среда, 28. новембар 2018.

Rolnice sa makom

Ja nisam veliki ljubitelj maka, ali moj muž jeste i pošto se morao mak iskoristiti, koji stoji u frižideru, izabrala sam ovo pecivo,i nisam pogrešila....od 12 komada, ostalo je još 4...i to će ujutru, uz kafu, da nestane.


Sastojci za fil od maka:
200 g samlevenog maka
125 ml mleka
100 g putera
75 g šećera
1 kesica vanilinog secera
prstohvat soli
1 pun čep ruma
15 ml soka od limuna
korica od 1 limuna
1/4 kašičice cimeta
Sastojci za testo:
500 g brašna
8 g suvog ili 20 g svežeg kvasca
50 g šećera
prstohvat soli
110 g otopljenog putera
250 g mleka
1 i po jaje
i još:
pola jajeta za premazivanje peciva
mak za posipanje peciva

Priprema:
Prvo napraviti fil od maka.
Samleti mak.
U šerpicu staviti sve sastojke za fil i kad provri, smanjiti temperaturu i kuvati desetak minuta, stalno mešajući.
Skloniti s ringle i ostaviti da se fil ohladi.
Ja sam fil napravila ujutru a paciva sam pravila po podne.

U manju šerpicu zagrejati mleko, dodati šećer i puter i mešajte dok se puter i šećer ne otopi. Ne treba da provri, samo da se zagreje.Ako je kojim slučajem mleko prevruće, ostaviti da se ohladi i da bude mlako.

U zdelu prosejati brašno, dodati prstohvat soli, sipati prohlađeno mleko, nadošli kvasac, 1 celo jaje i polovinu jednog umućenog jajeta ( jer je previše 1 jaje za premazivanje testa i da ga ne bih bacila, ja sam polovinu sipala u testo a ostatak ostavila sa strane )
Zamesiti testo, isipati na radnu površinu i mesiti testo, koje treba da bude meko i elastično.

Ja sva testa mesim mikserom, samo ga na kraju domesim rukom.
Oblikovati umešeno testo,blago premazati sa malo ulja, pokriti i ostaviti na tolom mestu da se testo malo podigne, oko pola sata.
Isipati testo, premesiti ga i podeliti na pola i svaku polovinu podeliti na još 6 delova, oko 80 g svaki deo.

Svaki deo premesiti i oblikovati u kuglicu.
Radnu površinu posuti sa gustinom ( više volim gustin od brašna ) i rastanjiti testo što više možete u veću kocku. Testo je izuzetno dobro da se radi sa njim i vrlo lako ćete rastanjiti testo.
Na početku ostaviti nekoliko cm prazno i sipati pripremljen fil ( gledajte da imate dovoljno za svih 12 rolnica, otprilike po dve ravne kašike fila za svaku rolnicu ) prekriti praznim testom i zaviti u mali tanji rolat. Uštipajte ivice testa da vam fil ne ispadne tokom motanja.


Rukama valjati tako pripremljen rolat ( na moju žalost ovaj deo nisam uslikala kako se mota, baterija se ispraznila a ja nisam mogla da čekam da se napuni..pravila sam već peciva na ovaj način i posudila sam sliku od slanog testa.




Jedan deo peciva sam pravila i ovako,sipala sam dve kašike fila i razmazala svuda po testu i onda zavila u mali rolatić.


(Slike su od slanog testa, zaboravila sam da uslikam dok sam pravila ove slatke )

Tako uraditi i sa preostalim testom.
Poređati rolnice na pleh, koji ste prekrili pek papirom,
Premazati sa prethodno umućenim jajetom, posuti sa makom i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 200°C oko 10 do 15 minuta, smanjiti temperaturu i peći još 10 do 15 minuta. Ako počnu previše da rumene, prekriti pek papirom.

Rolnice se mogu napraviti i ranije, i ostaviti na sobnoj temperaturi do sledećeg dana, kad možete ih kratko zagrejati i poslužiti sa kafom, čajem, mlekom.Ako ćete ih držati duže, možete ih i zamrznuti.Rolnice se mogu poslužiti isečene na polovine ili četvrtine


недеља, 25. новембар 2018.

Lisnate štrudlice sa orasima ili makom

Ako volite lisnato testo, volećete i ove štrudlice...jedna od mojih gošći je juče rekla da je ove štrudlice podsećaju na salčiće...


Sastojci:  2 X 450 g lisnatog testa ( kod mene su to 2 pakovanja )
Za fil od oraha:  200 g mlevenih oraha, 3 kašike šećera, 1 kesica vanile, 40 do 50 ml vrelog mleka
Sastojci za fil od maka:  200 g mlevenog maka, 150 g šećera ili po ukusu, 1 kesica vanilinog šećera, oko 125 ml vrelog mleka

Priprema:  Količine su date za po 2 štrudlice i filujte ih bogato.
Kod nas u pakovanju su 2 lisnata testa po 225 g.
Lisnato testo ostaviti da se odmrzne u fružideru. Ja moje testo nisam tanjila, vi kako hoćete, ako ga tanjite, imaćete više navojaka.

Filove napravite ranije i ostavite da se dobro ohlade pre nego što ćete ih koristiti.
Na jedan list lisnatog testa premazati bogato sa polovinom fila od oraha ili maka ( ko voli može i sa rogačem ) i zaviti u rolat.
Pripremljene rolate zaviti u pek papir ili providnu foliju i ostaviti u zamrzivač da se dobro stegne, ako se ne stegnu imaćete problema da ih isečete, ovako je lakše.
Kad su se zamrzli, izvaditi rolate napolje i tako smrznute iseći na komade željene veličine ( kod mene su bili po 4 do 5 cm veličine ) i staviti u kesice za zamrzivač onoliko komada koliko ćete koristiti, zatvoriti i vratiti nazad u zamrzivač.
Po potrebi vaditi i peći.

Smrznute rolnice staviti na pleh koji ste prekrili pek papirom i uključiti rernu na 200°C
Peći ih dok vam ne porumene onako kako ih vi volite, kod mene je to bilo oko 25 do 30 minuta.
Izvaditi, posuti prah šećerom i poslužiti uz kafu ili čaj.


 Ne znam kako bi bilo da se peku u celosti, to ću probati sledeći put a mogu da se zaviju kao i kolač dedini brkovi, pa da se iseku na komade i peku...znači možete da ih pripremite na puno načina, a vi izaberite način koji će se vama najviše dopasti.


Prijatno!!!!


Juče sam dobila ove prelepe duple lale a boja me je oduševila....


четвртак, 22. новембар 2018.

Pileći karabataci sa bundevom, paprikom i medom

Sve ručkove, koji imaju puno povrća u sebi, obožavam, ovaj je jedan od takvih, a uz to još i belo vino i med....


Sastojci: 4 do 6 pilećih karabataka sa koskom i kožicom, 1 velika glavica crnog luka, 3 štapića celera, 6 - 7 čena belog luka, 3 šargarepe, 500 g bundeve,  2 do 3 paprike različitih boja, 2 do 3 male ljute paprike, 200 ml belog vina, 2 kašičice dimljene paprike, 30 ml meda, zašini po ukusu; so, biber, suvi začin za piletinu, italijanski začin ( ruzmarin, bosiljak, timijan, oregano )

Priprema:  Svo povrće očistiti, oprati i osušiti. Iseći na veće komade.
Pripremiti vatrostalnu posudu ili zemljanu šerpu, koja ima poklopac.
Staviti povrće u posudu, preliti sa maslinovim uljem, posoliti, pobiberiti,posuti sa dimljenom paprikom i začiniti sa italijanskim začinom i suvim začinom i rukama sve izmešati.

Piletinu oprati i ako ima višak masnoće, očistiti. Osušiti kuhinjskim papirom i začiniti sa suvim začinom za piletinu i posuti sa malo bibera sa obe strane.
Staviti preko povrća.

Preliti sa vinom i pokapati sa tečnim medom svuda po povrću i piletini i ušuškati svuda sa alu folijom i onda poklopiti poklopcem.

Zagrejati rernu na 180°C i peći oko sat i po, otklopiti i peći još pola sata ili dok vam piletina lepo ne porumeni.

Poslužiti toplo.


Ovo može da vam, bude i odličan nedeljni ručak.


среда, 21. новембар 2018.

Slana pletenica za doručak

Ovo vam može biti izvrstan ručak uz zelenu salatu ili salatu od paradajza...a idealno je i za nedeljni doručak kad je cela porodica na okupu....u ovoj pletenici imate sve; jaja, sira, šunku, spanać...


Sastojci:  225 g lisnatog testa, 4 jaja, po ukusu so i bibera, 30 g putera, 2 pune kašičice sitno iseckanog peršuna, 12 do 15 baby spanać listića, 4 listića svajcarskog sira, 125 g praške šunke

Priprema:  U tiganj staviti puter da se otopi i razmazati ga po celom tiganju.
Umutiti 4 jaja, odvojiti dve kašike na stranu a u ostalo sipati soli i bibera po ukusu i jednu kašičicu sitno iseckanog peršuna, umutiti sve zajedno i isržiti jaja kao kajganu. Varjaćom pogurati malo jaja da se brže ispeče i onaj deo koji je ostao tečan.
Isipati na tanjir i ostaviti da se ohladi.

Lisnato testo rastanjiti u pravougaonik 25cm X 12cm ili sličnih veličina i rastanjiti ga na pek papiru da lakše prenesete pletenicu.
Sredinu lisnatog testa ostaviti u celini a stranice iseći na trakice oko 2cm debljine.
Premazati celo testo sa onom količinom jajeta koje smo ostavili na stranu.
Na sredinu staviti ispečenu kajganu, preko posuti sa ostatkom peršuna, preko peršuna staviti listiće spanaća, koje ste prethodno oprali i dobro osušili, preko staviti listiće šunke i završiti sa sirom.
Prebaciti isečene delove testa,malo ukoso jedno od drugog, gornji i donji kraj prekriti testom da otopljeni sir ne iscuri.
Premazati sa ostatkom umućenog jajeta i posuti semenkama po vašem izboru.
Ostaviti 15 minuta da odstoji u frižideru i tek onda uključiti rernu na 200°C i kad se zagreje peći oko 25 do 30 minuta ili dok vam lepo ne porumeni.


Ispečenu pletenicu ostaviti na žici bar 5 minuta da se ohladi, iseći reckavim nožem za hleb i poslužiti.
Ja sam od ove jedne pletenice dobila 8 parčadi oko 3cm debljine.


Prijatno!!!!!


уторак, 20. новембар 2018.

Focaccia sa ruzmarinom i krupnom morskom solju

Ostalo još malo ruzmarina u bašti, koji se nije smrzao pa kad ga ima zašto ga ne bih upotrebila, inače to je jedna od začinskih biljkica koju redovno sadim svake godine i koji mi se redovno smrzne u bašti..imali smo prijatelje koji su ispred kuće imali ogromno drvce ruzmarina i iz godine u godinu je raslo, mada su ga oni pokrivali svake godine i uvek im je prezimeo zimu....


Sastojci:  750 g brašna, 430 ml topl vode, 7 g suvog ili 20 g svežeg kvasca, 1 kašika šećera, 2 kašičice soli, ili po ukusu, 125 ml maslinovog ulja, podeljeno na pola, 2 kašike sitno iseckanog ruzmarina, 1 / 2 kašičice krupnije morske soli, 1 čen belog luka
za unmakanje:  dobro nmasalinovo ulje, pola kašičice mešavine italijanskog začina, pola kašičice tucane ljute paprike

Priprema:  U vanglicu sipati toplu vodu, šećer i kvasac, promešati i ostaviti da se kvasac podigne.
U manju zdelu izmešati brašno i so.
U vanglicu dodati polovinu maslinovog ulja, promešati i sada dodavati po malo brašno i zamesiti testo i kad ste testo zamesili, isipati testo na radnu površinu ili nastaviti da mesite mikserom i mesiti testo oko 5 minuta.
Ako je testo lepljivo, dodavati brašna po malo, samo dotle dok testo ne počne da se odvaja od stranica vanglice ili se lepi za ruke vrlo malo.
Premazati vanglicu sa malo ulja, oblikovati testo u loptu i vratiti nazad u vanglicu. Pokriti kuhinjskom krpom i ostaviti na toplom mestu da se testo podigne, oko sat vremena.

Uzeti veći pleh 40 cm X 32 cm i premazati ga sa uljem.
Naraslo testo isipati u pleh i vrlo nežno sa vašim rukama ispritiskati testo da se popuni pleh i vrhovima prstiju ispritiskati udubljenja u testo.
Ponovo prekriti i ostaviti na toplom mestu da testo još jednom naraste.
Gledajte da koristite veći pleh jer ove vrste focaccie ( pogače ) vole da su tanje.

Uključiti rernu na 220°C da se greje.
Naraslu focacciu premazati sa ostatkom maslinovog ulja, posuti sa sitno iseckanim ruzmarinom i krupnom solju i staviti da se peče.
Peći oko 20 do 25 minuta ili dok vam lepo ne porumeni.
Pečenu focacciu izvaditi iz rerne, dok je topla istrljati je sa čenom belog luka ( ne morate ako nećete ) i ja sam je posula sa još malo italijanskog začina.

U zdelicu sipati dobro maslinovo ulje ( mi smo doneli jednu litru sa Krfa ) dodati pola kašičice italijanskog začina, po 2 X u prste ljutu tucanu papriku i poslužiti sa focacciom.


Prijatno!!!!

понедељак, 19. новембар 2018.

Salata od karfiola ( cauliflower slaw )



Verovatno ste čuli za američku salatu cole slaw, koja se obično pravi sa izrendanim kupusom, malo se doda šargarepa za boju i prelije se sa prelivom od majoneza i sirćeta...ja nisam nikad bila ljubitelj te salate i obično je i ne pravim, ali zato ovu od karfiola obožavam, pa probajte je i vi.


Sastojci:  1 mala glavica karfiola, 50 g badema, sok od pola limuna, 1 kašika belog vinskog sirćeta, 1/4 kašičice soli, 30 g suvih ribizli, 50 g maslinovog ulja, 25 g kapara, 1/4 kašičice bibera, 3 do 4 struka mladog luka, 2 pune kašike seckanog peršuna, ulje za prženje 

Priprema:  Bademe iseći na tanje listiće i istostirati ih ili u rerni ilki na suvom tiganju, samo da porumene. Ostaviti ih sa strane da se ohlade.

Suve ribizle potopiti sa limunovim sokom, solju i vinskim sirćetom i ostaviti na stranu da omekša.

Kapare izvaditi iz tečnosti, ocediti ih od viška i dobro osušiti na kuhinjskom papiru.
Zagrejati ulje i ispržiti ih ( pazite kad ih stavite u ulje prštaće ) dok ne dobiju rumenu boju, oko minut dva u zavisnosti koliko ste ih dobro osušili. Izvaditi rešetkastom kašikom na kuhinjski papir i ostaviti da se ocede.

Očistiti karfiol od lišća, oprati i ocediti od viška vode, iseći na četvrtine i na mandolini za seckanje povrća, iseći na listiće....moja seckalica je ovaka samo u crnoj boji. ( kad seckate sa ovom mandolinom budite vrlo pažljivi, jer vrlo lako možete poseći prste, meni je jednom odnelo parče mesa sa dlana, jer nisam koristila onu spravicu koja ide odozgore povrća )

Vegetable Slicer Green (Old Version)

Staviti sve u veliku zdelu. Dodati kapare, izvaditi ribizle iz tečnosti te i njih dodati u zdelu, dodati sitno iseckan peršun, mladi luk, zajedno sa lišćem i tostirani badem.


U sirće i sok od limuna sipati u tankom mlazu maslinovo ulje i stalno mutite žicom, dodati biber, so i izmešati sve dobro i preliti preko salate,probajte i ako je potrebno možete dodati još limunovog soka ili šta vam je potrebno.


Mi smo našu salatu jeli sa pečenim lososm a vi poslužite ono što vi volite.

Ako niste pažljivi, dok tostirate badem u tiganju manji komadići mogu vrlo lako da izgore, zato ako vam je lakše, tostirajte ih u rerni.
Umesto vinskog sirćeta možete koristiti jabukovo sirće.

петак, 16. новембар 2018.

Rustični tart/galette sa prazilukom i sirom

Recept iz arhive, koji ću morati uskoro da ponovim...

Još jedan odličan tart/galette sa prhkim testom, koje možete da koristite za slane ili slatke galette.


Sastojci za testo:

250 g svenamenskog brašna
225 g hladnog putera isečenog u male kockice
65 ml ledene vode
prstohvat soli

Sastojci za fil:

400 g praziluka
100 g šampinjona
po ukusu so i biber
pola kašičice italijanskog začina
100 g mešavine sireva ( mozzarella, parmesan, gouda )
1 krompir

i još:

1 jaje
po želji semenke
oko 50 ml pola putera pola ulja za prženje praziluka

Priprema:

Testo možete napraviti mnogo ranije i zamrznuti ga ili ga praviti istog dana. Ja sam ga pravila istog dana.
U vanglicu prosejati brašno, dodati prstohvat soli ili, možete da koristite slani puter, ako pravite slane galette, dodati hladan puter isečen na kockice i utrljati puter u brašno dok ne dobijete mrvičastu masu, sada dodati ledenu vodu i rukama mesite testo dok ne počne da se sjedinjuje sa vodom.
Isipati na radnu površinu i umesiti testo, ali nemojte puno da ga mesite jer se puter greje od vaših ruku, nego samo dok možete da ga oblikujete u loptu.
Loptu malo spljeskati i zaviti u providnu foliju.
Od ove količine možete napraviti dve male lopte, svaka lopta je dovoljna da se napravi galetta za dve osobe, jednu možete koristiti odmah a jednu zamrznite.
Ja sam koristila od cele količine testa.
Ostaviti u frižider oko 45 minuta, ili, ako niste puno mesili testo rukama, onda može i kraće.Moje testo je bilo 30 minuta u frižideru.
U slučaju da se testo mrvi, kad ga mesite, dodati prvo pola kašike ledene vode i ako je potrebno dodati još pola..

Dok je testo u frižideru, napravite fil.
Izrendati sireve ili sir koji vi volite, kod mene je bila mešavina 4 vrste sira. ( mozzarella, beli cheddar,parmesan i gouda )
Praziluk očistiti i dobro oprati, odstraniti tvrde zelene delove.
Šampinjone oprati i iseći na manje komade.
Zagrejati ulje i puter dodati šampinjone i pržiti ih nekoliko minuta, mešajući, dodati sitnije isečen praziluk i pržiti na osrednjoj temperaturi dok ne omekša.
Posoliti, pobiberiti i dodati italijanski začin i sve dobro izmešati.
Ostaviti da se ohladi.

Izneti testo iz frižidera, ako se previše rashladilo, ostavite ga petnaestak minuta na sobnoj temperaturi, blago pobrašniti radnu površinu, pobrašniti i testo odozgore i oklagijom rastanjiti u krug, debljine oko pola cm. ( možda ćete morati da se pomognete sa još malo brašna ako vam se testo lepi za radnu površinu )Preneti testo na pleh koji ste prekrili pek papirom.
U sredini testa staviti malo više od polovine sira, tako da imate ivicu testa slobodnu, oko 5cm, možete i manje, preko sira sipati fil od praziluka ( umesto praziluka možete staviti mleveno meso, tako što ćete ga izdinstati sa malom glavicom crnog luka, pobiberiti i posoliti, po ukusu i na kraju dodati jedan mali čen pasiranog belog luka i malo sitno isečenog peršuna ) sada vašim prstima preklopiti prazne ivice preko praziluka, preko praziluka posuti sa polovinom preostalog sira.
Krompir oljuštiti i oprati i na mandolini iseći što tanje listiće možete i sa tim listićima što gušće možete prekriti preko sira. ( moj krompir je bio veliki, bilo mi je dovoljno samo polovina, drugu polovinu sam isekla i stavila pored galette da se ispeče.


Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 190°C oko 40 do 45 minuta ili dok vam testo lepo ne porumeni a ivice krompira dobiju zlatnu bojicu.
Izvaditi iz rerne i posuti sa preostalim sirom, vratiti nazad, isključiti rernu i čim se sir otopi, izvaditi iz rerne.


Skinuti pek papir sa pleha,staviti na žicu da se ohladi, zajedno sa pek papirom oko desetak minuta, iseći na šnitice i poslužiti toplo sa jogurtom, kefirom, pivom, belim vinom.


Prijatno!!!

четвртак, 15. новембар 2018.

Bundevasti šareni kroasani

Imala sam ostatak pečene bundeve , jedan deo sam zamrzla a jedan deo ostavila u frižider i sinoć htedoh nešto da gledam na TV ali je počinjalo jako kasno i da ubijem vreme reših da nešto umesim...brioche testo je najbolje testo da se zamesi uveče i da odstoji preko noći, te mi je ovo dalo ideju da bih mogla da umesim kroasane, oblikujem ih i ostavim preko noći u frižider ( kod mene je bilo u hladnoj garaži ) i sutra ujutru samo ih ispečem....


Sastojci za testo sa bundevom:  375 do 425 g brašna, 75 ml tople vode, 1 kašičica šećera, 6 g suvog kvasca, 2 jaja, 1 mala kašičica soli, 150 g pirea od bundeve, 50 g puta sobne temperature isečen na kockice
Sastojci za obično testo:  375 do 400 g brašna, 4 g kvasca, 190 do 200 ml tople vode, 1 kašičica šećera, 1 1/2 jaje, 1 mala kašičica soli, 50 g putera sobne temperature isečenog na kockice
i još: 150 g omekšalog putera, 150 g krem sir, 175 g šunka, po želji semenke

Priprema:   Kroasani se mogu napraviti samo od bundevaste mase, imaćete manje posla, ja sam htela da mi budu po malo šareni, pa sam pravila dve vrste testa, ali nisam dobila kroasane da su baš šareni, bilo je tu i tamo po malo belog testa a mislim da je to zbog toga što sam ja baš previše rastanjila testo da bi se što više listale i ličile na kroasane.
Vi možete, ako hoćete da pravite obične kifle, bez da mnogo tanjite i onda stavljati samo po dve jufkice zajedno, ja ću tako sledeći put.

Prosejati brašno, dodati so, kašičicu šećera, blago umućena jaja i pire od bundeve i zamesiti testo koje će biti jako meko i lepljivo, sada dodavati po kockicu omekšalog putera u testo i mutiti mikserom sve dotle dok ne utrošite sav puter.
Ako ste iskoristili svo brašno, jer puno zavisi koliko vam je bundeva vodena, dobro pobrašnite radnu površinu, isipati testo na brašno i prstima podižđite krajeve testa i vucite ga prema sredini i tako dok testo ne postane da nije previše lepljivo za ruke.
Oblikujte ga u loptu. Posudu u kojoj ste zamesili testo operite, osušite kuhinjskom krpom i premazati sa vrlo malo ulja. Staviti testo i okrenuti ga sa svih strana da se premaže uljem, pokriti testo i ostaviti na toplom mestu da se testo udvostruči.
Sad tako isto uraditi i sa belim testom.
Ako želite, testo se može ostaviti preko noći u frižider i tek ujutru oblikovati šta želite, meni je bilo lakše da sve uradim uveče i ujutru ih samo ispečem.

Oba narasla testa, jedno po jedno, isipajte na radnu površinu i podelite na 12 jednakih jufkica, ( svako testo po 6 jufkica ) svaka jufkica je oko 120 g. Rastanjiti ih u obliku malog tanjira, pomažući se brašnom ili gustinom ( ja koristim gustin )
Kao što sam vam napisala pod korakom 1 ako hoćete da vam se više šarene, onda uzeti jednu belu i jednu žutu jufku, belu premazati sa omekšalim puterom i prekriti žutom. Ostaviti na stranu pa sad uzeti žutu, premazati sa omekšalim puterom i preko staviti belu i tako dok imate jufkica što znači da treba da imate 6 duplih krugova.
Rastanjiti testo oko pola cm debljine,premazati blago omekšalim puterom i iseći na onoliko delova koliko želite da su vam kifle velike.
Filovati ih sa čim vi želite ili ih ostavite prazne.
Ja sam koristila po 6 jufkica, 3 žute i 3 bele premazivala svaku jednu sa omekšalim puterom i ređala ih naizmenično.
Rastanjiti što više testo možete, jer što se više testo tanji, to će se više listati, jer će imati više navojaka testa.
Premazati blago celu jufku sa omekšalim puterom, raseći na 16 delova i na svaki deo stavljati šunku sa krem sirom. Zaviti u kiflice, tako što ćete dok ih motate testo vući na suprotnu stranu od sebe, ali to radite vrlo nežno da vam se testo ne pokida, mada je testo izvanredno za rad.
Od ove količine testa trebate dobiti 32 kroasana.
Po želji, kroasane možete ostaviti i prazne.
Ako hoćete možete filovati sa nekim gušćim džemom, onda izostavite po kašićicu soli, dodajte samo po 1/4 kašičice i koristite ne slani puter, ja sam koristila slani puter za moje kroasane.
Za ovu količinu kroasana potrebno su vam 2 pleha i kad ih ređate ostavite mesta između jer će tokom noći još da narastu a narašće i tokom pečenja.
Dobro pokriti providnom folijom plehove, i ušuškajte foliju ispod pleha i ostaviti na hladnom mestu preko noći.


Od 2 jajeta, koja idu u belo testo i koje ste blago umutili, pre nego što ih dodate u testo, oduzetu polovinu, dodati 1 do 2 kašike mleka, pokrite i ostavite u frižider, to ćete koristiti da premažete kroasane pre pečenja.


Kad ste spremni da ih pečete, sat vremena pre pečenja izvadite hladne kroasane i ostavite na sobnoj temperaturi, ako pečete oba pleha od jednom, ako svaki pleh pečete posebno, onda ostavite jedan pleh na hladnom mestu i izvaditi tek kada ste na polovini pečenja, da ima dovoljno vremena da se opuste i narastu.
Premažite ih sa mešavinom jaja i mleka, posuti sa semenkama po vašoj želji a i ne morate i pecite ih na temperaturi od 200°C oko 20 do 25 minuta ili dok vam lepo ne porumene.
Ostaviti ih da se prohlade pa ih poslužite sa jogurtom, kiselim mlekom ili šta već volite a može i bez ičega


Uskoro još recepata sa bundevom, dok je ima da je iskoristimo ( kod nas je ima preko cele godine ali je ovo doba godine kad najviše volim da je koristim )


Prijatno!!!!

понедељак, 12. новембар 2018.

Smoothie sa jabukom i tikvom ( pumpkin )

Jedno vreme nam je smoothie obavezan doručak, pa sam nešto zatajila i kad videh ovaj smoothie, baš mi se dopao, jer ima puno hranljivih namirnica u njemu...


Sastojci:  25 g ovsenih pahuljica, 120 g pirea od bundeve, 1 osrednja jabuka, 1 smrznuta banana, 1 puna kašika meda, 175 g jogurta, 120 ml mleka, pola kašičice cimeta, 1 / 8 kašićice muškatnog oraha, prstohvat mlevenog klinčića, 1 kašičica vanile i 5 do 6 kocikica leda

Priprema:  Staviti ovsene pahuljice u blender i smrviti ih, dodati sve ostale sastojke i samleti u glatku masu. ( bananu prethodno iseckati na kolutove i zamrznuti, jabuku očistiti i iseći na kockice )

Sipati u čaše, posuti sa malo cimeta i poslužiti odmah.



недеља, 11. новембар 2018.

Kuglof od bundeve sa posipom od braon šećera

Kolači pripremljeni sa bundevom su izuzetno mekani i mogu i po nekoliko dana da ostanu takvi...


Sastojci: 450 g brašna, 1 kašika cimeta, 1/4 kašičice muškatnog oraha, 200 g sitnog šećera, 1 kašičica soli, 16 g sode bikarbone, 225 g omekšalog putera, 4 jaja, 250 g pire od bundeve, 225 g kisele pavlake, 2 kašičice vanilinog ekstrakta
Sastojci za posip: 30 g omekšalog putera, 60 g braon šećera, 1 kašičica cimeta, 1 / 4 kašičice izrendanog muškatnog oraha
Sastojci za glazuru: 2 do 3 vršno pune kašike prah šećera, 2 do 3  kašike mleka, 1 kašičica vanile

Priprema:  Prvo napraviti posip za kuglof.
U manju zdelu staviti omekšali puter, dodati braon šećer, cimet i muškatni orah i sjediniti sve zajedno, da izgleda kao mokri pesak.
Vratiti nazad u frižider i ostaviti da stoji dok vam ne zatreba.

Prosejati brašno, dodati so, muškatni orah, cimet, sodu bikarbonu i izmešati sve zajedno.
Ostaviti na stranu.
U zdelu izmeriti kiselu pavlaku i nju ostaviti na stranu.
Umutiti omekšali puter dodavajući po malo šećera ( možda će vam se količina šećera učiniti previše, nemojte smanjivati više šećer, jer ja sam već smanjila od originalnog recepta i ako smanjite, neće vem biti dovoljno slatko, za vas, koji volite da je slađe stavite 300 g ) u penastu masu.
Jaja, sobne temperature, dodavati jedno po jedno i svaki put dobro umutiti sve zajedno.
Sada dodati pire od bundeve, ( ovo napravite nekoliko dana ranije, najbolje je bundevu ispeći u rerni i onda je propasirati, upotrebiti koliko vam treba, ostatak podeliti u kesice za zamrzivač i zamrznuti ) vanilu i kiselu pavlaku i umutiti sve zajedno da se sjedini.
Na kraju dodavati brašno iz 3 do 4 puta i umutiti sve zajedno da se brašno sjedini sa masom od putera i bundeve.

Kalup za kuglof dobro premazati omekšalim puterom.
Spatulom sipati pola količine mase i poravnjati.
Uzeti posipš iz frižidera i vašim prstima izmrviti ga preko testa ali gledajte da vam bude u sredini testa ( ako nije, tokom pečenja će iscuriti sa strane u kalupu ) i prekriti posip sa ostatkom testa.
Poravnjajte i stavite da se peče u prethodno zagrejanoj rerni na 175°C
Peći oko 55 do 60 minuta ili dok vam žica, kad je zabodete u sredini kuglofa ne bude čista.

Pečeni kuglof ostaviti na žici u kalupu da se ohladi dvadesetak minuta, onda pažljivo okrenuti, kuglof će sam ispasti i ostaviti da se potpuno ohladi.
U manju zdelicu staviti prah šećer, dodavati mleko po malo, jer preliv treba da bude gust i kad ste dobili gust preliv dodati kašičicu vanile ili vanilla paste, sjediniti i kašičicom prelivati preko kuglofa.
Možete ga posuti sa još prah šećera, ili samo sa prah šećerom izmešan sa vanilom.
Seći na parčiće i poslužiti uz kafu ili čaj a odlično bi bilo i sa toplom čokoladom.


Prijatno!!!!!

субота, 10. новембар 2018.

Košnice pogača

Očigledno da sam imala vremena da se malo igram sa testom..pogača je odavno pojedena i preporučila bih vam je da je napravite kad imate društvo, poslužiti je za predjelo sa suhomesnatim narescima i raznim sirevima, uz čašicu rakije ili vina odlično paše.


Sastojci:  500 g brašna, 290 ml tople vode, 20 g svežeg ili 8 g suvog kvasca, 60 g šečera, 1 puna kašičica soli, 150 g putera

Priprema:  Prosejati brašno i so i ostaviti na stranu.
Zagrejati 100 ml vode da je mlaka, dodati kvasac i 1 kašičicu šećera a ostatak šećera otopiti u ostatak vode, koja treba da bude isto mlaka.
Puter iseći na male kockice i ostavite ga da vam bude sobne temperature.

Zamesiti testo ali ga dobro izradite, da li ćete to mikserom ili rukom, izbor je vaš. Ja testo obično dobro izmesim mikserom sa spiralnim nastavcima a onda ga na kraju doradm rukom i ako je potrebno, jer sva brašna nisu ista, dodajem po malo samo dotle dok mi testo se ne lepi za ruke.
Oblikovati testo u kuglu, premazati ga sa vrlo malo ulja i vratiti nazad u vanglicu,pokriti ga i ostaviti na toplom mestu da naraste.
Posle pola sata isipati na radnu površunu ( testo je izuzetno meko i podantno za rad ) premesiti ga još jednom i ostaviti da još jednom naraste.
Kad je testo ponovo naraslo premesiti ga i podeliti na 8 delova i oblikujte ih u loptice.
Uzeti kockicu putera i blago premazati veći tanjir i staviti sve loptice na tanjir, prekriti ih providnom folijom i ostaviti pola sata da se testo odmori.
Pripremiti kalup za tortu, veličine oko 22cm i dobro podmazati stranice i dno sa omekšalim puterom. Uzeti veću alu foliju i obaviti oko dna kalupa da vam puter ne curi po rerni dok se pogača peče.

Uzeti 1 kašiku putera ( ako koristite slani puter smanjite količinu soli ) i razmazati po radnoj površini, sada uzeti jednu lopticu i premazai preko nje sa kašikom putera i sad vašim rukama tanjiti testo po radnoj površini, ako je potrebno dodavati još po malo putera, jer masnoća vam pomaže da se testo lakše razvuče. Razvući tako testo u kocku oko 30 cm dužine, testo treba da vam bude tanko kao kad razvlačite pitu., ako se testo negde i pokida, ne sikirajte se, nema nikakve veze.
Prebacite trećinu testa sa leve strane do malo više od polovine testa, pa isto tako prebacite desnu stranu preko toga tako da imate testo oko 10cm širine a 30cm dužine i sada to testo zavite u čvrst rolat.
Ostavite sa strane.
Isto tako uraditi i sa preostalih 7 loptica i kad ste završili sa motanjem svih rolnica, sada svaku jednu rolnicu preseći na pola i ređati sečenu stranu stavljati na dno podmazanog kalupa, počeći od sredine testa i ređajte ih svuda okolo.
Kada ste završili sa rolnicama u kalupu, pokriti providnom folijom i ostaviti na toplom mestu da se kalup napuni sa naraslim rolnicama.
Neke od rolnica će se iskriviti, ali nemojte ih dirati, lepota ove pogače je baš u tom "neredu".
Kad su rolnice narasle 2/3 u kalupu, premazati sa 1 kašikom preostalog putera, koji ćete otopiti, posuti sa krupnom solju a i ne morate i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 175°C prvih 15 minuta, onda smanjite temperaturu na 160 - 165°C još 30 do 40 minuta ili dok vam lepo ne porumeni. Ako počne previše da rumeni, prekriti pek papirom.

Pečenu pogaču ostaviti u kalupu bar dvadesetak minuta da se ohladi i onda otvoriti štipaljku sa strane i polako skinuta sa dna kalupa na tanjir ( pazite jer pogača je pravljena iz komadića, može lako da se "rasturi" prilikom skidanja sa dna.


Originalni naziv ove pogače je Uri Scheft’s Yemeni Kubaneh
Pogaču možete napraviti uveče, pokriti je sa providnom folijom i ostaviti je preko noći u frižider, sledećeg dana je izvaditi i ostaviti na sobnoj temperaturi da naraste i peći je.


Prijatno!!!


петак, 9. новембар 2018.

Ukiseljena tikva

Bila sam veoma radoznala kad sam videla recept za ukiseljenu tikvu i ja, ne bi bila ja, da je nisam isprobala i sad jedva čekam da prođe dve nedelje da ih probam...



Sastojci:  1 kg muškatne tikve, 1 kašika krupne soli za zimnicu, 2 klinčića, 4 zrna bibera, 1 list lovora, 250 ml jabukovo sirće, 100 g šećera, 2 tanka režnja đumbira, 1 čen seckanog belog luka, 250 ml vode

Priprema:  Oljuštiti, očistiti muškatnu tikvu i iseći je na kockice oko 1cm veličine.
Staviti kockice tikve u zdelu, posoliti i ostaviti ih da odstoje oko 2 do 3 sata.
Isipati tečnost koju je tikva ispustila.

Tegle dobro oprati i osušiti ih mokre u rerni a poklopce iskuvati.
U veću šerpu sipati vodu i pustiti da se polako zagreva. ( ja nemam specijalni lonac za to pa sam stavila u šerpu na dno jednu metalni podmetač da mi tegle ne sede direktno na dno šerpe, jer se bojim da mi ne popucaju.

U manju šerpicu sipati vodu, jabukovo sirće, šećer, beli luk, biber, lovorov list, đumbir i pustiti da provri i da se šećer otopi, smanjiti temperaturu na tiho i kuvati sve zajedno desetak minuta.
U suve i tople tegle sipati kockice tikve, naliti sa kuvanom vodom preko cediljke da zaustavite začine, zatvoriti tegle sa čistim i suvim poklopcima.
Kad je voda u šerpi provrela, skloniti sa ringle, staviti tegle u šerpu i vratiti nazad na ringlu da se kuva desetak minuta.
Skloniti sa ringle i ostaviti tegle još desetak minuta da odstoje u toj vodi.

Pažljivo, pazeći da se ne opečete sa vrelom vodom ( postoje specijalne štipaljke kojima vadite tegle iz vrele vode ) izvaditi tegle, staviti ih na kuhinjsku krpu i ostaviti da se potpuno ohlade na sobnoj temperaturi.
Prilikom hlađenja, tegle će same napraviti vakum.

Čuvati na tamnom i hladnom mestu i ovako pripremljena tikva može stajati do godinu dana.
Jednom, kad teglu otvorite, može vam stajati u frižideru do 3 nedelje.
Pre nego što hoćete da jedete ovako pripremljenu tikvu, sačekajte bar nedelju-dve pre nego što otvorite teglu.
Preporučila bih vam da pripremite manje tegle, jer jednom kad se otvore, mnogo se brže pojede.

Po želji, u teglu sa tikvom možete dodati i luk, isečen na kolutove i po neku ljutu suvu papričicu...izbor je vaš.


Prijatno!!!!

среда, 7. новембар 2018.

Pohovana piletina iz rerne 2

Još jedan način kako ispohovati piletinu, na malo drugačiji način, bez mnogo sudova i prženja u tiganju...


Sastojci:  1 kg pilećih filea, 100 g pire pahuljica iz kesice, 50 g izrendanog parmezana, po ukusu začini; suvi začin za piletinu, beli luk u prahu, malo ljute mlevene paprike,biber, so, 2 kašike kukuruznog brašna, 100 g otopljenog putera

Priprema:  Pileće filete očistiti od viška masnoće ( ako ima ), oprati i osušiti kuhinjskimpapirom.
Posuti piletinu sa suvim začinom za piletinu,( ja sam koristila vegetin suvi začin i montreal chiken začin ) pobiberiti i ako je potrebno vrlo malo posoliti. Sve izmešati, pokriti i ostaviti nekoliko sati u frižideru.

U veći tanjir staviti flekice pire krompira, ( ne znam kako se kod vas prodaje, kod nas ima pakovanje za instant pire ili da se kupi na merenje, ja kupujem na merenje ) izrendati parmezan i dodati sve začine koje vi volite i na kraju dodati kukuruzno brašno i izmešati sve zajedno.
U malo veću zdelu istopiti puter.


Svaki file prvo zamočiti u otopljeni puter pa u smesu od sira i instant pirea i ređati meso na pleh, koji ste prekrili pek papirom, ako vam je malo putera ostalo, politi preko piletine.
Uključiti rernu na 185°C i peći pripremljene filete, posle 10 minuta, ako su dovoljno porumeneli odozgore, okrenuti ih i peći još desetak minuta.
Pazite da filete ne prepečete, jer u protivnom će vam meso biti suvo. Dovoljno je oko dvadesetak minuta da se peku.

Ispečene filete , staviti na tanjir, poslužiti sa nekim umakom po vašem izboru, ( jogurt izmešan sa ljutim sosom, samo ljuti sos, kečap, jogurt izmešan sa pasiranim belim lukom ) salatom, pečenim krompirom, pečenim povrćem ...


Prijatno!!!!

уторак, 6. новембар 2018.

Pileći paprikaš na drugačiji način

Juče je  bio Family Day u Kanadi, mlađi sin i buduća snaha su došli da nas obiđu i da provedu dan sa nama. Htela sam da im pripremim nešto drugačije za ručak..



Sastojci:

     4 velika parčeta pilećih grudi bez kostiju i kože
     150 g dimljene suve slanine
     2-3 kašike ulja
     10 do 12 velikih ljutih paprika ( banana peppers )
     1 velika glavica crnog luka
     2 glavice belog luka
     1 velika šargarepa
     1 konzerva od 800 ml seckanog paradajza
     po ukusu suvog začina
     nekoliko grančica majčine dušice
     3-4 kašike ljutkastog ajvara
     na vrh noža ljuta mlevena paprika
     150 ml suvog belog vina
     seckanog peršuna
     sveže samleveni biber
     1 kašičica mlevene dimljene crvene paprike

Priprema:

Pileće grudi oprati i iseći na veće kockice i marinirati ih sa vegetinim miksom za piletinu ili koji god suvi začin vi koristite i ostaviti sa strane dok pripremate svo ostalo povrće.

U dublju šerpu staviti ulje, dodati dimljenu suvu slaninu isečenu na kocke i piletinu i pržiti da porumeni sa svih strana a slanina otpusti mast. Izvaditi meso u šerpicu, poklopiti i ostaviti sa strane.

Ako imate previše masnoće u šerpi, odvadte malo i ostavite sa strane ( možda će vam zatrebati ) dodati sitno iseckan crni luk, cele češnjeve belog luka, sitno iseckanu šargarepu i papriku,koju ste prethodno oprali, očistili od semenki i žilica i isekli na malo veće parčiće ( ove paprike su ljute, ali kad ih očistite od semenki i žilica budu vrlo malo ljutkaste, ako ne volite ni malo ljuto koristite slatke paprike ) smanjite malo temperaturu na osrednju i pržiti sve zajedno, povremeno promešajte,oko desetak minuta, dok paprika i luk ne počnu da mekšaju.

Vratiti piletinu i slaninu u šerpu, zajedno sa sokovima koje je otpustila, dodati grančice majčine dušice, belo vino, suve začine koje koristite, mlevenu dimljenu papriku,ajvar, ljutu mlevenu papriku, sveže mleveni biber i dinstati sve zajedno nekoliko minuta i na kraju dodati paradajz.
Poklopiti i dinstati na tihoj temperaturi oko 45 minuta. Na kraju probati za začine i dodati šta fali po vašem ukusu, izvaditi grančice majčine dušice i posuti sa seckanim peršunom.
Poslužiti sa pire krompirom, kuvanim pirinčem ili samo sa hlebom...izbor je vaš. Kod nas je bilo sa pireom od krompira i celera.
Prijatno!!!!!!

недеља, 4. новембар 2018.

Bakin kuglof sa makom i pomorandžom

Dolaze nam praznici, evo još jednog kolača, koji možemo pripremiti ...recept sam videla ovde...ako volite ukus pomorandže i hrskavost maka, probajte, možda će da vam se dopadne...Možete ih napraviti kao male kuglofčiće ili mafine i poslati deci u školu za užinu.


Sastojci: 300 g brašna, 60 g gustina, 125 g šećera, 80 g ne samlevenog maka, 1 kesica praška za pecivo, 150 g omekšalog putera, 125 ml ulja, korica od 1 limuna i 1 pomorandže, 165 ml svežeg soka od pomorandže, 4 jaja, 1 kesica vanilinog šećera, 75 g suvih brusnica
Za preliti kuglof: 250 ml sveže isceđenog soka od pomorandže, 45 g šećera, šećer u prahu izmešan sa vanilom

Priprema:Sve namirnice moraju biti sobne temperature i najbolje je pripremiti sve uveče a ujutru praviti kolač.
 Brašno i gustin izmešati i prosejati 4 -5 puta, ( originalni recept je sa brašnom za torte,meni se ne isplati kupovati ga, jer ga vrlo retko koristim te sam ga sama napravila, uzeti šolju od 250 ml napuniti brašnom i od toga oduzeti dve kašike brašna a dodati dve kašike gustina, za svaku sledeću uraditi tako isto i kad ste izmerili količinu brašna koja vam je potrebna, onda prosejati 4 do 5 puta, što ga više sejete to je brašno više vazdušasto ) a ako imate brašno za torte ( cake flour ) onda koristite njega a sigurna sam da se može praviti i sa običnim brašnom,koje koristite za kolače.
Dodati prašak za pecivo, šećer i mak i sve izmešati,dodati puter u kockice i rukama sjediniti puter sa brašnom i makom,dok ne dobijete mrvičastu masu.

U takvu, mrvičastu masu, dodati ulje, vanilu, koricu od pomorandže i limuna i 165 ml soka od pomorandže i mikserom sve izmešati zajedno i kad je sjedinjeno, dodavati jedno po jedno jaje i svaki put dobro umutiti sa masom.
Na kraju dodati brusnice i spatulom sve dobro sjediniti.

Kalup za kuglof, prečnika 25cm, dobro podmazati hladnim puterom i blago pobrašniti,( ja uvek koristim PAM sprej za pečenje i nikad mi se ne zalepi za kalup ) sipati pripremljenu masu i poravnjati odozgore.


Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 180°C na donjoj žici, oko 55 do 60 minuta, ako počne da previše rumeni odozgore, pokriti sa pek papirom. Proveriti sa iglom da li je pečeno.

Dok se kuglof peče, pripremiti preliv od pomorandže.
U manju šerpicu sipati isceđen sok od pomorandže, dodati šećer i ja sam stavila nekoliko kapi prirodnog ulja od pomorandže i pustiti da provri, kad provri, smanjiti temperaturu i kuvati još 5 minuta da se sirup malo zgusne.

Pečeni kolač, dok je vruć, preliti sa pripremljenim sirupom, sipati kašikom svuda po kolaču i ostaviti u kalupu, da se potpuno ohladi.


Hladan kolač prevrnuti na žicu, posuti sa šećerom u prahu, koji ste izmešali sa malo vanilinog šećera, iseći na parčiće i poslužiti sa kafom, čajem ili šoljom toplog mleka.


Prijatno!!!!