra meka, pita.


Sastojci: malo više od pola pakovanja kora za baklavu i pite, 75 g otopljenog putera, 75 g suhomesnatog ( šunka, suvi vrat,pršuta...), 100 g sečenog u male kocke,kačkavalja, 1 struk iseckanog praziluka, 2 XL jajeta, 5- 6 kašike kiselog mleka, jogurta ili gustog jogurta, po ukusu soli

Priprema: Praziluk oprati,odstraniti spoljne listove i sitno iseckajte samo beli i svetlo zeleni deo ( ja sam koristila i tamniji deo, samo sam odstranila sve spoljne listove i samo onu sredinu sam ostavila ) i staviti u zdelu. Suhomesnato takođe iseckati na sitnije kocke i na kraju i kačkavalj ( ja sam koristila gouda sir ) iseckati na sitnije kocke. Sve zajedno izmešati i ostaviti sa strane.

Otopiti puter.Na radnu površinu staviti jednu koru, blago je premazati sa otopljenim puterom, staviti drugu koru preko i nju premazati  blago sa puterom i tako isto uraditi i sa trećom korom.
Sklopiti je u obliku harmonike i staviti u pekač, koji ste prethodno premazali sa puterom ili sprejom za pečenje.
Tako uradite i sa ostalim korama, ali ne smete da previše kora natrpate u pekač, mora da bude malo prostora između kora. Meni je trebalo 18 kora za sve.
Rukom raspodelite iseckano suhomesnato, praziluk i sir svuda po malo između kora.Premazati kore odozgore, sa malo preostalog putera.
Umutiti jaja dodati kiselo mleko ( ja sam koristila domaće kiselo mleko i preliv mi je bio po malo gust dodala sam oko 2 kašike kisele vode ) ili jogurt ( ja nisam dodavala so jer mi je puter bio slan i suhomesnato je slano ) i sa kašikom, svuda između nabora, sipati po malo.


Zagrejati rernu na 185*C i peći putu oko 30 do 35 minuta dok vam lepo ne porumeni.
Ohladiti je i poslužiti.



Prijatno!!!!!!

недеља, 23. јун 2019.

Kremaste kocke od jabuka ( clafouti od jabuka )

Sneg pada, ali napulju nije hladno a kućom se širi fantastičan miris pečenih jabuka i ko bi mogao da odoli a da ne proba ovakav kolač.
Miriše mi kao da sam pekla pitu sa jabukama, ovo i jeste pita ali na malo drugačiji način.

Danas vas častim ja, jer ovo je moj hiljaditi recept na  blogu



Sastojci: 3 jabuke, 75 g brašna, 100 g šećera * ja sam stavila 80 g, 8 g praška za pecivo, 2 jaja
prstohvat soli, 2 kašičice vaniline esencije ili 1 kesica vanilinog šećera, 90 ml mleka, 30 g otopljenog putera, prah šećer

Priprema: U manju zdelicu staviti brašno i prašak za pecivo i izmešati i ostaviti na stranu.

Jabuke oljuštiti, očistiti i iseći na četvrtine i onda ih iseći na tanke šnite i ostaviti sa strane.

U posudu staviti jaja, koja su sobne temperature,prstohvat soli i umutiti ih,postepeno dodavajući šećer, koji ste izmešali sa vanilinim šećerom ( ako koristite vanilin šećer ) u gustu i svetlu smesu, ako koristite vanilinu esenciju, dodati  u umućena jaja. Dodati otopljen i prohlađen puter i na kraju dodati mleko i umutiti sve zajedno.
Dodati promešano brašno i prašak za pecivo, koje ćete prosejati iznad posude sa jajima i umutiti sve zajedno sa jajima.

Sipati tanko isečene jabuke u smesu i sve promešati sa spatulom.


Kalup 20cm X 20cm prekriti sa papirom za pečenje i sipati pripremljenu smesu sa jabukama.


Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 200°C 40 minuta.
Pečenu pitu izvaditi i ostaviti da se ohladi na žici za hlađenje oko 5 minuta.

Izvaditi iz pleha, zajedno sa papirom i ostaviti da se potpuno ohladi.
Iseći na kocke, posuti obilato sa prah šećerom i poslužiti.


Ova pita je jako tanka ali je kremasta da vam se topi u ustima.......

Prijatno!!!!!

субота, 22. јун 2019.

Pita sa plavim patlidžanom

Ovu pitu nisam odavno pravila, potpuno sam zaboravila na nju, dok ne videh kod Lane  skoro istu pitu, ali pravljenu na malo drugačiji način, tj, umesto pite ona ih je pravila u rolnice.
Probala sam ih i ja i volim ih i na jedan i na drugi način.
Napisaću moj recept u originalu kako sam ja pravila ( recept je već odavno na Coolinarici, samo meni se ta slika ne dopada i to je razlog što ga još nisam prenela na blog ) pa čim nabavim dobre kore, napraviću je po mom originalnom receptu i postavljam sliku...dotle ćete morati da malo sačekate.



Sastojci:
2 osrednja plava patlidžana
1 manja glavica crnog luka
1 mala šargarepa
pola struka praziluk 
3 čena belog luka
dosta bibera i soli po ukusu
2 kašike sitno iseckanog peršuna
kore za pitu
ulje za prženje
100 ml kisele vode
50 ml ulja

Priprema:
Plavi patlidžan oprati i izbosti na nekoliko mesta.Ispeći ga u rerni, koju ste zagrejali na 200°C oko 15 do 20 minuta.
Ohladiti i iseckati vrlo sitno i ostaviti u cediljki da se ocedi višak tečnosti.

U tiganj sipati malo ulja zagrejati i dodati sitno iseckanu glavicu crnog luka i pržiti da luk malo omekša, dodati citno iseckan praziluk i izrendanu šargarepu i pržiti da i to malo omekša.
Na kraju dodati pasirani beli luk i oceđen plavi patlidžan i upržiti sve zajedno.
Posoliti i pobiberiti po svom ukusu.

Originalnu pitu sam pravila na ovaj način.

U zdelicu pomešati kiselu vodu i ulje.
Kore podeliti na 4 dela..u mom pakovanju je 12 kora i svaki red ima po 3 kore.

U pekač koji koristite, možete da stavite pek papir ili premazati sa malo ulja.Stavljati kore, jednu na drugu a svaku koru premazati sa malo mešavine ulja i kisele vode. Zadnju koru malo pogužvati i preko nje staviti trećinu nadeva, preko nadeva stavljati premazane kore i malo ih nagužvati i preko zadnje opet staviti drugu trećinu nadeva, preko nadeva opet idu premazane i nagužvane kore i zadnji deo fila. Završiti sa korama.

Preko kora preliti ostatak kisele vode i ulja.
Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 180°C dok vam lepo ne porumeni odozgore.
Ostviti da se ohladi, iseći na parčiće i poslužiti toplu....ako vam šta ostane, pita je odlična i sledećeg dana.

Pošto nisam imala dovoljno kora da napravim pitu na ovaj način, preuzela sam ideju od Lane, koja ih je pravila u obliku rolnica i dopadaju mi se i na taj način.

Pošto su mi kore bile veoma tanke ( phyllo ) ja sam pola kore, po dužini premazala sa mešavinom ulja i kisele vode, preklopila na pola i opet premazalo tu gornju stranu, stavikla po dobro punu kašiku fila, prebacila sam ivice preko fila i n ivice blago premazala i zavila u rolnicu.
Ja sam pravila polovinu fila da bi mi bilo dosta za ove rolnice.


Gotove rolnice premazati sa umućenim jajetom i posuti sa semenkama po izboru.


Peći u prethodno zagrejanoj rerni  dok vam blago ne porumene.

Prijatno!!!


петак, 21. јун 2019.

Gusti sok od jagoda


Recept iz arhive.....

Vidim sliku ovog soka na FB i jednostavno me je oduševila slika. Znala sam da ću ovaj sok što pre da napravim, prvo,što volim jagode, drugo što to voće ovde nije skupo. Mislila sam da ću sačekati naše ontarijske jagode, koje stižu idućeg meseca, ali danas odem u jedan veliki  supermarket i tamo vidim jagode iz bio uzgoja a mirišu...znala sam da ćemi te jagode biti odlične za ovaj sok.....i nisam se prevarila.
Ja sam ovaj sok pravila i mi smo ga odmah pili, nemam hladnu ostavu, ali ću napraviti jednu turu i odneću kod sina, on ima hladnu ostavu, pa ćemo imati i preko zime, kad nema ontarijskih jagoda.


Sastojci: 1 kg zrelih jagoda, 2 l vode, 250 g šećera

Priprema: Flaše dobro oprati, staviti u rernu i uključiti rernu na 100°C da se flaše dobro zagreju i sterilišu.

Jagode očistiti, oprati i iseći, ako su krupnije na 4 dela, ako su sitnije, na pola. Staviti jagode u veću šerpu ili lonac, naliti sa 2 litre vode i staviti da se kuva, kad provri, smanjiti temperaturu na osrednju i kuvati oko 20 minuta da se jagode skuvaju. Štapnim mikserom, ili u blender samleti u kašu, dodati šećer ( ja sam smanjila šećer na 200 g jer mi ne volimo slatko ) i kuvati još desetak minuta da se šećer otopi i sjedini sa sokom.
Vruć sok sipati u vruće flaše, zatvoriti i zaviti flaše u ćebe i ostaviti ih da se tako olade.

Čuvati na hladnom i tamnom mestu, a jednom, kad otvorite flašu, držati je u frižideru. Ako ne pijete puno sok, možda bi bilo bolje da koristite manje flašice,koje možete da popijete.

Ja sam ovaj sok kuvala da ga popijemo ubrzo i umesto šećera koristila sam med,koji sam dodala u sok, tek kad se malo prohladio, mešati dok se med ne otopi.
Dobro rashladiti i poslužiti.
Ova količina je za dva litra soka, povećavati za onoliko litra za koliko želite da napravite.


Tanja, šta drugo da ti kažem osim, od srca ti hvala na odličnom napitku i ovaj ću sokić praviti malo češće leti, jer je vrlo pitak i osvežavajuć.Link do originalnog recepta.


Prijatno!!!!

четвртак, 20. јун 2019.

Puding od svežih jagoda

Kod nas jagoda ima preko cele godine ali isto tako mislim da se ovaj puding može napraviti od bilo kog drugog voća..kod mene će uskoro biti od kajsija a posle od bresaka.


Sastojci:  250 g svežih ili zamrznutih jagoda, 50 g šećera, 2 žumanca, 20 g gustina, prstohvat soli, 375 ml mleka, 1 kašičica vanile li 1 kesica vanilinog šećera, slatka pavlaka, sveže jagode, listići mente

Priprema:  Jagode oprati, osušiti i iseckati na komadiće, posuti šećerom i ostaviti da odstoje 10 do 15 minuta da ispuste svoje sokove. Ako koristite smrznute jagode, prvo ih odmrznite i pospite šećerom.
Staviti u manju šerpicu i kuvati jagode sa šećerom dok voće ne omekša a sok počne po malo da se zgušnjava.

Dok su se jagode kuvale, umutiti žicom za mućenje, 2 žumanca sa prstohvatom soli,  gustinom i vanilom. Dobićete gustu masu, dodajte vrlo malo mleka i sjedinite sve zajedno.

Sipati jagode u blender ili samleti štapnim mikserom i vratite u šerpicu, ( ako koristite maline ili kupine, njih procedite kroz cediljku da odstranite semenkice ) dodati svo mleko ( možete da koristite mleko po vašem izboru, kravlje, bademovo, kokosovo, pirinčano ili sojino ) i kuvati da provri.
Provrelo mleko sipati po malo u umućena jaja i stalno mutite žicom i na kraju vratite nazad u šerpicu i kuvati na osrednjoj temperaturi, stalno mešajući dok se ne zgusne.
Sipati u zdelice iz kojih ćete poslužiti ili sipati u veću zdelu, prekriti preko pudinga providnom folijom, da se ne stvori korica i ostaviti da se potpuno ohladi i stegne.


Pre služenja umutite slatku pavlaku, sipati puding, ili ako je već u posudama iz kojih ćete poslužiti, skinuti foliju, ukrasiti slatkom pavlakom, svežim jagodama i listićima mente.


Prijatno!!!

понедељак, 17. јун 2019.

Kuglof cimet rolnice

Cimet rolnice obožavamo, samo šteta što ih ne pravim češće..ovog putta su te cimet rolnice napravljene u kalupu za kuglof, tako da smo dobili kolač, sa kojim smo se oduševili..


Sastojci:  500 g brašna, 20 g svežeg ili 7 g suvog kvasca, 1 kašičica šećera, pola kašičice soli, 1 kesica vanilinog šećera, 100 g kisele pavlake, 275 ml toplog mleka, 45 g otopljenog putera
Za posip: 150 g braon šećera, 2 kašićčice cimeta, 1/4 kašičice klinčića
i još : 100 g otopljenog putera
Sastojci za glazuru: 150 g prah šećera, 2 do 3 kapi prirodnog ekstrakta pomorandže, 2 kašičice mleka ili soka od pomorandže

Priprema:  Prosejati brašno i so i napraviti udubljenje u sredini..
Zagrejati mleko, dodati kvasac, kašičicu šećera i 1 punu kašiku brašna, promešati i ostaviti na toplom mestu da se kvasac podigne.
Otopiti puter i ostaviti da se prohladi.

U udubljenje sipati kiselu pavlaku, vanilin šećer, otopljeni puter i narasli kvasac i zamesiti testo. Testo se treba mesiti malo duže. Ja to radim mikserom i na kraju samo domesim testo rukom.
Testo je meko i treba da se ne lepi za ruke, ako je potrebno, dodavati po vrlo malo brašna samo dotle dok testo ne prestane da se lepi za ruke.
Oblikovati testo u kuglu, premazati sa vrlo malo ulja, vratiti nazad u vanglicu, pokriti providnom folijom i ostaviti na toplom mestu da se testo udvostruči.

Naraslo testo podeliti na pola.
Radnu površinu posuti gustinom i rastanjiti testo u kocku, debljine oko pola cm. Premazati sa polovinom otopljenog putera.
U jednoj zdeli izmešato šećer, cimet i samleveni klinčić
Posuti sa polovinom te količine preko testa premazanog puterom.
Zaviti u rolat.
Kalup za kuglof dobro premazati otopljenim puterom.
Rolat iseći na parčiće oko 6 do 7 cm dužine i ređati ih, jedno parče isečena strana da je do ivice kalupa, drugo parče da je popreko i opet prvo sečena stranica do ivice kalupa i tako dok imate rolnica.
Sad uzeti drugi deo testa i sve isto uraditi kao i sa prvim delom testa.
Sad, kad ređate parčiće ređati ih , tamo gde je bio deo prema ivici, staviti parče popreko, a tamo gde je popreko staviti ivice da su prema kalupu..nadam se da ćete se snaći sa ređanjem. Žao mi je što ovaj deo nisam uslikala, mislila sam da će vam biti dovoljno jasno ovo što sam vam opisala.

Tako pripremljen kuglof prekriti tankom providnom folijom i ostaviti da još jednom naraste.
Uključiti rernu na 165°C i peći kuglof oko 45 do 55 minuta.
Pečeni kuglof ostaviti kratko da se ohladi, i onda okrenuti kalup, kuglof će sam ispasti iz kalupa.
Ostaviti da se kratko ohladi a dok se kuglof hladi, napraviti preliv.
Ja nisam veliki ljubitelj ovih preliva, ali ovde biste zaista trebali da prelijete ovaj kuglof sa ovim prelivom.


Preliti kašičom u tankim mlazevima preko kuglofa.
Iseći na parčiće i poslužiti uz kafu ili čaj a ovo bi idealno bilo i za doručak uz toplu šolju mleka.


U testo nisam dodavala šećer jer za nas je bilo dovoljno to što je bilo u posipu i prelivu, ali vi, ako mislite da vam to nije dovoljno, onda dodajte šećer u testo.
Ja sam ovaj kuglof poslužila sa sokom od jabuka, koji sam napravila ovako:
Oljuštiti jabuke i sve ljuske i semenke staviti u šerpicu, naliti sa vodom i kuvati oko 20 do 25 minuta.
Jabuke su mi trebale za pitu, te sam ih izrendala, iscedila jabuke i koristila sam ih za pitu, a sok koji je ostao od jabuka dodala sam u sok/ čaj od kora jabuka, koji sam prethodno procedila, dodala sam punu kašiku limunovog soka, malo tečnog meda ( ja ne volim mnogo slatko i meni je sasvim bilo dovoljno slatko ) i sipala sve u manje flašice od po pola litra i čuvam u frižideru.Poslužiti dobro rashlađeno.

Ako želite, pripremite rolnice, dobro ih pokrite i ostavite preko noći u frižider, sutra ujutru ih izvaditi i ostaviti na toplom mestu da narastu a narašće one malo i preko noći..kad su narasle, peći ih po uputstvu.


Prijatno!!!!

петак, 14. јун 2019.

Domaći liker od marelica / kajsija

Pronašla sam ovaj recept na Coolinarici i preporučila bih vam da ga isprobate čim vam stignu domaće, ne prskane kajsije...jedino je što treba čekati, ali napravite ga i probajte.



U ovom receptu bih jedino promenila količinu koštica i umesto prah šećera, koji sadrži u sebi gustin, bih stavila sitni šećer ( caster ) ili bih šećer mlela sama, bez dodatka gustina,jer on se prilikom stajanja slegne na dno, ali i pored toga mora se nekoliko puta cediti kroz gustu gazu, a onaj talog, u kome ima i alkohola,mora se baciti. ( ja sam cedila kroz papirni filter za kafu )


Umesto da čekam 30 dana, ja sam procedila liker posle 3 nedelje i verujte, nema nikakve razlike.
Napisaću sastojke po kom bih ja sledeći put pravila.

Sastojci:

40 komada kajsija
20 jezgra iz koštica kajsija
750 g šećera ili samleti šećer da bi dobili šećer u prahu
1.5 l etilnog alkohola,lozovače ili vodke ( ja sam koristila votku )
1 velika tegla


Kajsije oprati, iseći na manje komade i ređati u teglu, između staviti sitnije sečena jezgra, koja ste izvadili iz koštica.


Sipati šećer preko kajsija, naliti alkoholom,zatvoriti sa dvostrukim celofanom prvo pa tek onda sa poklopcem.


Teglu drtžati na tamnom i hladnom mestu i nekoliko puta u toku nedelje dobro protresti.
Posle 3 nedelje otvoriti, procediti,sipati u flaše, koje ste prethodno dobro oprali i osušili,zatvoriti i ostaviti u ostavu a možete i odmah degustirati, kao mi.
Mi smo pili sa kockicama leda.Marelice i jezgra možete sačuvati i koristiti ih za kolače, samo ih naliti da su vam u likeru. Ja sam moje bacila.



Živeli!!!!

четвртак, 13. јун 2019.

Pots de Crème sa čokoladom od lešnika

Jede vam se nešto slatko, ovo je idealna kremica, koju napravite za 15 minuta i nekoliko sati da se ohladi..



Sastojci:

75 g mlečne čokolade sa lešnikom
25 g čokolade sa 70% kakao
75 g nutele
8 g gustina
4 žumanca
125 ml punomasnog mleka
125 ml slatke pavlake
korica od pomorandže ili 5-6 kapi prirodnog ulja oid pomorandže ili čokolada sa ukusom pomorandže
1 kašikica vanilla paste

i još:

malo umućene slatke pavlake
voće po izboru

Priprema:

U zdelicu staviti čokoladu, koju ste iseckali na sitnije komadiće,dodati nutelu i ostaviti sa strane. ( ako koristite samo mlečnu čokoladu bez lešnika, lešnike malo ispeći, oljuštiti i iseckati i posuti kremu pre služenja )
U veću zdelu staviti 4 žumanca i umutiti ih sa žicom za mućenje, dodati gustin i ti sjediniti sa žumancima i sada dodati sve ostale sastojke, vanilu, izrendanu koricu pomorandže ili prirodno ulje pomorandže ili, ako možete da nađete čokoladu sa ukusom pomorandže, to bi bilo najbolje, mleko i slatku pavlaku i sve žicom sjediniti.
Sipati masu u šerpicu i kuvati, stalno mešajući, dok ne počne da se zgušnjava, i onda kuvati još dva do 3 minuta, skloniti sa ringle i sipati masu u šerpicu gde je čokolada i nutela ( ako koristite koricu pomorandže i ne volite da je imate u kremi, procedite kremu kroz cediljku )  i mešajte sa žicom dok se čokolada ne istopi i sve sjedini.

Sipati u 6 zdelice ili čaše,oko 125 ml zapremine, pokriti sa providnom folijom i ostaviti nekoliko sati u frižider ili dok se krema potpuno ne ohladi, može i preko noći.


Ohlađenu kremu ukrasiti sa malo umućene slatke pavlake i voća po izboru.


Ideja je odavde sa nekim mojim malim izmenama...

Prijatno!!!!

понедељак, 10. јун 2019.

Hladan napitak sa kurkumom i đumbirom

Kurkuma i đumbir su izuzetno dobri za nas i naš organizam a ovaj napitak se može brzo napraviti, pa zašto ga onda ne bi pripremili i rashladili se sa onim što je dobro za nas.


Sastojci:  1.5l vode, 1/2 kašičice kurkume u prahu, 2 do 3 cm dugo parče đumbira, pola limuna, 50 g meda, javorovog sirupa, šećer, grančice nane, kolutovi limuna

Priprema:  U manju šerpicu sipati pola kašičice kurkume, 250 ml vode, oljušten i sitno izrendan đumbir i limun, koji ste isekli na kolutove, staviti na ringlu i pustiti da provri, samanjiti temperaturu na minimum i kuvati još 2 do 3 minuta.
Skloniti sa ringle, poklopiti i ostaviti da odstoji sat vremena.
Procediti kroz gustu cediljku ili gazu i ostaviti da se ohladi i na kraju dodati med ili šta već hoćete da koristite i sve izmešati i ostaviti da se dobro rashladi. ( može se napraviti i dan pre )

U bokal sipati ostatak rashlađene vode dodati rashlađen sirup od kurkume, dodati grančice mente ( može i u bokal ili u čaše ) i kolutove limuna i poslužiti dobro rashlađeno.


Prijatno i živeli!!

субота, 8. јун 2019.

Pogača cvet sa mladim lukom

Odavno nisam napisala ni jedan recept, jednostavno nisam imala volje ni za pisanjem ni za slikanjem, ali kuvalo se jer se jesti mora. Prošao je jedan težak trenutak u našem životu, kada smo za uvek morali da se rastanemo od nama veoma drage prijateljice, teško je, ali moramo da živimo, ona će uvek ostati da živi u našim srcima dokle god smo mi živi.


Sastojci:  315 g brašna + 20 do 25 g za doradu testa, 1 kašičica šećera, 5 g suvog kvasca, 1 puna kašičica soli, 180 ml mlakog mleka, 1 umućuno jaje - 1 kašika za premazivanje testa, 45 g omekšalog putera, 1 puna kašika kisele pavlake
Za premazivanje: 80 g omekšalog slanog putera, 2 čena pasiranog belog luka, 2 pune kašike sitno iseckanih zelenih perca od mladog luka, po ukusu so

Priprema:  U zdelu prosejati brašno, dodati šećer i kvasac i sve izmešati, dodati so i sjediniti sa brašnom.
Dodati umućeno jaje, ali odvojiti jednu kašiku za premazivanje pogače pre nego što se peče, 1 kašiku kisele pavlake i toplo mleko i varjačom zamesiti testo, imaćete veoma meko i lepljivo testo. Na kraju dodati omekšali puter i rukom, ili varjačom, sjediniti puter sa testom.
Isipati na radnu površinu i lupati testo o radnu površinu dok ne počne da se manje lepi, trebaće vam vremena, oko desetak minuta.
Posipati sa vrlo malo brašna od onog što ste ostavili na stranu ( 20-25 g ) i pored tog brašna, testo će biti meko i lepljivo ali se uzdržite od dodavanja ekstra brašna, jer baš takvo testo će vam dati mekoću hleba..
Na kraju, kad se testo vrlo malo lepi za ruke, podmazati zdelu sa malo ulja i sa vrlo malo pouljenim rukama oblikujte testo u kuglu i vratite u zdelu, pokriti i ostaviti na toplom mestu da testo naraste.

Dok testo raste, pripremite namaz.
Perca mladog luka oprati i osušiti i iseckati što sitnije možete, ako nemate perca, koristite vlašac ili peršun, dodati omekšalom puteru, takođe dodati sitno iseckan beli luk i ako je potrebno malo soli.
Ostaviti na stranu.

Naraslo tasto isipajte na radnu površinu i podeliti na 16 jednakih delova i svaki deo oblikovati u kuglicu.
Kuglicu okrenutri na gore ( donji deo je neravan pa ćemo prstima razvući da bude ravan, na jednoj od mojih slika u kolažu, tamo gde je presavijen krug možete da vidite o čemu pričam, jer ja sam taj krug rastanjila onako kako mi je kuglica stajala, bez da sam je okrenula ) i prstima oblikujte u krug širine oko 6cm, premažite sa omekšalim puterom, presaviti na pola i onda krajeve okrenuti prema vama i sastavite ih. ( pogledajte kolaž )


Pleh prečnika 24 cm blago premazati puterom ili prekriti pek papirom i ređajte pripremljene cvetove u krug, ostaviti malo mesta između, ostatak pripremljenih cvetova staviti u sredinu. Ako imate višak putera sa začinskim biljkicama, premazati preko ispečene pogače.
Pokriti providnom folijom i ostaviti na toplom mestu da još jednom naraste ( ne treba više od pola sata jer je sada toplo vreme )
Naraslo tesato premazati ostatkom umućenog jajeta u koji ste dodali malo mleka ili vode i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 175°C oko pola sata ilki dok vam lepo ne porumeni.
Ostaviti još desetak minuta u kalupu pa tek onda izvaditi i poslužiti toplu pogaču.

Idealna je za predjelo sa suhomesanatim narescima ili uz jogurt ili kiselo mleko za večeru.




Prijatno!!!!

петак, 7. јун 2019.

Liker od malina

Ne znam zašto sam uvek mislila da se likeri jedino prave od svežeg voća...pravila sam mnoge likere i dalje ih pravim i pored toga što ih ne pijem, ali mi se sviđa da ih imam...
Htela sam da napravim liker i od malina i maline ovde nisu baš jeftine, potražila sam pomoć neta da vidim, da li se može praviti i od smrznutih malina, kojima je cena vrlo povoljna i gle, za divo čudo, može.
Liker sam pripremila pre našeg puta za Kinu, još uvek mu treba vremena da odstoji, ali se može i sada piti.


Sastojci: 450 g smrznutih ili svežih malina, 200 g šećera, 800 ml dobre vodke

Priprema: U veću teglu sipati smrznute maline, preko njih sipati šećer i preko svega naliti sa vodkom. ( za vas, koji nemate vodku koristite rakiju koja nema jak miris )
Prvi dan mućkati po nekoliko puta dok se šećer ne otopi.

Kad se sav šećer otopio ostaviti na hladnom i mračnom mestu najmanje mesec dana a može i duže, jer što duže stoji biće bolja.

Posle mesec dana, procediti kroz gustu cediljku, sipati u flašu ili nekoliko manjih flaša, dobro zatvoriti i držati u frižideru ili opet na tamnom mestu.

Ako služite ovaj liker hladan, u čaše možete staviti nekoliko smrznutih bobica malina, umesto kockica leda.

Ja sam napravila samo polovinu od ukupne količine, jer sam bila znatiželjna kako će da bude i mogu vam reći, liker je izuzetno fin i pitak.


Živeli!!!!

четвртак, 6. јун 2019.

Palačinke sa mirođijom i dimljenim lososom

Palačinke volimo na svaki mogući način. Idealno kao predjelo ili kao mala zakuska za vaše goste, takođe se mogu poslužiti i na švedskom stolu, hladne.



Sastojci za palačinke:

2 jaja
190 g brašna
500 ml mleka
8 g praška za pecivo
30 ml ulja ili otopljenog putera
po prstohvat šećera i soli
2 pune kašike sitno iseckane mirođije

i još:

100 g dimljenog lososa
100 g kisele pavlake


Priprema:

Umutiti jaja, dodati šećer, so, ulje, sitno iseckanu mirođiju i mleko i sjediniti sve zajedno i na kraju dodati brašno i prašak za pecivo i umutiti sve zajedno u glatku smesu bez grudvica.
Pokriti i ostaviti sa strane da odstoji petnaestak minuta.

Zagrejati tiganj ( ja za prvu palačinku stavim u tiganj nekoliko kapi ulja, kasnije više ne ) sipati po manju punu kutlaču i okretati tiganj svuda okolo da smesa pokrije dno tiganja.
Pržiti oko minut dva, okrenuti i pržiti još jedan minut.

Palačinke se mogu napraviti i ranije, zaviti i držati u frižideru do upotrebe.

Svaku palačinku premazati sa malo kisele pavlake ( ako hoćete možete izmešati pola kisele pavlake pola majoneza ) pobiberiti i staviti po tanki listić dimljenog lososa i saviti u trougao.


Ja sam se malo igrala pa sam ih uvijalu na ovaj način, kao što je i u originalnom receptu.


Poslužiti hladne, uz pivo, belo vino ili šta vi već volite.

Prijatno!!!!

уторак, 4. јун 2019.

Portugalski slatki hleb

Pre nekoliko nedelja nam je prijateljica donela ovu vrstu hleba, tj; peciva i meni su se jako dopala...malo sam pretražila net i našla recept za testo, a ja sam napravila u obliku pletenice sa domaćim džemom i nama je ovo bio odličan doručak i užina.
Jednom, kad se testo umesi, može se praviti u kom god vi hoćete obliku, punjena ili ne, izbor je vaš.


Sastojci:
60 g putera
75 ml mlakog mleka
3 jaja, blago umućena
150 ml kondenzovanog mleka
500 do 525 g brašna
izrendana korica od manjeg limuna
2 pune kašike braon šećera
pola kašičice soli
8 g suvog kvasca
1 jaje za premazivanje
prah šećer za posipanje
džem od bresaka ili šljiva

Priprema:
U jednu zdelu staviti otopljen puter, blago umućena jaja i kondenzovano mleko i sjediniti sve zajedno.

Zagrejatui mleko da bude toplo ali ne i vruće, dodati 2 kašike braon šećera i suvi kvasac, izmešati i ostaviti na stranu da se kvasac podigne.

Brašno i so prosejati u vanglicu. Napraviti udubljenje, dodati izrendanu limunovu koricu, dodati nadošlji kvasac i mešavinu od kondenzovanog mleka i mikserom "mesiti" oko 3 minuta. Testo treba da vam bude elastični i lepljivo. Pokriti sa providnom folijom i ostaviti na toplom mestu da testo naraste.

Naraslo testo isipati na radnu površinu, ako je potrebno, pomozite se pri valjanju testa za gustinom ili brašnom, meni je bilo potrebno vrlo malo gustina da rastanjim testo.

Podeliti testo na dva dela, jedan deo podeliti na 3 dela, od njega ćemo napraviti pletenicu a od drugog dela možete da pravite male buhtlice,prazne ili punjene, kiflice, venčiće...šta god vi volite. Ja sam od oba dela pravila pletenice, jer sam jednu odnela prijateljima.

Svaki deo, koji ste podelili, tastanjiti u pravougaonik,pola cm debljine, i na dužu stranu testa ( na žalost nisam uslikala, zaboravila sam ) od pšočetka ostaviti prazno oko 4cm prazno pa kašikom sipati gusti džem koji imate po celoj dužini testa, ali nemojte previše.Ja sam koristila moj džem od bresaka, koji je idealan za štrudle i kiflice. Preklopiti testo koje je prazno od početka preko džema i zaviti u rolat a krajeve stisnuti zajedno.
Tako uraditi i sa preostala dva dela i kad ste završili, staviti ih jedno pored drugog, krajeve stisnite zajedno pa ih uplesti u pletenicu i kad ste završili sa upletanjem, gornji kraj podviti malo ispod pletenice i isto tako uraditi i sa donjim krajem.

Kalup za hleb premazati sa malo hladnog putera ili isprskati sprejom za pečenje i staviti pletenicu unutra.
Pokriti je i ostaviti još pola sata da naraste.

Uključiti rernu da se greje, na 175°C.
Naraslu pletenicu premazati sa umućenim jajetom ( ja sam ostavila vrlo malo od onih 3 jajeta, koje sam dodala u kondenzovano mleko, jer su jaja bila ogromna i u to što sam ostavila, dodala sam malo mleka i sa im sam premazala testo ) i peći oko 30 do 35 minuta ili dok vam lepo ne porumeni. Ako počne previše da rumeni, pokriti sa papirom za pečenje.

Pečenu pletenicu ostaviti kratko u kalupu, istresti iz kalupa i ostaviti da se ohladi.
Seći na šnite, posuti sa prah šećerom, zamirisan vanilom i poslužiti uz kafu, mleko, čaj...



Pletenica se može napraviti i bez pekmeza...meni je lepša sa pekmezom.Testo je slatko, ali ne mnogo jer u njemmu ima kondenzovano mleko, koje je dosta slatko, u slučaju da koristite obično mleko, jer može i sa njim, dodati šećer, bar 100 g...ili po ukusu.

Prijatno!!!!